روغن کشی دندان یا روغن گردانی در دهان یک روش باستانی است که شامل غرغره کردن روغن داخل دهان برای از بین بردن باکتری و بهبود سلامت دهان و دندان است. این روش اغلب وابسته به آیورودا یا همان طب سنتی هند است.

تحقیقات نشان می‌دهد که روغن کشی دندان می‌تواند باکتریهای داخل دهان را بکشد و سلامت دندانی را ارتقا بخشد. بعضی از کارشناسان طب جایگزین هم ادعا می‌کنند که این روش می‌تواند چندین بیماری را درمان کند.

در حالی که کامل روشن نیست که روغن کشی دندان چگونه عمل می‌کند. ادعا شده که باکتریها را از داخل دهان بیرون می‌کشد. همچنین به مرطوب ماندن لثه‌ها و افزایش تولید بزاق کمک می‌کند که می‌تواند باکتریها را کاهش دهد.

بعضی از انواع روغن واجد خواصی هستند که بطور طبیعی التهاب و باکتریها را برای تقویت سلامت دهان، کاهش می‌دهند. البته تحقیقات در مورد روغن کشی دندا محدود است و روی فوایدی که واقعا دارد بحث است.

این مطلب با بعضی از فواید روغن کشی دندان با پشتوانه علمی نگاهی می‌انداز و سپس چگونگی استفاده از آن به منظور بهره بردن از حداکثر فواید، بیان می‌کند، با ما همراه باشید.

روغن کشی دندان چیست و عملکرد آن چگونه است؟

روغن کشی دندان و دهان شامل گرداندن روغن داخل دهان و استفاده از همانند دندان شویه است. این روش از هزاران سال پیش به عنوان یک درمان محلی هندی استفاده می‌شد. به منظور روغن کشی دندان و دهان، یک قاشق غذاخوری روغن را در دهانتان می‌گذارید سپس آن را حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در دهان غرغره می‌کنید. هدف اصلی از این کار کاهش مقدار باکتریهای مضر در دهان است. هزاران نوع متفاوت از باکتریها در دهان شما وجود دارد. بسیاری از آنها مفید هستند اما بعضی از آنها هم نه.

باکتریهای دهان یک بیوفیلم روی دندانهای شما درست می‌کنند یک لایه نازک که به عنوان پلاک شناخته می‌شود. داشتن مقداری پلاک روی دندان کاملا طبیعی است اما گاهی اوقات خارج از کنترل می‌شود، در این صورت می‌تواند موجب مشکلات مختلفی شود از جمله بوی بد دهان، التهاب لثه، ژنژیویت و سوراخ شدن دندان.

روغن گردانی دهان خیلی ساده عمل می‌کند وقتی که شما روغن را داخل دهان غرغره می‌کنید، باکتریها از بین می‌روند و داخل روغن مایع حل می‌شوند. روغن کشی دندان باید برای هر روغنی عمل کند اما روغن فوق بکر نارگیل به دلیل مزه خوشایند آن یک انتخاب محبوب است. همچنین اسیدهای چرب آن حاوی مقادیر بالایی از لوریک اسید است که خواص ضد میکروبی دارد. برای اطلاعات بیشتر در این مورد ادامه مطلب را بخوانید.

روغن کشی دندان باکتریهای مضر دهان را می‌کشد

تقریبا ۷۰۰ نوع باکتری وجود دارد که در دهان شما زندگی می‌کنند و حداکثر ۳۵۰ تای آنها همیشه در دهان شما وجود دارند. انواع خاصی از باکتریهای مضر می‌توانند با مشکلاتی همچون فساد دندان، بوی بد دهان و بیماری لثه ارتباط داشته باشند.

