جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
 • هالث
 • ۱۰ اسفند ۱۳۹۸
 • ۲۰:۱۴
 • 936
بیماری کرونا

بیماری کرونا ؛ علائم، پیشگیری، درمان و علت مرگ و میر زیاد این بیماری

بیماری کرونا نوعی عفونت و ابتلا به بیماری ناشی از تماس با ویروس کرونا است. ویروس کرونا یک نوع از ویروس‌های شایع است که موجب عفونت در بینی، سینوس‌ها یا بالای گلو می‌شود. اکثر کرونا ویروس‌ها خطرناک نیستند.

ویروس کرونا خانواده‌ای از ویروس‌ ها است که موجب بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی معمولی، سندرم تنفسی حاد (SARS) و سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS) است. در سال ۲۰۱۹، نوع جدیدی از ویروس به نام کرونا ویروس ۲ (SARS-CoV-2) موجب شیوع بیماری در چین شد. این بیماری به نام بیماری کرونا ویروس ۲۰۱۹ (COVID-19) نامگذاری شد.

شایع‌ترین علائم بیماری کرونابیماری کرونا

اکثر علائم بیماری کرونا شبیه به سرماخوردگی یا هر نوع عفونت دیگر دستگاه تنفسی فوقانی است مثل آبریزش بینی، سرفه، گلو درد و گاهی اوقات تب. در اکثر موارد شما متوجه نستید که بیماری کرونا دارید یا یک سرماخوردگی ناشی از نوع دیگر ویروس مثل رینو ویروس‌ها. نشانه‌ها و علائم عفونت کرونا ویروس جدید ممکن است ۱۴ روز پس از ابتلا ظاهرا شود و عمدتا شامل موارد زیر است:

 • تب
 • سرفه
 • تنگی نفس یا دشواری در تنفس

عفونت‌های ناشی از کرونا از خفیف تا شدید رده بندی می‌شود. این ویروس اگر منجر به سینه پهلو (پنومونی)، نارسایی تنفسی یا شوک سپتیک شود، کشنده خواهد بود. افراد مسن و کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، بیش از سایرین در معرض خطر هستند. افراد مبتلا به سرطان و بیماری‌های خود ایمنی باید بیش از سایرین مراقب باشند تا به این بیماری مبتلا نشوند.

ویروس عامل بیماری کرونا چیست؟بیماری کرونا

کرونا ویروس‌ها نخستین بار در سال ۱۹۶۰ شناسایی شدند اما مشخص نیست منشا آنها چیست. اسم آنها به دلیل شکل تاج مانندشان انتخاب شده است. گاهی اوقات و نه همیشه، کرونا ویروسها می‌توانند انسان و حیوان، هردو را مبتلا کنند. اکثر کرونا ویروس‌ها به همان شیوه ویروسهای سرماخوردگی منتقل می‌شوند یعنی از طریق سرفه یا عطسه افراد مبتلا به عفونت، لمس دستها یا صورت فرد عفونی شده یا بوسیله لمس چیزهایی همانند دستگیره در که با افراد مبتلا به بیماری کرونا در تماس بوده‌اند.

تقریبا همه ما در طول زندگی خود حداقل یک بار مبتلا به عفونت کرونا ویروس شده‌ایم بخصوص در دوران کودکی. این عفونت در فصل پاییز و زمستان شایع‌تر است اما هر موقع از سال ممکن است بروز کنند.

موارد شدید شیوع کرونا ویروس‌هایی که در گذشته موجب بیماری شده‌اند شامل موارد زیر هستند:

 • سندرم تنفسی خاورمیانه‌ای (MERS): حدود ۸۵۸ نفر مبتلا به MERS از بین رفتند که نخستین بار در عربستان سعودی و بعدا در کشورهای در خاورمیانه، آفریقا، آسیا و اروپا ظاهر شد. در آوریل ۲۰۱۴، در آمریکا هم دو مورد یافت شد که هر دو از عربستان برگشته بودند. در می سال ۲۰۱۵ در کشور کره هم چند مورد سندرم تنفسی خاورمیانه وجود داشت که بیشترین موارد ابتلا به این سندرم خارج از شبه جزیره عربی بود.
 • سندرم تنفسی حاد (SARS): در سال ۲۰۰۳، ۷۷۴ نفر بر اثر ابتلا به این بیماری از بین رفتند. این بیماری بیشتر در شرق آسیا و کشورهایی مثل مالزی و اندونزی کشته داده است.

