اطلاعات دارویی، عوارض احتمالی و نحوه مصرف TAXOL


داروی تاکسول چیست

تاکسول یک داروی سرطانی است که با رشد سلول‌های سرطانی تداخل  ایجاد کرده و  باعث  کاهش رشد سلول‌های سرطانی  و  انتشار آنها در بدن می‌شود. تاکسول برای درمان سرطان پستان، سرطان ریه و سرطان تخمدان استفاده می‌شود. این دارو همچنین برای درمان سارکوم کاپوزی مرتبط با ایدز استفاده می‌شود.


اطلاعات مهم مربوط به داروی تاکسول

این دارو  ممکن است برای اهداف غیر از مواردی که  در این راهنمای دارویی ذکر شده،  استفاده  شود.

اگر شما باردار هستید یا قصد در حین استفاده از این دارو قصد باردار شدن را دارید، بدون اطلاع به پزشک خود از این دارو استفاده نکنید. این دارو ممکن است بر سلامت جنین اثر منفی بگذارد. در حین استفاده از این دارو از یک روش مؤثر پیشگیری از بارداری استفاده کنید و اگر در حین درمان باردار شدید به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر شما به تاکسل، و یا به سایر داروهایی که حاوی یک عنصر به نام Cremophor EL (polyoxyethylated روغن کرچک) می‌باشد (که  این داروها  شامل سیکلوسپورین (تجارتی Gengraf، Neoral، که Sandimmune) و تنیپوساید (Vumon) است)، حساسیت دارید، نباید از این دارو استفاده کنید.

قبل از اینکه شما تاکسول را مصرف کنید، اگر شما به بیماری‌های  کبدی، بیماری‌های قلبی مبتلا هستید  یا  دارای سیستم ایمنی به شدت ضعیف هستید، به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو می‌تواند باعث کاهش در  سلول‌های خونی‌ای شود که در مبارزه با عفونت، بدن شما را کمک می‌کند. این دارو می‌توانید باعث تسهیل در خونریزی شود و یا اگر شما در کنار اشخاص بیمار باشید، باعث آسیب یا مریض شدن شما شود. برای اینکه مطمئن شوید که سلول‌های خونی شما در سطح بیش از حد پایینی نیستند، خون خود را به طور مرتب آزمایش کنید. هیچ وقت  ملاقات‌های برنامه ریزی شده با پزشک خود را از دست ندهید.

بسیاری از داروهای دیگر می‌تواند با تاکسول  تداخل ایجاد  کنند. به دکتر خود در مورد مصرف هر دارویی اعم از داروهای تجویزی، بدون نسخه، ویتامین‌ها، مواد معدنی، داروهای گیاهی، و داروهای تجویز شده توسط پزشکان دیگر، اطلاع دهید. بدون اطلاع به پزشک خود شروع به استفاده از یک داروی جدید نکنید. یک لیست از تمام داروهایی که استفاده می‌کنید را  به هر پزشک یا دیگر ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی به شما ارائه دهید.

نکاتی  که باید  قبل از استفاده از این دارو  بدانید

قبل از اینکه شما این دارو را مصرف کنید، اگر شما موارد زیر را دارید، به پزشک خود اطلاع دهید:

 • بیماری‌های  کبدی،
 • بیماری‌های قلبی مبتلا،
 • یا  دارای سیستم ایمنی به شدت ضعیف هستید.

اگر شما هر گونه از این مشکلات دار دارید، شما ممکن است نیاز به  یک تنظیم دوز یا آزمون‌های خاص داشته باشید تا با خیال راحت این دارو را مصرف کنید. FDA این دارو را از نظر تاثیرات بر بارداری در گروه D ، قرار داده است. این دارو ممکن است به جنین آسیب برساند. بدون اطلاع به پزشک خود از این دارو استفاده نکنید. در حین استفاده از این دارو از یک روش مؤثر پیشگیری از بارداری استفاده کنید و اگر در حین درمان باردار شدید به پزشک خود اطلاع دهید. معلوم نیست که این از دارو ممکن است که از  طریق شیر مادر عبور کند و به کودک شیرخوار انتقال یافته و آسیب برساند یا نه. پس بدون اطلاع  به پزشک خود در مورد اینکه در حال شیردادن به نوزاد خود هستید، این دارو را مصرف نکنید.


