رپورتاژ آگهی


بهترین فیلم‌های اقتباس شده از کتاب

از جمله سبک‌هایی که برای تولید فیلم و فیلمنامه نویسی به شدت مورد توجه قرار می‌گیرد، می‌توان به اقتباس از کتب مطرح اشاره کرد. در واقع بسیاری از فیلم‌ها هستند که داستانی از یک کتاب را به تصویر می‌کشند. مشاهده این دسته از فیلم‌ها برای افرادی که به کتاب خداندن علاقه ندارند و یا می‌خواهند دیدگاه مربوط به یک کتاب را در قالب نمایش مشاهده کنند، می‌تواند بسیار جذاب باشد. به همین دلیل امروزه می‌توان فیلم‌های متنوعی را نام برد که بر اساس کتاب‌های مطرح ساخته شده‌اند و حتی برخی از آن‌ها جوایزی به سبب عملکرد بازیگران و نحوه کارگردانی دریافت کردند. از این رو در ادامه قصد داریم برخی از بهترین فیلم های اقتباس شده از کتاب را مورد معرفی قرار داده و توضیحات کوتاهی نسبت به این فیلم‌ها مطرح کنیم.

فیلم (TO KILL A MOCKINGBIRD (1962

فیلم بر اساس کتاب: کشتن مرغ مینا

نویسنده کتاب: هارپر لی

فیلم کشتن مرغ مینا از جمله فیلم‌های اقتباس شده از کتاب است. این فیلم به طور خلاصه جریانی از کتاب کشتن مرغ مینا را به نمایش می‌گذارد. اقتباس از رمان کلاسیک هارپر لی که برنده جایزه پولیتزر هم شد، به شخصیت ماهرانه‌ای که لی در کتاب خلق می‌کند تمرکز دارد. این فیلم با زنده کردن آتیکوس فینچ، تام رابینسون و بو رادلی و پیروی از ساختار داستانی آرام رمان، دو عنصر قوی کتاب را به فیلمی تبدیل می‌کند که با وجود گذشت سال‌ها از ساخت آن، هنوز جذابیت بسیاری دارد.

فیلم The Godfather (۱۹۷۲, ۱۹۷۴)

فیلم بر اساس کتاب: پدرخوانده

نویسنده کتاب: ماریو پوزو

فیلم The Godfather (1972, 1974)

شاید شما هم با رمان پدرخوانده اثر ماریو پوزو آشنایی داشته باشید! فیلم پدرخوانده، از جمله انواع فیلم‌های حماسی گانگستری آمریکایی، منتشر شده در سال ۱۹۷۲ است که از رمان پرفروش ۱۹۶۹ ماریو پوزو اقتباس شده است و از زمان اکرانش به عنوان یک شاهکار در نظر گرفته شده. فیلم‌برداری خلاقانه، موسیقی دلهره‌آور و بازی‌های فراموش نشدنی در آن توسط بازیگرانی مانند مارلون براندو و آل پاچینو، این حماسه چند نسلی را به فرهنگی ماندگار تبدیل کرد.

فیلم The Remains of the Day (۱۹۹۳)

فیلم بر اساس کتاب: بازمانده روز

نویسنده کتاب: کازوئو ایشی‌گورو

رمان بازمانده روز از کازوئو ایشی‌گورو، از جمله کتاب‌هایی است که به مطالعه شخصیتی زیبا کاراکترهای داستانی خود پرداخته. در این رمان، داستان از دیدگاه پیشخدمت انگلیسی استیونز روایت می‌شود و در حالی که اقتباس‌های جیمز آیوری با ساختار بنیادین مطابقت دارد، می‌توان گفت یک قدم به عقب نیز برداشته شده. جیمز لوری با اقتباس از این کتاب، فیلم فوق‌العاده‌ تاثیرگذاری را در قالب تراژیک‌ خلق کرده و تاثیر مستقیمی روی مخاطبان خود گذاشته است.

فیلم HARRY POTTER (2002, 2011)

فیلم بر اساس کتاب: هری پاتر

نویسنده کتاب: جوآن رولینگ

فیلم HARRY POTTER (2002, 2011)

قطعا یکی از آشناترین کتبی که می‌توان در رابطه با فیلم آن صحبت کرد، مجموعه کتاب‌های هری پاتر است. این فیلم به عنوان محبوب‌ترین فیلم برای رده‌های سنی نوجوانان و جوانان، طی چند سال ساخته شده و در آن ویرایش‌هایی نسبت به کتاب صورت گرفته است. مجموعه فیلم‌های هری پاتر دارای چهار کارگردان و دو فیلمنامه‌ نویس معتبر است و با وجود هشت سری فیلم طولانی، برای افراد در سنین مختلف جزء محبوب‌ترین‌هاست. خلق شخصیت‌های این داستان و تعریف یک خط داستانی منسجم، سبب شده تا مخاطبان جذب کاراکترها در فصل‌های مختلف شده و تمامی هشت سری را در لیست فیلم‌های مورد علاقه خود قرار دهند.

