رپورتاژ آگهی


ایزوفیکس چیست؟

حتما می‌دانید که استفاده از کمربند ایمنی خودرو برای کودکان بسیار خطرناک است و استفاده از صندلی ماشین کودک در خودرو برای حفظ ایمنی کودک ضرورت دارد. بسیاری از صندلی‌های ماشین کودک با ایزوفیکس در خودرو نصب می‌شوند. با ما همراه باشید تا در این مقاله درباره اینکه ایزوفیکس چست و نصب ایزوفیکس در خودرو چگونه است، اطلاعات مستند و به روزی را کسب کنیم.

ایزوفیکس چیست؟

ایزوفیکس یک استاندارد بین المللی برای استفاده از صندلی ماشین کودک در خودرو است. ایزوفیکس یک سیستم استاندارد و ایمن برای نصب صندلی ماشین کودک در خودرو است. این سیستم جایگزین ایمن‌تر و ساده‌تر نصب صندلی ماشین با کمربند ایمنی خودرو است. ایزوفیکس معمولاً از دو بازوی فلزی یا پلاستیکی تشکیل شده است که از صندلی بیرون آمده و به طور ایمن در نقاط اختصاص داده شده در صندلی عقب خودرو قفل می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله زیر را مطالعه کنید:

https://www.koodakoo.com/club/نصب-ایزوفیکس/

کاربرد ایزوفیکس چیست؟

قبل از اینکه با نصب ایزوفیکس در خودرو آشنا شویم بهتر است درباره کاربرد و مزیت اصلی ایزوفیکس به صورت مختصرو مفید بدانید تا از ضرورت آن آگاه شوید. کاربرد ایزوفیکس عبارت است از:

 • نصب سریع‌ و آسان صندلی ماشین به وسیله ایزوفیکس
 • ایزوفیکس خطر نصب نادرست صندلی ماشین را در مقایسه با استفاده از کمربند ایمنی کاهش می دهد
 • کاهش خطای نصب صندلی به معنی بالا رفتن ایمنی و کارکرد صحیح صندلی ماشین می‌شود.
 • ایزوفیکس به جلوگیری از کج شدن و چرخش صندلی ماشین در هنگام تصادف کمک می‌کند که برای ایمنی کودک بسیار مهم است.

پس اکنون می‌دانیم که ایزوفیکس چیست و نصب آن در خودرو اصلا کار سختی نیست. در ادامه درباره چگونگی مراحل نصب آن به صورت گام به گام صحبت می‌کنیم.

نحوه نصب ایزوفیکس در خودرو

برای نصب ایزوفیکس در خودرو در ابتدا باید به سراغ دفترچه نصب صندلی ماشینی که خریداری کردید بروید. اما به صورت کلی مراحل نصب ایزوفیکس را در این بخش با هم مرور می‌کنیم. در تصویر زیر نمای کلی از قرار گرفتن صندلی ماشین بر روی بیس ایزوفیکس را می‌بینید:

 • ابتدا باید حلقه‌های ایزوفیکس که در شکاف بین تشک نشیمن و پشتی صندلی عقب خودرو قرار دارد را پیدا کنید.
 • در گام دوم قلاب‌های ایزوفیکس صندلی ماشین یا بیس ایزوفیکس را در مقابل محل قرارگیری حلقه‌های ایزوفیکس در خودرو قرار دهید.
 • قبل از فیکس کردن قلاب‌ها در هم باید دقت کنید صندلی ماشین کودک شما مجهز به قلاب اتصال از بالا هست یا خیر. اگر بلی پس این قلاب را از پشت بالای صندلی ماشین خارج کنید و آماده نصب کنید.
 • حالا قلاب‌ها را داخل حلقه‌های ایزوفیکس وصل کنید.
 • نصب ایزوفیکس در خودرو اگر صحیح باشد نشانگرهای روی قلاب‌های پایه صندلی ماشین به رنگ سبز درمیایند تا نشان دهند که پایه به درستی در جای خود قرار گرفته است. تمام صندلی ماشین‌ها کودک استاندارد که ایزوفیکس دارند این ویژگی را دارند.
 • اگر صندلی ماشین کودک مجهز به قلاب اتصال از بالا است ابتدا این قلاب را هم به حلقه اتصال وصل کنید و بند آن را محکم کنید.
 • سپس در گام آخر ارتفاع پایه نگهدارنده کف را تنظیم کنید تا به خوبی چفت شود.

توجه به این نکته مهم است که بسته به نوع صندلی ماشین و مدل خودرو، ممکن است تغییرات جزئی در فرآیند نصب ایزوفیکس در خودرو وجود داشته باشد. بنابراین توصیه می شود برای دستورالعمل های دقیق به دفترچه راهنمای محصول حتما دقت کنید.

اشتباهات رایج در نصب ایزوفیکس در خودرو

اشتباهات رایج در نصب ایزوفیکس در خودرو

بر اساس تحقیقات، افراد کمتری هنگام استفاده از سیستم های صندلی خودرو سازگار با ISOFIX در مقایسه با افرادی که صندلی خودرو را با کمربند ایمنی خودرو نصب می کنند، اشتباه می کنند. با این حال درصد کمی از افراد ممکن است دچار خطاهای زیر شوند:

 • عدم اتصال صحیح به اتصالات ایزوفیکس روی خودرو
 • شل بودن صندلی ماشین

بنابراین پس از نصب صندلی ماشین کودک با ایزوفیکس، با تکان دادن محکم آن و بررسی هرگونه حرکت، مطمئن شوید که در جای خود محکم است. صندلی ماشین باید ثابت باشد و حدااکثر بیش از دو سانت در هیچ جهتی حرکت نکند.

سخن پایانی

حالا می‌دانیم که کاربرد و اهمیت ایزوفیکس چیست و نصب ایزوفیکس در خودرو را گام به گام بررسی کردیم. ایزوفیکس با نصبی آسان و سریع ایمنی فرزند شما را در سفر و گردش بالا می‌برد. اگر با این توضیحات قصد خرید صندلی ماشین کودک یا کریر ایزوفیکس‌دار را دارید توصیه ما به شما خرید از فروشگاهی معتبر است که نمایندگی برندهای رسمی و معتبر را دارد. در فروشگاه کودکو امکان مشاهده قیمت صندلی ماشین از برندهای معتبر وجود دارد. همچنین در این فروشگاه می‌توانید لوازم جانبی صندلی ماشین و بیس ایزوفیکس به طور جداگانه تهیه کنید. کارشناسان فروش کودکو آماده مشاوره به والدین عزیز و ارسال محصولات با ضمانت یک هفته مرجوعی به سراسر ایران عزیزمان هستند.