چندین تحقیق نشان داده‌اند که روغن کشی دهان می‌تواند به کاهش تعدادی از باکتریهای مضر در دهان کمک کند. در یک تحیق دو هفته‌‌ای، ۲۰ کودک از دهان شویه استاندارد یا روغن گردانی دهان با روغن کنجد به مدت ۱۰ دقیقه در هر روز استفاده کردند. بعد از یک هفته، هر دو گروه دهان شویه و روغن کشی دندان به میزان در تعداد باکتریهای مضر موجود در بزاق و پلاک کاهش چشمگیری داشتند.روغن کشی دندان

تحقیق جدیدی نیز نتایج مشابهی داشت. ۶۰ شرکت کننده دهانشان را با استفاده از دهان شویه، یا روغن نارگیل به مدت ۲ هفته شستند. هر دو گروه دهان شویه و روغن نارگیل کاهش تعداد باکتریهای موجود در بزاق را نشان دادند.

روغن کشی دندان یک روش باستانی است، یک درمان محلی هند که ادعای سفیدی دندان، خوشبو کردن نفس و افزایش سلامت دهان و دندان را دارد. استفاده از روغن نارگیل برای روغن کشی به شدت در حال محبوب شدن است. عده زیادی از افراد روی این روش قسم می‌خورند و بسیاری هم می‌گویند سلامت آنها را به روشهای دیگری افزایش داده است.

Streptococcus mutanus  یکی از مهمترین باکتریها در دهان است و نقش کلیدی در ساخت پلاک و فساد دندان بازی می‌کند. یک تحقیق در مورد ۶۰ فرد بزگسال نشان داد که روغن کشی دندان با روغن نارگیل به مدت ۱۰ دقیقه در هر روز به میزان زیادی تعداد این باکتری را در بزاق دهان در طی دو هفته در مقایسه با آب مقطر، کاهش داد. تحقیق دیگر در کودکان نتیجه گرفت که روغن نارگیل به اندازه دهان شویه کلروهگزیدین در کاهش استرپتوکوکوس موتانس موثر بود. با وجود این نتایج امیدوار کننده، نیازمند تحقیقات بیشتری برای مقایسه اثر روغن نارگیل نسبت به سایر روغنها است.

استفاده از روغن نارگیل به عنوان دهان شویه می‌تواند تعداد باکتریهای مضر همچون استرپتوکوک موتانس را به طور چشمگیری کاهش دهد.

روغن کشی دندان می‌تواند پلاک و ژنژیویت را کاهش دهد

ژنژیویت بوسیله التهاب لثه‌ها ایجاد می‌شود و به هنگامی رخ می‌دهد که سیستم ایمنی شروع به حمله باکتری موجود در پلاک می‌کند. یک تحقیق بر روی ۲۰ پسر نوجوان دارای ژنژیویت مربوط به پلاک اثرات روغن کشی با روغن کنجد و دهان شویه کلروهگزیدین را بررسی کرد. هر دو روش روغن کشی دندان و دهان شویه در مقابل ژنژیویت موثر بودند. روغن نارگیل فواید مشابهی دارد. تحقیق یک ماهه دیگر بر روی ۶۰ نوجوان نشان داد روغن کشی دندان با روغن نارگیل شاخصهای ژنژیویت را کاهش داد.

روغن کاری با روغن نارگیل ممکن است به کاهش التهاب لثه‌ها معروف به ژنژیویت، کمک کند.

روغن کشی دهان بوی بد دهان را کاهش می‌دهد

بوی بد دهان با به عبارت دیگر هالیتوز، در بسیاری از موارد بوسیله بوی مواد شیمیایی و گازهای ایجاد شده بوسیله باکتریها در دهان ایجاد می‌شود. درمان آن معمولا شامل از بین بردن باکتریها یا از طریق مسواک زدن یا استفاده از یک دهان شویه ضد باکتری همانند کلرهگزیدین است.

جالب است که یک تحقیق نشان داد روغن کشی دندان همان اثرات کلرهگزیدین بر کاهش بوی بد دهان را دارد. در آن تحقیق، ۲۰ کودک دهانشان را با کلرهگزیدین یا روغن کنجد شستند، در هر دو گروه کاهش چشمگیری در سطح میکروارگانیزمهای مربوط به بوی دهان ایجاد شد.

