اطلاعات دارویی، عوارض احتمالی و نحوه مصرف قرص Zofran


زوفران (اندانسترون)  دارویی است که باعث بلوکه شدن مواد شیمیایی‌ای  در بدن می‌شود که می‌توانند باعث آغاز شدن  تهوع و استفراغ در انسان شوند. همچنین داروی زوفران  برای جلوگیری از تهوع و استفراغی که ممکن است در اثرجراحی، شیمی درمانی سرطان، و یا پرتو درمانی ایجاد شود، استفاده می‌شود.


اطلاعات مهم مربوط به قرص زوفران

اگر شما نیز از یک داروی آپورمورفین (Apokyn)  استفاده می‌کنید نباید از داروی اندانسترون،  استفاده کنید.

همچنین این دارو  ممکن است برای اهداف غیر از مواردی که  در این راهنمای دارو ذکر شده،  استفاده  می‌شود.

 اگر شما به اندانسترون و یا به داروهای مشابه مانند dolasetron (Anzemet)، گرانیسترون (Kytril)، و یا palonosetron (Aloxi) حساسیت دارید، شما نباید از این دارو استفاده کنید.

قرص خوراکی حل شدنی زوفران، ممکن است  اسید آمینه فنیل آلانین باشد.  اگر شما  مبتلا به بیماری فنیل کتونوریا (PKU) هستید، به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی جدی شامل: تاری دید و یا از دست دادن موقت بینایی (که مدت آن از تنها چند دقیقه تا چند ساعت متغیر است)، ضربان آهسته  و کند قلب، مشکلات تنفسی، اضطراب، بی قراری، لرزش و  احساس مثل اینکه  شما ممکن است بیهوش شوید، و ادرار کمتر از حد معمول و یا توقف ادرار. اگر شما هر گونه از این عوارض جانبی راداشتید مصرف زوفران را متوقف کرده و با پزشک خود تماس بگیرید.

همچنین این دارو ممکن است تفکر یا پاسخ دهی شما را مختل کنند.  اگر شما در حال رانندگی و یا انجام هر کاری هستید که نیاز به هشیاری دارد، مراقب باشید.

نکاتی  که باید  قبل از استفاده از این دارو  بدانید

اگر موارد زیر را دارید شما نباید داروی زوفران را مصرف کنید:

 • اگر شما نیز از یک داروی آپورمورفین (Apokyn)  استفاده می‌کنید.
 • اگر شما به اندانسترون و یا به داروهای مشابه مانند dolasetron (Anzemet)، گرانیسترون (Kytril)، و یا palonosetron (Aloxi) حساسیت دارید.

برای اطمینان از اینکه مصرف این دارو برای شما خطری ندارد، در موارد زیر با پزشک خود مشورت کنید:

 • بیماری‌های  کبد؛
 • عدم تعادل الکترولیت (مانند سطوح پایین پتاسیم یا منیزیم در خون شما)؛
 • نارسایی احتقانی قلب، ضربان قلب کند؛
 • سابقه شخصی یا خانوادگی سندرم QT طولانی؛
 • انسداد در دستگاه گوارش شما (معده یا روده).

این دارو انتظار نمی‌رود که آسیبی به جنین برساند. اگر شما باردار هستید یا قصد دارید که در طول مدت درمان، باردار شوید، به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو می‌تواند از طریق شیر مادر به نوزاد شیرخوار انتقال یابد. اگر در حال شیردادن یک نوزاد هستید، به پزشک خود اطلاع دهید و بدون اطلاع به پزشک خود این دارو را مصرف نکنید.

این دارو برای استفاده توسط هر شخصی با کمتر از ۴ سال سن، مورد تأیید نیست.


نحوه مصرف قرص و آمپول Ondansetron، Zofran

اطلاعات مهم در مورد زوفران

داروی آسیکلوویر را دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید. راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. این دارو  را در دوز های بیشتر  و یا کمتر از مقادیر  توصیه شده، مصرف نکنید.

شما می‌توانید داروی زوفران را با و یا بدون غذا مصرف نمایید.

