جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
جامعه گریز

جامعه گریز بودن طبیعی ست یا نه؟

صفت جامعه گریز بودن، این روزها به میزان زیادی در اذهان عمومی‌ و یا در رسانه‌ها به کار برده می‌شود و غالبا هم بار منفی دارد. اما طبق گفته‌ی روانشناسان، اولا به راحتی نمی‌توان تشخیص داد که اگر فردی جامعه گریز است آیا بیمار روانی هم هست یا نه، و ثانیا یک شخص جامعه گریز،  لزوما جامعه ستیز و خشونت طلب نیست.

در گذشته، جامعه گریزی را یک بیماری روانی محسوب می‌کردند و یا بعنوان یکی از شاخص‌های بیماریهای روانی به حساب می‌آوردند و از اصطلاح جامعه ستیز  استفاده می‌کردند.  اما امروزه، نگاه سهل‌تری به این مقوله وجود دارد و از اصطلاح جامعه گریز برای بیان مقصود استفاده می‌شود.  در واقع به افرادی که بیشتر ترجیح می‌دهند از جامعه دوری کنند تا در جامعه باشند جامعه گریز گفته می‌شود.

نکات کلیدی در مورد شخصیت‌های جامعه گریز

اگر چه اصلاح اختلال جامعه گریزی باب شده است اما این  اختلال ،لزوما به معنای بیماری روانی نیست و صرفا یکی از خصوصیات برخی افراد است.

صفات بارز افراد جامعه گریز شامل موارد زیر است:

  • * کم بودن میزان همدلی آنها با دیگران
  • * بی اعتنایی به هنجارهای مورد قبول جامعه چه از نوع درست آن چه اشتباه
  • * دارای تکانش‌های عصبی بالا
  • * دروغ‌گویی‌های مکرر
  • * به سختی در روابط طولانی مدت باقی می‌‌مانند
  • * ریسک‌پذیری بالا

تاریخ مختصری از پیدایش اصطلاح جامعه گریزی

برای اولین بار، در دهه‌ی ۱۸۸۰ اصطلاح جامعه یا اجتماع بعنوان یک پیشوند، در کنار سایر بیماری‌های روانی قرار گرفت و در بحث‌های پزشکی و روان‌شناسی رایج شد. یک عصب شناس و روانپزشک آلمانی-آمریکایی به نام Karl Birnbaum در سال  ۱۹۰۹ اصلاح جامعه گریز را ابداع کرد. سپس در سال ۱۹۳۰ یک روانشناس آمریکایی به نام George E. Partridge این اصطلاح را در غالب بیماری جامعه‌گریزی، مصطلح کرد.   او به افرادی که بر خلاف روال جامعه رفتار می‌‌کنند این ویژگی را اتلاق کرد. در یک مقاله در سال ۱۹۵۲ این ویژگی به نام اختلال جامعه‌گریزی منتشر شد. در طی گذشت زمان، این نام همچنان تغییراتی داشته و در دروان حاضر، این ویژگی را یکی از زیرمجموعه‌های اختلال شخصیت ضداجتماعی، به حساب می‌‌آورند.

نشانه‌های رفتاری و شخصیتی افراد جامعه گریز

 جامعه گریز

افراد که جامعه گریز نیز نیستند، هر ازگاهی، برخی از ویژگی‌های افراد جامعه‌گریز را از خود بروز می‌دهند.  بنابراین برای تشخیص اینکه بدانیم آیا یک فرد، جامعه گریز هست یا نه، بایستی یکسری الگوی ثابت و نه متغیر را در طولانی مدت در وی ببینیم. چنانچه فرد دارای نشانه‌های ثابت و همیشگی زیر باشد، می‌توان به او این ویژگی را نسبت داد.

۱_  تطبیق ندادن خود با معیارها و قوانین جامعه

۲_دروغگویی.  بیشتر به دلایل شخصی و برای جلب محبت و خوشنودی دیگران. گاهی نیز دلایل دروغگویی آنها مشخص نیست.

۳_ رفتارهای تکانه‌ای (بر آشفتگی‌های ناگهانی و شدید)

۴_ عدم توانایی برنامه‌ریزی برای آینده‌ی خود

۵_ زود رنجی ، پرخاشگری و  ناتوانی در مدیریت خشم

۶_ مسئولیت‌پذیر نبودن  در روابط شخصی،  در کار و در تعهدات مالی

همانطور که گفته شد، اگر فردی این ویژگی‌ها را به طور همیشگی و ثابت داشته باشد می‌تواند در این دسته قرار گیرد ولی اگربرخی این ویژگی‌ها، به صورت موفقتی در شخص بروز کند لزوما جز دسته‌ی جامعه گریز قرار نمی‌گیرد.

