جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
داروی اسپیرونولاکتون

اسپیرونولاکتون( Aldactone): نکات کلیدی در حین مصرف و عوارض جانبی

اسپیرونولاکتون یک (قرص آب) مدر- نگهدارنده پتاسیم است که بدن شما را از جذب بیش از حد نمک و پایین آمدن سطح پتاسیم، شما مصون نگه می‌دارد. اسپیرونولاکتون برای تشخیص یا درمان یک بیماری است که در آن، مقادیر بیش از حدی از هورمون  آلدوسترون در بدن شما وجود دارد. آلدوسترون هورمون تولید شده توسط غده فوق کلیه برای کمک به تنظیم نمک و تعادل آب در بدن شما است.

اطلاعات مهم در مورد داروی اسپیرونولاکتون

این دارو همچنین احتباس مایعات (ادم) در افراد مبتلا به نارسایی احتقانی قلب، سیروز کبدی، یا یک اختلال کلیوی به نام سندرم نفروتیک  را درمان می‌کند. این دارو همچنین در درمان و یا جلوگیری از هیپوکالمی (سطوح پایین پتاسیم در خون) استفاده می‌شود.
همچنین این دارو  ممکن است برای اهداف غیر از مواردی که  در این راهنمای دارو ذکر شده،  استفاده  شود.
اگر شما مبتلا به بیماری‌های کلیوی، سطوح بالای پتاسیم در خون ، بیماری آدیسون (یک اختلال غده آدرنال)،  یا اینکه اگر شما قادر به ادرار کردن نیستید ، و یا اگر شما داروی اپلرنون را مصرف می‌کنید، شما نباید از این دارو استفاده کنید.
در مطالعاتی که در مورد این دارو بر روی  حیوانات انجام شده است، اسپیرونولاکتون باعث انواع خاصی از سرطان یا تومور می‌شود. معلوم نیست که آیا این اثرات در افرادی که  از این دارو استفاده می‌کنند رخ می‌دهد یا نه. در مورد این خطرات از  پزشک خود سؤال کنید.

 نکاتی   که باید  قبل از استفاده از داروی اسپیرونولاکتون بدانید

اگر شما به این دارو حساسیت(آلرژی) و یا موارد زیر را دارید، نباید آن را مصرف کنید:

• بیماری‌های کلیوی، و یا اگر شما قادر به ادرار کردن نیستید؛ • بیماری آدیسون (یک اختلال غده آدرنال)؛ • سطوح بالای پتاسیم در خون شما (هیپرکالمی)؛ • اگر شما داروی اپلرنون را مصرف می‌کنید.

در موارد زیر برای اینکه مطمئن شوید که مصرف  این دارو برای شما خطری ندارد، با پزشک خود مشورت کنید:

• بیماری‌های کبدی؛ • بیماری‌های قلبی؛ • عدم تعادل الکترولیت (مانند سطوح پایین منیزیم در خون شما)؛ • اگر شما یک داروی NSAID (داروی ضد التهابی غیر استروئیدی) مانند کلستیرامین، هپارین، لیتیوم، قلب و یا داروهای ضد فشار خون، مکمل‌های پتاسیم، داروهای استروئید، یا داروهای دیورتیک مصرف می‌کنید.

معلوم نیست که این دارو به نوزاد به دنیا نیامده آسیب می‌رساند یا نه. اگر در حالی که این دارو را مصرف می‌کنید، باردار هستید و یا قصد باردار شدن دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو می‌تواند از طریق شیر مادر به نوزاد انتقال پیدا کرده و به او صدمه بزند. در حین استفاده از این دارو نباید به کودک شیرخوار، شیر دهید.

چگونه باید داروی اسپیرونولاکتون را مصرف کنید؟

داروی اسپیرونولاکتون را دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید . راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. این دارو  را در دوز های بیشتر  و یا کمتر از مقادیر  توصیه شده، مصرف نکنید.
در حین استفاده از این دارو، شما ممکن است نیاز به انجام آزمایش‌های مکرری داشته باشید.
این دارو می‌تواند باعث نتایج غیر معمول در آزمایش‌های پزشکی خاصی شود. در این مورد به پزشک معالج خود درباره استفاده از این دارو بگویید.
اگر شما نیاز به عمل جراحی دارید، ممکن است که نیاز به توقف مصرف این دارو برای زمان کوتاهی داشته باشید. هر پزشک یا جراحی که قرار است شما را عمل کند باید از مصرف تاموکسیفن توسط شما مطلع باشد.
اگر شما تحت درمان برای فشار خون بالا هستید، استفاده از این دارو را حتی اگر شما احساس بهبودی کردید، ادامه دهید. فشار خون بالا اغلب بدون علامت است. شما ممکن است نیاز به استفاده از داروهای ضد فشار خون برای بقیه عمر خود، داشته باشید.
این دارو را در دمای اتاق به دور از گرما ، نور خورشید و یا رطوبت نگهداری  کنید.
نکات کلیدی در مورد مصرف اسپیرونولاکتون

