داروی رگزولتی (بریگزپیپرازول) جز داروهای ضد جنون است. مکانیسم عمل این دارو از طریق تغییر اعمال مواد شیمیایی است که در مغز وجود دارند. از داروی رگزولتی برای درمان علائم اسکیزوفرنی ( شیزوفرنی) استفاده می‌شود. از این دارو همچنین همراه با داروهای دیگر برای درمان اختلال افسردگی در بزرگ‌سالان استفاده می‌شود.

اطلاعات مهم در مورد داروی رگزولتی

این دارو برای استفاده در مورد مشکلات روان‌پریشی مرتبط با دمانس تائید نشده است.

برخی از افراد جوان زمانی که برای اولین بار از یک داروی ضد افسردگی استفاده می‌کنند دچار افکار مربوط به خودکشی می‌شوند. در مورد  تغییرات در خلق و خوی و یا علائم خود هشیار باشید. هر گونه علائم یا بدتر شدن آن را به پزشک خود اطلاع دهید.

هرگز این دارو را به افراد  کمتر از ۱۸ سال سن بدون مشاوره با  یک پزشک ندهید. این دارو  برای مصرف در این گروه سنی مورد تأیید نیست.

نکات مهم در مورد داروی رگزولتی

نکاتی   که باید  قبل از استفاده از این دارو  بدانید

این دارو برای استفاده در مورد مشکلات روان‌پریشی مرتبط با دمانس تائید نشده است و ممکن است خطر مرگ در افراد مسن با مشکلات مرتبط با زوال عقل را افزایش دهد.

اگر به این دارو حساسیت دارید نباید از آن استفاده کنید

در این موارد برای اینکه مطمئن شوید مصرف این دارو برای شما ایمن است و خطری در پی ندارد، با پزشک مشورت کنید:

• بیماری‌های کبدی؛
• بیماری کلیوی؛
• سطوح کلسترول بالا یا تری گلیسیرید بالا (نوعی از چربی خون)؛
• بیماری قلبی، فشارخون بالا یا پایین؛
• سابقه کمبود در گلبول‌های سفید خون (WBC)؛
• سابقه حمله قلبی یا سکته مغزی؛
• سابقه تشنج، آسیب به سر یا تومور مغزی؛
• یک سابقه خانوادگی شخصی یا خانوادگی دیابت یا قند خون بالا؛
• مشکل در بلع.

مشخص نیست که آیا این دارو به شیر مادر منتقل می‌شود یا اینکه این ممکن است به یک کودک شیرخوار آسیب برساند یا نه. درصورتی‌که در حال شیردهی هستید، به پزشک خود دراین‌باره اطلاع دهید.

معلوم نیست که آیا این دارو به نوزاد متولدشده آسیب می‌رساند یا نه. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود در این زمینه اطلاع دهید.

این دارو برای مصرف در افراد زیر ۱۸ سال مورد تایید نیست.

نحوه مصرف داروی رگزولتی

داروی رگزولتی را دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید. این دارو  را در مقادیر بزرگتر و یا کوچکتر از مقادیر  توصیه شده مصرف نکنید. راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید.

شما می‌توانید این دارو را با یا بدون غذا مصرف نمایید.

مقدار زیادی مایعات، به‌خصوص در آب‌وهوای گرم و در طول ورزش بنوشید. در حین مصرف این دارو به‌راحتی می‌توانید از آب استفاده کنید.

شما نباید به‌طور ناگهانی استفاده از این دارو را متوقف کنید. توقف ناگهانی مصرف این دارو ممکن است وضعیت شمارا بدتر کند.

داروی رگزولتی ممکن است موجب افزایش قند خون (هیپرگلیسمی) در شما شود. اگر شما دیابت دارید، درحالی‌که این دارو را مصرف می‌کنید، به‌طور منظم میزان قند خون خود را بررسی کنید.

داروی رگزولتی باید در دمای اتاقی به‌دوراز گرماو رطوبت نگهداری شود.

چه اتفاقی می‌افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

ازآنجاکه از این دارو تنها در زمان  موردنیاز استفاده می‌شود ، شما به‌احتمال‌زیاد دوزی را فراموش نمی‌کنید. اما به‌محض اینکه شما دوز فراموش‌شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش‌شده اجتناب کنید. برای جبران دوز ازدست‌رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش‌ازحد مصرف کنید، چه اتفاقی می‌افتد؟

با مراقبت های پزشکی اورژانس ، تماس بگیرید.

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

مصرف این دارو ممکن است تفکر یا پاسخ‌دهی شمارا مختل کند. اگر شما در حال رانندگی و یا در حین انجام هر کاری هستید که نیاز دارد که به گوش باشید، هوشیار باشید.

