داروی اونفی (کلوبازام،clobazam) یک بنزودیازپین است. کلوبازام روی مواد شیمیایی‌ای در مغز تأثیر می‌گذارد که ممکن است در افرادی که دچار اختلال اضطراب هستند، نامتعادل باشد. داروی اونفی در ترکیب با داروهای دیگر برای درمان تشنج ناشی از سندرم Lennox-Gastaut (شکل شدید صرع در دوران کودکی است که همچنین باعث مشکلات رفتاری و عملکردی در کودک می‌شود) مورداستفاده قرار می‌گیرد. این دارو ممکن است برای اهداف غیر از مواردی که در این راهنمای دارویی ذکرشده، استفاده شود. در این مقاله به معرفی و بررسی نکات مهم، ویژگی‌ها و عوارض جانبی این دارو می‌پردازیم.

اطلاعات مهم در مورد داروی اونفی

اگر به مصرف این دارو حساسیت دارید ، نباید از این دارو استفاده کنید.

در صورت مصرف این دارو، ممکن است افکار خودکشی داشته باشید. پزشک شما باید به‌طور منظم شما را ویزیت کند.

هرگونه علائم جدید یا بدتر شدن علائم را مانند موارد زیر به پزشک خود گزارش دهید: تغییرات خلقی یا رفتاری، اضطراب، حملات هراس، خواب‌آلودگی و یا اگر احساس می‌کنید تحریک‌پذیری، آشفتگی، خشونت رفتاری، پرخاشگری، بی‌قراری، افسردگی شدید (ذهنی یا جسمی)، یا افکاری را که در مورد خودکشی یا صدمه زدن به خودتان دارید.

نکاتی که باید  قبل از استفاده از این دارو  بدانید

اگر به مصرف این دارو حساسیت دارید ، نباید از این دارو استفاده کنید.

برای اطمینان از اینکه این دارو برای شما خطری را در پی ندارد، به پزشک خود اگر موارد زیر را داشتید مشورت کنید:

• بیماری کبدی یا کلیوی؛
• هر نوع مشکل تنفسی یا بیماری ریوی؛
• سابقه افسردگی یا افکار یا اقدام به خودکشی؛
• سابقه مصرف مواد مخدر یا الکل؛
• اگر از داروهای مخدر استفاده می‌کنید.

برخی از افراد جوان زمانی که برای اولین بار از یک داروی ضد افسردگی استفاده می‌کنند، دچار افکار مربوط به خودکشی می‌شوند. در مورد  تغییرات در خلق و خوی و یا علائم  رفتاری خود هشیار باشید. هر گونه علائم یا بدتر شدن آن را به پزشک خود اطلاع دهید.

معلوم نیست که آیا دارو به جنین متولد نشده آسیب می‌رساند یا نه. مصرف این دارو ممکن است باعث مشکلات تنفسی، مشکلات تغذیه‌ای و کمبود دمای بدن در نوزاد شود. کودک شما نیز به خاطر مصرف دارو توسط شما می‌تواند وابسته به دارو باشد. این امر می‌تواند باعث بروز علائم تهدیدکننده زندگی در نوزاد پس از زایمان شود. نوزادان متولدشده وابسته به این دارو ممکن است چندین هفته به درمان‌های پزشکی نیاز داشته باشند. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود بگویید. در هنگام مصرف داروی اونفی از یک روش مؤثر جلوگیری از بارداری استفاده کنید.

کلوبازام ممکن است در فرد مصرف‌کننده  ایجاد عادت  و وابستگی کند. هرگز این دارو را با شخص دیگری به اشتراک نگذارید ، به‌خصوص کسی که سابقه سوءمصرف مواد یا اعتیاد دارد. دارو را درجایی که دیگران نمی‌توانند به آن دسترسی داشته باشند، نگهداری کنید.

مصرف این دارو می‌تواند اثر قرص‌های کنترل بارداری را کمتر کند. در مورد مصرف این دارو برای جلوگیری از بارداری از پزشک خود در مورداستفاده از یک روش غیر هورمونی پیشگیری از بارداری (مانند کاندوم، دیافراگم، اسپرم کش) سؤال کنید.

این دارو می‌تواند از طریق شیر مادر  به کودک شیرخوار منتقل شده و به کودک شیرخوار آسیب برساند. شما در هنگام مصرف این دارو نباید کودک شیرخوار را با شیر مادر تغذیه کنید.

این دارو نباید به کودکان با سن کمتر از دو سال داده شود.

اثرات آرام‌بخش این دارو ممکن است در افراد مسن  به‌صورت طولانی‌تری ادامه یابد. سقوط‌ های تصادفی در بیماران مسن که بنزودیازپین ها را مصرف می‌کنند، رایج است. هنگام استفاده از این دارو، باید بااحتیاط از سقوط یا جراحت‌های تصادفی جلوگیری کنید.

اطلاعات مهم در مورد داروی اونفی

نحوه مصرف داروی اونفی

داروی اونفی را دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید. راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. دکتر شما ممکن است گاهی اوقات دوز داروی شما  را برای اطمینان برای گرفتن  بهترین نتایج،  تغییر دهید. این دارو  را در مقادیر بزرگتر و یا کوچکتر از مقادیر  توصیه شده مصرف نکنید.

برای بلع ساده‌تر، شما به‌دقت این دارو را بیش از یک قاشق مرباخوری از سیب مخلوط کنید. سیب نباید گرم باشد چون می‌تواند بر خواص ویژگی دارو تأثیر بگذارد. مخلوط دارو را بدون جویدن ببلعید. مخلوط را برای استفاده‌های بعدی ذخیره نکنید.

