جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
بالا آمدن آب دریا و چالش‌ها و فجایعی که برای بشر به دنبال خواهد داشت

بالا آمدن آب دریا و چالش‌ها و فجایعی که برای بشر به دنبال خواهد داشت

با فعالیت‌های صنعتی بشر و کاهش مساحت جنگل‌ها در سطح زمین، میزان گازهای گلخانه‌ای در جو افزایش یافته است و این گازها با اثر موسوم به گلخانه‌ای باعث گرم‌تر شدن کره زمین شده‌اند. گرم‌تر شدن آب اقیانوس‌ها و دریاها عواقب متعددی به دنبال دارد که بالا آمدن آب دریا یکی از این عواقب است. بالا آمدن آب دریا پیش از هر چیزی، می‌تواند روی شهرهای ساحلی اثر گذاشته و زندگی مردم این مناطق را با خطری جدی مواجه کند. اما آیا می‌توان با این خطر مقابله کرد؟ آیا بالا آمدن آب دریا پدیده‌ای اجتناب ناپذیر و ناشی از قهر طبیعت است؟ در این مقاله اختصاصی از مجله قرمز نتایج جدیدترین مطالعات دانشمندان در مورد بالا آمدن آب دریا را بررسی خواهیم کرد و به چالش‌ها و عواقبی که این پدیده برای بشر دارد خواهیم پرداخت.

بالا آمدن آب دریا حقیقتی انکارناپذیر

هر سال وقتی طوفان‌های موسمی در سواحل شهر بمبئی آغاز می‌شود سیف، جوان ۳۶ ساله اهل این شهر مجبور است مغازه نوشابه فروشی خود را تعطیل کرده و در محل مرتفعی پناه بگیرد. اما با این وجود باز هم سطح آب به کف سیمانی خانه‌ها می‌رسد طوری که حتی یخچال فروشگاه او نیز پر از آب می‌شود. سیف تنها یکی از صدها میلیون هندی است که زندگی او با بالا آمدن آب دریا در معرض خطر قرار گرفته است. سال گذشته ۱۴ نفر در سیل بمبئی کشته شدند و وقتی در سال ۲۰۰۵ تنها در یک روز یک متر باران بارید و علاوه بر کشته شدن بیش از هزار نفر، این شهر بزرگ و پرجمعیت به شدت خسارت دید که کارشناسان این خسارت را بیش از ۱.۷ میلیارد دلار تخمین زدند. پس از این فاجعه، سیف دوباره فروشگاه خود را بازسازی کرد و از این که کشته نشده بود احساس خوش شانس بودن می‌کرد. سیف معتقد است ما در مقابل قدرت طبیعت بی‌دفاع هستیم و نمی‌توانیم در این نبرد پیروز شویم، آیا این حقیقت دارد؟

مطالعات نشان می‌دهد که سطح آب دریاها به سرعت در حال بالا آمدن است و اگر موانع مناسبی در سواحل احداث نشود طوفان‌ها و سیل‌های ناشی از بالا آمدن آب دریا می‌تواند به فجایع بزرگی در شهرهای ساحلی و پرجمعیتی مثل بمبئی منجر شود. اما با تغییراتی که ر الگوی آب و هوا به وجود آمده است شدت بارش‌های سیل آسا در حال افزایش است و بالا آمدن آب دریا نیز به تشدید آن منجر می‌شود. بمبئی یکی از قطب‌های هندوستان است که اقتصادی به سرعت در حال رشد دارد و فجایعی مانند این می‌تواند زندگی و درآمد میلیون‌ها انسان را در معرض خطر قرار دهد. استفان هالگات اقتصاد دان مرکز کاهش و مقابله با بلایای طبیعی در بانک جهانی معتقد است چالش اصلی زمانی شروع می‌شود که ما باید مردم را برای اتفاقی آماده کنیم که هنوز قابل مشاهده نیست. مردم باید بدانند که کوچک‌ترین تغییر در سطح آب دریا می‌تواند خطرات و عواقب اقتصادی بسیاری در پی داشته باشد.

بالا آمدن آب دریا

خطرات ناشی از بالا آمدن آب دریا

بررسی‌ها نشان می‌دهد که تا سال ۲۰۰۵ متوسط خسارت‌های ناشی از سیل در شهرها به بیش از ۶ میلیارد دلار رسیده است و حتی اگر انسان‌ها تولید گاز دی اکسید کربن را محدود کنند ( که با شرایط فعلی بعید به نظر می‌رسد) باز هم سطح دریاها تا سال ۲۰۵۰ حدود بیست سانتی‌متر افزایش خواهد یافت. این میزان بالا آمدن آب دریا می‌تواند خطر سیل‌ها و بارش‌های شدید را در شهرهای ساحلی مثل بمبئی بیش از دو برابر افزایش دهد. پیش بینی می‌شود تا سال ۲۰۵۰ بالا آمدن آب دریاها و سیل ناشی از آن خسارتی بیش از یک تریلیون دلار به جا بگذارد مگر این که ساکنان این شهرها برای موقعیت جدید آماده باشند. هالگات معتقد است که سرمایه گذاری برای مقابله با اثرات ناشی از بالا آمدن آب دریا می‌تواند خطر و خسارت ناشی از این پدیده را کاهش دهد و وظیفه ما در این شرایط، بیش از هر چیزی دیگری آگاه سازی مردم و مسئولان است.

