داروی پپسید (فاموتیدین) یک مسدودکننده هیستامین ۲ است. مکانیسم عمل این دارو از طریق کاهش میزان اسید تولید معده است. داروی پپسید برای درمان و جلوگیری از زخم معده و روده استفاده می‌شود. همچنین این دارو مشکلاتی را که در معده باعث ایجاد بیش‌ازاندازه اسید می‌شود مانند سندرم زولینگر-الیسون را درمان می‌کند. همچنین درمان بیماری ریفلاکس معده و مری (GERD) و سایر مشکلاتی که باعث می‌شود که اسید از سمت معده به سمت مری تخلیه و موجب سوزش سر دل شود را بهبود می‌بخشد. داروی پپسید نیز ممکن است برای اهدافی غیر از اهداف مورداستفاده در این راهنمای دارویی استفاده شود. در این مقاله به معرفی اثرات و ویژگی‌ها و همچنین نکات مهم حین مصرف این دارو می‌پردازیم.

اطلاعات مهم در مورد داروی پپسید

اگر شما به فاموتیدین یا داروهای مشابه مانند زانتاک (رانیتیدین) سایمتیدین (Tagamet) یا نیزاتیدین (Axid) آلرژی دارید، شما نباید از این دارو استفاده کنید.

قبل از مصرف این دارو، اگر بیماری کلیوی یا کبدی، سابقه بیماری QT طولانی‌مدت، سرطان معده یا سایر مشکلات نظیر، یا آسم،بیماری انسدادی مزمن ریه یا سایر مشکلات تنفسی دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.

داروی پپسید ممکن است تنها بخشی از یک برنامه کامل از درمان باشد که می‌تواند شامل تغییرات در رژیم غذایی و عادات شیوه زندگی باشد. دستورالعمل‌های پزشک خود را در این زمینه دنبال کنید.

سوزش سر دل اغلب با اولین نشانه‌های یک حمله قلبی اشتباه گرفته می‌شود. در صورت داشتن درد قفسه سینه یا احساس سنگینی، درد در حال گسترش به سمت بازو یا شانه، حالت تهوع، عرق کردن و احساس ناخوشی عمومی، به اورژانس مراجعه کنید.

 حمله قلبی و داروی پپسید

نکاتی که باید قبل از استفاده از این دارو  بدانید

برای اطمینان از اینکه مصرف این دارو برای شما بی‌خطر است، اگر شما هریک از موارد زیر را داشتید، به پزشک خود اطلاع دهید:

• بیماری کلیوی؛
• بیماری کبدی؛
سرطان معده؛
• سابقه شخصی یا خانوادگی سندرم طولانی QT

FDA ازنظر خطرات مرتبط با دوران بارداری داروی پپسید را در گروه B قرار داده است. انتظار نمی‌رود که این دارو به یک جنین آسیب برساند. اگر باردار هستید ، از این دارو بدون توصیه پزشک استفاده نکنید.

این دارو می‌تواند از طریق شیر مادر به کودک شیرخوار منتقل شود و ممکن است به کودک شیرخوار آسیب برساند. هنگام استفاده از این دارو نباید کودک خود را با شیر مادر تغذیه کنید.

نحوه مصرف داروی پپسید

سوسپانسیون خوراکی پپسید را با یک قاشق مخصوص یا فنجان مخصوص دارو اندازه‌گیری کنید. اگر دستگاه اندازه‌گیری دوز نداشته باشید، از یک دکتر داروساز آن را درخواست کنید (از داروخانه تهیه کنید).

گرچه اکثر زخم‌ها طی ۴ هفته بعد از درمان با داروی پپسید التیام می‌یابند، ممکن است روند بهبودی زخم، تا ۸ هفته بعد از استفاده از این دارو طول بکشد. برای حصول بهترین نتایج، استفاده از دارو را طبق دستورالعمل ادامه دهید. اگر علائم شما بعد از ۶ هفته درمان بهبود نیافت، با پزشک خود در این مورد صحبت کنید.

این دارو را در دمای اتاق نگهداری کرده و دور از گرما، رطوبت و نور آفتاب نگهداری کنید. اجازه ندهید که فرم مایع این دارو یخ بزند.

هر یک از سوسپانسیون خوراکی استفاده‌نشده را که دارای عمری بیشتر از ۳۰ روز است را دور بیندازید.

روش استفاده از داروی پپسید

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریبا موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید . برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنید، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت های پزشکی اورژانس و یا کمک های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید.

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

اجتناب از نوشیدن الکل. مصرف همزمان الکل همزمان با مصرف این دارو،می تواند خطر آسیب به معده شما را افزایش دهد.

در صورت مصرف داروی پپسید از مصرف داروهای سایمتیدین (Tagamet)، رانیتیدین (Zantac) یا نیزاتیدین (Axid) اجتناب کنید، مگر اینکه پزشک شما در این زمینه به شما توصیه به مصرف کرده باشد.

این دارو ممکن است تفکر یا پاسخ دهی شما را مختل کند و باعث تاری دید شما شود. اگر شما در حال رانندگی و یا در حین انجام هر کاری هستید که نیاز به تمرکز و هوشیاری  و دید واضح دارد، مراقب باشید.

عوارض جانبی داروی پپسید

اگر شما هر یک از این نشانه های از یک واکنش آلرژیک به داروی پپسید شامل : کهیر، اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو را داشتید، مصرف ان دارو را متوقف کرده  و از  اورژانس پزشکی کمک بگیرید.

اگر شما یک عوارض جانبی جدی مانند زیر داشتید مصرف این دارو را متوقف کرده و با پزشک خود تماس بگیرید:

• ضربان قلب سریع و یا تپش با سرگیجه شدید؛
• درد عضلانی غیرقابل توضیح، حساسیت به لمس یا ضعف، به‌خصوص اگر تب، خستگی غیرمعمول و ادرار تیره‌رنگ داشته باشید.

عوارض جانبی شایع داروی پپسید عبارت اند از:

• سردرد؛
سرگیجه؛
یبوست یا اسهال.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

چه داروهایی پپسید را تحت تاثیر قرار می دهند؟

بسیاری از داروها می‌توانند با این دارو تداخل ایجاد کنند. این داروها شامل داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین‌ها و محصولات گیاهی است. در مورد تمام داروهایی که استفاده می‌کنید چه داروهایی که در طول درمان با این دارو مصرف می‌کنید و چه داروهایی که در زمان استفاده از این دارو مصرف آن‌ها را متوقف کرده‌اید، به پزشک خود اطلاع دهید.

منبع مقاله Drugs.com
این مقاله به‌طور اختصاصی توسط گروه نویسندگان مجله قرمز ترجمه‌ شده است.