سوسپانسیون(مایع) خوراکی این دارو را قبل از اندازه گیری و مصرف، تکان دهید. داروی مایع را  با سرنگ دوز، و یا با یک قاشق  های  خاص اندازه گیری دوز و یا فنجان پزشکی، اندازه گیری کنید. اگر شما یک دستگاه دوز های اندازه گیری را نداشته باشند،  از یک دکتر داروساز آن را درخواست کنید.
استفاده از این دارو را به طور ناگهانی و یا اگر شما دچار علائم ناخوشایند ترک مصرف این دارو می‌شوید، متوقف نکنید. برای توقف بدون عوارض استفاده از این دارو، با پزشک خود مشورت کنید. دستورالعمل دکتر خود را در مورد کاهش تدریجی دوز دنبال کنید.

برای حصول بهترین نتایج این دارو را به‌صورت منظم مصرف کنید. قبل از تمام شدن دوز تجویزشده نسبت به تهیه این دارو اقدام کنید.

درصورتی‌که تشنجات شما بدتر می‌شود یا در هنگام مصرف این دارو بیشتر می‌شود، با پزشک خود  دراین‌باره مشورت کنید.

این دارو باید در دمای اتاق به دور از گرما ورطوبت نگهداری شود.

پیگیری میزان مصرف دارو از هر بطری جدید باشید. داروی اونفی دارویی است که ممکن است مورد سوءاستفاده قرار گیرد و شما باید آگاه باشید که اگر کسی داروهای شمارا به‌طور نامناسب یا بدون تجویز پزشک مصرف نکند.

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید. برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنم، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت‌های پزشکی اورژانس و یا کمک‌های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید. مصرف بیش از حد داروی اونفی می‌تواند کشنده باشد.

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

مصرف این دارو ممکن است تفکر یا پاسخ دهی شما را مختل کند. اگر شما در حال رانندگی و یا در حین انجام هر کاری هستید که نیاز دارد که به گوش باشید، هوشیار باشید.

مصرف الکل یا نوشیدنی‌های الکلی  می‌تواند بعضی از عوارض جانبی این دارو را افزایش دهد.

عوارض جانبی داروی اونفی

اگر شما نشانه‌هایی از یک واکنش آلرژیک به این دارو مانند: راش پوستی یا کهیر (با یا بدون تب یا درد مفاصل)؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب‌ها، زبان یا گلو، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

هر گونه علائم  جدید یا تشدید علائم مانند: خلق و خوی یا تغییرات رفتاری، اضطراب، حملات هراس، مشکلات خواب، و یا اگر شما احساس می‌کنید ضربه پذیر، تحریک پذیری، آشفتگی، دارا بودن رفتار خصمانه، پرخاشگری، بی قراری، بیش فعالی (ذهنی یا جسمی)، بیش افسردگی یا افکار مربوط به خودکشی یا صدمه زدن به خودتان را دارید، را به پزشک خود اطلاع دهید.

در موارد نادر مصرف این دارو ممکن است واکنش شدید پوست را به‌ویژه در طول ۸ هفته اول مصرف این دارو ایجاد کند. اگر زگیل، زخم دهان یا بثورات پوستی که گسترش می‌یابد و موجب تاول زدن پوست می‌شود را داشتید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

تورم صورت داروی اونفی

اگر موارد زیر را مشاهده کردید به پزشک خود اطلاع دهید:

• سردرگمی، توهم؛
• تب، لرز، سرفه همراه با مخاطی زرد یا سبز، احساس تنگی نفس؛
• یک احساس سرگیجه، حالتی مثل‌اینکه شما ممکن است بی‌هوش شوید؛
• تنفس ضعیف یا کم‌عمق؛
• درد یا سوزش هنگام ادرار کردن؛
• ادرار کردن کمتر از حد معمول یا عدم توانایی در دفع ادرار؛
• واکنش شدید پوست، تب، گلودرد، تورم در چهره یا زبان شما، سوزش در چشم شما، درد پوستی که پس‌ازآن یک سری بثورات پوستی قرمز یا بنفش که به‌خصوص در صورت یا ناحیه فوقانی بدن فوق گسترش می‌یابد و موجب پوسته‌پوسته شدن و تاول می‌شود.

عوارض جانبی شایع این دارو عبارت اند از:

• خواب‌آلودگی، احساس خستگی؛
• صحبت خشن، یاوه‌سرایی؛
• مشکلات خواب (بی‌خوابی
• سرفه خشک؛
یبوست.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

چه داروهایی  داروی اونفی را تحت تاثیر قرار می دهند؟

مصرف  این دارو همراه با داروهای دیگر شما را خواب آلود و یا سرعت تنفس شما را  کاهش می‌دهد  . قبل از مصرف این داروهمراه با یک قرص خواب، داروهای ضد درد مخدر، یک شل کننده‌ی عضلانی، یا یک دارو برای اضطراب یا تشنج، با دکتر خود مشورت کنید.

ممکن است داروهای دیگری با این دارو تداخل داشته باشند. این داروها شامل داروهای تجویزی یا بدون نسخه، ویتامین‌ها، و محصولات گیاهی است. به پزشک خود در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید اطلاع دهید.

منبع مقاله Drugs.com
این مقاله به‌طور اختصاصی توسط گروه نویسندگان مجله قرمز ترجمه‌ و تألیف شده است.