نحوه مصرف داروی تاکسول

نکات مهم در مورد مصرف تاکسول

این دارو از طریق  تزریق با یک  یک سوزن به داخل ورید تزریق می‌شود. شما می‌توانید این تزریق در یک محیط کلینیک و یا بیمارستان دریافت انجام دهید. تاکسول باید به آرامی از طریق به صورت تزریق وریدی دریافت شود، و می‌تواند ۲۴ ساعت طول بکشد تا دریافت  آن کامل شود. مصرف این دارو معمولاً به صورت هر سه هفته یکبار است. راهنمایی‌های پزشک را پیگیری و براساس آن عمل کنید. قبل از تزریق این دارو به شما، شما ممکن است نیاز به داروهای دیگری که برای جلوگیری از یک واکنش آلرژیک جدی به تاکسول کمک می‌کند، داشته باشید.

اگر شما در حول و حوش تزریق وریدی احساس سوختن، درد یا تورم می‌کنید، به مراقب خود اطلاع دهید.

اگر داروی تاکسول با پوست شما تماس داشت، آن منطقه را  فوراً با آب گرم و صابون بشویید.

تنفس، فشار خون، سطوح اکسیژن، و سایر علائم حیاتی را  از نزدیک تماشا در حین دریافت این دارو، مراقبت کنید.

ضربان قلب شما نیز ممکن است از طریق تپش یا ECG بررسی شود (گاهی اوقات نوار قلب نامیده می شود). این وسیله، دستگاه اندازه گیری فعالیت الکتریکی قلب است.

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

اگر شما یک قرار ویزیت  را  برای تزریق این دارو از دست دادید، با پزشک خود تماس بگیرید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنید، چه اتفاقی می افتد؟

اگر شما احساس می‌کنید که مقدار بیش از حدی از این دارو را دریافت کرده‌اید، با مراقبت‌های پزشکی اورژانس، تماس بگیرید.

علائم مصرف بیش از حد، ممکن است شامل بی حسی یا سوزش، تب، لرز، زخم دهان، خونریزی غیر معمول و یا ضعف، و یا هر نشانه ای از عفونت باشد.

از چه مواردی باید اجتناب کنید؟

دستورالعمل پزشک خود را در مورد هر گونه محدودیت در غذا، نوشیدنی‌ها، یا فعالیت در حین  درمان  با این دارو را دنبال کنید.

اجتناب از قرار گرفتن در نزدیکی افرادی که  مبتلا به سرماخوردگی، آنفلوآنزا، و یا دیگر بیماری‌های مسری هستند. اگر در شما علائم عفونت ایجاد شد با پزشک خود  تماس بگیرید.


عوارض جانبی تاکسول

اگر شما نشانه‌هایی از یک واکنش آلرژیک به داروی متوکاربامول مانند: راش پوستی یا کهیر (با یا بدون تب یا درد مفاصل)؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب‌ها، زبان یا گلو، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.  اگر شما هر یک از این عوارض جانبی جدی زیر را داشتید، به پزشک خود اطلاع دهید:

 • ضربان قلب آهسته؛
 • تشنج (سیاه و سفید کردن یا تشنج)؛
 • پوست رنگ پریده، کبودی یا خونریزی، ضعف غیر معمول؛
 • تب، لرز، بدن درد، علائم آنفولانزا؛
 • لکه‌های سفید و یا زخم در داخل دهان و یا بر روی لب‌های شما.
 • بی حسی، سوزن سوزن شدن، یا سوزش درد در دست و یا پا.
 • افزایش فشار خون (سردرد شدید، تاری دید، وزوز در گوش شما، اضطراب، سردرگمی، درد قفسه سینه، تنگی نفس، ضربان قلب غیر یکنواخت)؛
 • گرما و یا قرمزی در زیر پوست.

عوارض جانبی شایع این دارو شامل:

 • درد، تورم، قرمزی، یا تغییر رنگ پوستی که در محل تزریق این دارو؛
 • درد مفاصل و عضلات.
 • تهوع خفیف، استفراغ، اسهال؛
 • ریزش مو.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

چه داروهایی تاکسول را تحت تأثیر قرار می‌دهند؟

بسیاری از داروهای دیگر می‌تواند با تاکسول  تداخل ایجاد  کنند. به دکتر خود در مورد مصرف هر دارویی اعم از داروهای تجویزی، بدون نسخه، ویتامین‌ها، مواد معدنی، داروهای گیاهی، و داروهای تجویز شده توسط پزشکان دیگر، اطلاع دهید. بدون اطلاع به پزشک خود شروع به استفاده از یک داروی جدید نکنید. یک لیست از تمام داروهایی که استفاده می‌کنید را  به هر پزشک یا دیگر ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی به شما ارائه دهید.


منبع: drugs.com

این مقاله توسط  مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه شده است. در صورتی که این مطلب، برای شما مفید بود، لطفاً نظرات، انتقادات و موضوعات مورد علاقه پیشنهادی خود را با ما به اشتراک بگذارید.