جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
باکتری انتروکوکوس : سوپرباگی 450 میلیون ساله

انتروکوکوس : چطور یک باکتری ۴۵۰ میلیون ساله، تبدیل به یک ابرمیکروب شد؟

باکتری خطرناکی به نام انتروکوکوس وجود دارد که در بیمارستان‌ها یافت می‌شود و ممکن است از جدی نشات گرفته باشد که در دل و روده‌ی اولین حیواناتی که بر روی زمین پا گذاشتند، زندگی می‌کرده است. با مجله قرمز همراه باشید تا درمورد باکتری انتروکوکوس و ریشه‌ی آن، اطلاعات بیشتری کسب کنید.

تئوری موجود در منشاء ظهور باکتری انتروکوکوس

به باکتری انتروکوکوس، سوپرباگ یا ابرمیکروب هم می‌گویند؛ بدین معنی که دربرابر آنتی بیوتیک و محصولات شوینده، مقاوم هستند. در مطالعاتی جدید، محققین کشف کردند که برخی از خصیصه‌های یکسانی که امروزه مقاومت خطرناک را به این ابرمیکروب بخشیده‌اند، ممکن است به آن برای زنده ماندن یاری رسانده باشند؛ زیرا حیوانات باستان میزبان آن حدود ۴۵۰ میلیون سال پیش، از آب به دریا انتقال یافتند.

با تجزیه و تحلیل ژنوم‌ها و الگوهای رشد انتروکوکوس، محققین قادر به بازگرداندن زمان به حضور اولیه‌ی این باکتری بودند و تصویری از شکل گیری این موجودات به آنچه امروزه هستند را تشکیل دهند. این‌ها حاصل بیانیه‌های اشلی ارل (Ashlee Earl)، یکی از نویسندگان و رهبر گروه Bacterial Genomics در MIT و Harvard است.

باکتری انتروکوکوس معمولاً در دل و روده‌ی انسان یافت می‌شود و می‌توانند سبب عفونت در خون، عفونت مجاری ادراری و عفونت در دیگر اندام‌های بدن بشود. محققین به این سوال جذب شدند که چرا انتروکوکوس به خوبی می‌تواند در بیمارستان‌های مدرن امروزه زنده بماند و در برابر هر آنتی بیوتیکی، مقاومت کند. عفونت با باکتری انتروکوکوس، یکی از بیشترین عوامل عفونت‌هایی است که در بیمارستان‌ها رخ می‌دهد.

زمان ظهور انتروکوکوس‌ها

محققین داده‌های ژنتیکی از تعدادی گونه‌های انتروکوکوس را مورد تحلیل و بررسی قرار دادند تا تعیین کنند که آن نوع، چه زمانی شروع به حیات کرده است. آن‌ها این عمل را با استفاده از تکنیکی انجام دادند که نرخ بازده مورد انتظار تغییرات DNA باکتری را نیز حساب می‌کند و به آن‌ها امکان تخمین زمان ظهور باکتری را می‌دهد.

دانشمندان تخمین زده‌اند که انتروکوکوس حدود ۴۲۵ میلیون الی ۵۰۰ میلیون سال پیش ظهور کرده است که همزمان با حرکت اولین حیوانات از اقیانوس به زمین است.

یکی دیگر از کشفیات، این است که چه زمانی انتروکوکوس از ژن‌های بسیار نزدیک به آن به نام واگوکوکوس، انشعاب تکاملی یافت. ژن‌هایی که سابقاً برای استحکام دیواره‌ی سلول و مهارتی برای مقابله‌ی بهتر با استرس‌های محیطی، به دست آمده بودند.

در آزمایشی جداگانه، محققین گونه‌های انتروکوکوس را در ظروف آزمایشگاهی تحت شرایط متفاوتی رشد دادند. این عمل سبب شد کشف کنند که انتروکوکوس در شرایط دشوارتر همانند خشکی، قحطی و قرار گرفتن در معرض مواد ضدعفونی کننده، رشد بهتری نسبت به دیگر باکتری‌هایی که شباهت نزدیکی به آن دارند را داشت. تمام گونه‌های انتروکوکوس که در مطالعه، تحت بررسی قرار گرفتند نیز به صورت طبیعی در برابر تعدادی از آنتی بیوتیک‌ها مقاوم بودند، حتی گونه‌هایی که پیش از آن هیچگاه در بیمارستان یافت نشده بودند.

این یافته‌ها در کنار یکدیگر حاکی از آن است که انتروکوکوس از طریق اجدادی ظهور پیدا کرده است که در دل و روده‌ی حیوانات در زمانی که از زندگی در آب درحال انتقال به زندگی بر روی زمین بودند، زندگی می‌کردند.

در یک محیط آبی، باکتری‌هایی که در دل و روده‌ی حیوانات زندگی می‌کنند به درون اقیانوس‌ها وارد می‌شوند و در کف دریا ته نشین شده و توسط رفتگران دریایی که بعدها طعمه‌ی ماهی‌های دیگر می‌شوند، خورده می‌شوند. با این حال بر روی زمین، باکتری‌ها در مدفوع قرار گرفته و ممکن است مدت بسیاری به همان حال باقی مانده تا خشک شده و بمیرند. اما باکتری انتروکوکوس سازگاری ویژه‌ای برای زنده ماندن در این شرایط خشک و دشوار دارد. همان خصوصیات یکسانی که به اجداد انتروکوکوس امکان زنده ماندن در محیط خشک، قطحی و دیگر شرایط دشوار را بر روی زمین می‌دهند، به این باکتری‌ها برای زنده ماندن در بیمارستان‌های مدرن یاری می‌رسانند.

