جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
 • هالث
 • ۱۲ آبان ۱۳۹۷
 • ۱۹:۳۵
 • 11,072
بهترین روغنهای ضد چروک

بهترین روغنهای ضد چروک و اسانسهای جوان کننده پوست

در حال حاضر محصولات جوان کننده بسیاری در بازار موجود هستند اما افراد زیادی هستند که به دنبال جایگزین طبیعی همانند روغنهای ضد چروک یا همان اسانسهای روغنی پیشگیری کننده از پیری هستند.

سن که بالا می‌رود، پوست هم شروع به تخریب شدن می‌کند و انعطاف پذیری خود را از دست می‌دهد. این فرایند طبیعی موجب بوجود آمدن چروکها می‌شود و خطوط ظریفی روی چهره در اطراف پیشانی، دهان و چشمها ظاهر می‌شوند. اگر چه اسانسهای روغنی ضد چروک نمی‌توانند بطور کامل چروک را از بن ببرند، اما قادر به کاهش ظاهر شدن آنها هستند. همچنین جایگزین طبیعی کرمها و لوسیونها هستند. در این مطلب ما بهترین اسانسهای روغنی ضد چروک که پیشگیری کننده پیری و کاهش دهنده ظاهر چروکها هستند، مورد بررسی قرار می‌دهیم.

بهترین روغنهای ضد چروک

روغن لیموبهترین روغنهای ضد چروک

لیمو بخاطر داشتن ویتامین C و خواص بالقوه سلامتی آن برای سیستم ایمنی به حد کافی مشهور است. البته روغن لیمو در محصولات مراقبت پوستی مختلفی برای کاهش علائم پیری از جمله چروکها استفاده می‌شود. تحقیقات نشان می دهند که روغن لیمو می‌تواند به کاهش آسیب ایجاد شده بوسیله اکسیداسیون کمک کند. روغن لیمو همچنین به پیشگیری از آفتاب سوختگی که می‌تواند منجر به چروک شود کمک می‌کند.

همه اسانسهای روغنی مرکبات از جمله لیمو و گریپ فروت پوست را بیشتر نسبت به آفتاب حساس می‌کنند. بنابراین باید تا چند ساعت قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب از استفاده از اسانسهای روغنی مرکبات خودداری کرد بنابراین آنها را  قبل از رفتن به رختخواب استفاده کنید.

 روغن صندلبهترین روغنهای ضد چروک

روغن صندل هم یکی از روغنهای ضد چروک مشهور است و تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که صندل ممکن است خواص ضد التهابی داشته باشد. علاوه بر این خواص، صندل ممکن است رطوبت را در پوست حفظ کند. وقتی پوست به حد کافی آبرسانی شود ممکن است پرتر  به نظر برسد و ظاهر خطوط و چین و چروک را کاهش می‌دهد.

روغن مریم گلیبهترین روغنهای ضد چروک

مریم گلی گیاهی با بوی شیرین مربوط به نوعی ترکیب در این گیاه است که بسیاری از افراد آن را در کمد ادویه جات خود نگهداری می کند. اثرات آنتی اکسیدانی مریم گلی طی تحقیقات نشان داده شده است. یک تحقیق نتیجه گیری کرد که مریم گلی ممکن است به پیشگیری از صدمه به DNA و پروتئینها جلوگیری کند. رادیکالهای آزاد مواد شیمیایی هسند که به پوست آسیب می رسانند.

روغن هسته انارروغنهای ضد چروک

انار یک میوه عالی با فواید سلامتی متنوع است. از این میوه در اغلب غذاهای سالم و نوشیدنیها به عنوان یک طعم دهنده پر خاصیت استفاده می‌شود. یک تحقیق در سال ۲۰۱۴ نتیجه گیری کرد که روغن انار می‌تواند استرس اکسیداتیو را کاهش دهد که ممکن است به پیشگیری از تشکیل چروکهای جدید کمک کند. به هنگام استفاده از آن برای پوست، انار ممکن است این خواص را هم داشته باشد:

