گیاه درمنه خواص دارویی بسیار مهمی دارد از جمله مبارزه با سلولهای سرطانی، معکوس کردن وضعیت بریچ نوزاد، کاهش افسردگی و رفع دردهای عضلانی. این گیاه  یک  گونه مرتعی و خودرو است که از لحاظ گیاهشناسی جزو گیاهان چند ساله محسوب می‌شود که براحتی می توان آن را در حیاط خانه کشت کرد.

شاید با شنیدن درمنه یاد داستانهای روستایی دوران مدرسه و دانش آموزانی که بوته‌های خوشبوی درمنه را به عنوان هیزم به کلاس می‌بردند تا از سرما در امان بمانند، بیفتید اما این گیاه در واقع یک گیاه دارویی است که بخاطر خواص شگفت انگیز خود مشهور است. این گونه واریته‌های بسیار متنوعی دارد و در آسیا، شمال اروچا و بخشهایی از آمریکای شمالی یه گونه بومی محسوب می‌شود و حتی می‌توانید این گونه را در حیاط خلوت خود هم کشت کنید.

وجه تسمیه درمنه و موارد استفاده از آن

نام علمی گیاه درمنه Artemisia vulgaris است که از نام الهه یونانی آرتمیس گرفته شده که الهه شکار و تیراندازی و یکی از کهن الگوهای زنانه است. این گیاه به عنوان یک درمان گیاهی برای توقف تاخیر چرخه‌های زنانه استفاده می‌شود و به بهبود یائسگی کمک می‌کند.

در بعضی موارد، درمنه در روشی به نام فتیله گذاری (سوزاندن گیاه خوشبو در فاصله‌ای نزدیک پوست در نقاط خاصی از بدن) استفاده موفقیت آمیزی داشت که بطور قابل توجهی برای معکوس کردن وضعیت بریچ جنین پیش از تولد (در این وضعیت جنین به جای سر از پا به دنیا می‌آید)  مورد استفاده قرار گرفت. برگ یک گونه از گیاه به نام A. douglasiana به عنوان روشی پیشگیرانه قبل از قرار گرفتن در معرض بلوط سمی استفاده می‌شود علاوه بر این یک دافع طبیعی حشرات است.خواص دارویی درمنه

این گیاه حاوی مقادیر بالایی از آنتی اکسیدانهاست که به کاهش مشکلات گوارشی و روده‌ای مانند زخم روده، تهوع، استفراغ و یبوست را کاهش می‌دهد. حتی گفته شده که باعث بوجود آمدن رویاهای خوب و روشن می‌شود. ترکیبات موجود در درمنه نیز مورد آزمایش قرار گرفته و به عنوان یک درمان جایگزین برای بعضی از سرطانها در مورد آنها مطالعه شده است. اجازه بدهید کمی بیشتر به تاریخچه فواید درمنه بپردازیم.

۵ خاصیت دارویی مهم درمنه

معکوس کردن وضعیت جنین در حالت بریچ

در بسیاری از موارد، وقتی که کودک چند هفته به دنیا آمدنش باقی مانده، سر بچه بطور طبیعی شروع به حرکت کردن به سمت کانال زایمان می‌کند تا برای خارج شدن آماده شود. اما تقریبا در هر ۱ مورد از ۲۵ تولد، این امر اتفاق نمی‌افتد. این وضعیت زایمان بریچ نام دارد.

طب باستانی چین از یک روش به نام فتیله گذاری به عنوان یک راه حل طبیعی برای این وضعیت خطرناک استفاده کردند. خب حالا فتیله گذاری چیست؟ برگهای گیاه درمنه به شکل تکه‌های کوچک یا مخروط در می‌آیند و روی نقاط طب سوزنی سوزانده می‌شوند که مانع از انتشار انرژی و گردش خون از طریق اثر روی محل طب سوزنی می‌شود.