بنا به مقاله‌ی محققان که در ۱۱ می ۲۰۱۷ در مجله‌ی Cell منتشر شد:

زندگی بر روی زمین، برای خصوصیات خاصی انتخاب شده است که حال، به این باکتری بیماری زا (انتروکوکوس) امکان زنده ماندن در خشکی، قحطی و محیط ضدعفونی در بیمارستان مدرن را می‌دهد.

محققین قصد دارند مطالعات بیشتری را درمورد ژن‌هایی که به انتروکوکوس امکان زنده ماندن در شرایط دشوار را می‌دهد، انجام دهند و امیدوارند از این طریق، قادر به طراحی نوع جدیدی از آنتی بیوتیک‌ها و ضدعفونی کننده‌ها باشند که اساساً این نوع از باکتری را هدف قرار می‌دهد.

محققین اشاره کردند که تحقیقات آن‌ها فرضیه‌ای ارائه می‌دهد که با داده‌های آن‌ها تطابق دارد، اما ثابت کردن آن به طور قطع، دشوار است زیرا هزاران میلیون سال از زمانی که اولین حیوان به روی زمین خزیده، گذشته است.

  • نظر شما راجع‌به این دستاورد جدید درمورد باکتری انتروکوکوس چیست؟ دیدگاه‌های خود را با بخش علمی مجله قرمز به اشتراک بگذارید.

ترجمه اختصاصی مجله قرمز از مقاله‌ی Rachael Rettner

منبع:  livescience

دیدگاه ها 0
Subscribe
اعلام کردن به
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

مقالات زیبایی

درمان خشکی لب
بهترین محصولات آرایشی بهداشتی برای درمان برای خشکی لب
185
لوازم آرایشی
خرید لوازم آرایش اصل و با کیفیت از داروخانه آنلاین
68
اصل بودن ادکلن
روش های ساده برای تشخیص اصل بودن ادکلن کرید اونتوس
137
غذاهای سرشار از کلاژن
غذاهای سرشار از کلاژن که پوست شما را به گذشته خوب می برند
458
لوازم آرایشی
محصولات پیپا انتخابی مناسب در هنگام خرید لوازم آرایشی
244
درمان لک صورت
درمان لک صورت؛ راهنمای علمی درمان لک به همراه معرفی بهترین محصولات
451

مقالات سلامت

مکمل برای آرتروز
۲۰ ویتامین و مکمل برای آرتروز که برای کنترل علائم مفید هستند
135
رژیم روزه داری متناوب
روزه داری متناوب، حافظه و عملکردهای شناختی را بهبود می‌دهد
133
بیماری کرونا
با تست کرونا در منزل نگرانی خود را کاهش دهید
176
مدفوع بدبو
اسهال و مدفوع بدبو نشانه چیست و چگونه می‌توان آن را رفع کرد؟
246
نوروپاتی محیطی
نوروپاتی محیطی چیست، انواع روشهای تشخیص و درمان آن چه هستند؟
108
استرس و بارداری
استرس و بارداری؛ استرس چگونه مانع از بارداری و رشد جنین می‌شود؟
98

مقالات آشپزی

شربت توت فرنگی
شربت توت فرنگی خانگی؛ تازه و آسان با طعمی دلپذیر
120
شیر جو دوسر خانگی
طرز تهیه شیر جو دوسر خانگی و انواع روشهای استفاده از آن
394
نان هندی خانگی
نان هندی خانگی ساده و آسان بدون نیاز به فر
852
ترافل شکلاتی
ترافل شکلاتی خوشمزه تقدیم به آنهایی که دوستشان داریم
298
گرام ماسالا
طرز تهیه ادویه گرام ماسالا در خانه با عطری عالی برای انواع غذاها
657
سس مایونز گیاهی
سس مایونز گیاهی و رژیمی برای آنها که به سلامتی خود اهمیت می‌دهند
952

مقالات تغذیه

رژیم فستینگ
رژیم فستینگ؛ آیا این رژیم برای لاغری و سلامتی موثر است؟
62
رژیم روزه داری متناوب
روزه داری متناوب، حافظه و عملکردهای شناختی را بهبود می‌دهد
133
تغذیه سالم
تغذیه سالم فقط به معنی افزایش سبزیجات و کاهش چربی‌ها نیست!
157
غذاهای سرشار از کلاژن
غذاهای سرشار از کلاژن که پوست شما را به گذشته خوب می برند
458
توت فرنگی
خواص توت فرنگی این دلربای اردیبهشتی؛ میوه ای کم قند و خوش طعم
95
خواب و چاقی
خواب و چاقی؛ تاثیر ریتم شبانه‌روزی بدن بر چاقی وسایر بیماری‌های مزمن
149