فیلم Killers of the Flower Moon (2023)

فیلم بر اساس کتاب: قاتلان ماه گل

نویسنده کتاب: دیوید گرن

از جمله جدیدترین و همچنین بهترین فیلم‌های اقتباس شده از کتاب، فیلم قاتلان ماه گل است که توسط مارتین اسکورسیزی کارگردانی شده. این کتاب درباره داستان واقعی پشت قتل‌های وحشیانه اوسیج است که باید گفت در حال حاضر مورد تحسین بسیاری از منتقدان و مردم قرار گرفته. از طرفی به کارگیری بازیگرانی چون لئوناردو دی کاپریو در نقش ارنست بورکهارت، در کنار او رابرت دنیرو در نقش ویلیام هیل و لیلی گلدستون در نقش مولی بورکهارت، عاملی برای جذابیت هر چه بیشتر داستان شده. این فیلم بدون درامات سازی بیش از حد به خود کتاب و داستان وفادار مانده و داستان اوسیج را در مرکز صحنه قرار می‌دهد.

فیلم AMERICAN PSYCHO (2000)

فیلم بر اساس کتاب:

نویسنده کتاب: برت ایستون الیس

فیلم AMERICAN PSYCHO (2000)

رمان روانی آمریکایی اثر برت ایستون الیس، با وجود طنز گزنده‌ خود، حرص و بی‌رحمی را نشان می‌دهند که بخش‌هایی از کشور را در دهه ۱۹۸۰ فرا گرفته. این فیلم عنصری از طنز سیاه را در کنار مضمون‌های موجود در کتاب تصویر می‌کند که پوچ بودن همه شخصیت‌هایش را به نمایش می‌گذارد. هم رمان و هم فیلم AMERICAN PSYCHO مخاطبان خود را دچار درگیری فکری می‌کنند؛ اما باید به این نکته اشاره کرد که تاثیر شگفت انگیزی روی افراد دارند.

فیلم Metropolis (1927)

فیلم بر اساس کتاب: متروپلیس

نویسنده کتاب: تئا فون هاربو

نویسنده کتاب و فیلم متروپلیس، تئا فون هاربو بوده که باید گفت رمان به خاطر فیلم به نشر رسیده است. در واقع گفته می‌شود که تئا فون هاربو، این رمان را به منظور معرفی و نشر فیلم مذکور و در واقع برای تبلیغ، به چاپ رسانده است. با این حال نکته قابل توجه در رابطه با این داستان، برخورداری از صحنه‌های خیره‌کننده و حیرت‌انگیزی است که مخاطب را سرگرم می‌کند.

فیلم PSYCHO (1960)

فیلم بر اساس کتاب: روانی

نویسنده کتاب: رابرت بلاک

فیلم آلفرد هیچکاک به نام روانی که در سال ۱۹۶۰ منتشر شد، نسخه بسیار متفاوتی از رمان سال ۱۹۵۹ رابرت بلاک است. در واقع آلفرد هیچکاک ماریون کرین که شخصیت کوچکی در رمان روانی بوده، انتخاب کرده و داستان را برای آن نوشته؛ همچنین دیگر شخصیت‌های داستانی را به لحاظ رفتاری تغییر داده و توانسته نمونه جدیدی از این رمان را خلق کند.

در حالت کلی باید گفت فیلم‌های بسیاری وجود دارند که با اقتباس از رمان‌های مطرح ساخته شده‌اند و به سبب عملکرد کارگردان و بازیگران خود، توانسته‌اند تا حد زیادی روی بینندگان و مخاطبان خود تاثیر بگذارند. از این رو اگر شما هم از جمله افرادی هستید که تماشای فیلم را بیشتر از خواندن رمان ترجیح می‌دهید، می‌توانید از میان فیلم‌هایی که نام برده شد، ژانر مورد علاقه خود را دنبال کنید.

منبع:

https://hamrahmoviez.ir/blog/10-best-book-to-film-adaptations-according-to-imdb/