اطلاعات دارویی، عوارض احتمالی و نحوه مصرف Spiriva


اسپری اسپیریوا,داروی اسپیریوا

داروی اسپیریوا (tiotropium) یک برونکودیلاتور است که ماهیچه‌ها را درراه‌های هوایی شل کرده و جریان هوا را به ریه‌ها افزایش می‌دهد. از این دارو برای جلوگیری از برونکواسپاسم (محدود شدن راه هوایی در ریه‌ها) در بزرگ‌سالان مبتلابه COPD (بیماری انسدادی مزمن ریه)، ازجمله برونشیت و آمفیزم استفاده می‌شود.

همچنین از داروی اسپیریوا برای جلوگیری از بروز حملات آسم در بزرگ‌سالان و کودکان که حداقل دارای ۶ سال سن هستند، استفاده می‌شود. در این مقاله به بررسی مفصل ویژگی‌های این دارو و نکات کلیدی در حین مصرف آن می‌پردازیم.


اطلاعات مهم در مورد اسپری اسپیریوا

کپسول Spiriva برای استفاده در دستگاه HandiHaler کاربرد دارد. فرم کپسول دارو را از طریق خوراکی مصرف نکنید. فقط از یک کپسول در یک‌زمان استفاده کنید.

قبل از استفاده از این دارو، اگر دچار گلوکوم زاویه‌دار یا عارضه بزرگ پروستات یا انسداد مثانه هستید، به پزشک خود دراین‌باره اطلاع دهید.

داروی اسپیریوا برای جلوگیری از حملات برونکواسپاسم استفاده می‌شود. از این دارو برای درمان یک حمله برونکوسپاسم که از قبل شروع‌شده است، استفاده نکنید. این کار به‌اندازه کافی برای اینکه تا علائم این مشکل را در شما متوقف کند، مؤثر نیست. برای درمان این حملات تنها از داروهای استنشاقی سریع الاثر استفاده کنید.


نکات مهم قبل از مصرف اسپری اسپیریوا

اگر شما حساسیت به تیروتروپیوم یا ایپراتروپیوم (Atrovent، Combivent، DuoNeb) دارید، نباید از Spiriva استفاده کنید.

برای اطمینان از اینکه مصرف این دارو برای شما بی‌خطر است، اگر شما هریک از موارد زیر را داشتید، به پزشک خود اطلاع دهید:

 • گلوکوم زاویه‌دار؛
 • بیماری‌های کلیوی؛
 • بزرگی پروستات یا مشکلات ادراری؛
 • اگر به شیر حساسیت دارید؛
 • اگر داروها را نیز برای درمان بیماری پارکینسون، بیش‌ازحد فعال بودن مثانه، سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS)، افسردگی، فشارخون بالا یا اسپاسم عضلانی مصرف می‌کنید.

مشخص نیست که این دارو به جنین آسیب می‌رساند یا نه. در صورت استفاده از این دارو، اگر باردار بودید یا اگر باردار شوید، بلافاصله دراین‌باره به پزشک خود اطلاع دهید.

مشخص نیست که این دارو می‌تواند از طریق شیر مادر به کودک شیرخوار منتقل شود و ممکن است به کودک شیرخوار آسیب برساند یانه. در صورت استفاده از شیرمادر برای شیردهی به کودک شیرخوار، به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو برای مصرف در افراد زیر ۱۸ سال توصیه نمی‌شود.


نحوه مصرف داروی اسپیریوا

طریقه استفاده از داروی اسپیریوا

داروی اسپیریوا را دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید. دوز مصرفی معمول این دارو ۲ بار در روز از طریق دهان استنشاق می‌شود. این دارو  را در مقادیر بزرگتر و یا کوچکتر از مقادیر  توصیه شده مصرف نکنید. راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید.

اسپیریوا یک داروی نجات‌دهنده نیست. این دارو به‌اندازه کافی برای درمان عود در بیماری COPD  و برونشیت سریع و مؤثر نیست. پزشک شما ممکن است داروهای استنشاقی سریع الاثر را برای درمان حملات برونکو اسپاسم تجویز کند. اگر به نظر می‌رسد که داروهای شما در این زمینه مؤثر نیستند، به پزشک خود دراین‌باره اطلاع دهید.

تمام اطلاعات بیمار، راهنما های دارو، و ورق های آموزش ارائه شده به شما را مطالعه کنید. اگر شما هر گونه سوالی دارید از پزشک یا دکتر داروساز بپرسید.

در هنگام استفاده از این دارو، کودکانی که از فرم استنشاقی داروی اسپیریوا استفاده می‌کنند باید توسط بزرگ‌سالان کنترل شوند.

پودر استنشاق ( (Spiriva HandiHaler در کپسول‌های بسته‌بندی‌شده با دستگاه‌های مخصوص بسته‌بندی می‌شود. هر بار که از دارو استفاده می‌کنید، یک کپسول را داخل دستگاه قرار داده و استفاده کنید. دکمه را در کنار دستگاه فشار دهید تا کپسول را سوراخ کند و دارو را داخل سیستم تنفسی شما آزاد کند. برای دریافت دوز کامل از ۱ کپسول، به ۲ استنشاق نیاز خواهید داشت.

