رفع خشکی بینی با درمانهای خانگی و روشهای شستشوی بینی


درمان خانگی خشکی بینی

وقتی داخل بینی خشک باشد، باعث ناراحتی و گاهی اوقات درد می‌شود اما خشکی بینی می‌توان را در خانه درمان کرد. درمانهای خانگی خشکی بینی شامل بخور دادن، استفاده از رطوبت ساز خانگی و استفاده از اسپری یا شستشوی بینی است.

اصطلاح پزشکی برای احساس خشکی در داخل راه‌های بینی، رینیت سیکا است. این وضعیت اغلب ناشی از سرما خوردگی یا آلرژی است.

خشکی بینی معمولا بی ضرر است. البته اگر به صورت درمان نشده باقی بماند، می‌تواند موجب علائم ناراحت کننده بیشتری شود از جمله:

 • خارش
 • سوزش
 • پوسته پوسته شدن
 • خونریزی بینی
 • گرفتگی بینی

درمانهای خانگی زیر می‌تواند به پیشگیری کمک کند و علائم خشکی داخل بینی را رفع کند.


استفاده از وازلین

از انگشتانتان برای استفاده از مقدار کمی وازلین برای پوشش داخلی بینی استفاده کنید. این روش نه تنها برای مرطوب نگه داشتن بینی خوب است بلکه در مقادیر کوچک در صورت وارد شدن به داخل گلو برای معده مشکلی ایجاد نمی‌کند. بالم لب هم همین کار را می‌کند. سعی کنید از این روش به مدت طولانی یا به دفعات استفاده نکنید و از مصرف مقدار زیاد آن به یکباره خودداری کنید در موارد نادری این کار می‌تواند منجر به مشکلاتی برای ریه شود.


دستمال مرطوب

یک دستمال کاغذی را با استفاده از یک بطری اسپری با آب مرطوب کنید و آن را داخل سوراخهای بینی فرو کنید. این کار می‌تواند از خشکی و تحریک جلوگیری کند. شما می‌توانید از دستمال بچه هم که برای نواحی حساس بدون ایجاد خشکی طراحی شده‌اند، استفاده کنید.


استفاده از دستگاه بخور خانگی

محیط مرطوب به نرم و مرطوب نگه داشتن راه‌های بینی کمک می‌کند که گرفتگی و خشکی بینی را رفع کرده و به سینوسها اجازه می‌دهد که کار تخلیه مخاط را به درستی انجام دهند. دستگاه‌های بخور می‌توانند رطوبت محیط را که به علت تهویه هوا و استفاده از بخاری مرکزی در خانه و ادارات از بین رفته است، جایگزین کنند.

رفع خشکی بینی

در حالت ایده آل، دستگاه بخور باید هر روز تمیز شود تا از رشد کپک و باکتری که هر دو عامل مضر سلامتی هستند، جلوگیری شود. بهترین حالت برای رطوبت داخل خانه ۳۰ تا ۵۰ درصد، بسته به دمای اتاق است. توجه داشته باشید که رطوبت بالا می‌تواند رشد حشرات رختخواب و سایر عوامل حساسیت زا را بیشتر کند که اینها می‌توانند علائم را بدتر کنند. رطوبت سنج وسیله‌ای است که رطوبت نسبی را اندازه گیری می‌کند که کمک می‌کند تا در مورد زمان استفاده از دستگاه بخور تصمیم بگیریم.


استنشاق بخار

افرادی که به دستگاه رطوبت ساز دسترسی ندارند می‌توانند با استفاده از استنشاق بخار یا همان استفاده از بخور به نتایج مشابهی دست یابند که به این روش به دست می‌آید:

 • کاسه آب گرم
 • دوش آب گرم یا حمام
 • سونا

البته فواید بخور دادن ممکن است موقتی باشد. برای اجتناب از صدمه به پوست، توجه کنید که آب در حال جوش یا زیاد داغ نباشد.


هیدراته نگه داشتن

نوشیدن زیاد آب می‌تواند خشکی بافتهای بدن را از بین برد از جمله بافتهای داخل راه‌های بینی. در گذشته نویسندگان سلامت به نوشیدن ۸ لیوان آب در طول روز توصیه می‌کردند. البته تحقیقات از سال ۲۰۱۸ نشان داد که بهترین راه برای آبرسانی بدن نوشیدن آب به هنگام احساس تشنگی است به جز وقتی که در حال ورزش شدید هستیم و باید آب بیشتری مصرف کنیم.


رفع خشکی بینی با اسپری بینی سالین

اسپری بینی نمکی یا سالین راه‌های هوایی بینی را مرطوب می‌کند. این اسپری به بهبود جریان مخاط کمک کرده و عوامل خارجی همچون گرد و غبار، کثیفی و گرده ها را قبل از اینکه شانسی برای ایجاد التهاب داشته باشند، پاک می‌کند.

