جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
  • هالث
  • ۵ تیر ۱۳۹۸
  • ۱۳:۵۷
  • 378
داروی ایبوپروفن

استفاده از داروی ایبوپروفن در این ۹ مورد نامناسب و حتی خطرناک است

داروی ایبوپروفن از آن داروهای بدون نسخه‌ای ست که مثل نقل و نبات در میان مردم مصرف می‌شود. ورزشکاران به آن ویتامین ای می‌گویند. زنانی که پریود می‌شوند برای رفع دردهای شکمی به آن وابسته هستند. اما دانشمندان در حال اثبات این موضوع هستند که داروی ایبوپروفن آنقدرها هم که شما فکر می‌کنید بی ضرر نیست . در زیر مواردی که نباید از این دارو استفاده کرد، آورده شده است.

بیماری قلبیداروی ایبوپروفن

اگر چه دوز کم آسپرین می‌تواند به پیشگیری از حمله قلبی کمک کند اما سایر مسکنهای خانواده داروهای غیر استروئیدی که ایبوپروفن هم جزو آنهاست با افزایش خطر احتمال ابتلا به حمله قلبی یا سکته مغزی، همراه هستند. در سال ۲۰۱۷، مطالعه‌ای در مجله پزشکی بریتانیا گزارش کرد که خطر حمله قلبی در میان افرادی که از داروهای غیر استروئیدی به طور روزانه، طی یک هفته یا بیشتر استفاده می‌کنند، ۲۰ تا ۵۰ درصد بالاتر می‌رود. افزایش خطر مربوط به داروی ایبوپروفن می‌تواند تا ۷۵ درصد بالا باشد. بیشترین میزان خطر در اولین ماه استفاده از داروهای غیر استروئیدی و در دوزهای بالا است.

به گفته دکتر کاترین شروین، افراد مبتلا به بیماریهای قلبی یا در معرض خطر بیماری قلبی بخصوص باید این یافته‌ها را بیشتر بخاطر بسپارند چون بیشتر از سایرین در معرض خطر هستند. اگر داروی فشار خون استفاده می‌کنید خیلی احتیاط کنید چون داروهای مسکن غیر استروئیدی اثر داروهای فشار خون را کمتر می‌کنند. در مورد داروهای جایگزین برای درمان دردتان با پزشک صحبت کنید، ممکن است وی بگوید که تیلنول را برای درمان سردرد یا کمر درد استفاده کنید.

اگر داروهای ضد لخته خون استفاده می‌کنیدداروی ایبوپروفن

داروهای ضد انعقادی خون (همانند وارفارین) و ضد پلاکت (همانند پلاویکس) از لخته شدن سریع خون جلوگیری می‌کنند. داروهای ضد انعقادی معمولا برای افرادی که در معرض خطر بالای سکته (هماند فیبریلاسیون دهلیزی یا دریچه‌های مصنوعی قلب) یا افرادی که مبتلا به امبولی ریوی هستند، تجویز می‌شود، ضد پلاکتها معمولا برای افرادی که اخیرا دچار حمله قلبی یا مغزی شده‌اند به عنوان روشی برای جلوگیری از رخ دادن دوباره آن، توصیه می‌شود. اینها چه مشکلی ایجاد می‌کنند؟ دکتر دیوید کرِگ، دکتر داروساز می‌گوید: ترکیب این داروها با ایبوپروفن می‌تواند خطر مشکلات خونریزی را به میزان زیادی افزایش دهد. بنابراین در عوض این دارو، در مورد گزینه‌های دیگر با پزشکتان صحبت کنید ممکن است سلکوکسیب را توصیه کند که کمتر موجب خونریزی می‌شود.

