جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
  • مهشید
  • ۱۵ فروردین ۱۳۹۷
  • ۱۵:۰۰
  • 643
دانشمندان به دنبال راهی برای حل مشکل ترافیک کاذب و بی‌دلیل هستند

دانشمندان به دنبال راهی برای حل مشکل ترافیک کاذب و بی‌دلیل هستند

حتما پیش آمده است که مدتی طولانی را در ترافیک جاده‌ها سپری می‌کنید و با خودتان فکر می‌کنید که حتما تصادفی رخ داده یا جاده در حال تعمیر است. اما پس از رفع ترافیک و ادامه مسیر متوجه می‌شوید که هیچ اتفاقی نیفتاده است. پس دلیل این ترافیک چه بوده است؟ به این نوع ترافیک‌ها، ترافیک کاذب یا بی‌دلیل می‌گویند که به دلایل معمول مثل تصادف یا وجود مانعی در جاده رخ نمی‌دهند بلکه ریشه در عوامل دیگری دارند و دانشمندان در تلاش هستند که راهی برای حل این مشکل پیدا کنند. در این مقاله اختصاصی از مجله قرمز درباره ترافیک کاذب و عوامل به وجود آورنده آن مطالبی را بیان خواهیم نمود و در ادامه خواهید خواند که چطور می‌توان با این مشکل مقابله کرد.

ترافیک کاذب چیست؟

آمار حاکی از آن است که هر راننده شش ماه از عمر خود را در ترافیک جاده‌ها سپری می‌کند. اما همه این ترافیک‌ها به دلایل معمول رخ نمی‌دهند، بسیاری از این ترافیک‌ها در مدت کوتاهی بدون دلیل به وجود می‌آیند و پس از مدت کوتاهی نیز از بین می‌روند. هرچه تعداد اتومبیل‌های یک خیابان بیشتر باشد احتمال به وجود آمدن ترافیک کاذب بیشتر و زمان از بین رفتن آن نیز بیشتر خواهد بود و همین مساله می‌تواند باعث هدر رفتن وقت افراد در مقیاس‌های بالا شود. ترافیک‌های کاذب می‌توانند از چند صدمتر تا چندین کیلومتر باشند و حتی ترافیک‌های کاذبی با طول بالای ۵۰  کیلومتر نیز مشاهده شده است که یک نمونه از آن ترافیکی بود که به طول ۸۰ کیلومتر در کشور انگلستان از بیرمنگام تا شهر مجاور آن کشیده شده بود.

مشکل ترافیک کاذب و بی‌دلیل

اما ترافیک‌های کاذب چرا به وجود می‌آیند؟ مشاهدات نشان داده است وقتی یک راننده در مسیر حرکت خود ترمز می‌کند یا سرعت خود را کاهش می‌دهد فاصله او با ماشین پشت سر خود کاهش یافته و راننده این ماشین هم مجبور می‌شود سرعت خود را به میزان بیشتری کاهش دهد. به همین ترتیب رانندگان بعدی نیز همین کار را انجام می‌دهند و در نهایت یک اتومبیل مجبور به توقف می‌شود و ترافیک به وجود می‌آید. اگر یک اتومبیل به طور ناگهانی لاین خود را تغییر دهد و یا از محدوده سرعت آن مسیر تجاوز کند باز هم ممکن است ترافیک کاذب به وجود آید. در مدل‌های رایانه‌ای مختلفی که در این مورد ساخته شده است مشخص شده است که حتی یک گاز و ترمز کوچک هم می‌تواند در جاده‌های شلوغ باعث به وجود آمدن ترافیک‌های چندین کیلومتری شود و لازم است که راهی برای مقابله با این مساله اندیشیده شود.

