جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
  • مهشید
  • ۲۱ اسفند ۱۳۹۶
  • ۱۵:۰۰
  • 146
تغییرات آب و هوایی در حال از بین بردن جاذبه‌های توریستی در جهان است

تغییرات آب و هوایی در حال از بین بردن جاذبه‌های توریستی در جهان است

پیش بینی‌ها حاکی از آن است که تغییرات آب و هوایی به زودی تاثیر عمده‌ای بر شرایط زیست محیطی جهان خواهد گذاشت. بالا آمدن سطح آب دریاها، از بین رفتن یخ‌های قطبی و خشکسالی‌های شدید در قسمت‌های مختلف جهان نمونه‌هایی از این تغییرات هستند که نه تنها محیط زندگی گونه‌های جانوری متعددی را تهدید می‌کند بلکه زندگی انسان‌ها را نیز تحت الشعاع خود قرار داده است. این تغییرات آب و هوایی مدت‌هاست که آغاز شده‌اند و انکار کردن آن توسط برخی دولتمردان نمی‌تواند حقیقت وجودی آن را از بین ببرد. اما یکی از عوارض غیرمنتظره این تغییرات، از بین رفتن جاذبه‌های توریستی و مناطق گردشگری دیدنی در نقاط مختلف جهان است که در این مقاله از مجله قرمز به آن خواهیم پرداخت.

از بین رفتن جاذبه‌های توریستی بر اثر تغییرات آب و هوایی

آیا قصد دارید قبل از مرگتان از نقاط دیدنی جهان مثل ونیز و اولمپ یونان و دیواره بزرگ مرجانی استرالیا بازدید کنید؟ باید بگوییم که شما وقت زیادی برای این کار ندارید و باید عجله کنید. چون این جاذبه‌های توریستی بر اثر تغییرات آب و هوایی در حال نابودی هستند و تا چند سال آینده اثری از آن‌ها باقی نخواهد ماند. البته شاید تغییرات آب و هوایی تنها علت از بین رفتن جاذبه‌های توریستی جهان نباشد، برخی از این آثار و جاذبه‌ها بر اثر عوامل انسانی در حال از بین رفتن هستند مثلا تاج محل به عنوان یکی از زیباترین آثار تاریخی دوره اسلامی هند در حال فروپاشی است چون ستون‌های چوبی آن در خطر پوسیدگی هستند و به احتمال زیاد تا چند سال آینده این بنا فروخواهد ریخت. اما در هر حال این نکته حائز اهمیت است که جاذبه‌های توریستی طبیعی مثل دیواره بزرگ مرجانی بر اثر گرم شدن زمین و تغییرات آب و هوایی ناشی از آن در حال از بین رفتن هستند، عاملی که انسان با استفاده نادرست از منابع طبیعی و آلوده کردن محیط زیست و تولید گازهای گلخانه‌ای به وجود آورنده آن بوده است و پیش از آن که این عامل حیات انسان و دیگر گونه‌های جانوری را تهدید کند باید برای آن راه حلی اندیشیده شود.

تغییرات آب و هوایی

دیواره بزرگ مرجانی

دیواره بزرگ مرجانی یک دیواره طبیعی ساخته شده از مرجان‌های زنده است که سالیان سال است جزو یکی از پربازدیدترین پدیده‌های توریستی کشور استرالیا به شمار می‌رود و همه ساله توریست‌ها و غواصان حرفه‌ای و آماتور از سراسر جهان برای مشاهده طبیعت شگفت انگیز این منطقه به آن سفر می‌کنند. این دیواره بزرگ مرجانی با طول ۱۵۰۰ مایل از فضا هم قابل مشاهده است اما با افزایش دمای آب اقیانوس‌ها و آلودگی‌های انسانی زندگی این مرجان‌ها در معرض خطر هستند و به زودی از بین خواهند رفت. از طرف دیگر گرم شدن آب دریاها باعث رشد و افزایش تعداد گونه‌های خاص جانوری مثل عروس دریایی شده و اکوسیستم منطقه را به شدت تحت تاثیر قرار داده است و توریسم طبیعی استرالیا در حال از بین رفتن است.

تغییرات آب و هوایی

البته صنعت توریسم استرالیا یک صنعت در حال رشد است اما با از بین رفتن پدیده‌های طبیعی چیزی نمی‌تواند جایگزین آن شود. از بین رفتن پدیده‌های طبیعی زیبایی مثل دیواره بزرگ مرجانی بر اثر تغییرات آب و هوایی هرچند توریسم منطقه استرالیا را تحت تاثیر قرار خواهد داد اما این تغییر یکی از نتایج ملموس گرم شدن زمین است که می‌تواند به آگاهی بیشتر مردم نسبت به این پدیده منجر شود تا انسان برای جبران زیان‌هایی که به محیط زیست خود وارد کرده است تدبیری بیندیشد.

تغییرات آب و هوایی

سایر جاذبه‌های توریستی در معرض خطر تغییرات آب و هوایی

تنها دیواره مرجانی و سواحل استرالیا نیست که تحت تاثیر تغییرات آب و هوایی قرار گرفته است. این پدیده با پیامدهای خود مثل بالا رفتن دما، بالا آمدن آب دریا و خشکسالی در حال از بین بردن پارک‌های ملی طبیعی، سواحل زیبا، مناطق کم ارتفاع و جنگل‌های بزرگ در سراسر جهان است که در ادامه با تعدادی از آن‌ها آشنا می‌شوید:

مالدیو: این کشور زیبا و کم جمعیت تنها ۲۰ سانتی‌متر از سطح دریا ارتفاع دارد و به زودی با ذوب شدن یخ‌های قطب شمال و بالا آمدن سطح دریا مالدیو که جزو توریست پذیرترین کشورهای جهان است  کاملا به زیر آب خواهد رفت.

