جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
داروی تریامترن

تریامترن (Dyrenium): معرفی دارو، نکات مهم در مورد مصرف و عوارض جانبی

تریامترن (قرص آب) یک داروی مدر نگهدارنده پتاسیم است که باعث جلوگیری  بدن شما از جذب بیش از حد نمک  و   پایین آمدن بیش از حد سطح پتاسیم بدن شما از گرفتن می‌شود. تریامترن برای درمان احتباس مایعات (ادم) در افراد مبتلا به نارسایی احتقانی قلب، سیروز کبدی، یا یک مشکل کلیه به نام سندرم نفروتیک استفاده می‌شود.

اطلاعات مهم مربوط به داروی  تریامترن

تریامترن همچنین برای درمان آدم ناشی از استفاده از مصرف داروهای استروئیدی و یا داشتن بیش از حد آلدوسترون در بدن شما استفاده می‌شود. آلدوسترون هورمون تولید شده توسط غدد آدرنال برای کمک به تنظیم نمک و تعادل آب در بدن شما است.

 اگر شما بیماری‌های شدی کلیوی یا بیماری‌های کبدی، مشکلات ادراری و یا سطوح بالای پتاسیم در خون را دارید، نباید از این دارواستفاده کنید.
 اگر شما نیز مکمل‌های پتاسیم، یا دیورتیک های دیگر مانند آمیلوراید یا اسپیرونولاکتون را مصرف می‌کنید نباید از این دارو استفاده کنید.
 اگر شما نشانه‌هایی از هیپرکالمی (پتاسیم بالا)، مانند تهوع، ضربان قلب کند و یا غیر معمول، ضعف، و یا از دست دادن حرکت داشتید، در اسرع وقت  به پزشک خود اطلاع دهید.  اگر شما مبتلا به بیماری کلیوی، دیابت، یک بیماری شدید، و یا اگر شما یک فرد بزرگسال مسن هستید، ممکن است به احتمال زیاد، پتاسیم بالایی داشته باشید.
مصرف الکل یا نوشیدنی‌های الکلی  می‌تواند بعضی از عوارض جانبی این   دارو را افزایش دهد.
اجتناب از مصرف  رژیم غذایی سرشار از نمک. مصرف زیاد نمک باعث می‌شود که  حفظ آب در بدن شما  می‌شود و می‌تواند از تأثیر این دارو کم کند.
جایگزین‌های نمک یا  شیر کم سدیم، یا محصولات شیری که حاوی پتاسیم هستند را  استفاده نکنید. این محصولات می‌تواند سطح پتاسیم شما را در حین مصرف  تریامترن، بالا ببرد.
اجتناب از بیش از حد گرم و در نتیجه گرمازدگی یا دهیدراته شدن بدن و  به خصوص در آب و هوای گرم.
دستورالعمل پزشک خود را در مورد نوع و مقدار مایعاتی که  شما باید بنوشید، دنبال کنید. در برخی موارد، نوشیدن بیش از حد مایع می‌تواند برای شما مضر باشد.
مصرف داروی تریامترن ممکن است تفکر یا پاسخ دهی شما را مختل کند. اگر شما در حال رانندگی و یا در حین انجام هر کاری هستید که نیاز دارد که به گوش باشید، هوشیار باشید.

نکاتی   که باید  قبل از استفاده از این دارو  بدانید

اگر شما به این دارو آلرژی دارید و یا اگر شما موارد زیر را دارید، نباید از این دارو استفاده کنید:

• بیماری‌های  کلیوی شدید، و یا اگر شما قادر به ادرار کردن نیستید. • بیماری‌های کبد شدید؛ • سطح پتاسیم بالا (هیپرکالمی)؛ • اگر شما از مکمل‌های پتاسیم، یا یکی دیگر از دیورتیک نگهدارنده پتاسیم مانند آمیلوراید (Midamor) و یا اسپیرونولاکتون (آلداکتون) استفاده می‌کنید.

در موارد زیر برای اینکه مطمئن شوید که مصرف  این دارو برای شما خطری ندارد، با پزشک خود مشورت کنید:

• دیابت؛ • بیماری‌های قلبی؛ • بیماری‌های  کلیوی؛ • بیماری‌های  کبد؛ • نقرس؛ • سابقه  داشتن سنگ کلیه.

مشخص نیست که آیا این دارو به یک نوزاد به دنیا نیامده آسیب برساند یا نه. اگر شما باردار هستید یا قصد در حین استفاده از این دارو قصد باردار شدن را دارید به پزشک خود اطلاع دهید.

معلوم نیست که این از دارو ممکن است که از  طریق شیر مادر عبور کند و به کودک شیرخوار انتقال یافته و آسیب برساند یا نه. پس بدون اطلاع  به پزشک خود در مورد اینکه در حال شیردادن به نوزاد خود هستید، این دارو را مصرف نکنید.

