داروی تمازپام (Restoril): معرفی دارو، نکات مهم حین مصرف و عوارض جانبی


تمازپام چیست restoril

تمازپام یک بنزودیازپین است. این دارو بر روی مواد شیمیایی موجود در مغز تأثیر می‌گذارد که ممکن است در افراد مبتلابه مشکلات خواب (بی‌خوابی) نامتعادل باشند.

داروی تمازپام برای درمان علائم بی‌خوابی، مانند مشکل خواب رفتن یا خوابیدن استفاده می‌شود. این دارو ممکن است برای اهداف غیر از مواردی که در این راهنمای دارویی ذکرشده، استفاده شود. در این مقاله به معرفی و بررسی نکات مهم در مورد این دارو می‌پردازیم.


اطلاعات مهم در مورد تمازپام

در صورت بارداری از این دارو استفاده نکنید. این دارو می‌تواند موجب بروز نقایص مادرزادی یا علائم تهدیدکننده زندگی ناشی از ترک مصرف در نوزاد تازه به دنیا آمده شود.

مصرف این دارو ممکن است باعث ایجاد عادت شود. هرگز این دارو را با شخص دیگری، به‌ویژه کسی که سابقه سوءمصرف مواد یا اعتیاد دارد، به اشتراک نگذارید. این دارو را در جایی دور از دسترس  نگه دارید. سواستفاده از این دارو ممکن است باعث  اعتیاد، اضافه وزن یا مرگ شود.

این دارو ممکن است بعد از مصرف در شما یک واکنش آلرژیک شدید ایجاد کند. در صورت داشتن هر یک از این علائم نشان‌دهنده یک واکنش آلرژیک، مصرف این دارو را متوقف کنید و به‌فوریت های پزشکی خبر دهید: کهیر؛ دشواری تنفس؛ تورم چهره، لب‌ها، زبان یا گلو. این دارو را فقط هنگام آماده شدن برای چند ساعت خواب مصرف کنید. پس از مصرف دارو، ممکن است خیلی سریع به خواب بروید.

برخی از افرادی که از این دارو استفاده می‌کنند در فعالیت‌هایی مانند رانندگی، خوردن و یا برقراری تماس تلفنی مشارکت دارند و بعداً هیچ حافظه‌ای از فعالیت ندارند. اگر این اتفاق برای شما می‌افتد، مصرف این دارو را متوقف کنید و با پزشک خود در مورد درمان دیگری برای اختلال خواب خود صحبت کنید.


اطلاعات مهمی که باید قبل از استفاده از داروی تمازپام بدانید

در صورت حساسیت به این دارو یا سایر بنزودیازپین ها (آلپرازولام، زاناکس، Valium یا …) از این دارو استفاده نکنید.

برای اطمینان از اینکه مصرف این دارو برای شما خطری ندارد، در موارد زیر با پزشک خود مشورت کنید:

 • آسم، بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) یا سایر اختلالات تنفسی؛
 • بیماری کلیه یا بیماری کبد؛
 • سابقه افسردگی یا افکار خودکشی یا رفتارهای پرخطر؛
 • سابقه اعتیاد به مواد مخدر یا الکل؛
 • اگر از داروهای مخدر استفاده می کنید.

اگر باردار هستید و یا باردار شدید، از این دارو استفاده نکنید. مصرف این دارو می‌تواند نقایص مادرزادی را ایجاد کند. کودک شما نیز می‌تواند در اثر مصرف شما وابسته به دارو شود. این امر می‌تواند باعث بروز علائم تهدیدکنندگی ناشی از قطع مصرف دارو در نوزاد شود. نوزادان متولدشده وابسته به این دارو ممکن است چندین هفته به درمان پزشکی نیاز داشته باشند. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود بگویید. هنگام مصرف این دارو از یک روش مؤثر برای جلوگیری از بارداری استفاده کنید.

این دارو می‌تواند از طریق شیر مادر به کودک شیرخوار انتقال‌یافته و به یک کودک شیرخوار آسیب برساند . اگر شما در حال مصرف این دارو هستید، کودک شیرخوار خود را با شیر مادر تغذیه نکنید.

اثرات آرام‌بخش این دارو در افراد مسن بیشتر می‌تواند طول بکشد. سقوط تصادفی در بیمار سالخورده که بنزودیازپین را مصرف می‌کند، رایج است. در صورت مصرف این دارو، برای جلوگیری از سقوط یا آسیب تصادفی احتیاط کنید.

این داروی برای مصرف در افراد زیر ۱۸ سال تایید نمی‌شود.


نحوه مصرف قرص تمازپام

قرص تمازپام

قرص تمازپام را دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید.  راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. این دارو  را در دوز های بیشتر  و یا کمتر از مقادیر  توصیه شده، مصرف نکنید. اگر به نظر می‌رسد که مصرف این دارو در درمان نشانه‌های بیماری مؤثر نیست، به پزشک خود اطلاع دهید.

شما نباید این دارو را با فرد دیگری که علائم مشابهی با شما دارد، به اشتراک بگذارید.

سوءاستفاده از این دارو می تواند باعث اعتیاد، اضافه وزن و یا مرگ شود. فروش و یا دادن این دارو  به شخص دیگری بدون تجویز دکتر و به جز از طریق داروخانه برخلاف قانون است.

این دارو را مصرف نکنید، مگر اینکه بتوانید به‌طور کامل شب قبل از اینکه مجبور باشید دوباره فعالیت کنید را استراحت کنید.

این دارو می‌تواند نتایج غیرمعمولی را در آزمایش‌های پزشکی خاص ایجاد کند. با پزشک معالج در مورد مصرف این دارو صحبت کنید.