اگر مشکلات گوارشی دارید، داروی ایبوپروفن را فراموش کنیدداروی ایبوپروفن

داروهای غیر استروئیدی نه تنها سلولهای پوششی معده و روده‌ها را تحریک می‌کند بلکه می‌توانند جریان خون در این ناحیه را کاهش داده و قابلیت ترمیم آن را مختل می‌کند بنابراین اگر اخیرا دچار مشکلات گوارشی همانند بیماری التهاب روده شده‌اید، احتمالا بهتر است که داروی ادویل یا موترین یا داروهای غیر استروئیدی دیگر را استفاده نکنید. آنها برای دردهای مربوط به بیماری التهاب روده، در صورتی که دچار درد باشید، موثر نیستند و بهتر است که با پزشکتان در مورد درمانهای جایگزین صحبت کنید. استامینوفن گزینه خوبی برای سردرد، در این مورد است. به گفته ونکاتا یلپدی، داروساز و استادیار دانشگاه یوتا، اگر دچار دردهای قاعدگی می‌شوید، قرصهای ضد بارداری می‌توانند به شما کمک کنند.

داروی ایبوپروفن هنگام بارداری خطرناک استداروی ایبوپروفن

داروهای غیر استروئیدی برای جنین خطرناک هستند، چون خطر سقط جنین را در اوایل بارداری بالا می‌برند و نقص قلبی در سه ماهه سوم، می‌شود. به جز این، پژوهشی روی مشکلات جنین ارتباط میان زنانی که ایبوپروفن را به هنگام سه ماهه اول مصرف کردند منجر به کاهش رشد تخمک در تخمدانهای جنین می‌شود که باروری آینده چنین دختری را دچار اختلال می‌کند. ایبوپروفن همچنین موقع آزمایش خون و زایمان هم خوب نیست چون منجر به افزایش خونریزی می‌شود. اگر گاهی اوقات در زمان بارداری نیاز به مسکن داشتید با پزشکتان صحبت کنید.

در صورت ابتلا به عفونت ادراریداروی ایبوپروفن

چند سال پیش پژوهشگران گزارش دادند که داروهای غیر استروئیدی ممکن است برای درمان عفونتهای ادراری مفید باشند. به جز امکان تسکین درد، ممکن است عود دوباره را کاهش دهند و همچنین به جلوگیری از استفاده از آنتی بیوتیکها کمک کنند که با توجه به تهدید مقاومت آنتی بیوتیکی، چیز خوبی است. پس مشکل چیست؟ داروهای ضد استروئیدی ممکن است واقعا هیچکدام از آن کارها را انجام ندهند. دکتر شروین می‌گوید: شواهد متناقضی در مقالات در مورد اثر داروی ایبوپروفن وجود دارد و آن وابستگی به آنتی بیوتیک است که مقایسه شده است. علاوه بر این پژوهشی دارویی گزارش می‌دهد که زنانی که فقط از ایبوپروفن برای درمان عفونت ادراری استفاده کردند، دوره بهبودیشان به طور متوسط ۳ روز بیشتر طولانیتر از آنتی بیوتیکها بود و به میزان کمی خطر بالاتر اختلالات را داشتند.

داروی ایبوپروفن و آرتروزداروی ایبوپروفن

مبتلایان به آرتروز برای درد آرتروزی از گذشته، ایبوپروفن و سایر داروهای غیر استروئیدی را مصرف می‌کردند. اما به دلیل اثرات منفی آن روی سیستم گوارشی و قلبی عروقی، بعضی از بیماران بخصوص آنهایی که سابقه مشکلات معده یا قلبی دارند باید قبل از بالا انداختن ایبوپروفن، دوباره فکر کنند. یک تحقیق در سال ۲۰۱۷ منتشر شده در مجله قلب اروپا، اثرات روی فشار خون ناشی از انواع داروهای مسکن غیر استروئیدی (ایبوپروفن، ناپروکسن و سلکوکسیب) را بر بیماران مبتلا به روماتیسم و آرتریت روماتوئید، بررسی کردند. تمام داروها با افزایش خطر ابتلا به پرفشاری خون مرتبط بودند و ایبوپروفن با ۲۲/۲ درصد از بیماران در معرض خطر ابتلا به پرفشاری خون، ۱۹ درصد برای ناپروکسن و ۱۰/۳ برای سلکوکسیب بود.

به جز این، آنهایی که مبتلا به بیماری آرتریت روماتوئید بودند، داروهای غیر استروئیدی قادر به کنترل التهاب برای پیشگیری از صدمه بیشتر به مفاصل نیستند. چه می‌توان کرد؟ داروهای ضد روماتیسمی اصلاح کننده بیماری همانند اصلاح کننده‌های پاسخ زیستی هستند. گزینه‌های غیر دارویی همانند ورزش، فیزیوتراپی و حمام آب گرم می‌تواند موجب کاهش درد شود.

