اطلاعات دارویی، عوارض احتمالی و نحوه مصرف methocarbamol


آمپول روباکسین

روباکسین (متوکاربامول) یک داروی شل کننده عضلانی است. مکانیسم اثر این دارو آر طریق مسدود کردن تکانه‌های عصبی‌ای (یا احساس درد)  است که به مغز شما فرستاده می‌شود.

روباکسین همراه با استراحت و درمان فیزیکی برای درمان  مشکلات عضله اسکلتی مانند درد یا آسیب استفاده می‌شود.


اطلاعات مهم مربوط به آمپول روباکسین

این دارو  ممکن است برای اهداف غیر از مواردی که  در این راهنمای دارویی ذکر شده،  استفاده  شود.

اگر شما به متوکاربامول آلرژی دارید، نباید از این دارو استفاده کنید.

قبل از استفاده از این دارو، اگر شما  مبتلا به بیماری میاستنی گراویس هستید، به پزشک خود اطلاع دهید.

شما ممکن است نیاز داشته باشید که دوز درمانی خود را پس از ۲-۳ مصرف کاهش دهید. دستورالعمل‌های پزشک خود را در مورد تعداد قرص مصرفی در هر روز دنبال کنید.

مصرف داروی روباکسین ممکن است تفکر یا پاسخ دهی شما را مختل کند. اگر شما در حال رانندگی و یا در حین انجام هر کاری هستید که نیاز دارد که به گوش باشید، هوشیار باشید.

مصرف الکل یا نوشیدنی‌های الکلی  می‌تواند بعضی از عوارض جانبی این   دارو را افزایش دهد.

نکاتی که باید  قبل از استفاده از روباکسین بدانید

FDA این دارو را از نظر عوارض بر روی بارداری در گروه C قرار داده است و مشخص نیست که آیا روباکسین به یک نوزاد به دنیا نیامده آسیب برساند یا نه. اگر شما باردار هستید یا قصد در حین استفاده از این دارو قصد باردار شدن را دارید به پزشک خود اطلاع دهید. مشخص نیست که آیا این دارو می‌تواند از طریق شیر مادر به کودک شیرخوار انتقال یابد و ممکن است که به کودک آسیبی بزند یا نه.  پس بدون اطلاع  به پزشک خود در مورد اینکه در حال شیردادن به نوزاد خود هستید، این دارو را مصرف نکنید.


نحوه مصرف قرص روباکسین

نحوه مصرف قرص روباکسین

داروی روباکسین را دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید. این دارو  را در دوز های بیشتر  و یا کمتر از مقادیر  توصیه شده، مصرف نکنید. راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید.

متوکاربامول، می‌تواند باعث  نتایج غیر معمول در آزمایش‌های پزشکی خاصی شود. به هر پزشکی که شما را درمان می‌کند در مورد  استفاده از این دارو اطلاع دهید.

متوکاربامول تنها بخشی از یک برنامه کامل درمان است  که ممکن است شامل استراحت، درمان فیزیکی، یا دیگر اقدامات تسکین درد باشد. دستورالعمل‌های پزشک خود را  در این زمینه دنبال کنید.

این دارو باید در دمای اتاق به دور از گرماو رطوبت  نگهداری شود.

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید. برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنید، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت‌های پزشکی اورژانس و یا کمک‌های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید.

علائم مصرف بیش از ممکن است شامل خواب آلودگی شدید، غش، و یا تشنج باشد.

در هنگام مصرف داروی روباکسین باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

مصرف داروی روباکسین ممکن است تفکر یا پاسخ دهی شما را مختل کند. اگر شما در حال رانندگی و یا در حین انجام هر کاری هستید که نیاز دارد که به گوش باشید، هوشیار باشید.

مصرف الکل یا نوشیدنی‌های الکلی  می‌تواند بعضی از عوارض جانبی این   دارو را افزایش دهد.


عوارض جانبی روباکسین

عوارض مصرف آمپول روباکسین

اگر شما نشانه‌هایی از یک واکنش آلرژیک به داروی متوکاربامول مانند: راش پوستی یا کهیر (با یا بدون تب یا درد مفاصل)؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب‌ها، زبان یا گلو، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

اگر شما موارد زیر را داشتید، مصرف این دارو را متوقف کرده  و با پزشک خود تماس بگیرید:

 • تب، لرز، علائم آنفولانزا؛
 • ضربان قلب آهسته؛
 • احساسی مثل  اینکه شما ممکن است بیهوش شوید؛
 • تشنج؛
 • یرقان (زردی پوست و چشم).

عوارض جانبی شایع این دارو شامل:

 • سرگیجه، احساس تار دیدن، خواب آلودگی.
 • سردرد، گیجی، مشکلات حافظه، از دست دادن تعادل و هماهنگی در حرکات بدن.
 • تهوع، استفراغ، ناراحتی معده.
 • گرگرفتگی (گرمی، قرمزی، خارش یا احساس خارش)؛
 • تاری دید، دو بینی، قرمزی چشم؛
 • مشکلات خواب (بی خوابی)؛
 • گرفتگی بینی؛
 • خارش خفیف یا راش.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.


چه داروهایی روباکسین را تحت تأثیر قرار می‌دهند؟

 قبل از استفاده از داروی متوکاربامول، اگر شما به طور منظم از داروهای دیگر که شما را خواب آلود می‌کنند  (مانند داروهای مصرفی برای درمان سرماخوردگی یا آلرژی، آرام بخش‌ها، داروهای ضد درد مخدر، قرص‌های خواب آور، شل کننده‌های  عضلانی، و داروهای مصرفی درمان  برای تشنج، افسردگی، و اضطراب) استفاده می‌کنید، به پزشک خود اطلاع دهید. این داروها می‌توانند اثرخواب آلودگی ناشی از روباکسین را تشدید کنند.

به پزشک  خود در مورد تمام داروهای دیگر استفاده می‌کنید، به خصوص پیریدوستیگمین (Mestinon) اطلاع دهید.

این لیست کامل نیست و داروهای دیگر ممکن است با متوکاربامول تداخل ایجاد کنند. به پزشک خود در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید، اطلاع دهید. این  داروها شامل داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه، ویتامین‌ها، و محصولات گیاهی هستید. هرگز یک داروی جدید بدون اطلاع به پزشک خود شروع نکنید.


منبع: drugs.com

این مقاله توسط  مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه شده است. در صورتی که این مطلب، برای شما مفید بود، لطفاً نظرات، انتقادات و موضوعات مورد علاقه پیشنهادی خود را با ما به اشتراک بگذارید.