معرفی و نکات کلیدی در باب این داروی مورد استفاده رایج


قرص ایبوپروفن

ایبوپروفن یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) است. این دارو سبب کاهش هورمون هایی می شود که باعث التهاب و درد در بدن هستند. ایبوپروفن برای کاهش تب و درمان درد یا التهاب ناشی از شرایطی از جمله سردرد، دندان درد، درد پشت، ورم مفاصل، گرفتگی های قاعدگی، یا آسیب جزئی، استفاده می شود. ایبوپروفن در بزرگ سالان و کودکانی که حداقل ۶ ماه سن دارند، استفاده می شود.


هشدار های مهم در مورد ایبوپروفن

ایبوپروفن می تواند خطر ابتلا به حمله قلبی منجر به مرگ یا سکته مغزی را افزایش می دهد، به خصوص اگر شما از آن در طولانی مدت و یا دوزهای بالا استفاده می کنید، و یا اگر شما بیماری قلبی هستید. این دارو قبل و یا بعد از جراحی بای پس قلب (عروق کرونر و یا CABG) استفاده نمی شود.

همچنین ایبوپروفن ممکن است باعث خونریزی معده یا روده شود، که می تواند کشنده باشد. این شرایط می تواند بدون هشدار با مصرف ایبوپروفن، به خصوص در افراد مسن رخ دهد.

این دارو را بیش از دوز توصیه شده مصرف نکنید. مصرف بیش از حد ایبوپروفن می تواند به معده یا روده شما آسیب برساند. استفاده از کمترین مقدار دارو ، برای رهایی از درد، تورم یا تب، استفاده کنید.


قبل از مصرف ایبوپروفن این نکات را به خاطر بسپارید

اگر شما به ایبوپروفن حساسیت دارید، یا اگر شما تا به حال یک حمله آسم و یا واکنش آلرژیک شدید پس از مصرف آسپرین یا یک NSAID تجربه کرده اید، نباید این دارو را مصرف کنید.

مصرف ایبوپروفن در طول ۳ ماه آخر بارداری ممکن است به جنین آسیب برساند. اگر شما حامله هستید، این دارو بدون مشورت با یک دکتر استفاده نکنید.

چون معلوم نیست که آیا ایبوپروفن از شیر مادر به شیرخوار منتقل می شود و یا اینکه می تواند که به یک کودک شیرخوار آسیب برساند یا نه ، اگر شما با شیر مادر یک نوزاد را تغذیه می کنید،. این دارو را بدون مشورت با یک دکتر استفاده نکنید.

هرگز ایبوپروفن را به یک کودک کمتر از ۲ سال بدون تجویز یک دکتر ندهید.

اگر شما این شرایط را دارید از یک دکتر یا داروساز بپرسید که آیا مصرف این دارو بی خطر است

بیماری های قلبی، فشار خون بالا، سطح بالای کلسترول سرمی خون ، دیابت، و یا اگر شما سیگار می کشید.

سابقه حمله قلبی، سکته مغزی، یا لخته خون

سابقه زخم معده یا خونریزی

آسم

بیماری کبدی یا کلیوی.

احتباس مایعات در بدن

یک بیماری بافت همبند مانند سندرم مارفان، سندرم شوگرن، لوپوس .

برای کاهش ناراحتی معده، ایبوپروفن را با غذا یا شیرمصرف کنید.

از این دارو بیش از دوز توصیه شده مصرف نکنید. مصرف بیش از حد ایبوپروفن می تواند به معده یا روده شما آسیب برساند. حداکثر مقدار ایبوپروفن برای بزرگسالان ۸۰۰ میلی گرم در هر دوز یا ۳۲۰۰ میلی گرم در روز (۴ حداکثر دوز) است. از کمترین مقدار مورد نیاز برای رهایی از درد، تورم یا تب، استفاده کنید.

قرص جویدنی ایبوپروفن باید قبل از شما اینکه آن را فرو ببرید، جویده شود.

این دارو را در دمای اتاق به دور از گرما و رطوبت، نگهداری کنید. اجازه ندهید که این دارو به فرم مایع در آمده و یا اینکه یخ، بزند.

راهنماه های دارو، و ورق های آموزش ارائه شده به شما را بخوانید و از دکتر یا داروساز خود ، اگر شما هر گونه سوالی دارید، بپرسید.

چه اتفاقی می افتد اگر من یک دوز از این دارو را مصرف نکنم؟

از آنجا که ایبوپروفن ممکن است که تنها در موارد مورد نیاز مصرف شود ، شما ممکن است برای مصرف آن برنامه نداشته باشید. اگر شما در یک برنامه مصرف هستید، به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، دوز از دست رفته را مصرف کنید. اگر دوز فراموش شده نزدیک به زمان استفاده از دوز بعدی است، آنرا مصرف نکنید. برای جبران دوز فراموش شده دارو، از دوز اضافی استفاده نکنید.

اگر دارو را بیش از حد مصرف کنم، چه اتفاقی می افتد؟

به اورژانس خبر دهید. علائم مصرف بیش از ممکن است شامل تهوع، استفراغ، درد معده، خواب آلودگی، مدفوع سیاه رنگ یا خونی، سرفه خونی، تنفس کم عمق، غش و کما باشد.

از چه مواردی باید در حین استفاده از ایبوپروفن اجتناب کنم ؟

اجتناب از نوشیدن الکل. ممکن است خطر ابتلا به خونریزی معده را افزایش دهد.

