همه چیز در مورد داروی ترامادول


ترامادول چیست

داروی ترامادول یک داروی ضد درد است. از داروی ترامادول برای درمان درد متوسط تا شدید استفاده می‌شود. فرم گسترده رهش ترامادول برای درمان درد در هنگام خواب به کار می‌رود. این فرم ترامادول برای استفاده به‌عنوان مسکن درد فوری کاربردی ندارد. این دارو ممکن است برای اهداف غیر از مواردی که در این راهنمای دارویی ذکرشده، استفاده شود. در این مقاله به معرفی و بررسی نکات مهم، ویژگی‌ها و عوارض جانبی این دارو می‌پردازیم.


اطلاعات مهم در مورد داروی ترامادول

شما نباید ترامادول را در صورت داشتن مشکلات تنفسی شدید، انسداد معده یا روده یا مصرف الکل، آرام‌بخش‌ها، داروهای مخدر یا مهارکننده‌های مؤثر مانند (ایسوکاربوکازید، لینزولید، فرم تزریقی متیلن بلو، فنلزین، رازاگالیل، سلیگلیین، ترنسی سپیروم و …) مصرف کنید.

ترامادول می‌تواند تنفس شمارا کند یا متوقف کند و ممکن است ایجاد عادت کند. سوءاستفاده از این دارو می‌تواند باعث مشکلاتی نظیر اعتیاد، افسردگی و یا مرگ، به‌ویژه در کودک یا فرد دیگری که بدون تجویز این دارو را استفاده می‌کند شود.

این دارو برای کودکان زیر ۱۲ سال استفاده نمی‌شود. این دارو را نباید برای کسی که کمتر از ۱۸ سال داشته باشد، تجویز شود.

مصرف ترامادول در دوران بارداری ممکن است موجب بروز علائم تهدیدکننده زندگی در نوزاد شود.

اگر ترامادول را همراه با الکل استفاده شود و یا سایر داروهایی که باعث خواب‌آلودگی یا آهسته شدن تنفس می‌شوند، ممکن است عوارض جانبی مرگبار در مصرف‌کننده ایجاد شود.

برخی از افرادی که این دارو را مصرف می‌کنند، تشنج ممکن است رخ دهد. ترامادول به‌احتمال بیشتری ممکن است باعث تشنج شود اگر شما سابقه تشنج یا آسیب مغزی، اختلال متابولیکی یا استفاده از برخی داروها مانند داروهای ضدافسردگی، آرام‌بخش‌های عضلانی، مواد مخدر یا دارو برای تهوع و استفراغ را داشته باشید.

ترامادول می‌تواند با بسیاری از داروهای دیگر تداخل ایجاد کند و عوارض جانبی خطرناک یا مرگ را در مصرف‌کننده ایجاد کند. در مورد تمام داروهای فعلی خود چه داروهایی را که شروع کرده‌اید یا استفاده از آن‌ها را متوقف کرده‌اید، به پزشک خود اطلاع دهید.

قرص ترامادول را نشکنید. این دارو فقط برای مصرف خوراکی استفاده می‌شود. پودر قرص خردشده نباید در معرض استنشاق و یا مایع رقیق‌شده این دارو به بدن تزریق شود. استفاده از این دارو از طریق استنشاق یا تزریق می‌تواند عوارض جانبی تهدیدکننده زندگی، اضافه‌وزن و یا مرگ را در مصرف ایجاد کند.


نکاتی که باید قبل از استفاده از این دارو  بدانید

اگر به این دارو حساسیت دارید و یا اگر موارد زیر را داشته باشید، نباید از داروی  ترامادول استفاده کنید.