دوز اول مصرفی این دارو  معمولاً قبل از شروع جراحی، شیمی درمانی و یا پرتو درمانی مصرف می‌شود. دستورالعمل پزشک خود را در مورد دوز دارو با دقت بسیار، دنبال کنید.

قرص را به طور منظم و به همراه یک لیوان پر از آب مصرف کنید.

برای مصرف داروی خوراکی حل شده (Zofran ODT):

قرص را در بسته آن تا زمان مصرف نگه دارید.

سوسپانسیون(مایع) خوراکی این دارو را قبل از اندازه گیری و مصرف، تکان دهید. داروی مایع را  با سرنگ دوز، و یا با یک قاشق  های  خاص اندازه گیری دوز و یا فنجان پزشکی، اندازه گیری کنید. اگر شما یک دستگاه دوز های اندازه گیری را نداشته باشند،  از یک داروساز آن را درخواست کنید.

این دارو باید در دمای اتاق به دور از گرما، رطوبت و نور خورشید نگهداری شود. فرم مایع دارو را به حالت عمودی نگه دارید.


چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید. برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنم، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت‌های پزشکی اورژانس و یا کمک‌های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید.

علائم مصرف بیش از  حد (اوردوز) شامل  دست دادن ناگهانی بینایی، یبوست شدید، احساس گیجی و حواس پرتی و یا غش است.

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

این دارو ممکن است تفکر یا پاسخ دهی شما را مختل کند. اگر شما در حال رانندگی و یا در حین انجام هر کاری هستید که نیاز دارد که به گوش باشید، هوشیار باشید.


عوارض جانبی این دارو

اگر شما نشانه‌هایی از یک واکنش آلرژیک به داروی زوویراکس مانند: راش پوستی یا کهیر (با یا بدون تب یا درد مفاصل)؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب‌ها، زبان یا گلو، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

اگر موارد زیر را داشتید، به پزشک خود اطلاع دهید :

 • یبوست شدید، درد معده و نفخ؛
 • سردرد با درد قفسه سینه و سرگیجه شدید، غش، ضربان قلب سریع یا تپش؛
 • ضربان قلب سریع یا تپش؛
 • یرقان (زردی پوست و چشم).
 • تاری دید و یا از دست دادن بینایی موقت (که مدت آن می‌تواند از تنها چند دقیقه تا چند ساعت باشد)؛
 • سطوح بالای سروتونین در بدن  و علائم آن مانند: بیقراری، توهم، تب، ضربان قلب سریع، رفلکس بیش از حد فعال، تهوع، استفراغ، اسهال، از دست دادن هماهنگی، غش.

عوارض جانبی شایع این دارو شامل :

 • اسهال یا یبوست؛
 • سردرد؛
 • خواب آلودگی؛
 • احساس خستگی.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

چه داروهایی زوفران را تحت تاثیر قرار می دهند؟

زوفران  به خصوص اگر شما  از برخی از داروها در همان زمان، از جمله آنتی بیوتیک ها، داروهای ضد افسردگی، داروهایمروبط به  آریتمی قلب، داروهای ضد جنون، و داروهایی مصرفی برای درمان سرطان، مالاریا، HIV یا ایدز استفاده کنید، می‌تواند باعث ایجاد مشکلات جدی قلبی شود.

همچنین به پزشک خود  در مورد تمام داروهای خود چه آنها را شروع و چه متوقف کرده‌اید، اطلاع دهید.

ممکن است داروهای دیگری با این دارو تداخل داشته باشند. به پزشک خود در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید اطلاع دهید. این داروها شامل داروهای تجویزی یا بدون نسخه، ویتامین‌ها، و محصولات گیاهی است. هرگز یک داروی جدید را بدون اطلاع به پزشک خود، شروع نکنید.

منبع: drugs.com

این مقاله توسط مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه شده است. در صورتی که این مطلب، برای شما مفید بود، لطفا نظرات، انتقادات و موضوعات مورد علاقه پیشنهادی خود را با ما به اشتراک بگذارید