 • کاهش لکه‌های آفتاب سوختگی
 • توقف رشد سلولهای سرطانی
 • کاهش التهاب

روغن اسطوخودوساستفاده از اسانس اسطوخودوس برای آلرِژی

اسطوخودوس عطر آرامبخش و ضد اضطرابی دارد. از این روغن در عطر درمانی و محصولات تجاری حمام استفاده می‌شود. تحقیقات در مورد این ماده و توجه به خواص فوق العاده این گیاه محبوب رو به گسترش است. در یک تحقیق در سال ۲۰۱۳ تیم تحقیقاتی در مورد اثرات آنتی اکسیدانی اسطوخودوس تحقیق کرد. یافته‌ها نشان می‌دهد که روغن اسطوخودوس به حفاظت در برابر استرس اکسیداتیو در مغز کم می‌کند. همین اثرات به کاهش چروک و خطوط ریز به هنگام استفاده روی پوست کمک می‌کند. البته تحقیقات بیشتری باید انجام شود تا اثرات روغن اسطوخودوس در مورد انسانها ثابت شود.

بعضی از افراد نسبت به روغن اسطوخودوس حساسیت دارند. توصیه می‌شود که قبل از استفاده از هر نوع ماده ای روی پوست، یک تست حساسیت روی بازو انجام شود.

روغن دانه هویجبهترین روغنهای ضد چروک

در یک تحقیق در سال ۲۰۱۲ پژوهشگران نشان دادند که دانه هویج مقداری اثرات آنتی اکسیدانی دارد. این آنتی اکسیدانها می‌توانند به پیشگیری از پیری بوسیله متوقف کردن تجزیه سلولهای سالم در پوست کمک می‌کند.

روغن ایلانگ ایلانگبهترین روغنهای ضد چروک

ایلانگ ایلانگ یک اساس روغنی است که اغلب در صنعت عطر سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این وجود با توجه به تحقیقی در سال ۲۰۱۵ ایلانگ ایلانگ مقداری خواص آنتی اکسیدانی دارد که می‌توانند به بازسازی پوست کمک کنند. به ویژه اینکه مشخص شده که ایلانگ ایلانگ به بازسازی پروتئینهای پوست کمک می‌کند و در عین حال کاهش دهنده تعداد رادیکالهای آزاد است. بسیاری از شرکتهای سازنده محصولات مراقبت پوستی ایلانگ ایلانگ را به محصولات خود اضافه می‌کنند تا از خواص سلامتی بالقوه آن بهره گیرند.

روغن رزماریبهترین روغنهای ضد چروک

رزماری گیاهی ست که بخاطر بوی خاصش و همچنین خواص آنتی اکسیدانی و ضد میکروبی خود شناخته شده است. آنتی اکسیدانهای رزماری ممکن است به پیشگیری از چروکها بوسیله توقف رادیکالهای آزاد نسبت به از بین بردن انعطاف پذیری پوست، کمک کند. یک تحقیق در سال ۲۰۱۴ نشان داد که به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن اندازه ۱۰ میلی گرم از رادیکالهای آزاد با این روغن کاهش داده می‌شود.

روغن کندربهترین روغنهای ضد چروک

روغن کندر یکی از روغنهای ضد چروک است که اخیرا مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. یک تحقیق در سال۲۰۱۴ نشان داد که کندر خواص کاهش دهنده جای زخم و ترک پوستی را دارد. این ماده ممکن است همان اثرات را در مورد چروکها و خطوط ریز هم داشته باشد. به علاوه روغن کندر ممکن است به موارد زیر هم کمک کند:

 • رنگ پوست
 • تقویت رشد سلولی پوست جدید

روغن گل سرخ (رز)بهترین روغنهای ضد چروک

تحقیقات  نشان می‌دهد که روغن گل سرخ خواص آنتی اکسیدانی ضد باکتری و ضد التهابی دارد. کاهش دهنده التهاب است که می‌تواند به کاهش پف و قرمزی پوست کمک کند. روغن رز بخصوص برای جوانسازی سلولی پوست مفید است که می‌توان ظاهر پوست را جوانتر نگه دارد.

اسانس روغنی شمعدانیبهترین روغنهای ضد چروک

این روغن یکی از روغنهای ضد چروک خوشبو است که خواص مرطوب کننده دارد و جریان خون پوست را تقویت می کند تا به میزان شگفت انگیزی تولید سلولهای جوان پوست را افزایش دهد. این روغن با بسیاری از مشکلات افزایش سن از جمله نازک شدن پوست و ظاهر خسته آن کمک می‌کند.

روغن نرولیبهترین روغنهای ضد چروک

این روغن ترکیبات مفید فراوان و مقدار زیادی آنتی اکسیدان دارد. این روغن نه تنها سلامت کلی پوست را تقویت می‌کند بلکه دارای ویتامین C نیز هست. روغن نرولی تولید کلاژن در پوست را تقویت می‌کند تا تشکیل چروکها را کاهش دهد.

