جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
معرفی بیماری‌های مربوط به کنه‌ها

بیماری‌های مربوط به کنه‌ها و توصیه‌هایی در مورد این بیماری ها

بیماری‌های مربوط به کنه‌ها از بیماری‌های مشترک بین انسان و دام و غال با بیماری‌های عفونی و تب‌دار هستند. به خاطر عوارض ناشی از ابتلای به این بیماری‌ها، شیوع این بیماری‌ها در سراسر جهان و همچنین پتانسیل این بیماری‌ها، نیاز است چرخه انتقال و نحوه ابتلای به این بیماری‌ها بررسی شود و در این میان معرفی عامل انتقال بیماری و طریقه انتقال بیماری‌های مربوط به کنه‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. در این مقاله بررسی چند بیماری که کنه‌ها در انتقال آن‌ها نقش دارند می‌پردازیم.

آن‌ها خارج از بدن هستند

کنه‌ها از خوردن و نیش زدن خون شما و یا حیوانات زنده می‌مانند. این نیش‌ها می‌تواند شمارا با باکتری‌ها، ویروس‌ها و یا انگل‌هایی که حمل می‌کنند آلوده کنند، اما بیشتر به بیماری منجر نمی‌شود؛ اما اگر شما دچار گزش شده‌اید، می‌توانید از علائم بیماری‌هایی که ممکن است گسترش یابند چشم‌پوشی کنید.

بیماری لایم

یک نوع باکتری که به سیستم عصبی و احتمالاً قلب، کبد، چشم و مفاصل حمله می‌کند عامل بیماری لایم است. کنه‌هایی که این بیماری را حمل می‌کنند عمدتاً در منطقه‌ای از شمال ایالات آمریکا از غرب اوهایو تا کوه‌های راکی می‌باشد. بیش از ۹۵٪ از موارد گزارش‌شده بیماری لایم در این مناطق بوده است.

علائم بیماری لایم

در ابتدا ممکن است احساس کنید که به آنفولانزا مبتلا هستید، تب، لرز، سردرد و درد مفاصل از علائم آن می‌باشد. همچنین بثورات پوستی ممکن است که در فاصله ۳ تا ۳۰ روز بعد از نیش حشرات ایجاد می‌شود. همان‌طور که بثورات پوستی بزرگ‌تر می‌شود یک حلقه قرمز واضح دور آن ایجاد می‌شود. حدود ۶۰٪ از افراد بثورات پوستی را تجربه کرده‌اند.

 

علائم بیماری لایم از بیماری‌های مربوط به کنه‌ها

درمان بیماری لایم

اگر در منطقه‌ای هستید که بیماری در آن رایج است بخصوص اگر در آن کنه مشاهده کردید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید به‌ویژه اگر کنه‌ها چاق بودند. مصرف آنتی‌بیوتیک ۷۲ ساعت پس از گزیدگی می‌تواند از ابتلا به بیماری لایم جلوگیری کند. اگر بیماری را دریافت کنید، پزشک یک دوره آنتی‌بیوتیک طولانی تجویز می‌کند. اکثر افراد به‌طور کامل بهبود می‌یابند، اما علائم می‌توانند بیش از ۶ ماه طول بکشد. اگر درمان نشوید، ممکن است در ناحیه دست‌وپا و یا در یک‌طرف چهره‌تان احساس بی‌حسی کنید.

تب کوهی کوهستان

هرسال حدود ۳۰۰۰ نفر به این عفونت باکتریایی مبتلا می‌شوند که اگر در همان ابتدا تشخیص داده نشوند، می‌تواند باعث بیماری‌های جدی و مشکلات سلامتی درازمدت شود. علائم معمولاً به مدت ۲ روز تا ۲ هفته پس از گزیدگی نمایان می‌شوند که باعث تب، سردرد، استفراغ، درد معده، قرمزی چشم و درد عضلات می‌شود. اغلب افراد نیز در ابتدا لکه‌هایی را بر روی مچ پا و یا دست تجربه می‌کنند که معمولاً چند روز پس از سایر علائم ظاهر می‌شود.

درمان تب کوهی

پزشکان آنتی‌بیوتیک داکسی سایکلین را برای این بیماری تجویز می‌کنند. CDC توصیه می‌کند اگر پزشک شما فکر می‌کند که به این بیماری مبتلا هستید در اسرع وقت نسبت به خوردن آنتی‌بیوتیک اقدام کنید. بهترین کار این است که ۵ روز بعد از مشاهده علائم شروع به مصرف کنید.

