جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
 • هالث
 • ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸
 • ۱۲:۰۰
 • 2,816
جوش سرسیاه داخل گوش

جوش سرسیاه داخل گوش به چه علت ایجاد می‌شود، روشهای رفع آن چیست؟

جوش سرسیاه ممکن است هر جای بدن ظاهر شود اما اکثرا روی صورت ایجاد می‌شوند. گاهی اوقات هم شاهد جوش سرسیاه داخل گوش هستیم که از بین بردن آن مشکل به نظر می‌رسد چون بسیاری از اوقات عود شونده هستند.

جوشهای سرسیاه برخلاف انواع آکنه همانند جوشهای چرکی ارتباطی به باکتریها ندارند. آنها بوسیله ترکیب چربی پوست (سبوم)، سلولهای مرده پوستی و کثیفی که منافذ پوست را می‌بنند و یک توده سفت درست می‌کنند به وجود می‌آیند. اغلب ما موقع حمام کردن، شستشوی گوشها را مورد بی توجهی قرار می‌دهیم. همچنین موقع شستشوی سر مقداری از مواد مربوط به مو حالا چه شامپو یا ماسک مو ممکن است داخل یا روی گوشها بمانند. تجمع شامپو یا کثیفی می‌تواند منجر به ایجاد جوشهای سرسیاه داخل گوش شود. مواد خاص محصولات مراقبت از پوست برای پاک کردن منافذ طراحی شده‌اند و ممکن است برای درمان جوشهای سرسیاه مفید باشند. جوشهای سرسیاه را می‌توان با استفاه از ابزاری خاص برداشت اما نه در خانه بلکه توسط پزشک حاذق.

علت ایجاد جوش سرسیاه داخل گوش چیست؟

همه آدمها مقداری غده‌های چربی روی پوستشان دارند که برای آبرسانی طبیعی پوست ضروری هستند. در صورتی که فعالیت غدد چربی زیاد شود تولید سبوم زیاد شده و مشکلاتی را ایجاد می‌کند. این بخصوص در مورد افرادی که پوست مختلط یا چرب دارند بیشتر دیده می‌شود.

علل زیر نیز تعداد منافذ بسته را که منجر به ایجاد جوش سرسیاه می‌شود، بیشتر می‌کند:

 • نوسانات هورموین
 • داروهای مصرفی
 • استرس
 • سابقه خانوادگی

اگر چه جوشهای سرسفید نیز از منافذ بسته نشات می‌گیرند اما آنها سرشان بسته است. این باعث ایجاد یک برجستگی سفید روی پوست می‌شود.

جوش سرسیاه داخل گوش چگونه رفع می‌شود؟جوش سرسیاه داخل گوش

گوش خارجی در واقع وظیفه‌ اصلیش جمع آوری صداهاست. این بخش همچنین به تعادل کمک می‌کند و از گوش داخلی نیز حفاظت می‌کند. پوست گوش خارجی باید به دقت مورد توجه قرار بگیرد چون به ساختمان گوش داخلی بسیار نزدیک است و برای شنیدن بسیار حساس و مهم است. روشهای زیر را می‌توان برای پاک کردن جوشهای سرسیاه حتی آنهایی که داخل گوش هستند استفاده کرد.

شستشوی گوش

یکی از بهترین روشها برای رفع چربیهای زائد و کثیفی که می‌تواند در گوش تجمع پیدا کند، شستشوی روزانه گوش است. این کار را می‌توانید پس از هر حمام انجام دهید و حتی می‌توانید هر بار از پاک کننده صورت استفاده کنید. برای اینکار می‌توانید از انگشتان یا یک حوله نرم استفاده کنید. از زیاد مالیدن گوش خودداری کنید چون این کار پوست را تحریک کرده و موجب آکنه بیشتر می‌شود.

لایه برداری پوست

شما می‌دانید که لایه برداری برای پوست صورت و بدن خیلی مهم است. این کار به برداشتن سلولهای مرده و باز کردن منافذ پوست کمک می‌کند. این کار شامل گوشها هم می‌شود. شما می‌توانید به آرامی پوست اطراف گوش را هفته‌ای یکبار لایه برداری کنید. استفاده از ژل شستشوی لایه بردار خیلی خوب است و این کار را به آرامی و با انگشتان انجام دهید.

محصولات مراقبتی با اسید سالیسیلیک

بسیاری از محصولات مراقبت از پوست برای صورت طراحی شده‌اند اما می‌توان از آنها برای گوشها نیز استفاده کرد. انجمن درماتولوژی آمریکا می‌گوید اسید سالیسیلیک می‌تواند در پاک کردن منافذ موثر باشد. افرادی که از محصولات پاک کننده یا ماسکهایی که با این ماده هسند می‌توانند برای رفع جوشهای سرسیاه داخل گوش استفاده کنند البته ممکن است پزشک شما محصول قویتری را تجویز کند.