پارک اورگلیدز در آمریکا: این منطقه یک پارک طبیعی در فلوریدا است که جزو مناطق محبوب برای توریست‌ها است اما استفاده نامناسب از منابع آبی و کشاورزی زیاد آن را در معرض خطر قرار داده است به طوری که در یک قرن اخیر مساحت آن به نصف کاهش یافته است.

اولمپ در یونان: این منطقه باستانی که میزبان اولین بازی‌های المپیک در جهان بوده است به شدت در معرض خطر است چون گرم شدن شدید هوا در تابستان باعث آتش سوزی‌های جنگلی در این منطقه می‌شود.

شهر ونیز: این شهر زیبا قرن‌ها است که در میان آب‌ها قرار گرفته است اما بالا رفتن سطح دریا و سیل‌های مکرر آن را به شدت تهدید می‌کند و پیش بینی می‌شود این شهر تا چند سال آینده کاملا به زیر آب برود.

تغییرات آب و هوایی

قطب شمال: در چهار دهه اخیر هر سال حداقل سه درصد از مساحت یخ‌های قطب شمال از بین رفته است و پیش بینی می‌شود تا بیست سال آینده چیزی از این توده یخی باقی نماند.

جنگل‌های بارانی آمازون: این جنگل‌ها محل زندگی بیش از بیست درصد از گونه‌های شناخته شده گیاهی و جانوری هستند اما در سی سال گذشته بیش از نیم میلیون هکتار از مساحت خود را از دست داده‌اند و اگر قطع درختان به همین روال ادامه یابد تا چند دهه آینده اثری از این جنگل‌ها باقی نخواهد ماند.

اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت می‌توانید مقالات مشابه را در بخش علمی در مجله قرمز شاخه محیط زیست و زمین مطالعه کنید. انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: Mashable (ترجمه‌ و تألیف اختصاصی توسط مجله قرمز)

دیدگاه ها 0
Subscribe
اعلام کردن به
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

مقالات زیبایی

ضرورت و اهمیت استفاده از کرم مرطوب کننده برای تمام انواع پوست
نقش کلیدی مرطوب کننده ها در روتین مراقبت پوستی
1,110
روغن نارگیل
آیا روغن نارگیل برای پوست و بیماری‌های پوستی مفید است؟
1,560
روغن میوه نسترن
روغن میوه نسترن (رزهیپ) چه فوایدی دارد، روشهای استفاده از آن چیست؟
5,397
سبک جدید کانتور
با سبک جدید کانتور کردن در سال ۲۰۱۹ آشنا شوید
3,473
ترفندهای آرایش چشم
ترفندهای آرایش چشم برای خانم‌هایی که چشمان گود دارند
5,025
براش های آرایشی خود را به این روش تمیز کنید و بشویید
براش های آرایشی خود را به این روش تمیز کنید و بشویید
1,804

مقالات سلامت

بزرگی دهلیز چپ به چه علتهایی بوجود می‌آید و چه عواقبی را به دنبال دارد؟
36
کمبود ویتامین B12
علائم کمبود ویتامین B12 که باید به آنها توجه کرد
63
اندومتریوز
اندومتریوز ؛ علائم، علتها، تشخیص و درمانهای طبی و سنتی
48
آب آلو
آب آلو و معرفی ۱۱ مورد از فواید شگفت انگیز این نوشیدنی
94
شیوه صحیح پوشیدن ماسک
پوشیدن ماسک به شیوه صحیح و بررسی ۱۱ اشتباه در این مورد
62
رنگ ادرار
رنگ ادرار چگونه از وجود مشکلات سلامتی در بدن خبر می‌دهد
81

مقالات آشپزی

پنیر موزارلا
طرز تهیه پنیر موزارلا تازه و خانگی برای انواع غذاها با همه نکات لازم
78
خواص و طرز تهیه آب استخوان
خواص آب استخوان یا آب قلم و طرز تهیه آن در خانه به بهترین روش
173
نان سفید خانگی
نان سفید خانگی به روشی آسان برای تهیه انواع ساندویچ و اسنک
217
طرز تهیه بامیه در فر
طرز تهیه شیرینی بامیه در فر با چند طعم مختلف و بدون نیاز به سرخ کردن
3,857
بهترین کیک هویج
بهترین کیک هویج که می‌توانید با موادی ساده در خانه درست کنید
622
نان تورتیلا خانگی
نان تورتیلا خانگی با آرد گندم، بدون نیاز به فر و مخمر
1,607

مقالات تغذیه

کمبود ویتامین B12
علائم کمبود ویتامین B12 که باید به آنها توجه کرد
63
آب آلو
آب آلو و معرفی ۱۱ مورد از فواید شگفت انگیز این نوشیدنی
94
درمان بیماری خروسک
بیماری خروسک و هشت اسانس برای درمان سرفه های شدید ناشی از این بیماری
154
خواص و طرز تهیه آب استخوان
خواص آب استخوان یا آب قلم و طرز تهیه آن در خانه به بهترین روش
173
آب سیب زمینی
آب سیب زمینی و نگاهی به چندین مورد از خواص این ماده غذایی
138
مقاله اسید فسفریک
اسید فسفریک چیست؟ نگاهی به ویژگی ها و نکات مهم در مواجهه با این ماده
147