این دارو برای مصرف برای  هیچ فردی با سن زیر ۱۸ سال مورد تأیید نیست و توصیه نمی‌شود.

چگونه باید این دارو را مصرف کنید؟

داروی تریامترن را دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید.  راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. پزشک شما ممکن است گاهی اوقات ممکن است دوز مصرفی شما را به اطمینان از اینکه که شما بهترین نتایج را دریافت می‌کنید، تغییر دهد.  این دارو  را در دوز های بیشتر  و یا کمتر از مقادیر  توصیه شده، مصرف نکنید.

مصرف این دارو معمولاً به صورت یک یا دوبار در روز است. راهنمایی‌های پزشک را پیگیری و براساس آن عمل کنید.

 این دارو را بعد از خوردن یه وعده غذایی میل کنید.

مصرف یک داروی  دیورتیک می‌تواند باعث دفع ادرار در مواردی شود که اگر این اتفاق  در شب بیفتد  ، می‌تواند خواب شما را مختل کند. اگر شما تریامترن تنها یک بار در روز مصرف می‌کنید، آن را در صبح  مصرف کنید که باعث کاهش احتمال شب ادراری در ما شود.

در حین  استفاده از این دارو،  شما ممکن است به  آزمایش‌های  خون مکرر نیاز داشته باشید. عملکرد کلیه شما همچنین ممکن است نیاز به بررسی داشته باشد.

عملکرد قلب شما ممکن است نیاز با استفاده از یک دستگاه برقی یا ECG برای بررسی داشته باشد (گاهی اوقات نوار قلب نامیده می‌شود).

این دارو، می‌تواند باعث نتایج غیر معمول در آزمایش‌های پزشکی خاصی شود. به هر پزشکی که شما را درمان می‌کند در مورد استفاده از این دارو اطلاع دهید.

اگر شما نیاز به عمل جراحی دارید، ممکن است که نیاز به توقف مصرف این دارو برای زمان کوتاهی داشته باشید. هر پزشک یا جراحی که قرار است شما را عمل کند باید از مصرف این دارو توسط شما مطلع باشد.

این دارو را در دمای اتاق به دور از گرما ، نور خورشید و یا رطوبت نگهداری  کنید. این دارو را  تا زمان مصرف در قوطی‌ای که به طور محکمی بسته شده است، نگه داری کنید.
نکات مهم در مورد مصرف تریامترن

اطلاعات دوز مصرفی داروی تریامترن

دوز معمول  مصرفی بزرگ سالان برای درمان  آسیت: دوز اولیه: ۱۰۰ میلی گرم خوراکی به صورت دو بار در روز. معمول بزرگسالان دوز برای آدم: دوز اولیه: ۱۰۰ میلی گرم خوراکی به صورت  دو بار در روز.

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید. برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنید، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت‌های پزشکی اورژانس و یا کمک‌های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید.
علائم مصرف بیش از ممکن است شامل افزایش تهوع، ضربان قلب کند و یا غیر معمول، ضعف عضلانی، یا از دست دادن حرکت باشد.

در هنگام مصرف داروی تریامترن باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

مصرف داروی روباکسین ممکن است تفکر یا پاسخ دهی شما را مختل کند. اگر شما در حال رانندگی و یا در حین انجام هر کاری هستید که نیاز دارد که به گوش باشید، هوشیار باشید.
مصرف الکل یا نوشیدنی‌های الکلی  می‌تواند بعضی از عوارض جانبی این   دارو را افزایش دهد.

عوارض جانبی این دارو

اگر شما نشانه‌هایی از یک واکنش آلرژیک به داروی متوکاربامول مانند: راش پوستی یا کهیر (با یا بدون تب یا درد مفاصل)؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب‌ها، زبان یا گلو، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید. اگر شما نشانه‌هایی از هیپرکالمی (پتاسیم بالا)، مانند تهوع، ضربان قلب کند و یا غیر معمول، ضعف، و یا از دست دادن حرکت را داشتید، به پزشک خود اطلاع دهید. اگر شما موارد زیر را داشتید، مصرف این دارو را متوقف کرده  و با پزشک خود تماس بگیرید: • پوست رنگ پریده، کبودی یا خونریزی. • ضربان آهسته، سریع، و یا ناهموار قلب؛ • یرقان (زردی پوست و چشم). • ادرار کردن کم و یا عدم توانایی در دفع ادرار. • نشانه‌هایی از وجود سنگ کلیه مانند: درد ناگهانی در پشت یا پهلو، استفراغ، تب، لرز، دفع دردناک ادرار و ادراری به رنگ  قرمز، صورتی، قهوه‌ای؛ • نشانه‌های وجود پتاسیم کم در بدن مانند: گرفتگی عضلات پا، یبوست، ضربان قلب نامنظم، تکان و حرکت در سینه، افزایش تشنگی و یا  پر ادراری، بی حسی یا سوزن سوزن شدن، ضعف عضلانی و یا احساس لنگی.