اسپریهای بینی سالین معمولا ملایم هستند و در داروخانه‌ها بدون نسخه قابل خریداری هستند. همیشه روی بسته بندی این محصولات را با دقت بخوانید تا مطمئن شوید که دستورالعملها را به درستی انجام می‌دهید.

در عوض آن می‌توانید از یک محلول نمکی را در خانه با استفاده از مواد زیر درست کنید:

 • نمک بدون ید که باید بطور ایده آل حاوی هیچ نوع عامل بیماریزا یا نگهدارنده نباشد که در این صورت می‌تواند راه‌های بینی را شستشو دهد.
 • جوش شیرین
 • ۱ لیوان آب مقطر یا همان مقدار آبی که به مدت ۳ تا ۵ دقیقه جوشیده شده باشد.
 • یک بطری اسپری کوچک

رفع خشکی بینی درمان خانگی

برای درست کردن و استفاده از محلول شستشوی نمکی (برای بزرگسالان) به این ترتیب عمل کنید:

 1. ۳ قاشق چایخوری نمک را با ۱ قاشق چایخوری جوش شیرین مخلوط کنید و مخلوط را در یک ظرف در دار کوچک نگه دارید.
 2. ۱ قاشق چایخوری از مخلوط را به آب اضافه کنید.
 3. اگر از آب جوشیده استفاده کردید بگذارید ابتدا کاملا خنک شود.
 4. محلول را داخل بطری اسپری بریزید.
 5. سر را به جلو بچرخانید، به آرامی از طریق بینی نفس بکشید و محلول را یکبار یا دو بار داخل هر سوراخ بینی اسپری کنید.

قبل از هر استفاده یک محلول جدید درست کنید و مطمئن شوید که بطری اسپری تمیز است.


شستشوی بینی

می‌توان از یک محلول نمکی برای شتستوی ملایم سوراخهای بینی بوسیله یک سرنگ استفاده کرد. این کار می‌تواند هر گونه مواد محرک را از بین برده و حفرات بینی را پاک کند بنابراین قادر به جذب بهتر داروها خواهد بود.

برای شستشوی بینی می‌توان یک محلول شستشوی بینی را در خانه درست کرد:

 1. یک محلول نمکی به صورتی که در بالا شرح داده شده، درست کنید.
 2. محلول را با سرنگ بکشید.
 3. سرتان را بالای روشویی یا سینک بگیرید، به سمت کف نگاه کنید. سر را به سمت چپ ببرید در حالی که چانه‌تان موازی با سینک است.
 4. سرنگ را دقیقا داخل سوراخ بینی قرار دهید.
 5. به حالت عادی از طریق دهان نفس بکشید، به آرامی حدود نیمی از محلول را داخل سوراخ بینی بریزید. محلول باید بعد از چند ثانیه به خارج از بینی جریان پیدا کند.
 6. هر نوع محلول وارد شده به داخل دهان را تف کنید.
 7. به آرامی به بینی ضربه بزنید تا هر گونه مواد باقیمانده بیرون برود.
 8. همین کار را برای برای سوراخ دیگر بینی تکرار کنید.

حواستان باشد که زاویه سرتان به شکل شرح داده شده باشد تا از ریختن محلول به پشت گلو یا داخل چشمها جلوگیری کنید. قبل از هر بار استفاده یک محلول جدید درست کنید و سرنگ هم باید تمیز و نو باشد.


چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد

خشکی بینی اغلب ناشی از شدت هوای وارده به بینی است. داروهای خاصی همچون دکونژستانت بینی و آنتی هیستامین هم می‌توانند موجب خشکی بینی یا بدتر شدن آن شوند. به ندرت ممکن است خشکی بینی بتواند مشکلات سلامتی جدی ایجاد کند از جمله:

 • سندرم یورگن: این اختلال ایمنی بر غده‌هایی که مایعاتی همچون اشک و بزاق را ترشح می‌کنند، اثر می‌گذارد. این سندرم موجب می‌شود چشمها و دهان خشک شوند و می‌تواند بر بینی و بخشهای دیگر بدن هم اثر بگذارد.
 • رینیت آتروفیک: این بیماری موجب می‌شود پوشش داخلی راه‌های بینی منقبض و ضخیم شده، پوسته‌های خشکی داخل بینی تشکیل می‌دهند. اختلالات می‌تواند شامل از دست دادن بویایی، خونریزی بینی و عفونتها شود.

اگر بینی شدید یا بصورت مداوم خشک است باید به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر خشکی بینی با علائمی همچون درد، خونریزی مکرر یا علائم عفونت همراه باشد، بهتر است که به یک مرکز درمانی مراجعه کنید.


ترجمه اختصاصی توسط مجله قرمز

منبع: medicalnewstoday