 • آسم شدید یا مشکلات تنفسی
 • انسداد در معده یا روده شما؛
 • اگر اخیراً از الکل یا نوشیدنی‌های الکلی، آرام‌بخش، یا داروهای مخدر استفاده کرده‌اید،
 • اگر در ۱۴ روز گذشته از یک داروی مهارکننده MAO (مانند ایسوکاربوکازید، لینزولید، فرم تزریقی متیلن بلو، فنلزین، rasagiline، selegiline یا tranylcypromine) استفاده کرده‌اید.

این دارو برای کودکان زیر ۱۲ سال استفاده نمی‌شود. این دارو را نباید برای کسی که کمتر از ۱۸ سال داشته باشد، تجویز شود.

ترامادول را به کسی که کمتر از ۱۸ سال دارد و یا به‌تازگی عمل جراحی برای حذف لوزه‌ها یا آدنوئید ها را انجام داده است، ندهید.

برخی از افراد در هنگام مصرف ترامادول دچار تشنج می‌شوند. با پزشک  در مورد خطر ابتلا به تشنج که ممکن است اگر موارد زیر رادارید بالا باشد، صحبت کنید:

 • آسیب به سر، صرع یا سایر اختلالات تشنج؛
 • اعتیاد به مواد مخدر یا الکل و نوشیدنی‌های الکلی؛
 • اختلالات متابولیک؛
 • اگر شما همچنین از بعضی از آنتی‌بیوتیک‌ها، داروهای مصرف برای عقونت ناشی از قارچ، داروهای مصرفی برای درمان بیماری‌های قلبی یا فشارخون یا داروهایی برای درمان ایدز یا عفونت HIV استفاده می‌کنید.

در صورت استفاده از ترامادول در حین بارداری، کودک شما می‌تواند وابسته به دارو باشد. این امر می‌تواند باعث بروز علائم تهدیدکننده زندگی در نوزاد پس از زایمان شود. نوزادان متولدشده وابسته به دارو ممکن است چندین هفته به درمان‌های پزشکی نیاز داشته باشند. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود در این زمینه اطلاع دهید.

در هنگام مصرف ترامادول کودک شیرخوار خود را با شیر مادر تغذیه نکنید. این دارو می‌تواند به شیر مادر ترشح شود و موجب خواب‌آلودگی، مشکلات تنفسی یا مرگ در کودک شیرخوار شود.

برای اطمینان از اینکه این دارو برای شما خطری را در پی ندارد، به پزشک خود اگر موارد زیر را داشتید مشورت کنید:

 • بیماری‌های کبدی یا کلیوی؛
 • اختلالات معده؛
 • بیماری‌های روانی یا اقدام به خودکشی؛
 • اگر از یک داروی آرام‌بخش مانند والیوم استفاده کنید (دیازپام، الپرازولام، لورازپام، آتیمان، کلونوپین، ترتیلیل، ترنسن، آستو، زاناکس و …).

نحوه مصرف داروی ترامادول

داروی ترامادول را دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید. این دارو را در مقادیر بزرگتر و یا کوچکتر از مقادیر توصیه شده مصرف نکنید. راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. ترامادول می‌تواند تنفس شمارا آهسته یا متوقف کند، به‌ویژه هنگامی‌که شما شروع به استفاده از این دارو کرده یا هر بار که دوز مصرفی خود را تغییر می‌دهید. همچنین اگر به نظر می‌رسد  که این دارو در کاهش درد شما مؤثر نیست، به پزشک خود در این زمینه اطلاع دهید.

مصرف ترامادول، حتی در دوزهای منظم ممکن است باعث ایجاد عادت در مصرف‌کننده کند. هرگز این دارو را با یک فرد دیگر، به‌ویژه افرادی که سابقه سوءمصرف مواد یا اعتیاددارند، به اشتراک نگذارید. سوءمصرف این دارو ممکن است باعث اعتیاد، افسردگی و یا مرگ، به‌ویژه در کودک یا فرد دیگری که از دارو بدون تجویز پزشک استفاده می‌کند شود. فروش و یا دادن این دارو بدون تجویز پزشک غیرقانونی است.