در صورتی که اهل نوشیدنیهای الکلی هستیدداروی ایبوپروفن

اگر اهل نوشیدنیهای الکلی هستید و مشکل سردرد دارید بهتر است قبل از مصرف داروی ایبوپروفن پیش از مصرف کوکتل، دوباره فکر کنید. الکل می‌تواند معده را تحریک کند و بنابراین می‌تواند همانند داروهای غیر استروئیدی عمل کند. این دو مورد را کنار هم بگذارید و حساب کنید که چقدر احتمال صدمه زدن به معده‌تان را بیشتر می‌کنید. دکتر شروین می‌گوید به دلیل افزایش خطر ابتلا به زخمهای معده، باید از مصرف الکل خودداری کنید. علاوه بر این مساله، الکل موجب صدمه به کبد می‌شود.

اگر قصد تمرینات سخت داریدداروی ایبوپروفن

ورزشکاران جان سخت گاهی اوقات قبل از تمرین، یک ادویل مصرف می‌کنند تا زمان طولانیتری ورزش کنند. اما این کار در بهترین حالت، وقت تلف کردن است و در بدترین حالت بطور بالقوه‌ای مضر است. دکتر لیلی روزنتال، پزشک و کارشناس سبک زندگی که به بیماران با مصرف طولانی مدت دارو، ایمنی و کارایی را آموزش می‌دهد. دکتر روزنتال که متخصص طب فیزیکی است، می‌گوید: شما باید به بدنتان گوش دهید و علت مشکلات را بفهمید. با ایبوپروفن درد را ساکت می‌کنید که در این صورت ممکن است متوجه شنوید که دارید به خودتان صدمه می‌زنید یا اینکه از کم کردن سرعت‌تان یا کمک گرفتن به وقت نیاز، ممانعت می‌کنید.

به جز این اگر خیلی شدید ورزش کنید مثلا ماراتونهای سخت، مصرف داروی ایبوپروفن می‌تواند به کلیه صدمه بزند که به وسیله ورزش شدید ایجاد می‌شود. در مقاله‌ای در سال ۲۰۱۷، ماراتون نوردانی که ایبوپروفن مصرف کردند در یک مسافت ۵۰ مایلی (در کل ۱۲۰۰ میلی گرم) حدود ۱۸ درصد بیشتر دچار صدمه حاد به کلیه نسبت به آنهایی شدند که دارونما مصرف کردند. ورزشهای شدید با کشاندن جریان خون به عضلات برای افزایش دوره فعالیت، کار کلیه را شدید می‌کند، مصرف داروی ایبوپروفن پروستاگلندین‌ها را کاهش می‌دهد که به نوبه خود، جریان خون را از کلیه‌ها، منحرف می‌کند و موجب افزایش دو برابری فشار شدید روی کلیه‌ها می‌شود.

علاوه بر این، قرص ایبوپروفن حتی ممکن است مفید نباشد. در تحقیقی منتشر شده در سال ۲۰۱۵، پژوهشگران دونده‌های با تجربه را با هم تمرین دادند و تمرینات پایه را انجام داند سپس به هنگام تمرینهای شدید، درد عضلانی را در ساق پا احساس کردند. بعد سوژه‌های تحقیق ایبوپروفن یا دارونما مصرف کردند و به تمرین ادامه دادند. تفاوت آنها چه بود؟ اصولا هیچ. پژوهشگران می‌گویند یکی از دلایل احتمالی، ممکن است اثر دارو بر قلب باشد که جذب اکسیژن را به میزان لازم انجام می‌دهد و هر گونه اثری در کاهش درد را خنثی می‌کند.