روغن گل بی مرگبهترین روغنهای ضد چروک

این روغن حاوی آنتی اکسیدانهای بسیار از جمله لیمونن، آلفا پینن، لینالول و میرسن است. از این رو، این روغن به کاهش استرس پوست برای پیشگیری از مرگ و تجزیه سلولهای سالم پوست و کلاژن کمک می‌کند. شما می‌توانید رشد دوباره سلولهای پوست را با استفاده از این روغن تسریع کنید.

روغن آووکادوبهترین روغنهای ضد چروک

این روغن یکی از مشهورترین و بهترین روغنهای ضد چروک برای مرطوب کردن نواحی اطراف چشم عالی است. این روغن سرشار از اسیدهای چرب و ویتامین E است. از این رو برای ترمیم صدمه آفتاب سوختگی و پیشگیری از علائم پیری همچون چروکها ایده آل است.

روش استفاده از روغنهای ضد چروکبهترین روغنهای ضد چروک

نباید از اسانسهای روغنی بدون رقیق کردن آنها با یک روغن حامل استفاده کرد. روغنهای حامل متداول عبارتند از:

 • روغن زیتون
 • روغن هسته انگور
 • روغن نارگیل
 • روغن بادام
 • روغن آووکادو

باید روغنها را در یک بطری یا کاسه مخلوط کرد. برای استفاده روی صورت بنیاد ملی آروماتراپی توصیه‌های زیر را دارد:

 • برای پوست حساس: ۳ تا ۶ قطره اسانس روغنی در هر اونس روغن حامل.
 • برای پوست معمولی: ۶ تا ۱۵ قطره اسانس روغنی در هر اونس روغن حامل (هر اونس معادل ۲۹ میلی لیتر است).

باید قبل از استفاده مقدار کمی از آن را روی پوست بازو استفاده کرد و به مدت ۲۴ ساعت صبر قبل از استفاده از آن روی صورت صبر کرد. اگر هر نوع حساسیتی بعد از ۲۴ ظاهر شد ممکن است نسبت به این روغن حساسیت داشته باشید و نباید از آن استفاده کنید.

اگر هیچ حساسیتی بوجود نیامد می‌توانید از ترکیب اسانس روغنی بطور مستقیم روی صورت یک یا دو بار در روز استفاده کنید.

خطرات اسانسهای روغنی

استفاده از اسانسهای روغنی خالص خطراتی را به همراه دارد که مربوط به واکنشهای آلرژیک منجر به خارش یا سوزش است. علائم دیگر واکنش آلرژیک شامل موارد زیر است:

 • آبریزش بینی
 • کهیر
 • قرمزی یا تورم
 • تاول
 • دانه‌های قرمز
 • خارش
 • عطسه

در بعضی موارد واکنش آلرژیک می‌تواند شدید باشد و موجب آنافیلاکسی شود. اگر کسی علائم شدیدی را تجربه می‌کند یا مشکلات تنفسی دارد باید فورا به دنبال مراقبتهای پزشکی باشد. هرگز اسانسهای روغنی را نبلعید چون سمی هستند. لازم است توجه داشته باشید که سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) اسانسهای روغنی را مورد بررسی قرار نمی‌دهد بنابراین بهترین کار این است که آنها را از یک منبع معتبر خریداری کنید.

اگر چه اسانسهای روغنی ضد چروک ممکن است به شما برای کاهش آنها کمک کنند اما هیچ تضمینی وجود ندارد که کاملا ظاهر چروکها یا سایر علائم پیری را کاهش می‌دهند.

روشهای دیگر برای کاهش چروکبهترین روغنهای ضد چروک

محصولات تجاری بسیاری وجود دارند که به کاهش ظاهر شدن چروکها کمک می‌کنند. این محصولات شامل:

 • مرطوب کننده‌ها
 • کرمها
 • لوسیون
 • صابون ملایم
 • ماسک صورت

همچنین با انجام کارهای زیر به کاهش بروز چروکها کمک می‌شود. این مراحل شامل:

 • اجتناب از سیگار کشیدن
 • اجتناب از زیاد ماندن در آفتاب
 • ابرسانی بدن
 • خوردن غذهای سرشار از آنتی اکسیدان