علل ابتلا به بیماری کرونا

مشخص نیست که ویروس کرونای جدید چقدر مسری است. به نظر می‌رسد که در بین افرادی که تماس نزدیک دارند از فردی به فرد دیگر گسترش می‌یابد. این بیماری ممکن است توسط قطرات تنفسی منتشر شود که توسط شخص مبتلا به بیماری کرونا از طریق سرفه یا عطسه منتشر می‌شود.

چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورتی که علائم بیماری کرونا را دارید و یا اخیرا با شخص مبتلا به این بیماری تماس داشته اید بهتر است به پزشک مراجعه کنید. اگر به شهرهایی مراجعه کردید که میزان شیوع در آنها بیشتر بوده است، حتما به پزشک مراجعه کنید. علائم خود را به صورت دقیق به پزشک اعلام کنید و در صورتی که اخیرا مسافرتی به چین و یا شهرهای آلوده کشور داشته‌اید، به وی اعلام کنید.

پیشگیری از بیماری کرونابیماری کرونا

از آنجایی که هیچ واکسنی برای پیشگیری از عفونت کرونا ویروس تاکنون ساخته نشده است بهترین راه پیشگیری از ابتلا به این بیماری است. شما می‌توانید خطر ابتلا به عفونت را با انجام چندین کار ساده، کاهش دهید. این دستورالعمل‌ها توسط سازمان بهداشت جهانی ارائه شده و دستورالعمل‌های استاندارد برای پیشگیری از ابتلا به عفونت ویروسهای تنفسی است:

 • شستن دست‌ها: دست‌هایتان را با آب باز شیر و صابون بشویید. برای اینکار کف دست‌ها، روی دست، بین انگشتان و زیر ناخن‌ها را به مدت ۲۰ ثانیه با آب و صابون بسایید سپس با آب روان شیر بشویید.
 • موقع سرفه یا عطسه دهان و بینی را با دستمال بگیرید سپس دستمال را در سطل زباله بیندازید و دست‌تان را بشویید. بهتر است که دستمال را در پلاستیکی دربسته گذاشته سپس در سطل آشغال بگذارید. این کار شما را مطمئن می‌کند که این ویروس از هیچ طریقی منتقل نخواهد شد. اگر موقع سرفه یا عطسه دستمال نداشتید داخل آرنج‌تان عطسه کنید چون آرنج در معرض تماس با سایر اشیا نیست.
 • ماسک تا حدی محافظت ایجاد می‌کند چون قطرات مایع را در خود نگه می‌دارد. البته ماسکها نمی‌توانند ذرات معلق کوچکتر را نگه دارند و از بافت ماسک عبور می‌کنند. توجه کنید در صورتی که از ماسک‌های استاندارد حاوی اتین بلو استفاده می‌کنید در صورت ابتلا به بیماری سمت آبی ماسک را به سمت بیرون بگذارید و در صورتی که بیمار نیستید سمت سفید ماسک به سمت بیرون باشد. به این ترتیب امکان شناسایی را به اطرافیان هم می‌دهید. CDC استفاده از ماسک برای افراد سالم را توصیه نمی‌کند و فقط در صورت کارشناس درمانی خود، از آن استفاده کنید.
 • تماس با مراکز درمانی در صورت داشتن علائمی همچون تب، سرفه و دشواری تنفس لازم است و شرح حال و سابقه سفر خود را با مسئول درمانی در میان بگذارید. موقع مراجعه به مرکز درمانی توجه کنید که با دیگران تماس نداشته باشید تا سایرین به بیماری مبتلا نشوند.
 • اگر اخیرا به چین، شهرهای آلوده ایران مثل قم و یا شمال کشور طی دو هفته اخیر سفر داشته‌اید، در خانه بمانید و از تماس با دیگران به مدت ۱۴ روز خودداری کنید. این به معنای نرفتن سرکار، نرفتن به مدرسه و مناطق عمومی است. در صورتی که به بیماری خود مشکوک هستید سایر اعضای خانواده را مطلع کرده و از تماس با آنها پرهیز کنید.
 • اگر از یک منطقه آلوده به خانه برگشته‌اید و تب، سرفه، ابریزش بینی، گلو درد یا دشواری تنفس دارید تا موعدی که پزشکتان توصیه کرده است، خانه را ترک نکنید.
 • همچنین سازمان بهداشت جهانی توصیه کرد از خوردن گوشت یا سایر اندامهای حیوانی نیم پز و یا با پخت کمتر از حد مناسب، خودداری شود.
 • از تماس با حیوانات و سطوحی که در مناطق عمومی مورد تماس قرار گرفته‌اند، حتی الامکان خودداری کنید. در صورت تماس داشتن با دستگیره درها و یا سایر اشیا در مکانهای عمومی، پس از رسیدن به خانه، بلافاصله دستهای خود را در بدو ورود به ترتیب گفته شده، بشویید.