هنگام استفاده از فتیله گذاری برای معکوس کردن جنین در شکم، این فرایند یک نقطه طب سوزنی خاص را به نام BL67 که نزدیک انگشت پنجم پا قرار گرفته، تحریک می‌کند و باعث گردش خون می‌شود که منجر به افزایش حرکت جنین می‌شود. با توجه به تحقیق انجام شده بوسیله مجله انجمن پزشکی آمریکا، ۷۵ درصد از ۱۳۰ جنین در مکزیک، پس از درمان مادر با فتیله گذاری، موقعیتی معکوس پیدا کردند یعنی سربه سمت دهانه خروجی زایمان و پا به سمت داخل شکم.درمان وضعیت بریچ نوزاد

تسکین و درمان درد مفصل

همراهی درمنه با تکنیک فتیله گذاری نه تنها در مورد تحریک حرکت جنین موفق است بلکه یک درمان موفق برای انواع خاصی از آرتریت است.

در یک تحقیق همان تکنیک باستانی چین روی شرکت کننده‌هایی که آرتروز زانو داشتند، انجام شد. از حدود ۱۱۰ بیمار نیمی مورد درمان فتیله گذاری واقعی قرار گرفتند و به نیمی دیگر یعنی گروه شاهد، داروی مسکن به شکل سه بار در هفته به مدت ۶ هفته داده شد. نه بیماران و نه پزشکان هیچ کدام نمی‌دانستند که کدام درمان روی آنها انجام می‌شود.

نتایج چه بود؟ در انتهای درمان ۵۳ درصد کاهش درد در گروه فتیله گذاری و تنها ۲۴ درصد کاهش درد در گروهی که داروی مسکن دریافت کرده بودند، بوجود آمد. عملکرد زانو نیز در گروه فتیله گذاری شده تا ۵۱ درصد بهبود یافت و در گروه شاهد فقط ۱۳ درصد افزایش یافت. اثرات درمانی لزوما دائمی نیستند اما نتایج مسلما امیدوار کننده هستند.فتیله گذاری در طب سنتی

طعم دهنده ما الشعیر از گذشته تا به امروز

در اغلب ما الشعیرها از گیاه رازک برای درست کردن آن استفاده می‌شود. اما حدود ۱۰۰۰ سال پیش تولید کنندگان این نوشیدنی در قرون وسطی با استفاده از یک ترکیب متناوب از گیاهان به نام طعم دهنده آبجو استفاده کردند که شامل درمنه به عنوان یکی از مواد تشکیل دهنده اصلی بود.

در حقیقت در فرهنگ انگلیسی این گیاه به عنوان یک طعم دهنده آبجو شناخته می‌شود و مثل چین و یونان نیست که شهرت دارویی داشته باشد. گلهای این گیاه خشک شده و همراه با گیاهان دیگر دم داده می‌شوند تا یک نوع چای گیاهی را بوجود آورند، سپس این چای به مایع افزوده شده تا طعم نوشیدنی را بوجود آورند. بعضیها می‌گویند این ترکیب گیاهی منجر به طعمی ترش می‌شود.

حمله به سلولهای سرطانی و مالاریا

تحقیقات تکمیل شده و پژوهشهای در حال انجام در مورد استفاده‌های ممکن از درمنه نشان دهنده این است که ترکیبات بنیادی گیاه درمنه می‌تواند برای سلولهای سرطانی خاصی سمی باشد. درمنه همچنین یک ماده طبیعی ضد مالاریا است.

پس از اینکه دانشمندان به تحقیق در مورد ترکیبات موثر بر مالاریا ادامه دادند، متوجه ارتباط درمنه بر هدف قرار دادن میتوکندری، شبکه اندوپلاسمی و لیزوزوم این عامل بیماریزا است. سلولهای سرطانی حاوی سطوح بالاتری از آهن نسبت به سلولهای سالم هستند که این به نوبه خود موجب حساسیت بیشتر آنها به سمیت در آرتمیزیا می‌شود.

در یک تحقیق، دانشمندان سلولهای سرطانی با آهن زیاد را با ارتمیزیا یکجا کردند. هنگامی که این ترکیب درون سلول بود منجر به افزایش سمیت شد که به معنی ظرفیت بالقوه کشتن سلولهای سرطانی است. به عبارت دقیق در این فرضیه، این ترکیب تگ شده بطور بالقوه می‌تواند به یک عامل شیمیایی موثر برای درمان سرطان تبدیل شود.اگر جه هنوز این روش برای درمان سرطان اثبات نشده است اما قطعا می‌تواند موضوع خوبی برای تحقیقات بیشتر و باز کردن راهی برای پژوهشهای بیشتر است.