البته تحقیقات بیشتری نیاز است تا بتوان از از روغن گردانی دهان به عنوان یک جایگزین طبیعی برای کاهش بوی بد دهان استفاده کرد و بتواند به همان اندازه درمانهای رایج موثر باشد.

ممکن است از سوراخ شدن دندان جلوگیری کند

حفرات دندان یکی از مشکلات رایجی ست که از فساد دندان ریشه می‌گیرد. بهداشت ضعیف دهان و دندان، خوردن زیاد مواد قندی و تجمع باکتری همگی می‌توانند موجب فساد دندان شوند که منجربه تشکیل فرو رفتگی‌هایی به عنوان حفرات دندان می‌شود.

پلاک هم می‌تواند موجب حفره شود. پلاک پوششی را روی دندانها شکل می‌دهد و از باکتریها، بزاق و ذرات غذایی تشکیل شده است. باکتریها ذرات غذایی را شکسته، اسید را تشکیل می‌دهند که مینای دندان را از بین می‌برد و باعث افتادگی دندان می‌شود. چندین تحقیق نشان داده‌اند که روغن کشی دندان ممکن است تعداد باکتریهای مضر موجود در دهان را از بین برده و از فساد دندان پیشگیری کند.

در حقیقت بعضی از پژوهشها دریافته‌اند که روغن کشی دندان ممکن است تعداد باکتریهای مضر موجود در بزاق دهان و پلاک را به اندازه دهان شویه کاهش دهد. کاهش این سویه‌های باکتری از طریق روغن گردانی می‌تواند به پیشگیری از فساد دندان و کاهش خطر تشکیل حفره کمک کند.روغن کشی دندان

ظاهرا روغن کشی دندان التهاب را کاهش داده و سلامت لثه را بهبود می‌دهد

ژنژیویت نوعی بیماری لثه است که بوسیله قرمزی و تورم لثه‌ها مشخص شده که براحتی خونریزی می‌کنند. باکتریهای موجود در پلاک علت اصلی ژنژیویت است به صورتی که آنها می‌توانند موجب خونریزی و التهاب در لثه‌ها می‌شوند. خوشبختانه، روغن کشی دندان ممکن است درمان موثری برای بهبود سلامت لثه و کاهش التهاب باشد.

این روش به طور اولیه با کاهش باکتریهای مضر و پلاک در دندان که به بیماری لثه، همچون استرپتوکوک موتانس مربوط می‌شود، عمل می‌کند. استفاده از روغنهای خاصی با خواص ضد التهاب همچون روغن نارگیل ممکن است بوسیله کاهش التهاب مربوط به بیماری لثه نیز کمک کند.

در یک تحقیق، ۶۰ شرکت کننده مبتلا به ژنژیویت شروع به روغن کشی دندان با روغن نارگیل به مدت ۳۰ روز کردند. بعد از یک هفته، آنها مقدار پلاک را کاهش دادند و بهبود در سلامت لثه نشان داده شد.

تحقیق دیگری در مورد ۲۰ پسر مبتلا به ژنژیویت، اثر بخشی روغن کشی دندان با روغن کنجد و دهان شویه استاندارد مقایسه شد. هر دو گروه کاهش در پلاک، بهبود ژنژیویت و کاهش در تعداد باکتریهای مضر در دندان نشان داده شد. در حالی که مدارک بیشتری نیاز است، این یافته‌ها نشان می‌دهد که روغن کشی دندان ممکن است یک درمان مکمل موثر برای پیشگیری از تشکیل پلاک و تقویت سلامت لثه‌ها موثر باشد.

ممکن است فواید دیگری هم داشته باشد

اگر چه طرفداران روغن کشی دندان ادعا می‌کنند که ممکن است تعداد زیادی از فوایدی که در بالا ذکر نشده، دارد چون تحقیقات در مورد فواید روغن گردانی دهان محدود است. گفته شده که اثرات ضد التهاب روغن کشی دندان ممکن است اثر مفیدی روی شرایط خاصی مرتبط با التهاب دارد. در حالی که هیچ پژوهشی اثر بخشی روغن کشی را روی این عوارض ارزیابی نمی‌کند ممکن است با توجه به توان بالقوه آن برای تسکین التهاب باشد.

