کودکان و نوجوانان وقت زیادی را در اتاق خود سپری می‌کنند بنابراین داشتن یک محیط زیبا، جذاب و سرگرم کننده برای آن‌ها از اهمیت خاصی برخوردار است و دکوراسیون اتاق کودک نیز از شاخه‌های مهم دکوراسیون داخلی محسوب می‌شود. در طراحی دکوراسیون اتاق کودک طراحی فضا بر حسب شرایط و نیازهای کودکان و نوجوانان انجام می‌شود طوری که این فضا و امکانات آن منعکس کننده شخصیت فرزند شما باشد و آن را کامل کند. اما چطور می‌توان بهترین طراحی دکوراسیون را برای اتاق کودک انجام داد؟ در این مقاله اختصاصی از مجله قرمز چند روش و ایده جذاب برای دکوراسیون اتاق کودک در همه رده‌های سنی را به شما معرفی خواهیم کرد که شما می‌توانید برای تزئین و دکوراسیون اتاق فرزندان خود از آن‌ها الهام بگیرید.

ایده‌هایی برای دکوراسیون اتاق نوزاد

وقتی نوبت به دکوراسیون اتاق کودک در سنین پس از تول تا خردسالی می‌رسد بهترین راه، ایجاد فضایی باز و روشن است که از رنگ سفید به همراه جزئیات جذاب و رنگ‌های گرم تشکیل شده است. اتاق نوزاد می‌تواند از نظر جنسیتی خنثی باشد یعنی هم برای نوزادان دختر و هم برای نوزادان پسر طراحی شود. فضای این اتاق باید طوری باشد که کودک در آن احساس محدودیت نکند و تزئینات روی دیوارها و پرده‌ها و … به اندازه کافی جذاب باشند تا نظر او را به خود جلب کرده و او را سرگرم نگه دارند.

دکوراسیون اتاق کودک دکوراسیون اتاق کودک

اتاق را طوری طراحی کنید که فضای کافی برای قرار دادن اسباب بازی‌ها و سایر لوازم ضروری کودک در آن وجود داشته باشد تا اتاق تمیز و مرتب بماند. فراموش نکنید که کودک شما به یک کمد دردار و تعدادی قفسه هم نیاز دارد تا همه وسایل او در دسترس باشند. اگرچه استفاده از رنگ‌های متنوع در دکوراسیون اتاق نوزاد توصیه می‌شود اما شما می‌توانید استایل تکرنگ را هم برای این کار انتخاب کنید و برای ایجاد تعادل و زیبایی بیشتر از عناصری مثل کاغذ دیواری مخصوص اتاق کودک و چیزهایی که بافتی نرم و متنوع دارند استفاده کنید.

دکوراسیون اتاق کودک دکوراسیون اتاق کودک

 

انتخاب رنگ برای اتاق نوزاد شاید یکی از دشوارترین انتخاب‌ها برای پدر و مادر باشد اما سعی کنید سراغ رنگ‌هایی بروید که به زمان وابسته نیستند و همیشه مد روز محسوب می‌شوند مثل طیف‌های متوسط خاکستری به همراه صورتی و آبی کمرنگ. رنگ‌هایی مثل لیمویی و طیف‌های روشن سبز هم می‌تواند فضایی شاد و گرم در اتاق کودک شما به وجود آورد. در انتخاب فرش اتاق کودک هم دقت کنید و فرشی نرم و زیبا بدون اثر آلرژی زایی انتخاب کنید که طرح و رنگ آن با رنگ و سبک اتاق هماهنگ باشد.

دکوراسیون اتاق کودک

نورپردازی اتاق کودک هم از اهمیت خاصی برخوردار است و برای  این کار حتما از لامپی استفاده کنید که ایجاد خیرگی نکند و زمانی که کودک شما در تخت خود خوابیده است مستقیما به چشمان او نتابد. یک چراغ خواب مخصوص کودک با فرم‌های فانتزی و زیبا که با دکوراسیون اتاق کودک هماهنگی  داشته باشد استفاده کنید طوری که در شب هم نوری ملایم و مناسب در اتاق کودک وجود داشته باشد و فضایی خاص و زیبا به وجود آورد. در دکوراسیون اتاق نوزاد می‌توان از ایده‌های خلاقانه و جذابی استفاده کرد اما چیزی که همیشه در اولویت قرار دارد امنیت و آرامش کودک شما است.

دکوراسیون اتاق کودک

ایده‌هایی برای دکوراسیون اتاق کودک

وقتی کودک شما به تدریج بزرگ‌تر می‌شود و شخصیت او شروع به شکل گیری می‌کند به فضایی برای بازی، درس خواندن و سرگرم شدن نیاز دارد و اتاق کودک بهترین و امن‌ترین فضا برای این کار است. در واقع از همین سن است که اتاق کودک به محلی برای رشد و شکوفایی شخصیت او تبدیل می‌شود و فضای اتاق باید طوری طراحی شود که این شخصیت را به خوبی شکل دهد. در این دوره شما باید به علایق شخصی کودک توجه کنید مثلا برای انتخاب رنگ دیوارها و وسایل دکوراسیون، رنگ محبوب او را در نظر داشته باشید و دکوراسیون اتاق کودک را بر اساس عناصر مورد علاقه او (مثل شخصیت‌های کارتونی، حیوانات، ورزش‌ها و …) طراحی و تنظیم کنید.

