داروی سوما (carisoprodol)  یک آرام‌بخش عضلانی است که احساس درد را بین اعصاب و مغز متوقف می‌کند. این دارو همراه با استراحت و فیزیوتراپی برای درمان مشکلات عضلات اسکلتی مانند درد و آسیب استفاده می‌شود. همچنین این دارو ممکن است برای مقاصدی به جز موارد مورد استفاده در این راهنمای دارو استفاده شود. در این مقاله سعی خواهیم کرد که به معرفی ویژگی‌ها، نکات کلیدی در مصرف این دارو و عوارض جانبی احتمالی ناشی از آن بپردازیم.

 

اطلاعات مهم مربوط به داروی سوما

اگر دچار عارضه پورفیری (یک اختلال آنزیمی ژنتیکی که باعث ایجاد علائم بر روی پوست یا سیستم عصبی می‌شود) هستید، نباید داروی سوما را مصرف کنید.

این دارو ممکن است باعث ایجاد عادت و وابستگی شود. هرگز این دارو را با فرد دیگری به اشتراک نگذارید. سوءاستفاده از این دارو می‌تواند باعث اعتیاد، سوءمصرف یا حتی مرگ در فرد مصرف‌کننده شود.

مصرف داروی سوما ممکن است تفکر یا پاسخ دهی شما را مختل کند. اگر شما در حال رانندگی و یا در حین انجام هر کاری هستید که نیاز دارد که به گوش باشید، هوشیار باشید.

در هنگام مصرف این دارو از نوشیدن الکل اجتناب کنید. این امر می‌تواند خواب‌آلودگی و سرگیجه ناشی از مصرف این دارو را افزایش دهد.

پس از استفاده این دارو در طی مدت زمانی طولانی، ممکن است علائم ترک مصرف را تجربه کنید. قبل از مشورت کردن با پزشک خود، به طور ناگهانی مصرف این دارو را متوقف نکنید. ممکن است قبل از اینکه دارو را به طور کامل متوقف کنید، ممکن است لازم باشد از دوز کمتری از آن استفاده کنید.

 

نکاتی   که باید  قبل از استفاده از این دارو  بدانید

اگر شما به این دارو حساسیت دارید ، و یا مورد زیر را دارید، نباید این دارو را مصرف کنید:
 • اگر دچار عارضه پورفیری (یک اختلال آنزیمی ژنتیکی که باعث ایجاد علائم بر روی پوست یا سیستم عصبی می‌شود) هستید.

برای اطمینان از اینکه مصرف این دارو برای شما خطری ندارد، در موارد زیر با پزشک خود و یا یک دکتر داروساز مشورت کنید:

 • بیماری کبدی؛
  بیماری کلیوی؛
  سابقه تشنج (صرع).

معلوم نیست که آیا این دارو به جنین آسیب می رساند یا نه . اگر شما حامله هستید یا برای باردار شدن برنامه دارید ، به پزشک خود در این زمینه  اطلاع دهید.

این دارو می تواند از طریق شیر مادر منتقل می کند و ممکن است باعث ایجاد عوارض جانبی در کودک شیرخوار شود. اگرشما در حال تغذیه کودک از شیر مادر هستید به پزشک خود در این زمینه اطلاع دهید.

این دارو برای مصرف در افراد زیر ۱۶ سال توصیه نمی‌شود.

افراد سالمند ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به اثرات ناشی از مصرف این دارو داشته باشند.

 

چگونه باید این دارو را مصرف کنید؟

این دارو را دقیقاً همان طور که توسط پزشک شما تجویز می‌شود، مصرف کنید. راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. این دارو  را در مقادیر بزرگتر و یا کوچکتر از مقادیر  توصیه شده مصرف نکنید.

معمولاً این دارو به صورت ۳ بار در روز و در زمان خواب مصرف می‌شود. دستورالعمل دوز مصرفی توسط پزشک خود را با دقت دنبال کنید.

این دارو فقط برای یک زمان کوتاه تا نهایتاً ۲ یا ۳ هفته استفاده می‌شود تا زمانی که پزشک شما به شما دستور دیگری را بگوید.

از توقف ناگهانی مصرف این دارو پس از مصرف طولانی‌مدت و یا اگر دچار علائم ناخوشایند توقف مصرف ناخوشایند این دارو هستید، اجتناب کنید. از پزشک خود در مورد اینکه چگونه با خیال راحت مصرف این دارو را متوقف کنید، سؤال کنید.