شستشوی دستها در افراد مبتلا به بیماریهای پوستی

در مورد افرادی که دچار مشکلات پوستی هستند، استفاده مکرر از ضد عفونی کننده دست و شستشوی آن می‌تواند پروتئین‌ها را در لایه اپیدرم (لایه بالایی پوست) از بین ببرد که منجر به اختلال در محافظت پوستی و در نتیجه خطر عفونت شود. علاوه بر این صابونها می‌توانند تحریک خشکی و التهاب پوست را بیشتر کنند که به صورت پوسته پوسته شدن، پوست قرمز خارش دار، ظاهر می‌شود به خصوص در فضای بین انگشتان و روی قسمت برآمده بند انگشتان. برای اجتناب از چنین وضعیتی متخصصان پوست توصیه می‌کنند که از یک مرطوب کننده معمولی استفاده کنید.

 افراد متبلا به مشکلات پوستی بیشتر در خطر صدمه پوستی هستند. این افراد بهتر است شستن دست را با یک مرطوب کننده که حاوی مواد ضد عفونی کننده است انجام دهند مثل کلرهگزیدین یا بنزالکونیوم کلراید. با این حال، تحقیقات جدید نشان می‌دهد که ضدعفونی کننده دست حاوی این عناصر تسبت به ژل‌های دستی مبتنی بر الکل، اثر کمتری در از بین بردن ویروس دارند. علاوه بر مرطوب کننده، لازم است که دستها مرتب خشک شوند. به دو دلیل این کار باید انجام شود؛ نخست اینکه میکروبها بین دستهای مرطوب راحت‌تر منتقل می‌شوند. دوم اینکه آب خودش هم موجب خشک شدن پوست می‌شود چون به هنگام بخار شدن، روغن‌های طبیعی پوست را کاهش می‌دهد. در کل متخصصان وست برای این افراد دو گزینه را مطرح می‌کنند:

 • دست‌تان را با صابون یا با مرطوب کننده ضد عفونی کننده و آب بشویید سپس مرطوب کننده بزنید.
 • از یک ژل دست بر پایه الکل استفاده کنید سپس بعد از گذشت زمانی، کرم مرطوب کننده بزنید. استفاده از مرطوب کننده بلافاصله پس از ژل دست، اثرات ضد میکروبی ژل دست را از بین می‌برد.

تشخیصبیماری کرونا

اگر علائم بیماری کرونا را دارید، با پزشکتان تماس بگیرید. به وی در مورد مسافرت‌های خود طی دو هفته اخیر گزارش بدهید. برای تشخیص این بیماری از نمونه بزاق، مخاط بینی و یا گلو و حتی خون استفاده می‌شود.

درمان

تا کنون هیچ درمان پذیرفته شده‌ای برای مقابله با کووید ۱۹ وجود ندارد. درمان بر رفع علائم تمرکز دارد و عمدتا شامل موارد زیر است:

 • داروهای مسکن
 • شربت سرفه یا داروی سرفه
 • استراحت
 • جذب مایعات کافی

اگر پزشکتان تشخیص دهد که در خانه درمان خواهید شد، به شما دستورالعملهای خاصی از جمله قرنطینه شدن در خانه و دوری از اعضای خانواده تا حد امکان را خواهد داد و معمولا به مدت دو هفته قرنطینه در خانه انجام خواهد شد. در مورد افرادی که علائم شدید دارند، بهتر است که در بیمارستان تحت مراقبت باشند.