اسید سالیسیلیک یک نوع بتا هیدروکسی اسید است. این ماده حاوی آسپرین است بنابراین کسی که به آسپرین حساسیت دارد نباید از این محصول استفاده کند. اسیدهای بتا هیدروکسی لایه بردارهای شیمیایی هستند که می‌توانند چربی و کثیفی را از منافذ بردارند بدون اینکه لازم باشد آنها را روی پوست بسایید.

توجه داشته باشید که نباید این محصولات را نزدیک کانال گوش که لوله ارتباط دهنده بخش بیرونی گوش با پرده صماخ است، استفاده کرد.

ممکن است چند روز یا چند هفته طول بکشد تا بتوانید اثرات آن را ببینید. استفاده از اسید سالیسیلیک همچنین به پیشگیری از تشکیل جوشهای سرسیاه هم کمک می‌کند و می‌توان این ماده را به مراقبت روزانه پوستی اضافه کرد.

خالی کردن جوش سرسیاه داخل گوش در خانهجوش سرسیاه داخل گوش

این مرحله شامل برداشتن جوش سرسیاه است و باید تنها توسط یک متخصص پوست با تجربه انجام شود. آنها از یک وسیله استریل برای پاک کردن منفذ استفاده می‌کنند. این کار کمی زمان بر است و از تشکیل مجدد جوش سرسیاه پیشگیری نمی‌کند. این روش درمانی می‌تواند باعث قرمزی، درد شدید و عفونت در گوش شود بنابراین سعی کنید به روش خانگی زیر جوشهای خود را از بین ببرید.

مرحله ۱

جوش سرسیاه داخل گوشگوشها را با یک آکنه واش خوب بشویید. این کار چربی مو، کثیفی، موم و سلولهای مرده پوست را که می‌توانند جوش سرسیاه را ایجاد کنند از بین می‌برد. گوش را با آب گرم خوب بشویید.

مرحله ۲

جوش سرسیاه داخل گوشیک کمپرس گرم را با استفاده از یک حوله خیسانده در آب گرم تهیه کنید. این حوله گرم را روی جوش سرسیاه داخل گوش برای چند دقیقه فشار دهید، در صورت نیاز دوباره حوله را با آب گرم خیس کنید. این کار مواد داخل منافذ را نرمتر کرده و منافذ را باز می‌کند.

مرحله ۳

جوش سرسیاه داخل گوشیک گلوله پنبه‌ای یا یک دستمال کاغذی را در الکل خیس کنید. روی کل منطقه جوشهای سرسیاه را با این پنبه الکلی مرطوب کنید تا باکتریها از بین برود و یک سطح تمیز برای کار ایجاد شود.

مرحله ۴

جوش سرسیاه داخل گوشیک جفت دستکش بهداشتی بپوشید یا روی دستانتان را دستمال کاغذی بگذارید و به آرامی اطراف جوش را فشار دهید. پایین آن را فشار دهید سپس به سمت بالا فشار دهید تا مواد درون منفذ خارج شود. مواد را با یک پنبه بیرون بریزید.

مرحله ۵

جوش سرسیاه داخل گوشگوش را خوب بشویید، آن بخش را خوب خشک کنید سپس یک کرم ضد جوش بنزوئیل پروکساید بزنید تا منفذ بهبود یافته، بسته شود و از جوشهایی بعدی جلوگیری کند.

چه موقع باید به متخصص پوست مراجعه کرد؟

درمانهای خانگی رفع جوش سرسیاه داخل گوش برای بعضی از افراد موثر است اما برای همه مفید نیست. اگر جوشهای سرسیاه عود کننده باشند یا اگر بخش زیادی از پوست را گرفته باشند یا اندازه آنها بزرگ و خیلی دردناک باشند بهتر است که به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید.

متخصص پوست به چندین روش می‌تواند برداشتن آنها را انجام دهید. با ابزارهای تخصصی می‌تواند بدون هیچ خطری و به طور کامل آنها را بردارد. این روش از روش خانگی خالی کردن جوش موثرتر است چون شما قادر به دیدن داخل گوش و همچنین پشت گوش نیستید.

اگر جوشهای سرسیاه عود کننده داخل گوش و یا دیگر نقاط بدن دارید متخصص پوست می‌تواند یک داروی ضد آکنه برای شما تجویز کند. بخاطر داشته باشید که بسیاری از این محصولات پوست شما را نسبت به آفتاب حساس می‌کنند بنابراین حتما قبل از بیرون رفتن به اندازه لازم از ضد آفتاب استفاده کنید.

