داروی سولینداک ( Sulindac) جز داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) است که از طریق کاهش هورمون‌هایی که باعث ایجاد هورمون و درد می‌شود، مکانیسم خود را اعمال می‌کند. یکی از کاربردهای این دارو سرکوب و کنترل درد یا التهاب ناشی از ابتلای بیماریهایی نظیر آرتریت، اسپوندیلیت آنکیلوزان، تاندونیت، بورسیت یا نقرس مورد استفاده می‌گیرد. همچنین از این دارو ممکن است برای اهدافی غیر از مواردی که در این راهنمای دارویی ذکر شده، استفاده شود. در این مقاله به معرفی، چگونگی کارکرد و نکات کلیدی در حین مصرف این داروی موثر خواهیم پرداخت.

اطلاعات مهم مربوط به داروی سولینداک

این دارو  می‌تواند خطر ابتلا به حمله قلبی منجر به مرگ یا سکته مغزی را افزایش می‌دهد، به خصوص اگر شما از آن در طولانی مدت و یا دوزهای بالا استفاده می‌کنید، و یا اگر شما بیماری قلبی هستید. این دارو قبل و یا بعد از جراحی بای پس قلب (عروق کرونر و یا CABG) استفاده نمی‌شود.

همچنین دارو ممکن است باعث خونریزی معده یا روده شود، که می‌تواند کشنده باشد. این شرایط می‌تواند بدون هشدار با مصرف این دارو، به خصوص در افراد مسن رخ دهد.

 

نکاتی که باید  قبل از استفاده از این دارو بدانید

این دارو  می‌تواند خطر ابتلا به حمله قلبی منجر به مرگ یا سکته مغزی را افزایش می‌دهد، به خصوص اگر شما از آن در طولانی مدت و یا دوزهای بالا استفاده می‌کنید، و یا اگر شما بیماری قلبی هستید. البته حتی اگر فرد دچار این بیماری هم نباشد ممکن است در معرض خطر باشد.  از مصرف این دارو قبل و یا بعد از جراحی بای پس قلب (عروق کرونر و یا CABG)  باید اجتناب کرد.

همچنین دارو ممکن است باعث خونریزی معده یا روده شود، که می‌تواند کشنده باشد. این شرایط می‌تواند بدون هشدار با مصرف این دارو، به خصوص در افراد مسن رخ دهد. پس مصرف این دارو به خصوص در این گروه سنی باید با احتیاط و تجویز پزشک متخصص باشد.
نگاهی به داروی سولینداک

 

اگر شما به این حساسیت داشته، یا اگر شما تا به حال یک حمله آسم و یا واکنش آلرژیک شدید پس از مصرف آسپرین یا یکی دیگر از داروهای خانواده NSAID تجربه کرده‌اید، نباید این دارو را مصرف کنید.

اگر شما این موارد زیر  را دارید از یک پزشک یا  دکتر داروساز بپرسید که آیا مصرف این دارو بی خطر است:

 • بیماری‌های قلبی، فشار خون بالا، سطح بالای کلسترول سرمی خون، دیابت، و یا اگر شما سیگار می‌کشید.
 • سابقه حمله قلبی، سکته مغزی، یا لخته خون
 • سابقه زخم معده یا خونریزی
 • آسم
 • بیماری کبدی یا کلیوی.
 • احتباس مایعات در بدن
 • یک بیماری بافت همبند مانند سندرم مارفان، سندرم شوگرن، لوپوس.

مصرف داروی سولینداک در طول ۳ ماه آخر بارداری ممکن است به جنین آسیب برساند. اگر شما باردار هستید، این دارو بدون مشورت با یک پزشک استفاده نکنید.

چون معلوم نیست که آیا این دارو از شیر مادر به شیرخوار منتقل می‌شود و یا اینکه می‌تواند که به یک کودک شیرخوار آسیب برساند یا نه، اگر شما با شیر مادر نوزاد خود را تغذیه می‌کنید،. این دارو را بدون مشورت با یک پزشک استفاده نکنید.

مصرف این دارو در افراد زیر ۱۸ سال تأیید نشده و ممنوع است. هرگز این دارو را به یک فرد با سن کمتر از ۲ سال بدون تجویز یک پزشک ندهید.

