اطلاعات دارویی، عوارض احتمالی و نحوه مصرف قرص پلتال


قرص پلتال 100

داروی پلتال یکی از داروهایی که سبب اتساع عروق و در نتیجه اتساع عروق، افزایش گردش خون و همچنین جلوگیری از لخته شدن خون می‌شود. این امر به ویژه در ناحیه پاها نمود بیشتری دارد.

این دارو دارای کارکرد مناسبی در درمان اختلالات عروق محیطی من جمله علائم بیماری لنگش متناوب که سبب کاهش جریان گردش خون در پاهای فرد مبتلا می‌شود که به نوبه خوب سبب بروز درد و کاهش توانایی در راه رفتن در مسافت‌های طولانی می‌شود. استفاده از این دارو سبب غلبه بر این مشکلات می‌شود.

این دارو ممکن است برای اهداف غیر از مواردی که در این راهنمای دارویی ذکرشده، استفاده شود. در این مقاله به معرفی، چگونگی کارکرد و نکات طلایی حین مصرف این دارو می‌پردازیم.


اطلاعات مهم مربوط به قرص پلتال

اگر فرد استفاده کننده از این دارو دچار مشکلاتی نظیر نارسایی قلبی بود نباید از این دارو استفاده شود.

نکات مهم قبل از مصرف قرص پلتال

اگر فرد استفاده از این دارو دچار مشکلاتی نظیر نارسایی قلبی بود به علت اینکه استفاده از این دارو سبب بدتر شدن این بیماری خواهد شد، نباید از این دارو استفاده شود.

اگر تاکنون تجربه کرده اید، به پزشک خود در این مورد اطلاع دهید:

 • مشکلات مربوط به خونریزی؛
 • ابتلای به بیماری‌های کبدی یا کلیوی؛
 • بروز حمله قلبی یا سکته مغزی یا
 • اگر سیگار می‌کشید.

معلوم نیست که این دارو به جنین آسیب برساند یا نه  اگر شما باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید، به پزشک خود در این زمینه اطلاع دهید. با توجه اینکه این دارو ممکن است از طریق شیر مادر به کودک شیرخوار منتقل شود، به خطراتی که ممکن است متوجه کودک شیرخوار شود، در هنگام استفاده از این دارو، کودک شیرخوار خود را با شیر مادر تغذیه نکنید.


نحوه مصرف قرص پلتال

قرص پلتال این دارو را دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید. این دارو  را در مقادیر بزرگتر و یا کوچکتر از مقادیر  توصیه شده مصرف نکنید. راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید.

طریقه استفاده از این دارو معمولاً شکم خالی و نیم ساعت قبل و یا دو ساعت قبل از وعده‌های غذایی شام یا ناشتا است.

برای کارایی بیشتر بهتر است که این دارو را در زمان مشخص و یکسانی در طول روز مصرف کنید.

از زمان شروع استفاده از این دارو تا زمان بهبودی کامل ممکن است نیاز به ۱۲ هفته باشد لذا اگر بعد از سه ماه بیماری فرد بهبود نیافت، نیاز است که فرد در این زمینه با پزشک خود مشورت کند.

داروی پلتال باید در دمای اتاقی به ‌دور از گرما و رطوبت نگهداری شود.


چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریبا موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید . برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنم، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت های پزشکی اورژانس ، تماس بگیرید.

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

مصرف گریپ فروت و آب گریپ فروت، همراه با این دارو ممکن است باعث تداخل با اثر آن شود و در نهایت منجر به عوارض ناخواسته شود.در مورد استفاده از محصولات گریپ فروت با پزشک خود صحبت کنید و در هنگام مصرف این دارو از مصرف گریپ فروت   و آب گریپ فروت خودداری کنید.


عوارض جانبی قرص پلتال

قرص پلتال اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به این دارو مانند : راش پوستی یا کهیر ( با یا بدون تب یا درد مفاصل ) ؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو ، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.  اگر فرد موارد زیر را مشاهده کرد باید فورا به پزشک مراجعه نماید:

 • درد قفسه سینه، ضربان قلب سریع یا لرزش سینه.
 • احساسی شبیه اینکه ممکن است بی هوش شوید.
 • تب، لرز، گلو درد، زخم دهان. یا
 • بروز کبودی، خونریزی غیرمعمول، بروز لکه‌های بنفش یا قرمز در زیر پوست فرد استفاده کننده از این دارو.

عوارض جانبی کمتر جدی  این دارو شامل موارد زیر است:

 • اسهال، حرکات غیرطبیعی روده؛
 • سردرد؛ یا
 • ضربان قلب سریع (تاکی کاردی) یا تپش قلب.

فهرست یاد شده یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.


چه داروهایی مصرف این دارو را تحت تاثیر قرار می دهند؟

گاهی اوقات مصرف داروهای خاصی ممکن است برای سلامت فرد مصرف کننده چندان خالی از خطر نباشد به صورتی مصرف بعضی از داروها ممکن است داروهای دیگری را تحت تأثیر قرار دهند یعنی ممکن است باعث افزایش عوارض جانبی آن دارو و یا کمتر شدن تأثیر آن شوند. مصرف هم‌زمان بسیاری از داروها می‌تواند با مصرف این دارو تداخل ایجاد کند. این داروها شامل داروهای تجویزی یا بدون نسخه، ویتامین‌ها و محصولات و داروهای گیاهی است. با پزشک خود در مورد تمام داروهای مصرفی فعلی خود و یا داروهایی که شروع و یا متوقف کرده اید ، مشورت کنید.

اطلاعات بیشتر در مورد داروی پلتال

پزشک معالج بیمار قادر است که اطلاعات بیشتری را برای اطلاع بیمار به او ارائه دهد. علاوه بر مواردی که در مطلب بالا گفته شد فراموش نکنید که این دارو را دور از دسترس کودکان قرار دهید، همچنین هرگز داروی خود را به خصوص بدون تجویز پزشک با شخص دیگری به اشتراک نگذارید چون این کار می‌تواند باعث ایجاد علائم گاها خطرناکی در فرد شود و علاوه بر این از این دارو فقط با تجویز پزشک استفاده کنید.


منبع این مقاله: drugs.com

این مقاله به‌طور اختصاصی توسط امین ظهورتبار از گروه نویسندگان مجله قرمز ترجمه‌ و تألیف شده است.