اگر پوست مستعد آکنه داشته باشید حتما هر روز با وسوسه ترکاندن جوش‌های سرسفید یا خالی کردن جوش‌های سرسیاه مواجه هستید. کارهایی از این قبیل شاید آرامش بخش باشند ولی باعث آسیب به پوست، بدتر شدن وضعیت جوش‌ها و باقی ماندن جای جوش روی صورت شما خواهند شد. باید بدانید داشتن پوست مستعد آکنه باعث برخی محدودیت‌ها برای شما می‌شود و برخی کارها که برای دیگران عادی است ممکن است برای شما مضر باشد و باعث ایجاد جوش در صورت شما و یا بدتر شدن وضعیت شود. پس اگر پوست مستعد آکنه دارید و می‌خواهید پوستتان زیباتر و سالم‌تر باشد این مقاله را بخوانید تا بدانید چه کارهایی را هرگز نباید انجام دهید.

کیست‌ها را فشار ندهید

کیست صورت چیست؟ کیست‌های پوستی زمانی به وجود می‌آیند که یک جوش معمولی امکان سر باز کردن ندارد و به یک توده برجسته در لایه‌های زیرین پوست تبدیل می‌شود. گاهی رفتار نادرست با جوش در مراحل اولیه باعث کیستی شدن آن می‌شود و گاهی هم بدون هیچ دلیل خاصی در افرادی که مستعد کیست‌های پوستی هستند به وجود می‌آید. در هر صورت اگر مبتلا به این کیست‌ها شده باشید هرگز نباید آن‌ها را فشار دهید. تلاش برای تخلیه و فشار دادن کیست در منزل و توسط افراد غیرمتخصص باعث عفونی شدن ناحیه و التهاب‌های شدید پوستی خواهد شد که به این زودی‌ها درمان نمی‌شود و در صورت بهبودی هم حتما جای زخم برجا می‌گذارد. برای درمان کیست حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کنید تا درمان‌های دارویی مناسب برای شما تجویز کند و تا بهبودی کامل هرگز به کیست‌ها دست نزنید.

فشار دادن پوست مستعد آکنه

جوش‌ها را نترکانید یا حداقل این کار را درست انجام دهید

حال که تکلیف کیست‌ها را مشخص کردیم اما اگر با آکنه معمولی یا جوش‌هایی که سرسفید شده و به اصطلاح رسیده‌اند سروکار داشته باشیم چه کاری باید انجام دهیم؟ آیا ترکاندن، فشار دادن و تخلیه کردن این آکنه‌ها مجاز است؟ کارشناسان و پزشکان همیشه توصیه می‌کنند این کار را در منزل انجام ندهید. هرچند این توصیه محتاطانه است اما تحت شرایط خاصی شما می‌توانید جوش‌های خود را در منزل تخلیه کنید. ابتدا باید صبر کنید جوش به مرحله نهایی خود برسد و آن زمانی است که احساس درد و التهاب در ناحیه ندارید و سر جوش به رنگ سفید یا زرد درآمده است. در این مرحله جوش آماده تخلیه است. حتما قبل از این کار دستان خود را بشویید و ابزارهای مورد نیاز را تمیز کنید. بهتر است صورتتان را هم بشویید و بخور بدهید تا روزنه‌های پوستی باز و تمیز شوند. یک موچین تمیز بردارید و نوک جوش (قسمت سفید شده) را با احتیاط بردارید، اگر جوش کاملا رسیده باشد به طور کامل تخلیه خواهد شد و جای آن نیز  تا دو سه روز آینده از بین خواهد رفت اما اگر تخلیه انجام نشد از فشار دادن اضافی خودداری کنید و چند روز دیگر صبر کنید تا جوش به مرحله مناسب تخلیه برسد. در هر صورت بهتر است این کار توسط یک متخصص پوست و در شرایط مناسبی انجام گیرد.