بمبئی تنها شهری نیست که با خطرات و عواقب ناشی از بالا آمدن آب دریا مواجه است بلکه همه شهرهای ساحلی آسیا که در حال رشد سریع اقتصادی هستند و جمعیتی بالاتر از ده میلیون نفر دارند با این خطر روبرو می‌باشند مانند داکا پایتخت بنگلادش، مانیل پایتخت فیلیپین و جاکارتا پایتخت اندونزی که در ریسک بیشتری قرار دارد و طبق بررسی‌ها این شهر هر سال به طور متوسط ۲۰ تا ۲۸ سانتی متر بیشتر به زیر آب فرو می‌رود. واقعیت این است که خطرات ناشی از تغییرات آب و هوایی بیش از آن چیزی است که تصور می‌شد و شهرهای ساحلی بزرگ باید برای افزایش سطح آب تا یک متر هم آمادگی داشته باشند چون در غیر این صورت عواقب ناشی از این تغییرات، جبران ناپذیر خواهد بود.

بالا آمدن آب دریا

نتیجه گیری

در هر صورت تغییرات ناشی از گرم شدن زمین انکار ناپذیر هستند و ما چه این تغییرات را ساخته دست بشر بدانیم و چه آن را قهر طبیعت و روندی طبیعی نامگذاری کنیم نمی‌توانیم وجود آن‌ها را نادیده بگیریم. چیزی که حقیقت دارد این است که گرم شدن زمین، باران‌های سیل آسا، بالا آمدن آب دریا، خشکسالی و سایر عواقب آن نه تنها زندگی انسان‌ها را دچار تغییر کرده و در معرض خطر قرار خواهد داد بلکه تاثیر آن بر اقتصاد جهان نیز بسیار عمیق خواهد بود. در این شرایط تنها راه نجات، برنامه ریزی و سرمایه گذاری برای ساخت دیوارهای حائل و محافظی است که شهرهای بزرگ را از فجایع حفظ می‌کند. پس از آن می‌توان برای تغییر شرایط اقدام کرده و شرایط را تحت کنترل در آورد.

بالا آمدن آب دریا

اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت می‌توانید مقالات مشابه را در بخش علمی در مجله قرمز شاخه محیط زیست و زمین مطالعه کنید. انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: Science News (ترجمه‌ و تألیف اختصاصی توسط مجله قرمز)

دیدگاه ها 0
Subscribe
اعلام کردن به
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

مقالات زیبایی

غذاهای سرشار از کلاژن
غذاهای سرشار از کلاژن که پوست شما را به گذشته خوب می برند
112
لوازم آرایشی
محصولات پیپا انتخابی مناسب در هنگام خرید لوازم آرایشی
159
درمان لک صورت
درمان لک صورت؛ راهنمای علمی درمان لک به همراه معرفی بهترین محصولات
275
اوره برای پوست
فواید اوره برای پوست؛ آیا می‌دانستید اوره هم لایه‌بردار است و هم مرطوب‌کننده؟
1,413
راقبت پس از فیلر لب
بهترین روشهای مراقبت پس از فیلر لب
446
آزلائیک اسید
آزلائیک اسید (Azelaic Acid) چیست و چگونه آکنه را درمان می‌کند؟
444

مقالات سلامت

دیسپلازی معده
دیسپلازی معده چیست، روشهای تشخیص آن چه هستند؟
82
تغذیه سالم
تغذیه سالم فقط به معنی افزایش سبزیجات و کاهش چربی‌ها نیست!
60
جوش زیر پوستی
جوش زیر پوستی را با روشهای ساده در خانه درمان کنیم
273
درد پهلو
درد پهلو چه علتهایی دارد و روشهای درمان هر کدام چیست؟
208
کاتتر ورید مرکزی
کاتتر ورید مرکزی (CVC): انواع و شیوه نصب آن برای بیمار
162
خواب و چاقی
خواب و چاقی؛ تاثیر ریتم شبانه‌روزی بدن بر چاقی وسایر بیماری‌های مزمن
115

مقالات آشپزی

شیر جو دوسر خانگی
طرز تهیه شیر جو دوسر خانگی و انواع روشهای استفاده از آن
127
نان هندی خانگی
نان هندی خانگی ساده و آسان بدون نیاز به فر
652
ترافل شکلاتی
ترافل شکلاتی خوشمزه تقدیم به آنهایی که دوستشان داریم
222
گرام ماسالا
طرز تهیه ادویه گرام ماسالا در خانه با عطری عالی برای انواع غذاها
396
سس مایونز گیاهی
سس مایونز گیاهی و رژیمی برای آنها که به سلامتی خود اهمیت می‌دهند
714
اشترودل سیب اصل اتریشی
اشترودل سیب اصل اتریشی را به بهترین روش در خانه درست کنیم
697

مقالات تغذیه

تغذیه سالم
تغذیه سالم فقط به معنی افزایش سبزیجات و کاهش چربی‌ها نیست!
60
غذاهای سرشار از کلاژن
غذاهای سرشار از کلاژن که پوست شما را به گذشته خوب می برند
112
توت فرنگی
خواص توت فرنگی این دلربای اردیبهشتی؛ میوه ای کم قند و خوش طعم
64
خواب و چاقی
خواب و چاقی؛ تاثیر ریتم شبانه‌روزی بدن بر چاقی وسایر بیماری‌های مزمن
115
چای رازیانه
خواص عالی چای رازیانه برای سلامتی از رفع بی خوابی تا دردهای پریودی
247
تنظیم هورمونی
چطور از گلوکومتر برای تنظیم هورمونی و لاغری استفاده کنیم؟    
155