پوسان

این ویروس پس‌ازآن که اولین بار در سال ۱۹۵۸ در کانادا کشف شد، نام‌گذاری شده است. کمتر از ۸۰ نفر در دهه گذشته به آن مبتلا شده‌اند. این ویروس به مغز و بافت‌های اطراف آن حمله می‌کند که باعث التهاب می‌شود. علائم آن سردرد، تب و استفراغ همراه با سرگیجه، از دست دادن هماهنگی و تشنج می‌باشد. این علائم از یک هفته تا یک ماه پس از ابتلا به بیماری ممکن است ظاهر شوند.

تشخیص و درمان پوسان

اگر پزشک شما فکر می‌کند که ممکن است به این بیماری مبتلا باشید، خون و مایع نخاعی را برای تعیین پروتئین‌های خاصی که آنتی‌بادی‌ها نامیده می‌شوند که سیستم ایمنی بدن برای مقابله با عفونت ایجاد می‌کند را آزمایش کنید. هیچ دارویی برای درمان این بیماری وجود ندارد، درصورتی‌که بیماری شدید باشد، ممکن است لازم باشد که در بیمارستان بمانید و در صورت نیاز از تنفس مصنوعی کمک بگیرید. پزشک شما همچنین ممکن است دارویی را برای تسکین تورم مغز به شما بدهد که این باعث آسیب عصبی پایدار می‌شود.

علائم بی‌حالی

این بیماری توسط باکتری یا ویروس ایجاد نمی‌شود، بلکه بر اساس نظر پزشکان، وجود یک سم در بزاق علت آن است. این بیماری اغلب در کوه‌های راکی و کشورهای شمال غربی آن و همچنین غرب کانادا اتفاق می‌افتد. این بیماری باعث می‌شود که ماهیچه‌های شما به لرزش بی افتد و گاهی اوقات با بیماری‌های دیگر اشتباه گرفته شود.

آنا پلاسموسیز

این عفونت باکتریایی توسط همان نوع باکتری که بیماری لایم را حمل می‌کند ایجاد می‌شود. باکتری‌ها به سلول‌های سفید خون که در بدن شما هستند، حمله می‌کنند. این باعث خستگی و همچنین باعث تب، لرز، درد عضلانی، سردرد و درد معده می‌شود. علائم معمولاً یک تا سه هفته پس از ابتلا نمایان می‌شوند. حدود ۱۸۰۰ نفر هرساله به آناپلاسموسیز مبتلا می‌شوند که با داکسی سایکلین درمان می‌شود.

ارلی چیز

این بیماری کنه‌ای با آناپلاسموسیز در ارتباط است که به‌وسیله یک کنه درخشان حمل می‌شود. علائم آن شامل تب، سردرد، تهوع و درد شکمی است. همچنین ممکن است سرفه، اسهال و بثورات داشته باشید. این علائم معمولاً یک یا دو هفته پس از گزیده شدن یک فرد نشان داده می‌شود. همچنین با داکسی سایکلین درمان می‌شود.

تولارمی

این بیماری گاهی به اسم تب خرگوشی نامیده می‌شود زیرا بر روی خرگوش و جوندگان اثر می‌گذارد. در سال ۲۰۱۵ تنها ۳۱۴ نفر انسان، مبتلابه این بیماری وجود داشت اما این بیماری بسیار مسری است و اگر درمان نشود می‌تواند سلامت زندگی را تهدید کند. این بیماری باعث زخم‌های پوست، تب و تورم در غده‌هایی به نام گره‌های لنفاوی می‌شود. اکثر افراد پس از مصرف آنتی‌بیوتیک بهبود می‌یابند اما علائم ممکن است هفته‌ها ادامه داشته باشد.

 

تب خرگوشی از بیماری‌های مربوط به کنه‌ها

بابزیوزیس

درحالی‌که بسیاری از بیماری‌های مسری از طریق باکتری‌ها ایجاد می‌شود، این انگل است که به گلبول‌های قرمز خون شما حمله می‌کند. این بیماری می‌تواند مانند آنفولانزا عمل کند و باعث فشارخون پایین، کم‌خونی و مشکلات کبدی یا کلیه‌ای شود. این بیماری توسط کنه‌های گوزن گسترش‌یافته و معمولاً در بزرگ‌سالان اتفاق می‌افتد. کمتر از ۱۸۰۰ نفر در سال ۲۰۱۳ با، بابزیوزیس روبرو بوده‌اند. این بیماری معمولاً با ترکیبی از داروهای ضد انگلی و آنتی‌بیوتیک‌ها درمان می‌شود.

