جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
  • مهشید
  • ۲۹ شهریور ۱۳۹۷
  • ۱۵:۰۰
  • 1,057
سبک دکوراسیون استوایی و نکات مهمی که باید درباره این سبک بدانید

سبک دکوراسیون استوایی و نکات مهمی که باید درباره این سبک بدانید

دکوراسیون استوایی یکی از سبک‌های دکوراسیون منزل است که علی رغم نام خاصش، محدود به مناطق با آب و هوای استوایی نیست. این سبک دکوراسیون را در هر محیطی می‌توان پیاده کرد اما در آن در آن تنوع رنگی و تاکید روی فضای بیرونی و نور طبیعی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و از این نظر می‌توان آن را یک سبک خاص مناطق معتدل و گرمسیری و یا یک سبک دکوراسیون مخصوص تابستان معرفی کرد. دکوراسیون استوایی اگرچه ظاهری رنگارنگ و جذاب دارد اما طراحی به این سبک اصلا پیچیده نیست و شما با در نظر گرفتن چند نکته می‌توانید یک دکوراسیون استوایی زیبا و جذاب را اجرا کنید و یک بهشت کوچک اختصاصی برای خود داشته باشید. در این مقاله اختصاصی از مجله قرمز درباره دکوراسیون استوایی و ویژگی‌های خاص این سبک نکات و مطالبی را بیان خواهیم نمود.

دکوراسیون استوایی ، جشنواره رنگ‌ها

همان طور که گفتیم دکوراسیون استوایی یک سبک با رنگ‌های تند و شاد است و این سبک دکوارسیون می‌تواند با رنگ‌های غنی و متنوع خود شما را به یاد جنگل‌های بارانی و گرمسیری آمازون بیندازد. شما در دکوراسیون به سبک استوایی با تنوع بالایی در انتخاب رنگ مواجه هستید و هیچ محدودیتی در انتخاب شادترین و جذاب‌ترین رنگ‌ها و یا هماهنگ کردن این رنگ‌ها با یکدیگر ندارید. پس می‌توانید جسورانه‌ترین و تندترین رنگ‌هایی را که با ان احساس راحتی و شادی کافی دارید انتخاب کنید و برای رنگ کردن دیوارها، رنگ پرده‌ها و مبلمان و اکسسوری‌ها به کار ببرید. طیف‌های رنگ‌های مرکبات مثل زرد و نارنجی و سبز روشن جزو رنگ‌هایی هستند که در دکوراسیون استوایی بسیار پرکاربرد هستند و شما می‌توانید از این رنگ‌ها در کنار رنگ‌های خانواده آبی مثل فیروزه‌ای و آبی اقیانوسی و یا رنگ‌های خانواده قرمز و صورتی استفاده کنید و جشنواره‌ای از رنگ‌ها به راه بینازید. البته واضح است که چنین تنوع رنگی می‌تواند چشم‌ها را خسته و آزرده کند و برای جلوگیری از این حالت بهتر است تاکید رنگی شما روی تزئینات مبلمان و اکسسوری‌های قابل تعویض باشد مثلا تابلوها، ظروف و شمع‌ها و رومیزی‌ها را در رنگ‌های شاد و روشن انتخاب کنید تا زمانی که قصد تغییر در دکوراسیون را داشتید دچار مشکل نشوید و مجبور نباشید که تمام دکوراسیون منزل را به طور کامل تغییر دهید.

سبک دکوراسیون استوایی

جسارت و شجاعت در انتخاب پالت رنگ و طرح

پالت رنگ جزو اصطلاحاتی است که یک طراح داخلی به خوبی با آن آشنایی دارد. پالت رنگ مجموعه رنگ‌هایی را شامل می‌شود که شما در دکوراسیون منزل خود از آن‌ها استفاده می‌کنید. پالت رنگ می‌تواند رنگ‌های محدودی را شامل شود و یا کاملا متنوع و گسترده باشد، این رنگ‌ها می‌توانند هماهنگ و در طیف نزدیک به هم باشند و یا رنگ‌های متضاد و تند را شامل شوند. در هر صورت، یک طراح داخلی پس از انتخاب پالت مورد نظر خود، از محدوده آن خارج نمی‌شود و همه بخش‌های مختلف طراحی را با کمک این رنگ‌ها کامل می‌کند. در سبک دکوراسیون استوایی شما محدودیتی در انتخاب پالت رنگ ندارید و می‌توانید جسورانه‌ترین و شادترین ترکیب‌های رنگ و طرح را در کنار هم داشته باشید و در قسمت‌های مختلف منزل از اتاق خواب گرفته تا اتاق نشیمن و آشپزخانه این طرح‌ها را به کار ببرید. اما برای زیبایی بیشتر توصیه می‌شود از طرح‌های کلاسیک در مبلمان استفاده کنید مثلا طرح نخل و گل‌های استوایی را در بخشی از دکوراسیون به کار ببرید و آن‌ها را با طرح‌های راه راه یا ساده در سایر بخش‌های مبلمان ترکیب کنید تا حالتی متعادل اما رنگارنگ به وجود آید. طرح‌های شاد و روشن برای رومیزی روی میزهای چوبی ساده این قابلیت را دارد تا یک میز معمولی را به چیزی خاص و جالب توجه تبدیل کند و یا کوسن‌هایی با طرح‌های رنگارنگ و شاد روی روتختی‌های ساده دقیقا طبق اصول کلاسیک دکوراسیون استوایی است.

