دستبند دوستی جزو اکسسوری‌های ارزان قیمت اما زیبایی است که این روزها طرفداران زیادی دارد و خیلی‌ها روش بافت آن را فرا گرفته‌اند. اما دستبند دوستی پارچه‌ای به عنوان یکی از انواع دستبندهای دوستی، روش ساخت بسیار ساده‌ای دارد و شما در منزل بدون نیاز به ابزارهای خاص و گران قیمت می‌توانید این دستبندها را درست کنید و به عنوان اکسسوری‌های زیبایی روزمره خود مورد استفاده قرار دهید. اما چطور می‌توان دستبند دوستی پارچه‌ای درست کرد؟ در این مقاله اختصاصی از مجله قرمز چند روش برای درست کردن دستبند دوستی پارچه‌ای به شما آموزش خواهیم داد که همه گروه‌های سنی از جمله کودکان و نوجوانان می‌توانند از آن‌ها به عنوان اکسسوری‌های روزمره استفاده کنند.

وسایل لازم برای دوخت دستبند دوستی پارچه‌ای

وسایل و مواد اولیه‌ای که شما برای دوخت دستبند دوستی پارچه‌ای نیاز دارید شامل موارد زیر است که می‌توانید در تصویر هم آن‌ها را مشاهده کنید:

  • خرده پارچه اضافی رنگارنگ ترجیحا از جنس و ضخامت مشابه
  • نخ همرنگ با پارچه‌ها
  • یک جفت بست سربند برای هر دستبند
  • حلقه و قفل دستبند
  • اتو
  • انبردستی
  • چرخ خیاطی (اختیاری)
  • نوار اریب ساز ۱۸ میلی‌متری (اختیاری)

دوخت دستبند دوستی پارچه‌ای

مراحل ساخت دستبند دوستی پارچه ای

برای شروع ساخت دستبند دوستی پارچه‌ای ابتدا پارچه‌های مورد نیاز را برش بزنید. پارچه‌هایی که برای این کار انتخاب کرده‌اید باید ابعاد کافی داشته باشند تا بتوان مستطیل‌های مناسبی را از آن‌ها برش داد. برای دستبند دوستی پارچه‌ای بچگانه شما به سه عدد نوار به عرض ۴ سانتی‌متر و طول ۱۶.۵ سانتی‌متر و برای دستبند دوستی پارچه‌ای بزرگسالان به سه نوار پارچه‌ای به ابعاد ۴ سانتی‌متر در ۱۸.۵ سانتی‌متر در رنگ‌های مختلف و دلخواه خود نیاز دارید. دقت داشته باشید که ترکیب رنگ این پارچه‌ها در زیبای دستبند نهایی نقش مهمی دارد و حتما سعی کنید این پارچه‌ها را از رنگ‌های هماهنگ و زیبا و از جنس مشابه انتخاب کنید.

این نوارها را به ترتیب در نوار اریب ساز قرار دهید و مانند تصویر آن‌ها را سه تا کنید تا برای کار آماده شوند. اگر به این ابزار دسترسی ندارید می‌توانید به طور معمولی تا کرده و سنجاق بزنید و اتو کنید تا کاملا صاف شوند. در انتها آن‌ها را یک بار دیگر از وسط تا بزنید تا مانند تصویر پایین آماده شوند.

دوخت دستبند دوستی پارچه‌ای

دوخت دستبند دوستی پارچه‌ای

دوخت دستبند دوستی پارچه‌ای

هر نوار را با نخ همرنگ آن با چرخ خیاطی بدوزید و آماده کنید. در مرحله بعدی سه نوار دوخته شده را مانند تصویر طوری قرار دهید که یکی از آن‌ها روی دوتای دیگر باشد. سپس بست سربند را بردارید و یک سر نوارها را داخل آن قرار دهید و با انبردستی فشار دهید تا بسته شود و نوارها سر جای خود کاملا محکم شوند.

دوخت دستبند دوستی پارچه‌ای دوخت دستبند دوستی پارچه‌ای

در این مرحله شما باید این سه نوار را به هم ببافید. برای این کار روش بافت معمولی را انجام دهید و بافت نوارها را تا انتها ادامه دهید. اگر انتهای بافته‌ها مساوی نبود اضافه‌ها را قیچی کنید. انتهای نوارها را هم مانند ابتدای آن با بست سربند محکم کنید و قفل و حلقه دستبند را در سوراخ‌های بست قرار دهید. برای این کار شما می‌توانید از هر نوع قفل دستبندی که در اختیار دارید استفاده کنید مثل نوع پیچی، قلابی و … که در تصویر زیر از نوع میله و حلقه استفاده شده است.

دوخت دستبند دوستی پارچه‌ای

دوخت دستبند دوستی پارچه‌ای دوخت دستبند دوخت دستبند دوستی پارچه‌ای

دوخت دستبند دوستی پارچه‌ای دوخت دستبند دوستی پارچه‌ای دوخت دستبند دوستی پارچه‌ای دوخت دستبند

البته این تنها روش برای درست کردن دستبند دوستی پارچه‌ای نیست و شما می‌توانید با روش‌های خلاقانه دیگری دستبندهای زیبا و جالبی بسازید. مثلا می‌توانید به جای بافتن نوارها آن‌ها را آزاد بگذارید و یک دستبند سه حلقه‌ای مانند تصویر بسازید یا این که می‌توانید به جای سه نوار از چهار نوار استفاده کنید و روش بافت چهارتایی را روی آن‌ها پیاده کنید. البته برای این کار بهتر است عرض نوارها را باریک‌تر بگیرید تا دستبند شما بیش از حد ضخیم نشود.

دوخت دستبند دوستی پارچه‌ای دوخت دستبند دوستی پارچه‌ای

این دستبندها می‌توانند به عنوان جواهرات ساده روزمره توسط کودکان و نوجوانان و بزرگسالان مورد استفاده قرار بگیرند و شما می‌توانید با کمترین دردسر و هزینه آن‌ها را تهیه کرده و با لباس‌های خود ست کنید و یا به عنوان هدیه به کسانی بدهید که دوستشان دارید.

 

دوخت دستبند دوستی پارچه‌ای

اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت می‌توانید مقالات مشابه را در بخش فرهنگ و هنر در مجله قرمز شاخه هنر در خانه و هنر و کودک مطالعه کنید. انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: Crazy Little Projects (ترجمه‌ و تألیف اختصاصی توسط مجله قرمز)