در هنگام ورزش، در آب‌وهوای گرم با نوشیدن مایعات کافی، از گرگرفتگی یا خشک شدن بیش‌ازحد بدن اجتناب کنید. دارو می‌تواند تعریق را کاهش دهد و شما ممکن است بیشتر در معرض سکته ناشی از گرما قرار گیرید.

اجتناب از بلند شدن بیش‌ازحد سریع از حالت نشسته یا وضعیت دراز کشیده، چون با این کار  شما ممکن است احساس سرگیجه کنید. برای جلوگیری از سقوط به‌آرامی و باحوصله بلند شوید.

عوارض جانبی داروی رگزولتی

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به این دارو مانند: راش پوستی یا کهیر (با یا بدون تب یا درد مفاصل)؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو، را مشاهده کنید با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

دوزهای بالا یا استفاده طولانی‌مدت از این دارو می‌تواند یک اختلال حرکتی جدی ایجاد کند که ممکن است برگشت‌ناپذیر باشد. علائم این اختلال شامل حرکات غیرقابل‌کنترل ماهیچه‌ای لب‌ها، زبان، چشم‌ها، صورت، بازوها یا پاها می‌باشد. هرچه که شما بیشتر این دارو را مصرف می‌کنید، بیشتر احتمال دارد که یک اختلال حرکتی جدی ایجاد شود. خطر این عوارض جانبی در زنان و افراد مسن بالاتر است.

هرگونه علائم جدید یا بدتر شدن در وضعیت شما مانند: تغییرات خلقی یا رفتاری، اضطراب، حملات هراس، خواب‌آلودگی، و یا اگر احساس می‌کنید تحریک‌پذیر، آشفته، خصمانه،  دارای رفتار تهاجمی، بی‌قراری، افسردگی شدید (ذهنی یا جسمی) ، یا افکار را در مورد خودکشی یا صدمه زدن به خودتان دارید، دراین‌باره به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر موارد زیر را مشاهده کردید به پزشک خود اطلاع دهید:

• آشفتگی شدید، ناراحتی یا احساس بی‌قرار بودن؛
• یک احساس سرگیجه، مثل آنکه شما ممکن است بی‌هوش شوید؛
• مشکل در بلعیدن؛
• احساس گرما، عدم تحمل گرما؛
• افکار در مورد خودکشی یا صدمه زدن به خودتان؛
• حرکات عضلانی لرزشی یا کنترل نشده؛
صرع (تشنج)
• علائم قندخون بالا مانند افزایش تشنگی (پر نوشی)، افزایش ادرار(پر ادراری)، گرسنگی (پرخوری)، خشکی دهان، بوی نفس میوه‌ای، خواب‌آلودگی، خشکی پوست، کاهش وزن؛
• تعداد کم گلبول‌های خون ، ضعف ناگهانی یا بیماری، تب، لرز، گلودرد، لثه‌های متورم، زخم‌های دهان دردناک، لثه‌های قرمز و یا تورم، زخم‌های پوستی، علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا، سرفه، مشکل در تنفس؛
• یک واکنش سیستم عصبی شدید مانند سفتی بسیار زیاد عضلات (سفت‌وسخت)، تب بالا، عرق کردن، سردرگمی و گیجی، ضربان قلب سریع یا غیرمعمول، لرزش سینه، احساس مثل‌اینکه شما ممکن است بی‌هوش شوید.

عوارض داروی رگزولتی

عوارض جانبی شایع این دارو شامل موارد زیر است:

افزایش وزن؛
• احساس بی قرار بودن یا عدم توانایی در نشستن.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

چه داروهایی مصرف این دارو را تحت تاثیر قرار می دهند؟

بسیاری از داروها می‌توانند با این دارو تداخل ایجاد کنند. همه تداخلت ممکن در اینجا ذکر نشده است. به پزشک خود در مورد تمام داروهای فعلی خود و داروهایی را که شروع یا متوقف کرده‌اید، به‌ویژه موارد زیر خبر دهید:

• آنتی‌بیوتیک یا داروهای مصرفی ضد قارچ؛
• داروهای ضدافسردگی؛
• داروهای ضدویروسی برای درمان هپاتیت C یا HIV؛
• دارهای مصرفی برای تنظیم ریتم قلب؛
• داروهای مصرفی برای کنترل تشنج.

این لیست کامل نیست و بسیاری از داروهای دیگر می‌توانند با این دارو تداخل  ایجاد کنند. این داروها شامل داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین‌ها و محصولات گیاهی است. فهرستی از تمام داروهای خود را به هر ارائه‌دهنده خدمات بهداشتی که به شما ارائه دهید.

منبع مقاله Drugs.com
این مقاله به‌طور اختصاصی توسط گروه نویسندگان مجله قرمز ترجمه‌ و تألیف شده است.