فرم کپسول دارو را از طریق خوراکی مصرف نکنید. کپسول اسپیریوا فقط برای استفاده در دستگاه HandiHaler استفاده می‌شود. فقط یک کپسول را در یک‌زمان استفاده کنید. از دستگاه HandiHaler برای مصرف داروهای دیگر استفاده نکنید.

هر کپسول Spiriva را در بسته بندی خود تا زمان نیاز به آن نگه‌دارید و در هنگام استفاده کپسول را در HandiHaler بگذارید و از دستگاه استفاده کنید. هر کپسولی که بعد از خارج شدن از بسته استفاده نشد را نگه نداشته و دور بیندازید. قرار گرفتن در معرض هوا می‌تواند کپسول را خراب کند.

برای اطمینان از اینکه این دارو به حل مشکل شما کمک می‌کند، باید عملکرد ریه شما به‌طور منظم مورد آزمایش قرار گیرد.

برای دست یافتن به بهترین نتایج درمانی این دارو را به‌طور منظم مصرف کنید. قبل از اینکه داروی شما تمام شود، جهت خریدن داروی جایگزین اقدام کنید.

داروی اسپیریوا باید در دمای اتاقی به‌دوراز گرماو رطوبت نگهداری شود. این دارو را فریز نکنید. از نگهداری این دارو در دستگاه HandiHaler خودداری کنید.


چه اتفاقی می‌افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

ازآنجاکه از این دارو تنها در زمان  موردنیاز استفاده می‌شود ، شما به‌احتمال‌زیاد دوزی را فراموش نمی‌کنید. اما به‌محض اینکه شما دوز فراموش‌شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش‌شده اجتناب کنید. برای جبران دوز ازدست‌رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

از بیش از ۲ استنشاق در یک دوره ۲۴ ساعته استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش‌ازحد مصرف کنید، چه اتفاقی می‌افتد؟

با مراقبت های پزشکی اورژانس ، تماس بگیرید. علائم تجویز ممکن است شامل خشکی دهان، قرمزی چشم، یبوست، درد معده و گیجی یا خواب‌آلودگی باشد.

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

از قرار گرفتن پودر کپسول اسپیریوا در چشم خود اجتناب کنید. اگر این اتفاق افتاد، با پزشک خود تماس بگیرید.

مصرف این دارو ممکن است تفکر یا پاسخ‌دهی شمارا مختل کند. اگر شما در حال رانندگی و یا در حین انجام هر کاری هستید که نیاز دارد که به گوش باشید، هوشیار باشید.

استفاده از داروی اسپیریوا با داروهای دیگری که موجب بینایی تاری، یبوست یا دشواری در دفع ادرار می‌شود، می‌تواند این اثرات را بدتر کند. از استفاده از داروهای مصرفی برای درمان سرماخوردگی یا آلرژی، داروهای مصرفی برای درمان بی‌خوابی، آرام‌بخش‌های عضلانی یا داروهای مصرفی برای جلوگیری از تهوع یا بیماری حرکت (بیماری سفر) اجتناب کنید.


عوارض جانبی داروی اسپیریوا

عوارض کپسول اسپیریوا

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به این دارو مانند: راش پوستی یا کهیر (با یا بدون تب یا درد مفاصل)؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو، را مشاهده کنید با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

 اگر موارد زیر را داشتید، فورا به پزشک خود اطلاع دهید:

 • خستگی، خفگی و یا سایر مشکلات تنفسی پس از استفاده از این دارو؛
 • تاری دید، درد چشم یا قرمزی، دیدن هاله در اطراف چراغ؛
 • وجود زخم‌ها یا تکه‌های سفید بر روی دهان، لب‌ها یا زبان شما؛
 • درد یا سوزش هنگام ادرار کردن
 • کمی مقدار ادرار یا عدم توانایی در دفع ادرار.

عوارض جانبی شایع این دارو شامل موارد زیر است:

 • خشکی دهان؛
 • تاری دید؛
 • یبوست، ادرار دردناک؛
 • ناراحتی معده؛
 • درد قفسه سینه؛
 • علائم سرماخوردگی مانند گرفتگی بینی یا آلودگی بینی، درد در ناحیه سینوس، گلودرد.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.


چه داروهایی مصرف این دارو را تحت تاثیر قرار می دهند؟

بسیاری از داروها، ازجمله داروهای تجویزی و بدون نسخه، قطره چشم، ویتامین‌ها و محصولات گیاهی ممکن است بافرم استنشاقی این دارو تداخل ایجاد کنند. به هر یک از ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی به شما درباره تمام داروهایی که در حال حاضر استفاده می‌کنید، اعم هر دارویی که شروع به استفاده از آن کرده‌اید یا استفاده از آن را متوقف کرده‌اید، اطلاع دهید.


منبع مقاله Drugs.com

این مقاله به‌طور اختصاصی توسط گروه نویسندگان مجله قرمز ترجمه‌ و تألیف شده است.