مشکل ترافیک کاذب و بی‌دلیل

راه‌هایی برای مقابله با ترافیک کاذب

همان طور که مشخص شد خود رانندگان مسئول به وجود آمدن ترافیک‌های کاذب در خیابان‌ها و جاده‌ها هستند و زمانی که قوانین را رعایت نمی‌کنند اتلاف وقت خود و دیگر رانندگان را موجب می‌شود، چه راننده‌ای که ناگهان سرعت خود را کاهش می‌دهد و چه راننده‌ای که فاصله خود را با اتومبیل جلویی حفظ نمی‌کند در این مساله دخیل هستند. بنابراین با شناخت این عوامل می‌توان از بروز ترافیک کاذب در جاده‌ها تا حد ممکن جلوگیری کرد.

رعایت فاصله با اتومبیل جلو: گفتیم ترافیک کاذب زمانی به وجود می‌آید که یک راننده ناگهان سرعت خود را کاهش می‌دهد و این کاهش سرعت مثل دومینو ادامه یافته و در نهایت به متوقف شدن اتومبیل‌های پشت سر او می‌انجامد. اما اگر فاصله بین اتومبیل‌ها به اندازه کافی رعایت شده باشد این ترافیک کاذب رخ نخواهد داد. زمانی که تعداد زیادی اتومبیل در جاده به سمت مقصد حرکت می‌کنند رعایت این فاصله مشکل‌تر از قبل می‌شود و در این زمان است که تکنولوژی می‌تواند به کمک رانندگان بیاید. اگر سیستم‌هایی در خودروها تعبیه شود که فاصله را از هر دو جهت حفظ کند دیگر شاهد بروز ترافیک‌های کاذب نخواهیم بود.

مشکل ترافیک کاذب و بی‌دلیل

توجه به ظرفیت جاده‌ها: هرچند رانندگان مقصر اصلی این ترافیک‌ها هستند اما این مساله هم قابل انکار نیست که وقتی ظرفیت یک جاده برای اتومبیل‌هایی که هر روز در آن رفت و آمد می‌کنند کافی نباشد ترافیک‌های کاذب و واقعی هرروز رخ خواهند داد. مشاهدات نشان می‌دهد که ترافیک‌های کاذب در بزرگراه‌ها و جاده‌های عریض کمتر رخ می‌دهد بنابراین افزایش دادن عرض جاده‌ها یا احداث بزرگراه‌ها در مسیرهای پررفت و آمد می‌تواند در کاهش بروز ترافیک‌های کاذب تاثیر چشمگیری داشته باشد.

رعایت محدوده سرعت: توجه نگردن به محدوده سرعت مخصوص هر جاده شاید اصلی‌ترین علت بروز ترافیک‌های کاذب باشد. اگر همه رانندگان با سرعت ثابت و یکسان حرکت کنند هرگز ترافیک‌های جاده‌ای رخ نخواهد داد. در این مورد هم تکنولوژی می‌تواند به کمک ما بیاید و با ثابت نگه داشتن سرعت اتومبیل در محدوده مشخص، از بروز ترافیک‌های کاذب و زمان بر جلوگیری کند.

 

کمک گرفتن از دانش حیوانات: حتما در مستندهای حیات وحش، حیوانات مختلف را دیده‌اید که در دسته‌های میلیونی در حال حرکت و مهاجرت هستند اما هرگز تصادف نمی‌کنند و دچار ترافیک کاذب و واقعی نمی‌شوند. سالانه سه میلیون گاو وحشی آفریقایی در دشت‌های شرق آفریقا از یک سوی رود مارا به سوی دیگر آن حرکت می‌کنند و در مسیر خود با انواع خطرات مواجه می‌شوند اما تغییری در سرعت و مسیر خود نمی‌دهند، پرندگان مهاجر نیز در دسته‌های بزرگ حرکت می‌کنند و هرگز مسیر خود را گم نمی‌کنند یا از دسته جدا نمی‌مانند، نمونه دیگر این حرکت‌ها در طبیعت، حرکت دسته‌ای ماهی‌های آزاد است. در این مورد انسان هنوز از حیوانات عقب است چون حیوانات از نوعی هوش جمعی بهره می‌برند که انسان فاقد آن است ولی می‌تواند با کمک هوش مصنوعی به آن دست پیدا کند. دانشمندان در تلاش هستند تا با کمک تکنولوژی‌های جدید و نصب سنسورهایی در اتومبیل‌ها، این حرکت‌های دسته جمعی را با الهام از مهاجرت حیوانات شبیه سازی کرده و ترافیک‌های ناخواسته و آزاردهنده را برای همیشه از زندگی ما حذف کنند.