سبک دکوراسیون استوایی

استفاده از متریال‌های طبیعی برای دکوراسیون استوایی

توصیه می‌شود برای کامل کردن سبک دکوراسیون استوایی در کنار استفاده از رنگ‌های شاد و با تنوع بالا و برای ایجاد تعادل و زیبایی بیشتر در محیط، از مبلمان و اکسسوری‌هایی استفاده کنید که منشاء طبیعی دارند مثلا اشیاء و مبلمانی از جنس، بامبو، حصیر، خیزران و ساج می‌تواند حالتی راحت و روزمره به محیط خانه شما بدهد که هم با اصول دکوراسیون استوایی هماهنگی دارد و هم به محیط زیست آسیب کمتری می‌رساند. این مواد طبیعی با رنگ‌های ملایم و خنثی زمینه‌ای عالی برای درخشش و خودنمایی طرح‌ها و رنگ‌های شاد منزل شما فراهم می‌کنند و شما می‌توانید هم در مبلمان و هم در اکسسوری‌ها از آن‌ها استفاده کنید. اما اگر علاقه‌ای به عوض کردن مبلمان خود ندارید و یا ترجیح می‌دهید از مبلمان کلاسیک در منزل خود استفاده کنید می‌توانید روی قسمت‌های دیگر تاکید کنید مثلا از حصیر بامبو به عنوان پرده و کرکره استفاده کنید، چراغ‌هایی از جنس خیزران تهیه کنید و یا تعدادی سبد حصیری در محیط قرار دهید که فقط جنبه تزئینی هم ندارند و می‌توانند کاربردی باشند. اما فراموش نکنید که استفاده از متریال‌های طبیعی در دکوراسیون استوایی یک ضرورت است و اگر می‌خواهید دکوراسیون محیط زندگی یا کار خود را به این سبک انتخاب کنید حتما به تعدادی وسیله با این ویژگی‌ها نیاز خواهید داشت.

سبک دکوراسیون استوایی

زیباسازی محیط با استفاده از گیاهان طبیعی

همان طور که گفتیم هدف از دکوراسیون استوایی، بازسازی محیط جنگل‌های گرمسیری و بارانی در فضای داخل منزل است.  و برای این کار راه‌های مختلفی وجود دارد که مهم‌ترین آن استفاده از گیاهان در فضای منزل است، گیاه همان چیزی است که به مقدار فراوان در جنگل وجود دارد و اگر شما می‌خواهید جنگل را به خانه بیاورید باید گیاهان را به عنوان بخشی از دکوراسیون منزل خود به کار ببرید. از گیاهانی استفاده کنید که اولا برگ‌های بزرگ و قد بلندی دارند و ثانیا به نگهداری و مراقبت خاص نیاز ندارند و در فضاهای آپارتمانی می‌توانند به خوبی رشد کنند. فراموش نکنید که گیاهان فقط باعث زیبایی و و سرسبز شدن محیط خانه نمی‌شوند بلکه این موجودات زنده می‌توانند هوای آلوده را تصفیه کنند، استرس فضا را کاهش دهند، اکسیژن تولید کنند و رطوبت موجود در محیط را افزایش دهند. اما اگر به هر دلیلی نمی‌خواهید و یا نمی‌توانید (به دلیل آلرژی به گیاهان یا مشکلات دیگر) از گیاهان زنده در منزل خود استفاده کنید می‌توانید سراغ گیاهان مصنوعی بروید که هرچند نمی‌توانند جای گیاهان طبیعی را بگیرند اما زیبایی آن‌ها را دارند و می‌توانند عنصری مهم در دکوراسیون استوایی شما باشند. در کنار خود گیاهان، طرح و رنگ گیاهان را روی مبلمان نیز فراموش نکنید مثلا یک بالش با طرح گیاهان استوایی می‌تواند دکوراسیون استوایی خانه شما را غنی‌تر کند.