چه اتفاقی می افتد اگر شما مصرف یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریباً هنگام مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید . برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنم، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت‌های پزشکی اورژانس و یا کمک‌های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید.

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنم؟

مصرف الکل می‌تواند عوارض جانبی خاصی از داروی  اسپیرونولاکتون را افزایش دهد.
از جایگزین‌های نمک یا  فرآورده های شیری کم سدیم  که حاوی پتاسیم هستند، استفاده نکنید. این محصولات می‌تواند سطح پتاسیم خون شما را در هنگام مصرف داروی اسپیرونولاکتون، خیلی بالا ببرد.
این دارو ممکن است تفکر یا پاسخ دهی شما را مختل کند. اگر شما در حال رانندگی و یا در حین انجام هر کاری هستید که نیاز دارد که به گوش باشید، هوشیار باشید.
اجتناب از رژیم غذایی پر نمک. نمک زیاد بدن شما باعث حفظ آب می‌شود، که ممکن است اثر این دارو را کاهش دهد.
جلوگیری از بیش از حد گرم شدن بدن یا کاهش آب بدن در حین ورزش و در آب و هوای گرم. دستورالعمل دکتر خود را در مورد نوع و مقدار مایعاتی که  شما باید بنوشید، دنبال کنید. در برخی موارد، نوشیدن بیش از حد مایعات می‌تواند به مانند مصرف ناکافی مایعات، خطرناک باشد.

عوارض جانبی این دارو

اگر شما نشانه‌هایی از یک واکنش آلرژیک به این دارو مانند : راش پوستی یا کهیر ( با یا بدون تب یا درد مفاصل ) ؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب‌ها، زبان یا گلو ، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

اگر موارد زیر را داشتید، مصرف این دارو را متوقف کرده و به پزشک خود اطلاع دهید :

• نشانه‌هایی از خونریزی معده مانند: مدفوع خونی یا قیری رنگ، سرفه خونی یا استفراغی که به نظر می‌رسد به رنگ قهوه باشد؛ • عوارض سطوح پتاسیم بالا مانند: ضربان آهسته قلب، نبض ضعیف، ضعف عضلانی و یا احساس لنگی، احساس خارش؛ • عوارض سطوح سدیم بالا مانند: سردرگمی، لکنت زبان، توهم، ضعف شدید، از دست دادن هماهنگی، احساس ناپایدار، تشنج، غش، تنفس کم عمق (تنفس ممکن است متوقف شود)؛ • علائم عدم تعادل الکترولیت مانند: خشکی دهان، افزایش تشنگی، خواب آلودگی، کمبود انرژی، احساس بی قراری، گیجی، تهوع، استفراغ، افزایش ادرار، گرفتگی عضلانی و یا ضعف، ضربان قلب سریع، ادرار کردن کم و یا عدم توانایی در دفع ادرار، یا احساس اینکه شما ممکن است بیهوش شوید.

عوارض جانبی شایع این دارو عبارت اند از:

• تهوع خفیف یا استفراغ، اسهال؛ • تورم پستان یا حساسیت پستان؛ • سرگیجه ، سردرد، خواب آلودگی خفیف، • گرفتگی عضلات پا؛ • ناتوانی جنسی، اشکال در نعوظ آلت تناسلی.

چه داروهایی مصرف این دارو را تحت تأثیر قرار می‌دهند؟

مصرف این دارو با داروهای دیگر که ممکن است شما را  دستخوش سرگیجه  کند یا فشار خون شما را  کاهش می‌دهد، می‌تواند این اثرات را بدتر کند. قبل از مصرف اسپیرونولاکتون با یک داروی مخدر درد،  یک داروی شل کننده‌ی عضلانی، یا داروهای مورد استفاده  برای درمان  اضطراب یا تشنج، با دکتر خود مشورت کنید.