هنگام مصرف ترامادول، تمام داروهای ضد درد مصرف‌شده در طول شب را متوقف کنید.

ترامادول را می‌توان با غذا یا بدون غذا مصرف کرد، اما هر بار آن‌ها به همان شیوه قبلی مصرف کنید.

این دارو را نجوید، تکه‌تکه یا خرد نکنید؛ و برای پیشگیری از عوارض مرگبار آن به‌صورت های ذکرشده، آن را به‌طور کامل قورت دهید.

هرگز قرص ترامادول را برای تزریق پودر نکنید یا آن را با یک مایع (جهت تزریق دارو را به داخل ورید خود) مخلوط نکنید. این عمل ممکن است به مرگ منجر شود.

اگر از فرم طولانی رهش این دارو استفاده می‌کنید، پوسته قرص می‌تواند به مدفوع شما منتقل شود (از طریق حرکات دودی روده). این طبیعی است و به این معنا نیست که شما به‌اندازه کافی دارو را جذب نمی‌کنید.

استفاده از ترامادول را به‌طور ناگهانی متوقف نکنید چون ممکن است با علائم ناخوشایند ترک مصرف این دارو مواجه شوید. از دکتر خود بپرسید چگونه با خیال راحت می‌توانید مصرف این دارو را متوقف کنید.

داروی ترامادول باید در دمای اتاقی به‌دوراز گرماو رطوبت نگهداری شود.

پیگیری میزان مصرف دارو از هر بطری جدید باشید. ترامادول دارویی است که می‌تواند مورد سوءاستفاده قرار گیرد و باید بدانید که آیا هرکسی داروی شمارا به‌طور نامناسب یا بدون تجویز پزشک مصرف نکند.

طریقه استفاده از داروی ترامادول

چه اتفاقی می‌افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

ازآنجاکه از این دارو تنها در زمان  موردنیاز (در زمان درد) استفاده می‌شود ، شما به‌احتمال‌زیاد دوزی را فراموش نمی‌کنید. اما به‌محض اینکه شما دوز فراموش‌شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش‌شده اجتناب کنید. برای جبران دوز ازدست‌رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش‌ازحد مصرف کنید، چه اتفاقی می‌افتد؟

با مراقبت های پزشکی اورژانس ، تماس بگیرید. مصرف بیش‌ازحد ترامادول می‌تواند مرگبار باشد، به‌خصوص در کودک یا فرد دیگری که از دارو بدون نسخه و تجویز پزشک استفاده می‌کند. علائم مصرف بیش‌ازحد (اوردوز) این دارو ممکن است شامل تنگی نفس و کندی ضربان قلب، خواب‌آلودگی شدید، سرد و مرطوب بودن پوست و خستگی باشد.

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

هم‌زمان با مصرف این دارو، الکل یا نوشیدن‌های الکلی مصرف نکنید. در اثر تداخل با این دارو ممکن است عوارض جانبی خطرناک یا حتی مرگ رخ دهد.

مصرف این دارو ممکن است تفکر یا پاسخ‌دهی شمارا مختل کند. اگر شما در حال رانندگی و یا در حین انجام هر کاری هستید که نیاز دارد که به گوش باشید، هوشیار باشید.


عوارض جانبی ترامادول

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به این دارو مانند: راش پوستی یا کهیر (با یا بدون تب یا درد مفاصل)؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو، را مشاهده کنید با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

ترامادول مانند سایر داروهای مخدر، می‌تواند تنفس شمارا کند کند. اگر تنفس  شما ضعیف باشد، ممکن است در اثر آن مرگ رخ دهد.

اگر دچار آسم طولانی‌مدت، عارضه لب‌های آبی‌رنگ شده‌اید، یا اگر دشوار است از خواب بیدار شوید، فردی که از شما مراقبت می‌کند، باید به مراقبت‌های اورژانسی اطلاع دهد.