 

روش مصرف داروی سولینداک

داروی سولینداک را دقیقاً همان‌طور که توسط پزشک شما تجویز می‌شود، مصرف کنید.  راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و بر اساس آن عمل کنید. پزشک شما ممکن است گاهی اوقات دوز داروی شما  را برای اطمینان از حصول بهترین نتایج،  تغییر دهد. این دارو را در دوزهای بیشتر و یا کمتر از مقادیر توصیه شده، مصرف نکنید.

برای کاهش ناراحتی معده، این دارو را همراه با غذا یا میل نمائید.

در صورتی که این دارو به مدت طولانی استفاده می‌کنید، برای اطمینان از حفظ سلامتی خود نیاز به انجام آزمایش‌های مختلفی دارید.

این دارو را در دمای اتاق به دور از گرما و رطوبت، نگهداری کنید. اجازه ندهید که این دارو به فرم مایع در آمده و یا اینکه یخ زده و فرز شود.

هرگونه راهنماهای دارویی و ورق‌های آموزش ارائه شده به خود را بخوانید و اگر هرگونه سوالی در ذهن دارید آن را از پزشک متخصص یا از یک دکتر داروساز خود بپرسید.

داروی سولینداک

چه اتفاقی می افتد اگر من یک دوز از این  دارو را مصرف نکنم؟

از آنجا که این دارو ممکن است که تنها در موارد مورد نیاز مصرف شود، شما ممکن است برای مصرف آن برنامه نداشته باشید. اگر شما در یک برنامه درمانی قرار دارید، به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، دوز از دست رفته را مصرف کنید. اگر دوز فراموش شده نزدیک به زمان استفاده از دوز بعدی است، آنرا مصرف نکنید. برای جبران دوز فراموش شده دارو، از دوز اضافی استفاده نکنید.

اگردارو را بیش از حد مصرف کنم، چه اتفاقی می افتد؟

لازم است که سریعاً به اورژانس پزشکی خبر دهید. علائم مصرف بیش از ممکن است شامل تهوع، استفراغ، درد معده، خواب آلودگی، مدفوع سیاه رنگ یا خونی، سرفه خونی، تنفس کم عمق، غش و کما باشد.

 در حین استفاده از  داروی سولینداک از چه  مواردی باید اجتناب کنم ؟

اجتناب از نوشیدن الکل و نوشیدنی‌های الکلی. این امر ممکن است خطر ابتلا به خونریزی معده را در فرد مصرف کننده افزایش دهد. همچنین فرد در صورتی که مصرف این دارو را براساس تجویز پزشک متخصص در برنامه خود دارد، باید از مصرف آسپرین اجتناب کند.

قبل از استفاده از این دارو قبل از هر بیماری نظیر سرما خوردگی، آلرژی یا درد از یک پزشک یا یک دکتر داروساز برای چگونگی مصرف سؤال کنید. بسیاری از داروها موجود در داروخانه شامل آسپرین یا دیگر ترکیبات مشابه داروی سولینداک هستند. مصرف محصولات خاصی همراه با هم می‌تواند باعث شود شما بیش از حد از این نوع از دارو استفاده کرده و دچار حالت خطرناک اوردوز شوید. اگر یک دارو حاوی آسپیرین، ایبوپروفن، کتوپروفن، یا ناپروکسن است، برچسب آن را بررسی کنید و از مصرف آن خودداری نمائید.

عوارض جانبی ناشی از مصرف داروی سولینداک

اگر شما نشانه‌هایی از یک واکنش آلرژیک به این دارو مانند: راش پوستی یا کهیر (با یا بدون تب یا درد مفاصل)؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب‌ها، زبان یا گلو، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

اگر شما علائم حمله قلبی یا سکته مغزی مانند درد قفسه سینه که به سمت فک شما یا شانه شما گسترش پیدا می‌کند، بی حسی ناگهانی و یا ضعف در یک طرف از بدن، لکنت زبان و یا احساس تنگی نفس را مشاهده کردید، با اورژانس تماس بگیرید.

