اگزما کلمه ای مشتق شده از زبان یونانی است و  معنی آن  چیزی ” شبیه به جوش” است و هر کسی که  مبتلای به درماتیت آتوپیک شود رایج ترین شکل از اگزما است احتمالا می تواند دلیل ابتلایش را بداند. نشانه ها اغلب  خود را  به صورت قرمزی ، خارش دست و پای شما نشان می دهد و گاهی اوقات می تواند باعث زخم های باز و یا شبیه پوست پوسته پوسته و فلس مانند شود. به منظور محدود کردن شانس شما برای  تجربه عود  این بیماری ، در اینجا نه همه چیز برای جلوگیری این وضعیت را معرفی می کنیم.

  مقدمه : نقش فاکتور سن در بیماری اگزما

اگر چه ممکن است پیشرفت درماتیت آتوپیک برای اولین بار در  افراد  بزرگ سال روی داده باشد ، ولی اکثریت مردم آن را مدت کوتاهی پس از به دنیا آمدن  شاید در زمانی که هنوز ۲ ماهه هستند، تجربه می کنند. “اکثر مردم این عارضه را  در اوایل نوجوانی خود دارند ، اما این بیماری دوباره  می تواند در زندگی دوباره عود کند. ویتنی های ، پزشک متخصص و استادیار پوست و آسیب شناسی در دانشگاه دانشکده کلرادو پزشکی، در دنور، در این باره می گوید:  “برای برخی افراد، درماتیت آتوپیک از در طول دوران  بزرگ سالی ادامه می یابد و هرگز سیر این بیماری مجال کند شدن نمی یابد”. وی در ادامه می گوید: این وضعیت  احتمالا ارثی است، و معمولا در همان  چرخه رینیت آلرژیک و آسم رخ می دهد. “خانواده هایی که یک فرزند مبتلا به اگزما  دارند اغلب فرزند دیگری مبتلا به آسم و یا حتی یک فرزند سوم مبتلا به  رینیت فصلی یا تب یونجه دارند”.

انجام یک حمام لوکس

مدت طولانی غوطه ور شدن در وان  ممکن است فوق العاده به نظر برسد اما اگر شما درماتیت آتوپیک دارید ، بودن  در زمانی  بیش از حد طولانی در وان حمام می تواند باعث  ترک  خوردن پوست شما و  احساس خارش و قرمز شود. دفعه بعد که شما زیر دوش رفتید، این قانون طلایی را  به یاد داشته باشید:که  آب نباید خیلی داغ و یا نباید  بیش از حد سرد باشد، اما آب می تواند ولرم باشد. در حالت ایده آل، شما همچنین باید نباید حمام کردن شما طولانی تر از ۱۵ دقیقه در روز باشد، دکتر بالا است. دکتر های  در این باره می گوید:  “ما به مردم می گوییم که  مردم با انجام حمام کردن ملایم و نه بیش از خشک شدن پوست به خوبی از پوست خود محافظت کنند”.

پوشیدن یک لباس پشمی

دکتر های  در این باره می گوید که هر نوع بافت ساینده، مانند پشم و یا برخی از الیاف مصنوعی، ممکن است پوست شما را تحریک کند. انتخاب بهتردر مورد  لباس این است که : نرم، لباس پنبه با دوختی آزاد و بازار ، که باعث اصطکاک  پوست شما نشود. شما همچنین باید هر لباس جدید را که می خرید را قبل از پوشیدن بشویید چون برخی از آنها  حاوی رنگ هستند که باعث می شود که ظاهر  محصول(پارچه) در فروشگاه بهتر  به نظر برسد، اما ممکن است همین عامل  آغاز اگزما برای پوست شما شود.

استفاده از مواد شوینده لباس معطر

مواد شوینده لباس معطر و برخی از ورق خشک کن می تواند پوست شما را به زحمت بیندازد. محصولات که عاری از رایحه و رنگ هستند را انتخاب کنید. آنهایی که مایع هستند و  تمایل کمتری  به باقی ماندن دارند به  نسبت محصولات پودری کمتر تحریک کننده هستند. ما مواد شوینده بدون دترجنت  که به طور خاص برای افراد با پوست حساس طراحی شده است  را ترجیح می دهیم.