محافظت از خود در مقابل بیماری‌های مربوط به کنه‌ها

بهترین را برای جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های مربوط به کنه‌ها قرار نگرفتن در معرض نیش کنه‌ها می‌باشد. آن‌ها معمولاً در چمن‌ها و بوته‌زارها قرار دارند. آن‌ها زمانی که شما در حال قدم زدن هستید قسمتی از بدن را که لخت است پیدا می‌کنند و نیش می‌زنند. درنتیجه زمانی که شما بیرون هستید: دور از بوته‌های بلند یا چمن به وسط یک مسیر بروید، از مواد ضدعفونی‌کننده استفاده کنید و شلوارهای بلند بپوشید تا از ابتلای به بیماری‌های مربوط به کنه‌ها در امان باشید.

منبع: Webmed
این مقاله توسط مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه و تالیف شده است.

 

 

۰ ۰ vote
Article Rating
دیدگاه ها 0
Subscribe
اعلام کردن به
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

مقالات زیبایی

درمان جوش صورت؛ راهنمای کامل درمان جوش با اصلاح رژیم غذایی
38
روغن رزهیپ
روغن رزهیپ ؛ ضد چروک برای همه و ضد آکنه برای پوست‌های مستعد آکنه!
116
ضد جوش قوی
این سرم ویتامین سی یک ضد جوش قوی و طبیعی است!
105
جوان سازی پوست
بهترین سرم ویتامین سی کدام است و چه ویژگی‌هایی دارد؟
126
درمان جوش
چگونه برای همیشه جوش و آکنه را ازبین ببریم؟
294
آکنه چیست
رژیم غذایی ضد آکنه؛ مقصر اصلی هورمون‌ها هستند یا رژیم غذایی شما؟
127

مقالات سلامت

مراقبت از بیمار کرونایی
۸ روش مراقبت از خود به هنگام وجود بیمار کرونایی در خانه
51
کمبود خواب
کمبود خواب و هورمون‌ها؛ آیا مقصر کمبود خواب ما هورمون‌هایمان هستند؟
97
پریکاردیت
پریکاردیت چیست و چگونه می‌توان آن را درمان کرد؟
126
نوشیدن زیاد آب
نوشیدن زیاد آب و مصرف آب اضافه بر نیاز را با این ۹ علامت شناسایی کنید
125
ورزش و اختلالات هورمونی
اثر ورزش بر اختلالات هورمونی زنان مانند تنبلی تخمدان و کم کاری تیروئید هاشیموتو
164
خستگی آدرنال
خستگی آدرنال؛ بلایی که استرس مزمن سر جسم و روح ما می‌آورد!
139

مقالات آشپزی

اشترودل سیب اصل اتریشی
اشترودل سیب اصل اتریشی را به بهترین روش در خانه درست کنیم
23
کیک شکلاتی گیاهی
کیک شکلاتی گیاهی و بدون گلوتن با دستورالعملی آسان
333
خشک کردن ریحان
خشک کردن ریحان به چندین روش مختلف برای افراد مبتدی
1,912
کدو سبز شکم پر
کدو سبز شکم پر با رویه پنیری برای میانه تابستان
583
خوراک برنج و مرغ در فر
خوراک برنج و مرغ در فر با ادویه ایتالیایی و طعم عالی
690
سیب زمینی برشته در فر
سیب زمینی برشته در فر با حداقل روغن و سرشار از ادویه
1,195

مقالات تغذیه

رژیم لاغری
رژیم لاغری کاملا رایگان
22
درمان جوش صورت؛ راهنمای کامل درمان جوش با اصلاح رژیم غذایی
38
دلیل پرخوری
زنان و گرسنگی کاذب؛ آیا پرخوری ما گردن هورمون هایمان است؟
55
رژیم تنبلی تخمدان
رژیم تنبلی تخمدان؛ آیا با تغییر در رژیم غذایی می‌توان این سندروم را کنترل کرد؟
197
آکنه چیست
رژیم غذایی ضد آکنه؛ مقصر اصلی هورمون‌ها هستند یا رژیم غذایی شما؟
127
فیبر غذایی
فیبر غذایی چیست و میزان مصرف توصیه شده آن چقدر است؟
100