بسیاری از مردم  بر این باورند که چون به حد کافی پولدار نیستند، پس نمی‌‌‌توانند برای زندگی خودشان بودجه بندی کنند. در نتیجه آنها هیچگاه بودجه مشخصی را برای خرج یک ماه یا یک سال خود تعیین نمی‌‌‌کنند. آنها سیاست برویم ببینیم چه پیش می‌‌‌آید را دنبال می‌‌‌کنند این افراد اعداد و ارقام را بر روی کاغذ نمی‌‌‌آورند و به این ترتیب هرگز متوجه نمی‌‌‌شوند کدام یک از هزینه ها در محدوده ی قرمز رنگ قرار می‌‌‌گردد و باید بر روی  آنها تجدید نظر کرد. به تعداد ارقامی‌‌ ‌که روی کاغذ نوشته نمی‌‌‌شود همان قدر از بودجه ی آنها هدر می‌‌رود. که امری ست ناگوار و نا امید کننده.

اگر شما نیز چنین رویه‌ای را در پیش گرفته‌اید، اکنون زمان آن فرا رسیده که این روش را کنار بگذارید، بودجه بندی را در برنامه ریزی های زندگی خود وارد نمایید و امور مالی خود را پیگیری کنید.

بودجه بندی می‌‌تواند بسیاری از مشکلات مالی شما  را حل نماید. بدین منظور چند راهکار را به کار گیرید :

بودجه بندی دقیق

  • برای خرج کردن، اولویت بندی کنید

بودجه بندی، می‌‌تواند یکی از راههایی باشد که بتوانید در زمانیکه امکان پرداخت همه‌ی بدهی های خود اعم از قبض ها یا وام ها و غیره را ندارید، به شما کمک کند. اینکار به شما کمک می‌‌کند که تا قبل از اتمام ماه، پولتان تمام نشود. و اینجاست که اولویت بندی یکی از باید های شما می‌‌‌شود. اولویت بندی می‌‌تواند در مورد سقف خانه ی شما تا غذایی که می‌‌‌خورید  یا قبض های آب و برق و گاز یا وسیله‌ی ایاب و ذهاب شما برای رفتن به سر کار نیز باشد.

مثلا بستگی به مکان زندگی شما دارد، ممکن است اولویت با  استفاده از ماشین شخصی، یا استفاده از اتوبوس، یا دوچرخه یا حتی پیاده روی باشد. مثلا اگر از نظر اقتصادی در تنگنا قرار گرفته‌اید، مبلغی که ماهانه برای رفت و آمد به سر کار می‌‌‌پردازید، را می‌‌‌توانید به حداقل برسانید و تا جای ممکن پیاده روی کنید.

  • در چه قسمتها باید هزینه ها را به حداقل رساند؟

  یک بودجه بندی خوب، می‌‌‌تواند به شما نشان دهد در کدام مناطق باید هزینه ها را به حداقل برسانید. اگر هر آنچه را که خرج می‌‌‌کنید را بنویسید، در نهایت خودتان شگفت زده خواهید شد که چه خرج ها و چه قسمتهایی هستند که ماهانه در حال افزایش هستند. در این میان، متوجه خواهید شما که بسیاری از خرج هایی که فکر می‌‌کردید ضروری هستند یا به نظراتان کم می‌‌‌آمد، چگونه در طی زمان می‌‌‌توانند باعث افزایش هزینه های شما شوند.

  • کجاها نیاز به تغییرات دارد؟

یکی از مزایای بودجه بندی، این است که به شما نشان می‌‌دهد چگونه بایستی برخی چیزها را تغییر دهید. این مسئله از طرفی برای  شما مشخص می‌‌کند دقیقا به چه میزان پول اضافه نیاز دارید وقتی که به دنبال یک شغل دوم می‌‌گردید یا به دنبال یک شغل جدید هستید یا درخواست افزایش دستمزد دارید.