پیشگیری از ایجاد جوشهای سرسیاهجوش سرسیاه داخل گوش

آسیب به گوشها به راحتی ایجاد می‌شود بنابراین باید موقع شستشوی آنها دفت کنید. برای اینکه گوشهای شما مجددا دچار جوش نشوند و یا از جوشهای بیشتر جلوگیری کنید می‌توانید روشهای پیشگیرانه زیر را انجام دهید:

 • هر روز گوشها را بشویید. از بین بردن چربی اضافی روی گوشها می‌تواند تعداد منافذ بسته را کاهش دهد.
 • هر روز موهایتان را شامپو بزنید. این کار از تجمع چربی و کثیفی روی مو که روی گوش هم می‌رود، پیشگیری می‌کند. اگر نمی‌توانید حمام کنید از یک شامپوی خشک استفاده کنید و موهایتان را جمع کنید تا از گوش دور باشند.
 • وسایلی را که با گوش در ارتباط هستند بشویید یا تمیز کنید. این شامل هدفون، بالش، گوشی همراه و سایر وسایلی می‌شود که مرتبا با گوش در تماس هستند.
 • از محصولات مراقبت از پوست غیر کومدون زاروی گوشهایتان استفاده کنید. این محصولات ممکن است شامل لوسیون بدن یا ضد آفتاب روی گوش باشند استفاده از غیر کومدون زا یعنی محصولاتی که باعث بسته منافذ پوست نمی‌شوند.
 • از فشار دادن جوشها با انگشت یا ناخن خودداری کنید. این کار می‌تواند پوست آن ناحیه را تحریک کرده و موجب جوشهای بیشتر شود. حتی ممکن است جای جوش هم باقی بماند.
 • از محصولات ضد آکنه بیش از مقدار توصیه شده استفاده نکنید. پوست داخل و اطراف گوشها حساس و مستعد تحریک ناشی از محصولات ضد آکنه هستند. به علاوه اگر پوست را زیاد خشک کنید، غده‌های چربی چربی بیشتری تولید می‌کند که منجر به جوشهای سرسیاه بیشتر می‌شود.

ترجمه اختصاصی توسط مجله قرمز

منابع:

healthline

livestrong

medicalnewstoday

دیدگاه ها 0
Subscribe
اعلام کردن به
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

مقالات زیبایی

درمان لک صورت
درمان لک صورت؛ راهنمای علمی درمان لک به همراه معرفی بهترین محصولات
18
اوره برای پوست
فواید اوره برای پوست؛ آیا می‌دانستید اوره هم لایه‌بردار است و هم مرطوب‌کننده؟
579
راقبت پس از فیلر لب
بهترین روشهای مراقبت پس از فیلر لب
306
آزلائیک اسید
آزلائیک اسید (Azelaic Acid) چیست و چگونه آکنه را درمان می‌کند؟
312
پودر ویتامین سی
آیا می‌توانیم پودر ویتامین سی را روی پوست صورتمان استفاده کنیم؟
782
شوینده صورت
برای انتخاب بهترین شوینده صورت به چه نکاتی توجه کنم؟
323

مقالات سلامت

حساسیت به هیستامین
حساسیت به هیستامین (histamine intolerance) چیست و چه دلایلی دارد؟
125
آزمایش CRP چیست؟
آزمایش CRP یا همان پروتئین واکنشی C چیست و چه کاربرد تشخیصی دارد؟
247
نگاهی به داروی سیمتیکون
داروی سیمتیکون و نگاهی جامع به کارکردهای این دارو
137
اختلال پیکا
اختلال پیکا موردی برای بیماران با عادات غذایی عجیب
117
گرفتگی عضله
گرفتگی عضله دردناک اما قابل رفع به روشهایی آسان
240
واكسن سينوفارم
واکسن سینوفارم ؛ میزان اثربخشی طبق داده‌های علمی و پاسخ به پرسش‌ها در مورد آن
340

مقالات آشپزی

نان هندی خانگی
نان هندی خانگی ساده و آسان بدون نیاز به فر
425
ترافل شکلاتی
ترافل شکلاتی خوشمزه تقدیم به آنهایی که دوستشان داریم
147
گرام ماسالا
طرز تهیه ادویه گرام ماسالا در خانه با عطری عالی برای انواع غذاها
201
سس مایونز گیاهی
سس مایونز گیاهی و رژیمی برای آنها که به سلامتی خود اهمیت می‌دهند
485
اشترودل سیب اصل اتریشی
اشترودل سیب اصل اتریشی را به بهترین روش در خانه درست کنیم
534
کیک شکلاتی گیاهی
کیک شکلاتی گیاهی و بدون گلوتن با دستورالعملی آسان
974

مقالات تغذیه

چای رازیانه
خواص عالی چای رازیانه برای سلامتی از رفع بی خوابی تا دردهای پریودی
205
تنظیم هورمونی
چطور از گلوکومتر برای تنظیم هورمونی و لاغری استفاده کنیم؟    
122
مکمل لاغری
مکمل لاغری چیست و آیا واقعا در کاهش وزن تاثیر دارد؟
111
گوشت ارگانیک
گوشت ارگانیک و گوشت غیرارگانیک چه تفاوت‌هایی دارند؟
113
میان وعده نیمه شب
۱۱ میان وعده نیمه شب که واقعا سالم و قابل توصیه هستند
364
معرفی شاه توت
شاه توت و حقایقی جالب در مورد این میوه محبوب و مفید
180