شستشو هر چیزی  بجز با  صابون بدون عطر

مشابه مواد شوینده لباس معطر ، صابون معطر،  فک حمام ، مواد شستشو بدن و لوسیون تمام می توانند باعث شوند که  پوست شما  احساس خشکی و خارش کند. دکتر بالا در این مورد می گوید: ” از صابون های ملایم استفاده کنید، صابون های بسیار معطر و یا خوشبو مناسب نیستند”.

خراشیدن پوست خود با ناخن

درماتیت اتوپیک گاهی به نام “خارش جوشی ” نام گذاری می شود. دکتر های در این باره می گوید: “برخی از مردم فکر می کنند که  شما  اول احساس خارش کرده و  پس از آن  با خاراندن پوست و ناخن زدن ، باعث آسیب به پوست می شوید  که منجر به راش می شود “. و در حالی که ایده خوب این  است که از  یک مرطوب کننده در اولین نشانه از مشکل استفاده کنید و ،شما همچنین باید ناخن را کوتاه  و صاف نگه دارید که باعث می شود  احتمال کمتری داشته باشد که با خاراندن به  پوست خود لطمه بزنید.

بیش از حد گرم یا سرد شدن

دکتر های در این باره می گوید: در طول ماه های گرم، درجه حرارت بالا (یا، احساس گرما) گاهی اوقات می تواند پوست را به اذیت کند و نه تنها این مورد بلکه عرق کردن هم  می تواند باعث سوزش شود. به همین ترتیب، سرد، آب و هوای خشک در زمستان هم  می تواند باعث شود که  خارش آغاز شود.

حذف  مرطوب کننده

برای جلوگیری از عود ، شما باید از مصرف تنها  محصولات خاص خودداری کنید . شما همچنین باید پوست خود را حداقل دو بار در روز با توجه به توصیه  آکادمی درماتولوژی آمریکا برای جلوگیری از خشکی یا ترک خوردن مرطوب کنید. برای این کار می توانید از ، لوسیون های  بدون عطر یا  مرطوب کننده و یا وازلین استفاده کنید. سعی کنید از یک محصول جدید در یک منطقه کوچک از پوست خود برای اولین بار استفاده کنید  تا این  فرصت را داشته باشید که ببینید که باعث می شود پوست شما  بعد استعمال آن دچار  احساس خارش و تحریک شود.

استفاده از مرطوب کننده برای جلوگیری از اگزما

خوردن غذاهای تحریک کننده

دکتر های  در این باره می گوید: اگر چه اکثر اگزما توسط رژیم غذایی  در افراد  ایجاد نمی شود ولی ممکن است مواردی گاه به گاه در درماتیت آتوپیک باشد که در آن  غذا یا نوشیدنی باعث تشدید شود. به دقت آنچه که ممکن است باعث عود بیماری در شما شود را پیگیری کرده ، سعی کنید برنامه های  زندگی روزمره شما (از جمله وعده های غذایی) را از مجله بررسی کنید . با نگاهی به نوشته های گذشته خود را، شما ممکن است قادر به شناسایی عامل بیماری باشید. برای مثال، اگر شما و دکتر شما فکر می کنم که شیر باعث عود این حالت می شود ، شما ممکن است بخواهید که شیر را از رژیم غذایی خود را  حذف کنید در حالی که یک متخصص تغذیه کمک می کند که مصرف آن را در حداقل مقدار نگه داشته و از  سایر غذاهای غنی از کلسیم استفاده کنید.

استرس خود را کنترل کنید

اگرچه تنش قطعا می تواند باعث عود این عارضه شود، اما  دکتر های  می گوید که استرس معمولا آخرین عاملی است  که پزشکان  به عنوان عامل ایجاد کننده ی این بیماری در نظر می گیرند. اما او همچنین اشاره می کند که همه بیماران او احساس خارش در شب را دارند که ممکن است ناشی  درماتیت آتوپیک یا هر وضعیت خارش پوستی دیگرباشد.  دکتر های در این باره می گوید :”این حالت در طی روز آرام می گیرد”. وی در ادامه می گوید: ” وقتی  شما با سرعت یک میلیون مایل در ساعت در حال رفتن به  سر کار هستید، احساس خارش نمی کنید.  چون شما زمانی برای رسیدگی به حساسیت های جسمی تان ندارید “.

منبع : HEALTH

این مقاله توسط Maria Masters به رشته تحریر در آمده  و توسط مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه شده است. در صورتی که این مطلب، برای شما مفید بود، لطفا نظرات، انتقادات و موضوعات مورد علاقه پیشنهادی خود را با ما به اشتراک بگذارید.