سبک دکوراسیون استوایی

تاکید روی فضای خارجی در دکوراسیون استوایی

دکوراسیون به سبک استوایی در محیط‌هایی که نور طبیعی فراوانی دارند بیشترین و بهترین اثر را دارد و نمی‌توان یک آپارتمان با پنجره‌های کوچک و چسبیده به سقف را به این سبک طراحی کرد و انتظار داشت که فضایی استوایی و گرمسیری در آن شکل بگیرد. پس نور طبیعی در این سبک دکوراسیون اهمیت زیادی دارد و فضا باید طوری طراحی شود که این نور بیشترین اثر را در محیط داشته باشد. به همین دلیل در دکوراسیوان پاسیو، حیاط، باغ، باغچه و فضاهای باز و نیمه باز مشابه بخش مهمی از محیط شمرده می‌شوند و شما می‌توانید از ترفندها و نکاتی که گفته شد برای دکوراسیون این قسمت‌ها نیز استفاده کنید. مثلا یک دست میز و صندلی از جنس بامبو یا چوب در فضای بیرون منزل بچینید و با تعدادی کوسن و رومیزی رنگارنگ با طرح‌های نخل و … آن‌ها را کامل کنید، هرچه رنگ‌های به کار رفته روشن‌تر و متنوع‌تر باشند بهتر است و شما بیشتر به اهداف طراحی به سبک استوایی نزدیک شده‌اید. در انتها نیز با اضافه کردن تعدادی گلدان و گیاه (به خصوص نوع آویز) به محیط و یا قرار دادن ننو و … فضا را کامل کنید. در چنین فضایی شما می‌توانید یک بعدازظهر تابستانی زیبا را در کنار خانواده و دوستان سپری کنید و از محیط دلپذیر منزل خود لذت ببرید.

اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت می‌توانید مقالات مشابه را در بخش سایر مقالات در مجله قرمز شاخه دکوراسیون داخلی مطالعه کنید. انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: Amara (ترجمه‌ و تألیف اختصاصی توسط مجله قرمز)

دیدگاه ها 0
Subscribe
اعلام کردن به
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

مقالات زیبایی

غذاهای سرشار از کلاژن
غذاهای سرشار از کلاژن که پوست شما را به گذشته خوب می برند
4
لوازم آرایشی
محصولات پیپا انتخابی مناسب در هنگام خرید لوازم آرایشی
123
درمان لک صورت
درمان لک صورت؛ راهنمای علمی درمان لک به همراه معرفی بهترین محصولات
232
اوره برای پوست
فواید اوره برای پوست؛ آیا می‌دانستید اوره هم لایه‌بردار است و هم مرطوب‌کننده؟
1,152
راقبت پس از فیلر لب
بهترین روشهای مراقبت پس از فیلر لب
411
آزلائیک اسید
آزلائیک اسید (Azelaic Acid) چیست و چگونه آکنه را درمان می‌کند؟
418

مقالات سلامت

جوش زیر پوستی
جوش زیر پوستی را با روشهای ساده در خانه درمان کنیم
187
درد پهلو
درد پهلو چه علتهایی دارد و روشهای درمان هر کدام چیست؟
151
کاتتر ورید مرکزی
کاتتر ورید مرکزی (CVC): انواع و شیوه نصب آن برای بیمار
108
خواب و چاقی
خواب و چاقی؛ تاثیر ریتم شبانه‌روزی بدن بر چاقی وسایر بیماری‌های مزمن
102
حساسیت به هیستامین
حساسیت به هیستامین (histamine intolerance) چیست و چه دلایلی دارد؟
220
آزمایش CRP چیست؟
آزمایش CRP یا همان پروتئین واکنشی C چیست و چه کاربرد تشخیصی دارد؟
360

مقالات آشپزی

شیر جو دوسر خانگی
طرز تهیه شیر جو دوسر خانگی و انواع روشهای استفاده از آن
100
نان هندی خانگی
نان هندی خانگی ساده و آسان بدون نیاز به فر
607
ترافل شکلاتی
ترافل شکلاتی خوشمزه تقدیم به آنهایی که دوستشان داریم
206
گرام ماسالا
طرز تهیه ادویه گرام ماسالا در خانه با عطری عالی برای انواع غذاها
341
سس مایونز گیاهی
سس مایونز گیاهی و رژیمی برای آنها که به سلامتی خود اهمیت می‌دهند
675
اشترودل سیب اصل اتریشی
اشترودل سیب اصل اتریشی را به بهترین روش در خانه درست کنیم
638

مقالات تغذیه

غذاهای سرشار از کلاژن
غذاهای سرشار از کلاژن که پوست شما را به گذشته خوب می برند
4
توت فرنگی
خواص توت فرنگی این دلربای اردیبهشتی؛ میوه ای کم قند و خوش طعم
50
خواب و چاقی
خواب و چاقی؛ تاثیر ریتم شبانه‌روزی بدن بر چاقی وسایر بیماری‌های مزمن
102
چای رازیانه
خواص عالی چای رازیانه برای سلامتی از رفع بی خوابی تا دردهای پریودی
238
تنظیم هورمونی
چطور از گلوکومتر برای تنظیم هورمونی و لاغری استفاده کنیم؟    
151
مکمل لاغری
مکمل لاغری چیست و آیا واقعا در کاهش وزن تاثیر دارد؟
121