این دارو باید برای مدت کوتاهی برای درمان بی‌خوابی استفاده شود. اگر علائم شما پس از ۷ تا ۱۰ شب استفاده از این دارو بهبود نیافته باشد، یا اگر به نظر می‌رسد این دارو درروند به خواب رفتن و خوابیدن کمکی به شما نمی‌کند، با پزشک خود تماس بگیرید.

استفاده از این دارو را به طور ناگهانی و یا اگر شما دچار علائم ناخوشایند ترک مصرف این دارو می‌شوید، متوقف نکنید.  علائم بیماری شما ممکن است در زمان قطع مصرف دارو، عود کند. برای توقف بدون عوارض استفاده از این دارو، با پزشک خود مشورت کنید.

این دارو باید در دمای اتاق به دور از گرما و رطوبت نگهداری شود.

پیگیری میزان مصرف دارو از هر بطری جدید باشید. تمازپام دارویی است که ممکن است سوءاستفاده قرار گیرد و شما آگاه باشید که  هرکسی داروی شمارا به‌طور نامناسب یا بدون نسخه مصرف نکند.

نحوه مصرف قرص تمازپام

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

ازآنجاکه مصرف این دارو فقط در زمان خواب است، شما نیازی به مصرف دوره‌ای مکرر نخواهید داشت. اگر قبل از فعالیت مجدد حداقل فرصت ۷ تا ۸ ساعت خواب را ندارید، استفاده نکنید. برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنید، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت‌های پزشکی اورژانس و یا کمک‌های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید. مصرف بیش از حد این دارو می تواند منجر به مرگ شود، به خصوص اگر با الکل مصرف شود. علائم مصرف بیش از حد ممکن است شامل خواب آلودگی شدید، سردرگمی، یا از دست دادن هوشیاری و کما باشد.

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

 اجتناب از مصرف الکل. نوشیدن الکل می‌تواند برخی عوارض جانبی را افزایش دهد.

مصرف داروی تمازپام ممکن است تفکر یا پاسخ دهی شما را مختل کند. اگر شما در حال رانندگی و یا در حین انجام هر کاری هستید که نیاز دارد که به گوش باشید، هوشیار باشید.


عوارض جانبی قرص تمازپام

اگر شما نشانه‌هایی از یک واکنش آلرژیک به داروی تمازپام مانند: راش پوستی یا کهیر (با یا بدون تب یا درد مفاصل)؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب‌ها، زبان یا گلو، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

برخی از افرادی که از این دارو استفاده می‌کنند در فعالیت‌هایی مانند رانندگی، خوردن و یا برقراری تماس تلفنی مشارکت دارند و بعداً هیچ حافظه‌ای از فعالیت ندارند. اگر این اتفاق برای شما می‌افتد، مصرف این دارو را متوقف کنید و با پزشک خود در مورد درمان دیگری برای اختلال خواب خود صحبت کنید.

اگر هر یک از موارد زیر را مشاهده کردید به پزشک خود اطلاع دهید:

 • سردرگمی، تحریک، هذیان، رفتار پرخاشگرانه؛
 • اضطراب، مشکلات حافظه؛
 • حالت افسردگی؛
 • افکار خودکشی یا صدمه زدن به خودتان.

عوارض جانبی شایع تمازپام شامل :

 • خواب آلودگی روزانه یا احساس خستگی؛
 • سردرد
 • سرگیجه، خستگی؛
 • حالت تهوع؛
 • احساس عصبی.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.


اطلاعات دوز مصرفی داروی تمازپام

دوز معمول مصرفی در بزرگ‌سالان برای درمان بی‌خوابی:

۷.۵ تا ۳۰ میلی‌گرم خوراکی به‌صورت یک‌بار در روز قبل از خواب

نکته:

– در بی‌خوابی گذرا، یک دوز ۷.۵ میلی‌گرم ممکن است برای بهبود زمان خواب مفید باشد.

– در بیماران سالمند یا ناتوان، درمان باید با mg 7.5 شروع شود تا پاسخ‌های فردی مشخص شود.

موارد استفاده این دارو: درمان کوتاه‌مدت بی‌خوابی (معمولاً ۷ تا ۱۰ روز)


چه داروهایی مصرف داروی تمازپام را تحت تأثیر قرار می‌دهند؟

مصرف این دارو همراه با داروهای دیگر که شمارا خواب‌آلود و یا سرعت تنفس را کاهش می‌دهند، می‌توانند عوارض جانبی خطرناک و یا تهدیدکننده زندگی‌ای را در شما سبب شود. قبل از مصرف یک قرص خواب، داروهای ضد درد مخدر، دارو سرفه، یک شل کننده (آرامش‌بخش) عضلانی، یا داروی اضطراب، افسردگی، یا تشنج با دکتر خود مشورت کنید. دیگر داروها که ممکن است تجویز یا مصرف بیش‌ازحد آن‌ها با این دارو تداخل داشته باشند، ویتامین‌ها و داروهای گیاهی و یا داروهای بدون نسخه هستند. با پزشک خود در مورد تمام داروهای مصرفی فعلی خود و یا داروهایی که شروع و یا متوقف کرده اید  مشورت کنید.


منبع مقاله : drugs

این مقاله به‌طور اختصاصی توسط مجله قرمز ترجمه‌شده است. اگر مقاله فوق موردپسند شما واقع شد، خرسند خواهیم شد که نظرات و پیشنهادات و انتقادات خود را برای هرچه بهتر شدن سطح کیفی مقالات با ما در میان بگذارید و از دیگر مقالات ما در بخش سلامت و تغذیه سایت دیدن فرمایید.