اگر این موارد را مشاهده کردید، استفاده از این دارو را متوقف کرده و با پزشک خود برای تصمیم گیری در مورد این دارو تماس گرفته و یا ملاقات کنید:

 • تغییرات در بینایی
 • تنگی نفس (حتی با علائم خفیف)
 • تورم یا افزایش وزن سریع فرد استفاده کننده از این دارو
 • اولین نشانه‌ای از هر بثورات پوستی (مهم نیست که چقدر این علامت خفیف باشد)
 • نشانه‌هایی از خونریزی معده، مدفوع خونی یا قیری رنگ و یا سرفه خونی یا استفراغی که به نظر می‌رسد به رنگ قهوه‌ای باشد
 • مشکلات کبدی، تهوع، درد بالای معده، خارش، احساس خستگی، علائم شبیه سرماخوردگی، از دست دادن اشتها، ادرار تیره، مدفوع سفالی رنگ، یرقان (زردی پوست و چشم).
 • مشکلات کلیوی، ادرار کم، ادرار کردن دردناک و یا مشکل، تورم پا یا مچ پا، احساس خستگی و یا تنگی نفس
 • کاهش سلول‌های قرمز خون (کم خونی)، پوست رنگ پریده، احساس سرگیجه و یا تنگی نفس، ضربان قلب سریع، مشکلات تمرکز
 • واکنش شدید پوست، تب، گلو درد، تورم صورت و زبان، سوزش در چشم، درد پوست و به دنبال آن بثورات پوستی قرمز یا بنفش است که گسترده هستند (به خصوص در صورت و یا قسمت بالای بدن) و تاول.

عوارض جانبی شایع داروی سولینداک شامل موارد زیر است :

 • درد معده، سوء هاضمه، تهوع، استفراغ، کم اشتهایی.
 • اسهال، یبوست، نفخ؛
 • تورم در دست‌ها و پاها؛
 • سردرد، سرگیجه؛
 • خارش پوستی؛ یا
 • وجود صدایی مثل زنگ در گوش فرد مصرف کننده این دارو.
این فهرست یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد دیگری ممکن است رخ دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

چه داروهایی سولینداک را تحت تأثیر قرار می‌دهند؟

در صورت استفاده از داروهای ضد افسردگی مانند سیتالوپرام، اس سیتالوپرام ، فلوکستین (پروزاک)، فلووکسامین، پاروکستین، سرترالین (Zoloft)، ترازودون یا ویلازودون، با توجه به اینکه مصرف همزمان هر یک از این داروها با یک دارو از خانواده NSAID ممکن است سبب کبودی یا خونریزی در بدن فرد مصرف کننده شود، از این نیاز است که برای پیشگیری از این تداخل دارویی و عوارض آن با پزشک معالج مشورت صورت گیرد. به پزشک خود در مورد تمام داروهای فعلی خود چه داروهایی که شروع یا متوقف کرده‌اید، به‌ویژه موارد زیر اطلاع دهید:

 • سیکلوسپورین؛
 • لیتیوم؛
 • متوترکسات؛
 • یک رقیق کننده خون (مانند وارفارین، کومادین، جانتوون)؛
 • داروهای مصرفی برای درمان بیماری‌های قلبی یا فشار خون، از جمله دیورتیک ها یا “قرص‌های مدر”؛ یا
 • دارویهای خوراکی برای درمان بیماری دیابت؛
 • داروهای استروئیدی (مانند پردنیزون).
ممکن است داروهای دیگری با این دارو تداخل داشته باشند. به پزشک خود در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید اطلاع دهید. این داروها شامل داروهای تجویزی یا داروهای مصرفی بدون نسخه، ویتامین‌ها، و محصولات گیاهی است. هرگز یک داروی جدید را بدون اطلاع به پزشک خود، شروع نکنید. همچنین با پزشک خود در مورد تمام داروهای مصرفی فعلی خود و یا داروهایی که شروع و یا متوقف کرده اید ، مشورت کنید.

اطلاعات بیشتر

به یاد داشته باشید که این دارو را به دور از دسترس کودکان نگه داری کرده و با فرد دیگری به خاطر عوارض احتمالی ناشی از مصرف یا مصرف نادرست آن به اشتراک نگذارید و این دارو را تنها زمانی مصرف کنید که توسط پزشک معالج برای شما تجویز شده باشد.

منبع این مقاله: drugs.com این مقاله به‌طور اختصاصی توسط امین ظهورتبار از گروه نویسندگان مجله قرمز ترجمه‌ و تألیف شده است.