اگر آسم دارید و داروی ایبوپروفن مصرف می‌کنیدداروی ایبوپروفن

ایبوپروفن و سایر داروهای غیر استروئیدی، ایجاد التهاب را بوسیله ممانعت از آنزیمی که تولید موادی به نام پروستاگلندین را کاهش می‌دهد، سرکوب می‌کند. مشکل این است که مداخله در پروستاگلندین‌ها می‌تواند آسم را تشدید کند. مریلین ای موریس استاد و رئیس بخش علوم دارویی بوفالو توضیح می‌دهد به همین دلیل است که در بسته‌های ایبوپروفن هشدارهایی برای مبتلایان به آسم قرار داده شده است. کریگ می‌گوید: افراد مبتلا به آسم که به داروهای مسکن غیر استروئیدی همانند ایبوپروفن حساسیت دارند، این دارو می‌تواند یک اسپاسم برونشیتی مرگ آور برایشان ایجاد کند. این بیماران باید با پزشک خود در مورد گزینه‌های جایگزین برای کنترل درد، مشورت کنند.

ترجمه اختصاصی توسط مجله قرمز منبع: rd

دیدگاه ها 0
2000
  Subscribe  
اعلام کردن به

مقالات زیبایی

روغن میوه نسترن
روغن میوه نسترن (رزهیپ) چه فوایدی دارد، روشهای استفاده از آن چیست؟
154
سبک جدید کانتور
با سبک جدید کانتور کردن در سال ۲۰۱۹ آشنا شوید
1,274
ترفندهای آرایش چشم
ترفندهای آرایش چشم برای خانم‌هایی که چشمان گود دارند
1,471
براش های آرایشی خود را به این روش تمیز کنید و بشویید
براش های آرایشی خود را به این روش تمیز کنید و بشویید
628
کوتیکول خشک ناخن‌ها را به این روش درمان و برطرف کنید
کوتیکول خشک ناخن‌ها را به این روش درمان و برطرف کنید
1,053
برای داشتن مژه های زیبا و طبیعی این ترفندها را به کار ببرید
برای داشتن مژه های زیبا و طبیعی این ترفندها را به کار ببرید
2,898

مقالات سلامت

جوش واژن
جوش واژن چه علتی دارد، روشهای پیشگیری و درمان آن چیست؟
81
داروی پراکسی پکسول
داروی پرامی پکسول (Pramipexol) و نگاهی به ویژگی های آن
135
روغن میوه نسترن
روغن میوه نسترن (رزهیپ) چه فوایدی دارد، روشهای استفاده از آن چیست؟
154
ناراحتی گوارشی و نگاهی به تعاریف این ناخوشی درگیر کننده بدن
151
گلوکونات روی
گلوکونات روی و نگاهی کامل به ویژگی های این مکمل غذایی
173
بیماری آشالازی
بیماری آشالازی و نگاهی جامعه به تعاریف و خصوصیات این بیماری
247

مقالات آشپزی

خوشمزه ترین دسرها برای مهمانی
طرز تهیه چهار دسر خیلی خوشمزه برای مهمانی‌ها
152
سالاد هلو
سالاد هلو با مرغ کبابی و سس مخصوص عسلی
339
مافین کدو سبز
مافین کدو سبز یک مافین خوشمزه و عالی برای عصرهای تابستانی
468
نان چاودار دانمارکی
طرز تهیه نان چاودار دانمارکی (RugbrØd) به صورت مرحله به مرحله
359
کلوچه جو دوسر
کلوچه جو دوسر با کشمش و گردو و طعم دارچین
656
کیک شکلاتی بدون آرد
کیک شکلاتی بدون آرد و بدون گلوتن و آموزش گاناش شکلات
723

مقالات تغذیه

دستگاه گوارش
 ارتباط اشتها و باکتری‌های دستگاه گوارش 
22
گلوکونات روی
گلوکونات روی و نگاهی کامل به ویژگی های این مکمل غذایی
173
معرفی فلفل دلمه‌ای
فلفل دلمه‌ای و نگاهی به اثر این ماده غذایی پر طرفدار بر سلامت انسان
355
غذاهای نامناسبی که متخصصان قلب هرگز به آنها لب نمی‌زنند
غذاهای نامناسبی که متخصصان قلب هرگز به آنها لب نمی‌زنند
641
خواص دانه رازیانه
دانه رازیانه و نگاهی گذرا به فواید پرشمار این ماده غذایی مفید
919
خواص گندم سیاه
خواص گندم سیاه برای سلامتی و روشهای استفاده از آن
186