علاوه بر این شواهد بی نظیری وجود دارد که روغن کشی دندان می‌تواند یک راه طبیعی برای سفید کردن دندانهای شما باشد. برخی ادعا می‌کنند که روغن کشی قادر است لکه‌ها را از سطح دندانها بردارد که منجر به سفید شدن دندان می‌شود، اگر چه هیچ پشتوانه علمی پشت آن نیست.

استفاده از آن ارزان و آسان است

دو تا از بزرگترین فواید روغن کشی دندان نحوه استفاده ساده از آن است و به دلیل آسانی می‌توان آن را به رژیم روزانه‌تان اضافه کنید. در مجموع، فقط یک ماده تشکیل دهنده نیاز دارد که می‌تواند در آشپزخانه شما باشد بنابراین هیچ نیازی به خریدن چیزی دیگری نیست.

از نظر سنتی روغن کنجد برای روغن کشی دندان استفاده می‌شود که می‌توان به همان صورت استفاده کرد.

به عنوان مثال، روغن نارگیل خواص ضد التهابی قوی و خواص ضد باکتری دارد که می‌تواند استفاده بخصوص برای روغن کشی دندان داشته باشد. روغن زیتون انتخاب محبوب دیگری است که به لطف قابلیت مبارزه با التهاب است. برای شروع هر روز ۲۰ دقیقه برای روغن کشی دندان کنار بگذارید و در همان حین که بهداشت دهان را بهبود می‌دهید به وظایف چندگانه خانه‌تان می‌رسید.روغن کاری دندان

روش استفاده از روغن کشی دندان در ۴ مرحله

روغن کشی دهان آسان است و فقط طی چند مرحله آسان انجام می‌شود. اینجا ۴ مرحله ساده برای انجام روغن کشی آمده است:

  1. یک قاشق غذاخوری روغن همانند روغن نارگیل، روغن کنجد یا روغن زیتون را اندازه بگیرید.
  2. آن را داخل دهان به مدت ۱۵ تا ۲۰ غرغره کنید، مراقب باشید که هیچی نبلعید.
  3. وقتی که کار تمام شد روغن را درون یک سطل آشغال خالی کنید. از ریختن آن داخل سینک یا روشویی خودداری کنید چون موجب تجمع روغن می‌شود که منجر به گرفتن روشویی می‌شود.
  4. دهان را قبل از خوردن یا نوشیدین چیزی، با استفاده از آب بشویید.

این مراحل را چند بار در هر هفته یا حداکثر سه بار در روز تکرار کنید. شما ممکن است همچنین بخواهید به ترتیب بالا ببرید، غرغره کردن را با ۵ دقیقه شروع کنید و آن را ادامه دهید تا زمانی که قادر به انجام برای ۱۵ تا ۲۰ باشید.

برای بهترین نتایج، اکثرا انجام آن در صبح روی معده خالی توصیه می‌شود اگر چه شما می‌توانید بر اساس دلخواه خودتان آن را انطباق دهید.

کلام پایانی

بعضی از تحقیقات نشان می‌دهد که روغن کشی دندان ممکن است باکتریهای مضر را در دهان کاهش دهد، از تشکیل پلاک پیشگیری کند، از تشکیل پلاک جلوگیری می‌کند و هم سلامت لثه و هم سلامت دهان را بهبود می‌بخشد.

علاوه بر این، توجه داشته باشید که نباید به جای بهداشت رایج دهان و دندان همچون مسواک زدن دندانها، نخ کشیدن، تمیز کردن معمول دهان و مشاوره با دندانپزشک خود در مورد هر گونه مشکلات بهداشت دهان، نباید استفاده شود. با این حال هنگامی که به عنوان یک درمان تکمیلی استفاده می‌شود، روغن کشی دندان ممکن است یک درمان طبیعی و موثر برای بهبود سلامت دهان شما باشد.

ترجمه اختصاصی توسط مجله قرمز

منبع: healthline