دیگر داروها که ممکن است مصرف بیش از حد آنها با مصرف اسپیرونولاکتون تداخل داشته باشند،  داروهای بدون نسخه، ویتامین‌ها و داروهای گیاهی هستند. به دکتر یا هر مراقب سلامت شما، در مورد تمام داروهای مصرفی فعلی خود و یا داروهایی که شروع و یا متوقف کرده‌اید ، اطلاع دهید.

منبع: drugs.com این مقاله توسط مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه شده است. در صورتی که این مطلب، برای شما مفید بود، لطفاً نظرات، انتقادات و موضوعات مورد علاقه پیشنهادی خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

دیدگاه ها 35
Subscribe
اعلام کردن به
35 Comments
جدیدترین
قدیمی
Inline Feedbacks
View all comments

با سلام و عرض ادب اسپریینولاکتون در بدنسازی مورد استفاده قرار میگیره متوجه نشدم سدیم رو از بدن دفع میکنه یا پتاسیم و در کمبود یکی از این دو ماده چه نوع غذایی باید مصرف بشه با تشکر

با سلام ، اگر خشکی چشم داشته باشیم قرص اسپیرونولاکتون خشکی چشم رو بدتر میکنه؟

سلام عذر میخام من دکترم برای ریزش مو و موهای زائد برام اسپیرونولاکتون تجویز کردند من مشکل تخمدان پلی کیستیک دارم میخاستم بپرسم آیا پس از قطع مصرف اسپیرونولاکتون دوباره مشکل ریزش مو و موهای زائد برمیگردد؟

بله بعد از قطع دارو ریزش و موهای زاید برمیگرده

سلام من یک سوال داشتم؛
امروز دکتر پوست برای درمان جوش برای من اسپیرونولاکتون و داروهای دیگه ای رو تجویز کردن و دستور دادن در دوران پریود این قرص رو مصرف نکنم. سوالم این هست که با قطع ناگهانی دارو در دوره ی قاعدگی مشکلی پیش نمیاد؟ و اینکه با توجه به کارایی و عوارض دارو، بدن دچار کم آبی نخواهد شد؟

سلام خسته نباشید، من حدود یک ماه است که دوز ۲۵ این دارو را روزی دو عدد استفاده میکنم ، دو روز است که داخل لب و لثه ها قرمز شده است و حساس شده است طوری که انگار در حال زخم شدن است. کمی هم خشکی دهان دارم .آیا به دلیل کمی آبی ناشی از مصرف قرص است یا عوارض مستقیم آن است؟

با سلام من ۴ ماه پیش برای جوش صورت و گردن پیش دکتر پوست رفتم و این دارو رو روزی دو عدد ۲۵ میلیگرم تجویز کردن هنوز ۳ بسته مونده و الان به طور ناگهانی در پام و صورتم کیست چربی درآوردم امکانش هست از عوارض این دارو باشه ؟و اینکه در ماه رمضان نمیتونم دو نوبت قرص بخورم فواصل استفاده افطار تا سحر کمه اگه به جای دوتا یک قرص بخورم اشکالی نداره ؟؟؟

سلام.
من به خاطر درمان موهای زائدم همزمان با لیزر این دارو را شروع کردم. طبق دستور پزشکم قرار شد سه ماه از دو عدد قرص ۲۵ میل هر شب استفاده کنم و بعد از اون هر شب یه عدد ۱۰۰ میل. الان که دوماه هست این دارو را مصرف میکنم دوبار پریود بین دوره داشتم. کمتر از دوهفته از اتمام دوره ی قبل دوباره پریود شدم. دکترم میگن که طبیعیه و رفع میشه ولی من کمی نگرانم از این بابت. میخواستم نظر شما را هم بدونم. ممنون

سلام
منم دکتر این دارو رو داده برای موهای زائد صورتم به نظرتان استفاده کنم با این همه عوارض جانبی که داره چون خیلی ترسیدم از عوارضش؟؟؟

سلام من مشکل تخمدان پلی کیستیک دارم ودکتر برام قرص اسپیرونولاکتون تجویز کرده مشکلی که دارم اینه که وقتی این قرص رو میخورم مرتب میرم دستشویی واقعا از دستشویی رفتن زیاد خسته شدم میخواستم ببینم برای جلوگیری از ریزش مو و جوش صورت قرص دیگه هست که به جای اسپیرونولاکتون مصرف کنم تا به دکترم بهگم تا تجویزکنه ?????ک