چرا بیماری کرونا از آنفولانزا بدتر است؟

در حال حاضر دانش کمی در مورد خطرات کرونا ویروس جدید یا همان عامل بیماری کرونا وجود دارد و تا زمانی که داده‌های علمی بیشتری به دست نیاید نمی‌توان در مورد آن نظر دقیقی داد. نرخ مرگ و میر در منطقه اصلی شیوع یعنی چین ۲% است. به عنوان مقایسه، آنفلولانزای فصلی به طور میزان مرگ و میر زیر ۱% را دارد و تصور می‌شود که سالانه در حدود ۴۰۰ هزار مرگ و میر بر اثر این بیماری در سطح جهان رخ می‌دهد. نرخ مرگ و میر بیماری سارس بیش از ۱۰% بود.

چرا نرخ مرگ بیماران کرونا در ایران بالاتر از همه دنیاست؟بیماری کرونا در ایران

واقعیت آن است که بیماری کرونا پس از ۱۴ روز از ابتلا، علائم خود را نشان می‌دهد. ظاهرا این بیماری از طریق افرادی که به چین سفر کرده‌اند، وارد ایران شده است. این بیماری در کشور ما تا قبل از شیوع آن در قم جدی گرفته نشد که شاید دلیل آن دوری از مرزهای منطقه اصلی شیوع است.

برای چنین چیزی چندین فرضیه وجود دارد؛ اول اینکه به بیماران مبتلا به کرونا در مراکز بهداشتی و درمانی رسیدگی کافی نمی‌شود که با توجه به پیشرفت مناسب بهداشت در کشور ما این امر منتفی به نظر می‌رسد و ناظران جهانی بهداشت نیز توجه مناسب مراکز درمانی به بیماران کرونا را تایید کرده‌ند.

بعضی افراد چنین شایعه کردند که این ویروس در ایران دچار جهش شده است. چنین چیزی به لحاظ علمی نامعتبر است چون در صورت بروز جهش در این ویروس، در سایر کشورها نیز باید به همین گونه بروز می‌کرد و نه در یک منطقه خاص.

بعضی از کارشناسان بهداشت، علت بالا بودن مرگ و میر را بیمار بودن افراد و سن بالا بودن آنها دانسته‌اند که با توجه به فوت شدن دو فرد جوان نمی‌توان آن را بطور کامل قبول کرد اما در مورد مرگ و میرهای روزهای اولیه و بیشتر بودن افراد مسن، می‌توان این امر را تا حدودی درست دانست.

شاید بتوان علت  اصلی مرگ و میر را با فرض درست بودن آمار مرگ و میر، اظهار نادرست آمار ابتلا دانست. از آنجایی که این بیماری در روزهای اولیه در کشور ما جدی گرفته نشد، افراد بسیاری به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند اما به دلیل نابسامانی در تشخیص مناسب از جمله نبود کیت تشخیصی Covid-19 در مقادیر کافی که به دلیل تحریم‌های دارویی از سوی آمریکا، صورت گرفته است، آمار واقعی مبتلایان چندین برابر بیش از آمار ارائه شده از سوی وزارت بهداشت است.

طی روزهای اخیر کیت‌های تست کرونا ویروس جدید به صورت رایگان از کشور چین وارد ایران شده است. همچنین وزارت بهداشت از کشور ترکیه نیز کیت تست کرونا ویروس وارد کرده است. در صورتی که سازمان بهداشت جهانی بطور جدی وارد قضیه شود و از کشورهای دیگر نیز امکانات مناسب تشخیص بیماری کرونا وارد شود، آمار مبتلایان به صورت واقعی‌تری اعلام خواهد شد.

آیا بیماری کرونا یک جنگ بیولوژیک است؟

ویروس کرونا یکی از ویروس‌های کمتر شناخته شده نسبت به آنفولانزا و رینو ویروس‌هاست. ویروس کرونا در همه حالات خطرناک نیست و بسیاری از ویروسهای کرونا تنها علائمی خفیف ایجاد می‌کنند. این بیماری تا کنون سه شیوع مهم داشته است که بیماری سارس در سال ۲۰۰۳ در شرق اسیا و ابتدا در کشور مالزی بود. مورد بعد هم سندرم حاد خاورمیانه بود که در عربستان سعودی رخ داد.