دکوراسیون اتاق کودک دکوراسیون اتاق کودک دکوراسیون اتاق کودک

اگرچه توجه به علایق کودک اهمیت زیادی دارد و فضای اتاق را به محلی جذاب و مورد علاقه وی تبدیل می‌کند اما شما نباید در این کار زیاده روی کنید. اگر رنگ مورد علاقه کودک شما رنگی است که می‌تواند فضای اتاق را شلوغ کند از این رنگ مقدار کم و مثلا فقط در قسمتی از دیوار (مثل کاغذ دیواری و کمد دیواری) از آن استفاده کنید و یا سایر وسایل را در این رنگ انتخاب کنید. پر کردن اتاق کودک با طرح‌های فانتزی و کارتونی و … نیز باعث زیبایی فضا نمی‌شود بلکه آن را شلوغ و درهم نشان داده و مانع از تمرکز کودک برای انجام کارها از جمله درس خواند و انجام تکالیف خواهد شد.

دکوراسیون اتاق کودک دکوراسیون اتاق کودک

در اتاق کودک هر چیزی باید جای مخصوص خود را داشته باشد و هر فعالیتی در محل مناسب آن انجام گیرد مثلا محل لباس‌ها و اسباب بازی‌ها با محل کتاب‌ها و دیگر وسایل کاملا مجزا است و اگر میز کامپیوتر کودک شما در گوسه اتاق قرار گرفته اسن میز مطالعه او باید در محلی مجزا باشد تا دچار سردرگمی و بی‌برنامگی نشود. نورپردازی دکوراسیون اتاق کودک را نیز جدی بگیرید و با قرار دادن یک چراغ خواب، یک چراغ مطالعه و یک نور عمومی مناسب، فضایی دلپذیر و دلخواه کودک به وجود آورید.

دکوراسیون اتاق کودک دکوراسیون اتاق کودک

این نکته را هم به خاطر داشته باشید که کودک شما نباید تمام مدت در فضای اتاق محبوس باشد، او به بازی در فضای آزاد و ارتباط با همسالان هم نیازمند است و بهتر است فضای اتاق را طوری طراحی کنید که کودک در عین استقلال عمل در این فضا، انگیزه‌هایی هم برای بیرون آمدن از اتاق داشته باشد.

دکوراسیون اتاق کودک دکوراسیون اتاق کودک

ایده‌هایی برای دکوراسیون اتاق نوجوان

وقتی کودک شما وارد دوره بلوغ می‌شود شخصیت او کامل‌تر می‌شود و سعی می‌کند به عنوان یک انسان کامل شناخته شود و استقلال پیدا کند. البته واضح است که دوران نوجوانی زمان مناسبی برای استقلال نیست و او هنوز به حمایت و توجه شما نیاز دارد اما باید سعی کنید فضایی در منزل به وجود آورید که او در آن احساس استقلال کامل داشته باشد و علاوه بر بهره مندی از حمایت‌های خانواده، خود را به عنوان فردی کامل و موثر بشناسید. در این دوره سعی کنید بیشتر انتخاب‌های مربوط به دکوراسیون اتاق را به خود او واگذار کنید و فقط یک راهنما برای او باشید.

دکوراسیون اتاق کودک

یک نوجوان به یک میز تحریر کامل نیاز دارد که بتواند در آن مطالعه کند و با رایانه خود به جستجو و تحقیق مشغول شود. این میز تحریر نقطه کانونی برای طراحی اتاق نوجوان است و سایر بخش‌ها مثل تختخواب، کتابخانه، کمد لباس‌ها، میز آرایش و آینه و … باید در ارتباط و هماهنگی با آن طراحی شوند. در انتخاب رنگ و طرح این قسمت‌ها کاملا بر اساس سلیقه نوجوان عمل کنید و سعی کنید فضایی را بسازید که دلخواه و مطابق سلیقه او است.

دکوراسیون اتاق کودک

یک نوجوان به فضایی آرام و بی دغدغه نیاز دارد تا بتواند ذهن فعال خود را آرام کرده و به فعالیت‌های روزمره مثل مطالعه و … بپردازد. البته اگر فرزند شما دوست دارد فضا را طبق علاقه خود تغییر دهد این اجازه را به وی بدهید، مثلا او می‌تواند دیوار بالای تخت خود را با پوسترها و تصاویر مورد علاقه خود بپوشاند و فضای اتاق را شخصی‌تر کند. استفاده از مبلمان فانتزی و جذاب برای دکوراسیون اتاق نوجوان نیز می‌تواند به زیباتر شدن فضا منجر شود اما سعی کنید در انتخاب این وسایل زیاده روی نکنید و فضا را تا حد امکان آرام و ساده نگه دارید.

دکوراسیون اتاق کودک

اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت می‌توانید مقالات مشابه را در بخش سایر مقالات در مجله قرمز شاخه دکوراسیون داخلی مطالعه کنید. انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: Amara (ترجمه‌ و تألیف اختصاصی توسط مجله قرمز)