سلام، من حدود دو ماه است که برای درمان ریزش مو اسپیرنولاکتون مصرف میکنم، ریزش موهایم به صفر رسیده اما دو بار در این ماه قاعدگی داشتم میتونم مصرف قرص رو قطع کنم? اگر ممکن است پاسخ برایم با ایمیل آر سال کنید، ممنون

سلام بعضی گفتن با خوردن اسپیرنولاکتون ضعف عضلانی گرفتیم این یعنی چه اتفاقی افتاده؟
من حدود هفت هشت ماهه ک درد و سوزش گردن و ستون فقرات وزانو دارم و دکتر که رفتم گفتن وزن عضلاته بدنت خیلی کمه و عضلاتت ضعیفه.
نمیتونم دیگه مثله قبل بدون درد باشم و بدون سوزش زانو راه برم.
آیا این همون نشونه ی ضعف عضلانیه؟من باید قطع کنم قرصمو البته من ۵۰میخورمصورتم جوش میرنه

باسلام
این قرص را دکتر برای رفع جوشهای صورتم تجویز کرده برای ۴ ماه اما الان ۲ ماه از شروع مصرف گذشته و جاهایی از گردنم قرمز رنگ شده میخام قرصو قطع کنم دکترم ایران نیست ازش مشورت بگیرم میشه راهنمایی کنید لطفا

سلام من مشکل بالا بودن پرولاکتین رو داشتم که روزی یه قرص اسپیرولاکتین ۱۰۰ و سیپروترون کامپاند برام تجویز کردن که ۱ ماهه دارم مصرف میکنم. اوایل دچار سردردهای خیییلی شدید شدم که برطرف شد اما منگی و ضعف عضلات و بالا آوردن و تهوع همیشگی رو دارم.. چون دکتر گفته که ۲ سال باید مصرف کنم این علائم همچنان ماندگاره یا باید داروم عوض شه؟

سلام میخواستم بدونم که ایا این عوارض دائمی و برگشت ناپذیر هستن؟؟مثلا در مورد بزرگ شدن سینه ها خیلی از جاها نوشته که موقتیه و بعد از توقف دارو دوباره مثل قبل میشه؟

سلام این دارو رو دکتر پوستم برای کنترل موهای زاید چونه و گردنم تجویز کرده راستش وقتی در موردش مطلب خوندم کمی گیج شدم هیچ ربطی به مطلب من نداره!؟

احتمال داره داروخانه اشتباه داده باشه؟؟!!

سلام من یکسال برای ریزش مو اسپیرونولاکتون مصرف کردم و بعد طبق دستور پزشک ناگهان قطع کردم و فیناسترایدو جایگزین کردم الان حدود شش ماه هست که دچار کهیر مزمن شدم و ضربان قلبم هم نامنظم شده
سوالم اینه آیا این مشکلات بخاطر قطع ناگهانی اسپیرونولاکتون هست؟ و آیا این عوارض برگشت پذیر هستن؟
چون من قبل از این هیچ بیماری و مشکلی نداشتم
فیناستراید رو هم خیلی کوتاه خوردم و به خاطر کهیر مصرفشو متوقف کردم خودم فکر میکنم همه ی اینها از عوارض اسپیرونولاکتون هست

با سلام مجدد من ازقرص اسپیرونولاکتون۱۰۰روزی یک قرص برای کنترل هورمون آلدسترون بالا که باعث فشارخون حمله ای برایم شده استفاده می کنم درکنار این قرص آملودیپین ۵ نیز مصرف می کنم وعلت فشارخون بالایم صرفا به دلیل افزایش همورمون آلدسترون بدون وجود علت توده ای درغددفوق کلیه می باشد مدت ۴ماهه مصرف میکنم مشکل کلیه وقلبی وریوی نیز ندارم بااین حال مصرف این داروها چندان موثرنشده است رژیم غذایی نیز دراین ۴ماه رعایت می کنم حال باین وضع آیا حاملگی ضرردارد درصورت قطع مصرف دارو به خاطر حاملگی چه کارکنم از کدام دارو استفاده کنم درصورت قطع اسپیرونولاکتون آیا… ادامه مطلب