به منظور تشخیص واقعی اینکه آیا یک فرد دارای اختلال جامعه‌گریزی هست یا نه، بایستی فاکتور سن را نیز مد نظر قرار دهیم،  یعنی شخص حتما باید بالای ۱۸ سال سن داشته باشد و رفتارهایی که در بالا به آنها اشاره شد را تا قبل از سن ۱۵ سالگی از خود بروز داده باشد. این رفتارها، نمی‌توانند در پیوند با سایر اختلالات شخصیتی مورد مطالعه قرار گیرند،  بلکه به تنهایی و به خودی خود بایستی مدنظر قرار گیرند.

تفاوت بین فرد جامعه گریز با بیمار روانی

تفاوت بین این دو، بستگی به نوع تعریف ما از این دو مقوله دارد. امروزه سه نوع تعریف از اختلال جامعه گریزی وجود دارد که می‌توانند با تعاریف مربوط به یک بیمار روانی، مقایسه شوند.

تعریف اول:

_ برخی روانپزشک‌ها و برخی دانشمندان علم روانشناسی بر این عقیده اند که اگر جامعه گریزی فرد، به دلیل عوامل اجتماعی و محیطی که در آن زندگی می‌کند  باشد، به عنوان بیماری شناخته نمی‌شود و صرفا یک واکنش نسبت به محیط و جامعه‌ اطراف است. اما اگر جامعه‌گریزی یک فرد ریشه‌های ژنتیکی داشته باشد می‌تواند در دسته‌ی بیماری‌های روان قرار گیرد.

تعریف دوم:

_ برخی از محققان، اختلال جامعه گریزی را همراستا با بیماریهای روانی در نظر می‌گیرند. در این دسته بندی، یک فرد جامعه گریز را یک بیمار روانی تلقی می‌کنند.

تعریف سوم:

_ دکتر رابرت هار، روانشناس در شاخه‌ی جنایی در کشور کانادا،  اذعان دارد بیمار روانی که از جامعه گریزان است، کسی است که از کمترین اصول اخلاقی و همدلی برخوردار باشد، این درحالی‌ست که یک فرد عادی جامعه گریز چنین نیست و فقط نگرش او نسبت به  بودن در جامعه متفاوت است. چنین فردی بین بودن در جامعه یا گریزانی از جامعه، دومی را ترجیح می‌دهد.

جامعه گریزی چقدر فراگیر شده است؟

واقعیت این است که وقتی تعاریف متعدد برای جامعه گریزی وجود دارد، تشخیص و کشف آن نیز در افراد، سخت و پیچیده می‌شود.  در نتیجه فهم اینکه جامعه گریزی تا چه حد فراگیر شده است یا نه نیز، سخت می‌گردد. اما در هر حال ویژگی گریزان بودن از جامعه، امروزه یک چیز نادر و کمیاب نیست.

در سال ۲۰۰۸ مشخص شد که به میزان ۱.۲ درصد از افرادی که روی آنها تحقیق شده، دارای پتانسیل تبدیل شدن به یک فرد دارای بیماری روانی بوده‌اند. البته این افراد دارای سوء مصرف الکل، هوش کم و خشونت بالا نیز بوده‌اند.

در سال ۲۰۰۹ نیز در یک مطالعه دیگر در بریتانیا مشخص شد که یک شیوع ۰.۶ درصدی در افرادی که بیشترشان مرد بودند، مواد مخدر مصرف می‌کردند، خشونت و سن جوان داشتند و نیز دارای برخی اختلال‌های روانی بودند، دیده شده است.

تشخیص اختلال جامعه گریزی بعنوان یک بیماری روانی، در افرادی که مصرف الکل و مواد مخدر داشتند بیشتر دیده شده،  نسبت به سایر افراد معمولی جامعه. مسئله دیگری که مشخص شد این بود که افرادی که در زمان کودکی دارای اختلال بیش فعالی هستند، به میزان بیشتری درمعرض ابتلا به  اختلال جامعه گریزی در آینده قرار می‌گیرند.

همچنین اختلال بیماری جامعه‌گریزی در میان ۳ تا ۳۰ در صد از بیمارانی که مطب روانپزشک مراجعه می‌کنند و تحت درمان دارویی قرار دارند، دیده شده است. در سال ۲۰۰۲ مقاله‌ای منتشر شد که نشان می‌داد ۲۷درصد از زندانی‌های مرد و ۲۱ درصد از زندانی‌های زن، دارای این اختلال هستند.