مسئله اینجاست که شما اگر به طور دقیق بدانید در طی یک ماه، به چه مقدار پول نیاز دارید تا برای مخارج خود و خانه و ماشین تا سر برج کم نیاورید، در نتیجه بهترین راهها را انتخاب خواهید نمود. مثلا اگر برای شما مشخص شده است که به مقدار ۲۰۰ یا ۳۰۰ دلار در ماه، کم دارید، می‌‌توانید یک کار نیمه وقت بگیرید که این کسری را جبران نماید. اما اگر کسری بودجه شما هزار دلار در ماه است قطعا به اقدام جدی  و سریع تری نیاز دارید. شاید به یک شیفت کاری تمام وقت نیاز دارید یا باید به دنبال یک کار جدیدتر بگردید که حقوق بیشتری دارد.

  • بودجه بندی یک نقشه ی راه است

 بودجه بندی در واقع یک طرح یا نقشه ی کاربردی برای هزینه هاست. نقشه ایست که اگر از نظر مالی در تنگنا باشید به شما کمک می‌‌کند تا راه حلی پیدا نمایید.  همچنین گاهی ممکن است دخل و خرج شما باهم جور در نیاید و شما بایستی اقدام جدی برای آن انجام دهید، اگر یک بودجه بندی خوب  روی کاغذ داشته باشید می‌‌توانید با نشان دادن آن به دیگران و کمک گرفتن از آنها، مشکل را حل نمایید. اما اگر نقشه ی راه که همان بودجه بندی است را نداشته باشید، کسی نمی‌‌تواند به شما کمک کند که چطور هزینه ها را کمتر کنید،  چون آن اشخاص نقشه ای جلویشان نیست و نمی‌‌‌دانند درآمد و هزینه ی شما به چه صورت است.

  • در چنین موقعیتی گیر نیفتید، خارج شوید

بودجه بندی به شما کمک می‌‌کند که متوجه شوید آیا در زیر خط فقر قرار دارید یا نه،  و اگر در چنین موقعیتی هستید بهتر است سریعا از آن خارج شوید. شاید نیاز باشد بسیاری از هزینه های اضافه را به شدت کم کنید یا به طور کامل قطع نمایید. این مسئله می‌‌‌تواند خیلی ناامید کننده باشد که شما  همزمان چند تا شغل دارید و تمام وقت دارید کار می‌‌کنید اما هنوز در آخر ماه،  دخل و خرجتان با هم جور در نمی‌‌‌آید.

اگر در چنین موقعیتی هستید باید به طور دقیق، نسبت به تمام چیزهایی که برای شما هزینه بر است مرور مجدد و دقیق تری داشته باشید و تا جایی که ممکن است تمام این هزینه ها را به حداقل برسانید. مثلا اگر تنها زندگی می‌‌کنید، می‌‌‌توانید مخارج اجاره آپارتمان را با گرفتن یک همخانه به نصف برسانید. یا اگر دارید اقساط ماشین نو را می‌‌‌پردازید، آن را بفروشید و یک ماشین مدل پایین تر به صورت نقدی بخرید.

در چنین شرایطی، انتخاب زندگی صرفه جویانه یک اختیار نیست، بلکه یک نیاز است که باعث می‌‌شود پس از گذشت چند سال که از نظر مالی بهبود یافتید،  بتوانید به شرایط قبلی خود بازگردید.

اگر بتوانید وام گرفتن را به حداقل برسانید یا از خرید چیزها به صورت اقساطی با کارمزد صرفه نظر نمایید و به جای آن پس انداز کنید تا آن کالا را به صورت نقد بخرید، بهتر می‌‌‌توانید از نظر مالی موقعیت خود را بهبود بخشید. اما از یاد نبرید حتی در شرایطی که در حال جدال با بی پولی هستید و مشکلات مالی دارید، کماکان می‌‌‌توانید شادی خود را حفظ کنید و یک زندگی شاد را با کمترین هزینه ها و با کمی‌‌‌خلاقیت، برای خود دست و پا کنید.

ترجمه اختصاصی مجله قرمز از مقاله Miriam Caldwell