داروی سوما تنها بخشی از برنامه کامل درمانی است که ممکن است شامل استراحت، فیزیوتراپی یا سایر اقدامات تسکین‌دهنده درد باشد. دستورالعمل‌های پزشک خود را در این زمینه دنبال کنید.

این دارو باید در دمای اتاق به دور از گرما و رطوبت نگهداری شود.

پیگیری میزان مصرف دارو از هر بطری جدید باشید. سوما یک داروی است که ممکن است مورد سوءاستفاده قرار گیرد و باید بدانید که آیا کسی دارو یا دارو شما را به طور نامناسبی یا بدون تجویز پزشک مصرف می‌کند یا نه.

طریقه مصرف داروی سوما

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریبا موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید . برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنم، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت های پزشکی اورژانس و یا کمک های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید. مصرف بیش از حد این دارو ممکن است حتی باعث مرگ شود، به ویژه اگر شما این دارو را با الکل یا سایر داروهایی که می‌تواند تنفس شما را آهسته کند، مصرف کنید.

علائم مصرف بیش از حد این دارو ممکن است شامل مشکلات بینایی، سردرگمی و گیجی، توهم، سفتی عضلانی، تنفس ضعیف یا کم‌عمق و سطحی، غش یا کما باشد.

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

در هنگام مصرف این دارو، الکل یا نوشیدنی‌های الکلی را مصرف نکنید. وقتی الکل با این دارو ترکیب می‌شود، عوارض جانبی خطرناک یا مرگ ممکن است رخ دهد.

مصرف داروی سوما ممکن است تفکر یا پاسخ دهی شما را مختل کند. اگر شما در حال رانندگی و یا در حین انجام هر کاری هستید که نیاز دارد که به گوش باشید، هوشیار باشید. گیجی یا خواب آلودگی شدید می‌تواند باعث سقوط یا سایر حوادث شود.

 

عوارض جانبی مصرف داروی سوما

اگر شما هر یک از این نشانه های از یک واکنش آلرژیک به این دارو شامل : کهیر، اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو را داشتید، مصرف رانیتیدین را متوقف کرده  و از  اورژانس پزشکی کمک بگیرید.

اگر شما یک عوارض جانبی جدی مانند زیر داشتید مصرف این دارو را متوقف کرده و با پزشک خود تماس بگیرید:

 • تشنج (صرع)
 • علائم سطوح بالای سروتونین در بدن مانند تحریک، توهم، تب، بالا بودن سرعت ضربان قلب، رفلکس بیش از حد فعال، حالت تهوع، استفراغ، اسهال، از دست دادن هماهنگی در حرکات بدن، غش کردن.

عوارض مصرف داروی سوما

عوارض جانبی شایع داروی سوما عبارت اند از:

 • خواب آلودگی؛
 • سرگیجه؛
 • سردرد.

این موارد یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

 

چه داروهایی سوما را تحت تاثیر قرار می دهند؟

مصرف داروی سوما همراه با داروهای دیگر که موجب خواب‌آلودگی و یا آهسته شدن تنفس می‌شود می‌تواند عوارض جانبی خطرناک یا مرگ را در فرد مصرف‌کننده ایجاد کند. قبل از مصرف قرص خواب، داروهای ضد درد، داروهای ضد سرفه، آرامش‌بخش‌های عضلانی یا داروهای مصرفی برای اضطراب، افسردگی یا تشنج، با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید.

به پزشک خود در مورد تمام داروهای فعلی خود چه داروهایی را که شروع کرده‌اید یا متوقف کرده‌اید، به ویژه موارد زیر را اطلاع دهید:

 • فلوکستین یا فلووکسامین؛
 • ریفامپین؛
 • مخمر سنت جان؛
 • داروهای مصرفی ضد قارچ مانند کتوکونازول، وریکونازول؛
 • یک داروی آرام‌بخش مانند دیازپام، آلپرازولام، لورازپام، والیوم، زاناکس و …؛
 • داروهای مصرفی برای درمان تشنج مانند کاربامازپین، اکس کاربازپین؛
 • داروهای کاهش‌دهنده اسید معده مانند اسئومپرازول، لنسپروزول، امپرازول، پانتوپرازول، نکسیوم، پریلوسک.

این لیست کامل نیست. مصرف سایر داروها ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند، از جمله داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین‌ها و محصولات گیاهی. همه تداخلات احتمالی در این راهنمای دارویی ذکر نشده است.

منبع: drugs.com
این مقاله توسط مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه شده است.