چگونه از درمنه استفاده کنیم

این گیاه در بلندترین حالت به ۶ فوت می‌رسد و اغلب اوقات با شوکران اشتباه گرفته می‌شود اما با چند شاخص ساده می‌توانید تفاوت میان آنها را متوجه شوید: ارتفاع، رنگ ساقه و گلها. به عنوان مثال شوکران نهایتا تا ۱۲ فوت رشد می‌کند که این ارتفاع برای گیاه درمنه شنیده نشده است. ساقه شوکران سبز با خالهای بنفش است اما ساقه‌های درمنه کاملا بنفش است. گلهای شوکران سفید با ۵ گلبرگ در بالای گل آذین چتری شکل قرار دارند در حالی که گلهای درمنه بصورت زرد و یا قرمز هستند و در اطراف ساقه بصورت متناوب قرار گرفته‌اند. برگهای درمنه نیز به صورت متناوب روی ساقه قرار گرفته‌اند و زیر آنها روشنتر یا سبز با لایه‌ نقره‌ای رنگ است.گیاه درمنه

اگر قصد خرید درمنه را دارید باید بدانید که این گیاه به چندین شکل وجود دارد. سعی کنید محصول مورد نظرتان را از منابع معتبر و فروشگاه‌هایی که به آنها اطمینان دارید خریداری کنید و همیشه قبل از مصرف آن با پزشکتان مشورت کنید. اینجا چند شکل از درمنه برای مصرف لیست شده است:

 • اسانس روغنی
 • درمنه خشک
 • چای
 • بذر
 • ساقه خشک شده
 • پودر

آلرژی و عوارض جانبی گیاه

قبل از اینکه به مصرف این گیاه بپردازید باید چیزهایی هم راجع به امکان آلرژی زایی و عوارض جانبی آن بدایند. چندین آلرژی شایع نسبت به این خانواده گیاهی وجود دارد و همه آنها در اینجا ذکر نشده است.

در زیر چندین ماده حساسیت زا لیست شده است که به دلیل ترکیبات پروتئینی مشابه به درمنه نیز نسبت داده می‌شود. بسیاری از افرادی که به به گرده درمنه حساسیت دارند تنها چند غذای حساسیت زا از این لیست را ایجاد می‌کنند بنابراین لازم نیست که همه این غذاهای مغذی را کنار بگذارید، فقط در مورد اینکه چگونه ممکن است به آنها واکنش نشان دهید آگاهی داشته باشید.

 • آجیل درختی (شاه بلوط، فندق)
 • بادام زمینی
 • تخم آفتابگردان
 • بروکلی
 • غلات
 • فلفل
 • هویج خام پوست نگرفته
 • سیب خام
 • هندوانه
 • هلوی پوست نگرفته
 • بادیان
 • تخم گشنیز
 • زیره
 • رازیانه
 • جعفری
 • رزماری
 • مریم گلی

اینها تنها آلرژیهای معمول مرتبط با درمنه نیستند. چندین ماده حساسیت زای دیگر مرتبط با آن نیز وجو دارد. اگر باردار، شیرده یا در حال اقدام برای باداری هستید بدون مشاوره با پزشکتان از درمنه استفاده نکنید.

سخن پایانی

ما تنها چند تا از خواص دارویی و بی نظیر گیاه درمنه را بر اساس تحقیقات انجام شده برای شما ذکر کردیم. این گیاه به کاهش درد مفصلی کمک می‌کند، به شما کمک می‌کند تا از جراحیهای تهاجمی اجتناب کنید، دردهای مفصلی را تسکین دهید، معده‌تان را آرام کنید خلقیات خود را متعادل کنید و بطور بالقوه با روشی جدید با سرطان مبارزه کنید و همه این خواص دارویی بی نظیر در گیاهی جمع شده که می‌توانید آن را در حیاط خانه‌تان کشت دهید.

درمنه می‌تواند یک جایگزین عالی برای داروهای تجویزی و داروهای شیمایی در درمان هر نوع بیماری است که در مورد آن صحبت کردیم بنابراین قطعا ارزش این را دارد که از خودتان بپرسید که آیا این گیاه برای سلامتی من لازم است؟

ترجمه اختصاصی توسط مجله قرمز

منبع: draxe