کلام پایانی

روغنهای ضد چروک ممکن است به کاهش ظاهر چروکها و سایر علائم پیری پوست کمک کنند. علاوه بر این فواید، اسانسهای روغنی ممکن است خواص زیر را هم داشته باشند:

 • کاهش التهاب
 • حفاظت پوست از هوای خشک یا قرار گرفتن در معرض آفتاب
 • تقویت کلاژن
 • یکدست کردن رنگ پوست
 • بهبود ظاهر و رنگ پوست

البته کارکرد روغنهای ضد چروک را نمی‌توان تضمین کرد چون آنها چروکهایی را اخیرا بوجود آمده‌اند نمی‌توانند بطور کامل از بین ببرند در واقع نقش پیشگیری کننده آنها قویتر است. توجه داشته باشید که برای استفاده از اسانسهای روغنی باید همیشه آنها را با روغن حامل مخلوط کرد و روی یک بخش کوچکی از پوست بازو امتحان کرد و بعد در صورت نبود واکنش پوستی آنها را روی صورت و یا قسمتهای دیگر پوست استفاده کرد.

ترجمه اختصاصی توسط مجله قرمز

منابع: medicalnewstoday

        beauty4eva

دیدگاه ها 0
2000
  Subscribe  
اعلام کردن به

مقالات زیبایی

ضرورت و اهمیت استفاده از کرم مرطوب کننده برای تمام انواع پوست
نقش کلیدی مرطوب کننده ها در روتین مراقبت پوستی
481
روغن نارگیل
آیا روغن نارگیل برای پوست و بیماری‌های پوستی مفید است؟
707
روغن میوه نسترن
روغن میوه نسترن (رزهیپ) چه فوایدی دارد، روشهای استفاده از آن چیست؟
2,085
سبک جدید کانتور
با سبک جدید کانتور کردن در سال ۲۰۱۹ آشنا شوید
2,564
ترفندهای آرایش چشم
ترفندهای آرایش چشم برای خانم‌هایی که چشمان گود دارند
3,306
براش های آرایشی خود را به این روش تمیز کنید و بشویید
براش های آرایشی خود را به این روش تمیز کنید و بشویید
1,254

مقالات سلامت

داروی رالوکسیفن و نگاهی به ویژگی های اساسی این دارو
58
تست ALT
تست ALT آزمایش خون(SGPT)؛ مقدار نرمال و درمان وضعیت غیر نرمال
133
معرفی شربت روبی توسین
شربت روبی توسین و نگاهی به ویژگی های عملکردی این دارو
437
معرفی خواص مولیبدنوم
خواص مولیبدنوم و معرفی چند مورد شگفت انگیز از این خواص
490
درد زیربغل
درد زیربغل چه عللی دارد، چه موقع جدی است و چگونه درمان می‌شود؟
872
داروی نادولول ( Nadolol) و نگاه جامع به ویژگی های این دارو
329

مقالات آشپزی

کاری مرغ
طرز تهیه خورش کاری مرغ به دو روش و شرح کامل ادویه مخصوص
44
مافین کدو
مافین کدو حلوایی با رنگ زیبا برای صبح‌های سرد زمستان
246
مواد غذایی برای صبحانه
۴ دسته بندی ضروری از مواد غذایی برای داشتن صبحانه سالم
245
نان سیب زمینی
طرز تهیه نان سیب زمینی نرم و لطیف مرحله به مرحله
368
اهمیت پیش غذا و دسر
آیا از اهمیت پیش غذا و دسر در سلامتی آگاهید؟
306
طرز تهیه کوفته قلقلی
طرز تهیه کوفته قلقلی با گوشت برای همراهی با انواع غذاها
1,445

مقالات تغذیه

خواص لبو
خواص لبو (ریشه چغندر) و عوارض آن بر پایه تحقیقات علمی و روشهای استفاده
84
معرفی خواص مولیبدنوم
خواص مولیبدنوم و معرفی چند مورد شگفت انگیز از این خواص
490
میوه پوملو (گریپ فروت چینی) و معرفی فواید شگفت انگیز مصرف آن
427
نگاهی به خواص باقلا
خواص باقلا و معرفی ۸ مورد از مهم ترین فواید مصرف این ماده غذایی
246
کاهش تری گلیسرید
کاهش تری گلیسرید به روشهای طبیعی و بدون استفاده از دارو
661
معرفی چای ترش
چای ترش و معرفی ۱۱ مورد از خواص شگفت انگیز این نوشیدنی محبوب
616