عوارض داروی ترامادول

 اگر موارد زیر را داشتید، فورا به پزشک خود اطلاع دهید:

 • تنفس پر سروصدا، خروپف و تنفس کم‌عمق؛
 • ضربان قلب آهسته یا پالس‌های ضعیف قلبی؛
 • یک احساس سرگیجه، مثل‌اینکه شما ممکن است بی‌هوش شوید؛
 • تشنج (غش)
 • ناباروری، فراموشی دوره‌های قاعدگی؛
 • ناتوانی جنسی، مشکلات جنسی، از دست دادن علاقه به رابطه جنسی؛
 • علائم سطوح پایین کورتیزول در بدن شما مانند تهوع، استفراغ، از دست دادن اشتها، سرگیجه، خستگی یا ضعف.
 • واکنش شدید پوست، تب، گلودرد، تورم در چهره یا زبان شما، سوزش در چشم شما، درد پوست، بثورات پوستی قرمز یا بنفش که به‌خصوص در صورت یا قسمت‌های فوقانی بدن گسترش می‌یابد و موجب پوسته‌پوسته شدن و تاول در پوست بدن شما می‌شود.

در صورت داشتن علائم سندرم سروتونین، ازجمله: تحریک، توهم، تب، عرق کردن، لرز، افزایش ضربان قلب، سفتی عضلانی، لرزش از دست دادن هماهنگی در حرکات بدن، تهوع، استفراغ یا اسهال، در صورت نیاز، به پزشک مراجعه کنید.

عوارض جانبی شدید ممکن است بیشتر در افراد مسن و افراد دارای اضافه‌وزن، سوءتغذیه و یا ناتوانی در بدن رخ دهد.

استفاده طولانی‌مدت از داروهای مخدر ممکن است بر روی باروری (توانایی داشتن فرزند) در مردان یا زنان تأثیر بگذارد. معلوم نیست که آیا اثرات مهاری بر باروری دائمی هستند یا نه.

عوارض جانبی شایع این دارو شامل موارد زیر است:

 • سردرد، سرگیجه، خواب‌آلودگی، احساس خستگی؛
 • یبوست، اسهال، تهوع، استفراغ، درد معده؛
 • احساس عصبی یا اضطراب؛
 • خارش، عرق کردن، فلاشینگ (گرما، قرمزی، یا احساس تنگی نفس).

اینیک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.


چه داروهایی مصرف این دارو را تحت تاثیر قرار می دهند؟

داروهای مخدر (مواد مخدر) می‌توانند با بسیاری از داروهای دیگر تداخل ایجاد کنند و باعث بروز عوارض جانبی خطرناک یا مرگ در فرد مصرف‌کننده شوند. مطمئن شوید اگر شما نیز از این داروها استفاده کنید، پزشک شما از مصرف آن‌ها مطلع باشد:

 • سایر داروهای مخدر، داروهای ضدافسردگی یا داروهای تجویزشده برای درمان سرفه.
 • داروهایی که باعث خواب‌آلودگی یا آهسته شدن تنفس می‌شوند مانند قرص خواب، شل کننده‌های عضلانی، آرام‌بخش‌ها، یا داروهای ضد آفتی؛
 • داروهایی که سطح سروتونین را در بدن شما افزایش می‌دهند، داروهای مصرفی برای درمان افسردگی، بیماری پارکینسون، سردردهای میگرنی، عفونت‌های جدی، یا پیشگیری از تهوع و استفراغ.

این لیست کامل نیست و بسیاری از داروهای دیگر می‌توانند با داروی ترامادول تداخل ایجاد کنند. به پزشک خود در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید، اطلاع دهید. این موارد شامل داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه، ویتامین‌ها و محصولات گیاهی است.


منبع مقاله Drugs.com

این مقاله به‌طور اختصاصی توسط گروه نویسندگان مجله قرمز ترجمه‌ و تألیف شده است.