میزان درمان پذیری این اختلال

اصولا افرادی که دارای اختلال جامعه گریزی هستند و یا افراد ضد اجتماعی هستند، تمایلی نیز به درمان خود نشان نمی‌دهند. حتی برخی مطالعات نیز نشان می‌دهند درمان کردن آشکار این افراد می‌تواند شرایط را بدتر از قبل کند. از طرفی نیز طبق اظهارات کلینیک درمانی مایو در آمریکا، هنوز داروی موثری که مختص درمان این اختلال باشد یافت نشده  که به تایید سازمان غذا و داروی آمریکا  رسیده شده باشد.

استفاده از روش مشاوره درمانی نیز چندان موفقیت آمیز نیست چرا که این افراد از اساس حاضر نیستند بپذیرند دارای چنین اختلالی هستند و از سوی دیگر تمایلی نیز به تغییر کردن ندارند.

خبر خوب اینکه اگر این اختلال تا  سنین بلوغ تشخیص داده شود، شانس درمان آن  بیشتر می‌شود. این بدین معناست که اختلال رفتاری جامعه گریزی، یکی از اختلال‌هایی ست که پیشگیری آن راحت‌تر از درمان آن است.

((در مقاله‌ی اصلی به زبان انگلیسی-تمام منابع مورد استفاده، ذکر شده است)).

منبع :  thoughtco

ترجمه و تالیف اختصاصی مجله قرمز


دیدگاه ها 0
2000
  Subscribe  
اعلام کردن به

مقالات زیبایی

ضرورت و اهمیت استفاده از کرم مرطوب کننده برای تمام انواع پوست
نقش کلیدی مرطوب کننده ها در روتین مراقبت پوستی
482
روغن نارگیل
آیا روغن نارگیل برای پوست و بیماری‌های پوستی مفید است؟
712
روغن میوه نسترن
روغن میوه نسترن (رزهیپ) چه فوایدی دارد، روشهای استفاده از آن چیست؟
2,094
سبک جدید کانتور
با سبک جدید کانتور کردن در سال ۲۰۱۹ آشنا شوید
2,569
ترفندهای آرایش چشم
ترفندهای آرایش چشم برای خانم‌هایی که چشمان گود دارند
3,322
براش های آرایشی خود را به این روش تمیز کنید و بشویید
براش های آرایشی خود را به این روش تمیز کنید و بشویید
1,257

مقالات سلامت

داروی رالوکسیفن و نگاهی به ویژگی های اساسی این دارو
67
تست ALT
تست ALT آزمایش خون(SGPT)؛ مقدار نرمال و درمان وضعیت غیر نرمال
148
معرفی شربت روبی توسین
شربت روبی توسین و نگاهی به ویژگی های عملکردی این دارو
445
معرفی خواص مولیبدنوم
خواص مولیبدنوم و معرفی چند مورد شگفت انگیز از این خواص
494
درد زیربغل
درد زیربغل چه عللی دارد، چه موقع جدی است و چگونه درمان می‌شود؟
893
داروی نادولول ( Nadolol) و نگاه جامع به ویژگی های این دارو
335

مقالات آشپزی

کاری مرغ
طرز تهیه خورش کاری مرغ به دو روش و شرح کامل ادویه مخصوص
55
مافین کدو
مافین کدو حلوایی با رنگ زیبا برای صبح‌های سرد زمستان
255
مواد غذایی برای صبحانه
۴ دسته بندی ضروری از مواد غذایی برای داشتن صبحانه سالم
249
نان سیب زمینی
طرز تهیه نان سیب زمینی نرم و لطیف مرحله به مرحله
374
اهمیت پیش غذا و دسر
آیا از اهمیت پیش غذا و دسر در سلامتی آگاهید؟
308
طرز تهیه کوفته قلقلی
طرز تهیه کوفته قلقلی با گوشت برای همراهی با انواع غذاها
1,461

مقالات تغذیه

خواص لبو
خواص لبو (ریشه چغندر) و عوارض آن بر پایه تحقیقات علمی و روشهای استفاده
89
معرفی خواص مولیبدنوم
خواص مولیبدنوم و معرفی چند مورد شگفت انگیز از این خواص
494
میوه پوملو (گریپ فروت چینی) و معرفی فواید شگفت انگیز مصرف آن
434
نگاهی به خواص باقلا
خواص باقلا و معرفی ۸ مورد از مهم ترین فواید مصرف این ماده غذایی
246
کاهش تری گلیسرید
کاهش تری گلیسرید به روشهای طبیعی و بدون استفاده از دارو
666
معرفی چای ترش
چای ترش و معرفی ۱۱ مورد از خواص شگفت انگیز این نوشیدنی محبوب
620