عوارض جانبی شایع این دارو شامل:

• حالت تهوع، اسهال؛ • سرگیجه، سردرد؛ •خشکی دهان؛ • احساس ضعف و یا خستگی. این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

چه داروهایی این دارو را تحت تأثیر قرار می‌دهند؟

با دکتر خود در مورد تمام داروهای مصرفی فعلی خود و یا داروهایی که شروع و یا متوقف کرده‌اید، به ویژه موارد زیر مشورت کنید: •  هر داروی مدر دیگر؛ • کلرپروپامید؛ • لیتیوم؛ • قلبی یا داروی فشار خون؛ • NSAIDها (داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی) - آسپرین، ایبوپروفن (ادویل، موترین)، ناپروکسن، سلکوکسیب، دیکلوفناک، ایندومتاسین، ملوکسیکام، و ....

 این لیست کامل نیست و داروهای دیگر ممکن است با متوکاربامول تداخل ایجاد کنند. به پزشک خود در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید، اطلاع دهید. این  داروها شامل داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه، ویتامین‌ها، و محصولات گیاهی هستید. همه تداخلات  ممکن  در این راهنمای دارو ذکر نشده است.

منبع: drugs.com

این مقاله توسط  مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه شده است. در صورتی که این مطلب، برای شما مفید بود، لطفاً نظرات، انتقادات و موضوعات مورد علاقه پیشنهادی خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه ها 0
Subscribe
اعلام کردن به
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

مقالات زیبایی

رنگ مو
رنگ کردن مو را با شامپو رنگ به سادگی انجام دهید
61
لاک ناخن و لاک مات
لاک مات، یکی از انواع لاک ناخن
61
مدل موی اشتباه
۱۲ اشتباه آرایشی و مدل موی اشتباه که چهره را پیرتر نشان می‌دهد
483
خرید لاک
ترفندهایی برای داشتن ناخن‌های زیبا و دست‌های جوان
258
پاک کننده صورت طبیعی
۱۰ پاک کننده صورت که می‌توانید خودتان درست کنید
399
موی نازک
اگر موی نازک دارید این ۹ اشتباه آرایش مو را انجام ندهید
688

مقالات سلامت

معرفی داروی نسینا
داروی نسینا (آلوگلپتین) و نگاهی به ویژگی های این داروی ضد دیابت
20
گلوکوزامین
گلوکزامین چه فوایدی دارد و آیا مصرف آن ضرورت دارد؟
59
آنژیوسارکوم
آنژیوسارکوم چیست و بهترین روشهای تشخیص و درمان آن چه هستند؟
60
لرزش لب
لرزش لب چه عللی دارد و چگونه می‌توان آن را برطرف کرد؟
88
روغن املا (آمله) چه فوایدی برای پوست، مو و زیبایی دارد؟
66
دیورتیکولیت
دیورتیکولیت و دیورتیکولوز؛ علل، علائم، تشخیص و درمان
40

مقالات آشپزی

کیک شکلاتی گیاهی
کیک شکلاتی گیاهی و بدون گلوتن با دستورالعملی آسان
65
خشک کردن ریحان
خشک کردن ریحان به چندین روش مختلف برای افراد مبتدی
791
کدو سبز شکم پر
کدو سبز شکم پر با رویه پنیری برای میانه تابستان
290
خوراک برنج و مرغ در فر
خوراک برنج و مرغ در فر با ادویه ایتالیایی و طعم عالی
296
سیب زمینی برشته در فر
سیب زمینی برشته در فر با حداقل روغن و سرشار از ادویه
532
طرز تهیه نان خامه ای
طرز تهیه نان خامه ای به صورت حرفه‌ای و با ارائه همه نکات لازم
443

مقالات تغذیه

غذای تاریخ گذشته
۱۲ غذای تاریخ گذشته که هرگز نباید پس از تاریخ انقضا مصرف شوند
49
معرفی خواص میخک
خواص میخک و معرفی چند مورد از ویژگی های چشمگیر این گیاه دارویی
330
بهترین زمان مصرف ویتامین
بهترین زمان مصرف ویتامین ها، مواد معدنی و انواع مکمل چیست؟
160
شیوه نگهداری غذای تازه
۱۲ غذای تازه که هرگز نباید با هم نگهداری شوند
149
سلامت ریه
سلامت ریه را با این ۲۰ خوراکی تضمین کنید
106
کلسیم پیروات
کلسیم پیروات چه فوایدی دارد و چگونه مصرف می‌شود؟
100