مشکل ترافیک کاذب و بی‌دلیل

اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت می‌توانید مقالات مشابه را در بخش علمی در مجله قرمز مطالعه کنید. انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: Live Science (ترجمه‌ و تألیف اختصاصی توسط مجله قرمز)

دسته ها:
دیدگاه ها 0
Subscribe
اعلام کردن به
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

مقالات زیبایی

اوره برای پوست
فواید اوره برای پوست؛ آیا می‌دانستید اوره هم لایه‌بردار است و هم مرطوب‌کننده؟
183
راقبت پس از فیلر لب
بهترین روشهای مراقبت پس از فیلر لب
178
آزلائیک اسید
آزلائیک اسید (Azelaic Acid) چیست و چگونه آکنه را درمان می‌کند؟
201
پودر ویتامین سی
آیا می‌توانیم پودر ویتامین سی را روی پوست صورتمان استفاده کنیم؟
411
شوینده صورت
برای انتخاب بهترین شوینده صورت به چه نکاتی توجه کنم؟
247
ضد لک شیرین بیان
بهترین محصولات ضد لک حاوی شیرین بیان را بشناسید
422

مقالات سلامت

گرفتگی عضله
گرفتگی عضله دردناک اما قابل رفع به روشهایی آسان
19
واكسن سينوفارم
واکسن سینوفارم ؛ میزان اثربخشی طبق داده‌های علمی و پاسخ به پرسش‌ها در مورد آن
108
لیکن پلان
لیکن پلان از انواع و علائم تا علتها و درمانهای مختلف
188
سوختگی درجه سه
سوختگی درجه سه و آنچه باید راجع به آن بدانید
254
میگرن کودکان
میگرن کودکان چه علائمی دارد و روشهای درمان آن چیست؟
141
چای رازیانه
خواص عالی چای رازیانه برای سلامتی از رفع بی خوابی تا دردهای پریودی
143

مقالات آشپزی

نان هندی خانگی
نان هندی خانگی ساده و آسان بدون نیاز به فر
181
ترافل شکلاتی
ترافل شکلاتی خوشمزه تقدیم به آنهایی که دوستشان داریم
70
گرام ماسالا
طرز تهیه ادویه گرام ماسالا در خانه با عطری عالی برای انواع غذاها
111
سس مایونز گیاهی
سس مایونز گیاهی و رژیمی برای آنها که به سلامتی خود اهمیت می‌دهند
335
اشترودل سیب اصل اتریشی
اشترودل سیب اصل اتریشی را به بهترین روش در خانه درست کنیم
404
کیک شکلاتی گیاهی
کیک شکلاتی گیاهی و بدون گلوتن با دستورالعملی آسان
808

مقالات تغذیه

چای رازیانه
خواص عالی چای رازیانه برای سلامتی از رفع بی خوابی تا دردهای پریودی
143
تنظیم هورمونی
چطور از گلوکومتر برای تنظیم هورمونی و لاغری استفاده کنیم؟    
81
مکمل لاغری
مکمل لاغری چیست و آیا واقعا در کاهش وزن تاثیر دارد؟
87
گوشت ارگانیک
گوشت ارگانیک و گوشت غیرارگانیک چه تفاوت‌هایی دارند؟
80
میان وعده نیمه شب
۱۱ میان وعده نیمه شب که واقعا سالم و قابل توصیه هستند
233
معرفی شاه توت
شاه توت و حقایقی جالب در مورد این میوه محبوب و مفید
124