اجتناب از مصرف آسپرین در حالی که شما مصرف ایبوپروفن را در برنامه دارید.

اجتناب از مصرف ایبوپروفن در صورت مصرف آسپرین برای جلوگیری از سکته مغزی یا حمله قلبی. ایبوپروفن می تواند آسپرین در حفاظت از قلب و عروق خون شما کمتر موثر است. اگر شما مجبور به استفاده از هر دو دارو هستید، ایبوپروفن را حداقل ۸ ساعت قبل یا ۳۰ دقیقه پس از مصرف آسپرین (فرم پوشش دار غیر روده ای)، مصرف کنید.

قبل از استفاده در هر سرماخوردگی ، آلرژی یا دارو درد از یک دکتر یا داروساز برای چگونگی مصرف سوال کنید. بسیاری از داروها موجود بر پیشخوان شامل آسپرین یا دیگر داروها مشابه ایبوپروفن هستند. مصرف محصولات خاص با هم می تواند باعث شود شما بیش از حد از این نوع از دارو استفاده کنید . اگر یک دارو حاوی آسپیرین، ایبوپروفن، کتوپروفن، یا ناپروکسن است، برچسب آن را بررسی کنید.\


عوارض جانبی ایبوپروفن

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به ایبوپروفن: عطسه، آبریزش بینی یا گرفتگی؛ خس خس سینه یا مشکل در تنفس؛ کهیر، تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو، را مشاهده کردید، با اورژانس تماس بگیرید.

اگر شما علائم حمله قلبی یا سکته مغزی: درد قفسه سینه که به سمت فک شما یا شانه شما گسترش پیدا می کند، بی حسی ناگهانی و یا ضعف در یک طرف از بدن، لکنت زبان، احساس تنگی نفس را مشاهده کردید، با اورژانس تماس بگیرید.

اگر این موارد را مشاهده کردید ، استفاده از ایبوپروفن را متوقف کرده و با دکتر خود تماس بگیرید :

 • تغییرات در بینایی
 • تنگی نفس (حتی با علائم خفیف)
 • تورم یا افزایش وزن سریع
 • اولین نشانه ای از هر بثورات پوستی ( مهم نیست که چقدر خفیف باشد)
 • نشانه هایی از خونریزی معده ، مدفوع خونی یا قیری رنگ و یا سرفه خونی یا استفراغی که به نظر می رسد به رنگ قهوه ای باشد
 • مشکلات کبدی ، تهوع، درد بالای معده، خارش، احساس خستگی، علائم شبیه سرماخوردگی، از دست دادن اشتها، ادرار تیره، مدفوع سفالی رنگ، یرقان (زردی پوست و چشم).
 • مشکلات کلیوی ، ادرار کم، ادرار کردن دردناک و یا مشکل، تورم پا یا مچ پا ، احساس خستگی و یا تنگی نفس
 • کاهش سلول های قرمز خون (کم خونی) ، پوست رنگ پریده، احساس سرگیجه و یا تنگی نفس، ضربان قلب سریع، مشکلات تمرکز
 • واکنش شدید پوست ، تب، گلو درد، تورم صورت و زبان ، سوزش در چشم، درد پوست و به دنبال آن بثورات پوستی قرمز یا بنفش است که گسترده هستند (به خصوص در صورت و یا قسمت بالای بدن) و تاول.

عوارض شایع جانبی ایبوپروفن:

 • ناراحتی معده، سوزش سردل خفیف، تهوع، استفراغ
 • نفخ، گاز، اسهال، یبوست
 • سرگیجه، سردرد، عصبانیت
 • خارش خفیف یا بثورات جلدی
 • شنیدن صدای زنگ در گوش شما
 • اطلاعات دوز مصرفی ایبوپروفن

دوز مصرف این دارو در بزرگ سالان می تواند از ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلی گرم خوراکی هر ۴ تا ۶ ساعت و یا در موارد مورد نیاز باشد و حداکثر مقدار مورد استفاده مجاز روزانه این دارو ۳۲۰۰ میلی گرم است و برای کودکان مقدار مصرف این دارو با توجه به وزن بدن کودک تعیین می شود.


عوارض شایع ایبوپروفن

چه داروهایی ایبوپروفن را تحت تاثیر قرار می دهند؟

اگر شما داروی ضد افسردگی مانند سیتالوپرام، ، فلوکستین (Prozac)، فلووکسامین، پاروکستین، سرترالین (Zoloft)، ترازودون، یا vilazodone را مصرف می کنید، قبل از استفاده از ایبوپروفن از دکتر خود در مورد تداخلات یا چگونگی مصرف سوال کنید چون مصرف هم زمان هر یک از این داروها با یک NSAID ، ممکن است باعث شود که شما به راحتی دچار خونریزی شوید.

یک دکتر یا داروساز بپرسید که آیا برای شما استفاده از ایبوپروفن همزمان با استفاده از هر یک از داروهای زیر، خطری ندارد:

 • لیتیم
 • متوترکسات
 • رقیق کننده خون (وارفارین، کومادین، Jantoven)
 • داروهای قلب یا فشار خون، مانند دارو های دیورتیک یا “قرص آب”
 • دارو های استروئیدی (مانند پردنیزولون)

منبع: drugs.com
این مقاله توسط مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه شده است. در صورتی که این مطلب، برای شما مفید بود، لطفا نظرات، انتقادات و موضوعات مورد علاقه پیشنهادی خود را با ما به اشتراک بگذارید.