بعضی افراد با در کنار هم گذاشتن شیوع بیماری سارس در کشور مالزی و بیماری کرونا ویروس ۲۰۱۹ در چین به این نتیجه می‌رسند که دستهایی در کار است تا از قدرت اقتصادی شرق و اقتصادهای نوظهور کاسته و کفه تراز اقتصادی جهان را به سمت غرب سنگین‌تر کند. به خصوص که این امر نزدیک به سال نوی چین رخ داده است و علنا توریسم این کشور را به طور کامل فلج کرد. این امر نه تنها در سال ۲۰۲۰ بلکه در چند سال آینده نیز برای کشور چین تبعاتی را به دنبال خواهد داشت.

تا نتیجه گیری کامل و داشتن اطلاعات کافی نمی‌توان براحتی در مورد چنین قضایایی ابراز نظر کرد و بخش سلامت مجله قرمز توجه خود را بر آگاهی و دانش افزایی افراد جامعه برای مقابله هر چه بهتر با این بیماری، معطوف کرده است نه حواشی رویدادهایی که موجب نگرانی جامعه می شوند.

 این مقاله طی روزهای آینده بروز رسانی خواهد شد.

ترجمه و تالیف اخصاصی توسط هالث از نویسندگان مجله قرمز

منابع mayoclinic webmd guardian

دیدگاه ها 0
2000
  Subscribe  
اعلام کردن به

مقالات زیبایی

ضرورت و اهمیت استفاده از کرم مرطوب کننده برای تمام انواع پوست
نقش کلیدی مرطوب کننده ها در روتین مراقبت پوستی
857
روغن نارگیل
آیا روغن نارگیل برای پوست و بیماری‌های پوستی مفید است؟
1,203
روغن میوه نسترن
روغن میوه نسترن (رزهیپ) چه فوایدی دارد، روشهای استفاده از آن چیست؟
4,005
سبک جدید کانتور
با سبک جدید کانتور کردن در سال ۲۰۱۹ آشنا شوید
3,123
ترفندهای آرایش چشم
ترفندهای آرایش چشم برای خانم‌هایی که چشمان گود دارند
4,332
براش های آرایشی خود را به این روش تمیز کنید و بشویید
براش های آرایشی خود را به این روش تمیز کنید و بشویید
1,585

مقالات سلامت

تست فریتین
تست فریتین آزمایش خون؛ مقدار نرمال و درمان وضعیت غیر نرمال
144
خواص گیاه گزنه
گیاه گزنه ؛ خواص، روشهای استفاده و شیوه های مقابله با گزش گیاه
333
معرفی بیماری آنفولانزا
بیماری آنفولانزا و نگاهی به ویژگی ها و راههای غلبه بر این بیماری
318
درماتیت سبوره
درماتیت سبوره (شوره سنگین)، علائم و انواع روشهای درمان طبی و خانگی
315
رینوفیما
رینوفیما چیست و چگونه درمان می‌شود؟
989
بیماری کرونا
بیماری کرونا ؛ علائم، پیشگیری، درمان و علت مرگ و میر زیاد این بیماری
936

مقالات آشپزی

نان تورتیلا خانگی
نان تورتیلا خانگی با آرد گندم، بدون نیاز به فر و مخمر
541
شیرینی کانولی
شیرینی کانولی ؛ شیرینی ایتالیایی صدفی با مغزی پنیر و شکلات
253
موس شکلات
بهترین موس شکلات با طعمی عالی و بافتی لطیف
320
رولت کدو حلوایی
رولت کدو حلوایی با طعم و رنگی عالی برای مهمانی‌های گرم زمستانه
480
کاری مرغ
طرز تهیه خورش کاری مرغ به دو روش و شرح کامل ادویه مخصوص
833
مافین کدو
مافین کدو حلوایی با رنگ زیبا برای صبح‌های سرد زمستان
736

مقالات تغذیه

تغذیه در سفر
آنچه باید درباره تغذیه در سفر بدانیم
159
خرما
۵ خاصیت اثبات شده مصرف خرما که بدون شک باید با آن‌ها آشنا شد
145
بهترین و بدترین رژیم غذایی برای قلب
بهترین و بدترین رژیم غذایی برای قلب و عروق کدام هستند؟
245
خواص لبو
خواص لبو (ریشه چغندر) و عوارض آن بر پایه تحقیقات علمی و روشهای استفاده
261
معرفی خواص مولیبدنوم
خواص مولیبدنوم و معرفی چند مورد شگفت انگیز از این خواص
824
میوه پوملو
میوه پوملو (گریپ فروت چینی) و معرفی فواید شگفت انگیز مصرف آن
762