با اجازه از همکار گرامی سلام خانم محترم پزشک شما داروی اسپیرونولاکتون را برای جلوگیری از عوارض آلدوسترون تجویز کردند و تا زمانی که مشکل غدد فوق کلیوی شما رفع نشه این دارو باید استفاده بشه. پزشک در ابتدا دارویی که احساس می کنند برای شما مناسب هست تجویز می کنند و با داروها کار می کنند تا داروی مناسب شما پیدا بشه. با پزشکتون صحبت کنید تا به جای آملودیپین داروی دیگه ای رو برای شما تجویز کنه. بهر حال داروی اسپیرونولاکتون به هیچ وجه نباید قطع بشه. در ضمن تقریبا اکثر داروهای فشار خون جزو داروهای با هشدار… ادامه مطلب

باسلام حدود ۴ ماه می شود به علت فشارخون بالا وافزایش هورمون آلدسترون دکتراین دارو را تجویز و روزی یک قرص ۱۰۰ مصرف میکنم ولی فشارخون حمله ای همچنان مثل سابق وجود دارد درکنار این دارو آملودیپین ۵ نیز مصرف میکنم فشاربالا تا۱۸ میرود وضربان قلبم نیز بالا میرود علت چیست چرا دارد اثرنمی کند

شایع نیست از وقتی اسپیرونولاکتون مصرف میکنم پستانم ب شدت درد داره احساس میکنم توش یه چیزی جدا شده ک میره این ور اون ور شبا اصلا ننیتونم از درد بخوابم

مقالات زیبایی

موی نازک
اگر موی نازک دارید این ۹ اشتباه آرایش مو را انجام ندهید
160
ضرورت و اهمیت استفاده از کرم مرطوب کننده برای تمام انواع پوست
نقش کلیدی مرطوب کننده ها در روتین مراقبت پوستی
1,229
روغن نارگیل
آیا روغن نارگیل برای پوست و بیماری‌های پوستی مفید است؟
1,727
روغن میوه نسترن
روغن میوه نسترن (رزهیپ) چه فوایدی دارد، روشهای استفاده از آن چیست؟
6,413
سبک جدید کانتور
با سبک جدید کانتور کردن در سال ۲۰۱۹ آشنا شوید
3,694
ترفندهای آرایش چشم
ترفندهای آرایش چشم برای خانم‌هایی که چشمان گود دارند
5,574

مقالات سلامت

مضرات دمپایی لا انگشتی
دمپایی لا انگشتی (دمپایی ابری) را به این ۱۱ دلیل هرگز نپوشید
36
کولونوسکوپی
کولونوسکوپی ؛ دلایل، نحوه انجام، آمادگی پیشرفته و روشهای جایگزین
44
رفع جوش چرکی
رفع جوش چرکی با ۴ درمان طبیعی و سریع و روشهای موثر دیگر
70
آمیلوئیدوز
آمیلوئیدوز بر چند نوع است، روشهای تشخیص و درمان آن چگونه است؟
57
داروی رمدسیویر درمانی قدرتمند برای غلبه بر بیماری کرونا
126
داروی نیزاتیدین و نگاهی جامع به نحوه عملکرد و کارایی این دارو در بهبود سلامت
97

مقالات آشپزی

خوراک برنج و مرغ در فر
خوراک برنج و مرغ در فر با ادویه ایتالیایی و طعم عالی
57
سیب زمینی برشته در فر
سیب زمینی برشته در فر با حداقل روغن و سرشار از ادویه
166
طرز تهیه نان خامه ای
طرز تهیه نان خامه ای به صورت حرفه‌ای و با ارائه همه نکات لازم
202
پنیر موزارلا
طرز تهیه پنیر موزارلا تازه و خانگی برای انواع غذاها با همه نکات لازم
286
خواص و طرز تهیه آب استخوان
خواص آب استخوان یا آب قلم و طرز تهیه آن در خانه به بهترین روش
435
نان سفید خانگی
نان سفید خانگی به روشی آسان برای تهیه انواع ساندویچ و اسنک
343

مقالات تغذیه

سلامت ریه
سلامت ریه را با این ۲۰ خوراکی تضمین کنید
36
کلسیم پیروات
کلسیم پیروات چه فوایدی دارد و چگونه مصرف می‌شود؟
38
خواص ریحان
ریحان گیاهی شگفت انگیز با خواصی بی نظیر طبق بررسی های علمی
61
خواص جوانه
خواص جوانه حبوبات و غلات و طرز تهیه آنها در خانه به چندین روش متنوع
80
مکمل ملاتونین
مکمل ملاتونین چه فوایدی دارد، دوز توصیه شده و عوارض آن چیست؟  
146
کمبود ویتامین B12
علائم کمبود ویتامین B12 که باید به آنها توجه کرد
235