از محصولات مراقبت و آرایش مو زیاد استفاده نکنید

برخی از محصولاتی که شما برای مراقبت یا آرایش موهای خود استفاده می‌کنید ممکن است برای پوست مضر باشند و باعث تحریک پوست و بدتر شدن شرایط آکنه‌ها شوند یا این که شما را به آکنه مبتلا کنند. آکنه‌ای که از این طریق پدید می‌آید به عنوان آکنه ژل سر هم شناخته می‌شود و استفاده زیاد از محصولاتی مثل ژل و موس برای حالت دادن موها باعث ایجاد آن می‌شود. این مساله زمانی شدیدتر می‌شود که مدل موی مناسبی هم انتخاب نکرده باشید، اگر موهای شما طوری حالت گرفته باشند که قسمتی از پوست صورت در تماس با آن و محصولات استفاده شده روی آن باشند آکنه‌ها بیشتر و شدیدتر خواهند شد. پس اگر پوست مستعد آکنه دارید توصیه می‌کنیم حداقل از تماس موها با صورت جلوگیری کنید.

بیش از حد صورت خود را نشویید

برخی افراد تصور می‌کنند اگر به دفعات زیاد صورت خود را بشویند و چربی طبیعی آن را پاک کنند دیگر به آکنه مبتلا نخواهند شد اما این کار نه تنها احتمال ابتلا به آکنه را کم نمی‌کند بلکه با افزایش التهاب پوست به بدتر شدن شرایط هم منجر می‌شود و قرمزی و شدت آکنه‌ها را نیز افزایش می‌دهد. البته این به آن معنا نیست که نباید صورت خود را بشویید بلکه باید این کار را یک یا دو بار در روز و با شوینده‌های ملایم که مناسب شرایط پوست شما هستند (پاک کننده‌های ضدالتهاب و ضدآکنه) انجام دهید.

پوست مستعد آکنه و شستشو

اگر پوست مستعد آکنه دارید ضدآفتاب را فراموش نکنید

خیلی از کسانی که پوست مستعد آکنه دارند استفاده از ضدآفتاب را کنار گذاشته‌اند چون تصور می‌کنند ضدآفتاب حاوی موادی است که باعث مسدود شدن روزنه‌های پوستی و بدتر شدن آکنه می‌شود. البته این تصور درست است اما در مورد همه انواع ضدآفتاب‌ها صادق نیست. ضدآفتاب‌هایی در بازار موجود هستند که برای پوست مستعد آکنه طراحی شده‌اند و خاصیت غیرکومدون‌زایی دارند پس کافی است ضدآفتابی را انتخاب کنید که مناسب نوع پوست شما باشد، قبل از خرید به ترکیبات ضدآفتاب نگاه کنید، اگر محصول حاوی ترکیبات معدنی مثل اکسید روی و اکسید تیتانیوم باشد و مرطوب کننده هم داشته باشد باعث ایجاد آکنه نخواهد شد.

مثلث مرگ را لمس نکنید

ناحیه‌ای که از بین دو ابرو شروع می‌شود و تا دو گوشه دهان امتداد می‌یابد در علم درماتولوژی به مثلث مرگ معروف است. بتنها چیزی که بین این ناحیه و بافت مغزی قرار می‌گیرد حفره‌های سینوسی است در نتیجه عصب‌ها و رگ‌های خونی مهمی از این قسمت عبور می‌کنند و خون را به قسمت‌های مهمی مثل چشم و مغز می‌رسانند. حال اگر آکنه‌ای در این ناحیه شکل بگیرد و رمان نشده رها شود ممکن است حفره‌های سینوسی را درگیر کند و باعث التهاب شدید این ناحیه شود و حتی باعث عوارض شدیدتری مثل کوری، سکته و حتی مرگ شود. البته با آنتی‌بیوتیک‌هایی که امروزه وجود دارد کار به آنجا نمی‌کشد اما به خاطر داشته باشید که جوش‌های این ناحیه حساس هستند و نباید بدون درمان رها شوند.

از محصولات ضدآکنه با بی‌احتیاطی استفاده نکنید

انواع مختلفی از محصولات تحت عنوان “ضد آکنه” در بازار وجود دارند اما همه آن‌ها اثر مناسب و موثری ندارند. محصولی می‌تواند باعث درمان و بهبودی آکنه شود که حاوی سالیسیلیک اسید، بنزوئیل پراکساید یا رتینول باشد و اگر محصولی را دیدید که حاوی هیچ یک از این مواد نیست نباید انتظار درمان آکنه از آن داشته باشید. سعی کنید این محصولات را با تجویز پزشک و از برندهای معتبر تهیه کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت می‌توانید مقالات مشابه را در بخش زیبایی در مجله قرمز شاخه مراقبت پوست مطالعه کنید. انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: Byrdie (ترجمه‌ و تألیف اختصاصی توسط مجله قرمز)