جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
داروی اسپیرونولاکتون

اسپیرونولاکتون( Aldactone): نکات کلیدی در حین مصرف و عوارض جانبی

اسپیرونولاکتون یک (قرص آب) مدر- نگهدارنده پتاسیم است که بدن شما را از جذب بیش از حد نمک و پایین آمدن سطح پتاسیم، شما مصون نگه می‌دارد. اسپیرونولاکتون برای تشخیص یا درمان یک بیماری است که در آن، مقادیر بیش از حدی از هورمون  آلدوسترون در بدن شما وجود دارد. آلدوسترون هورمون تولید شده توسط غده فوق کلیه برای کمک به تنظیم نمک و تعادل آب در بدن شما است.

اطلاعات مهم در مورد داروی اسپیرونولاکتون

این دارو همچنین احتباس مایعات (ادم) در افراد مبتلا به نارسایی احتقانی قلب، سیروز کبدی، یا یک اختلال کلیوی به نام سندرم نفروتیک  را درمان می‌کند. این دارو همچنین در درمان و یا جلوگیری از هیپوکالمی (سطوح پایین پتاسیم در خون) استفاده می‌شود.
همچنین این دارو  ممکن است برای اهداف غیر از مواردی که  در این راهنمای دارو ذکر شده،  استفاده  شود.
اگر شما مبتلا به بیماری‌های کلیوی، سطوح بالای پتاسیم در خون ، بیماری آدیسون (یک اختلال غده آدرنال)،  یا اینکه اگر شما قادر به ادرار کردن نیستید ، و یا اگر شما داروی اپلرنون را مصرف می‌کنید، شما نباید از این دارو استفاده کنید.
در مطالعاتی که در مورد این دارو بر روی  حیوانات انجام شده است، اسپیرونولاکتون باعث انواع خاصی از سرطان یا تومور می‌شود. معلوم نیست که آیا این اثرات در افرادی که  از این دارو استفاده می‌کنند رخ می‌دهد یا نه. در مورد این خطرات از  پزشک خود سؤال کنید.

 نکاتی   که باید  قبل از استفاده از داروی اسپیرونولاکتون بدانید

اگر شما به این دارو حساسیت(آلرژی) و یا موارد زیر را دارید، نباید آن را مصرف کنید:

• بیماری‌های کلیوی، و یا اگر شما قادر به ادرار کردن نیستید؛ • بیماری آدیسون (یک اختلال غده آدرنال)؛ • سطوح بالای پتاسیم در خون شما (هیپرکالمی)؛ • اگر شما داروی اپلرنون را مصرف می‌کنید.

در موارد زیر برای اینکه مطمئن شوید که مصرف  این دارو برای شما خطری ندارد، با پزشک خود مشورت کنید:

• بیماری‌های کبدی؛ • بیماری‌های قلبی؛ • عدم تعادل الکترولیت (مانند سطوح پایین منیزیم در خون شما)؛ • اگر شما یک داروی NSAID (داروی ضد التهابی غیر استروئیدی) مانند کلستیرامین، هپارین، لیتیوم، قلب و یا داروهای ضد فشار خون، مکمل‌های پتاسیم، داروهای استروئید، یا داروهای دیورتیک مصرف می‌کنید.

معلوم نیست که این دارو به نوزاد به دنیا نیامده آسیب می‌رساند یا نه. اگر در حالی که این دارو را مصرف می‌کنید، باردار هستید و یا قصد باردار شدن دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو می‌تواند از طریق شیر مادر به نوزاد انتقال پیدا کرده و به او صدمه بزند. در حین استفاده از این دارو نباید به کودک شیرخوار، شیر دهید.

چگونه باید داروی اسپیرونولاکتون را مصرف کنید؟

داروی اسپیرونولاکتون را دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید . راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. این دارو  را در دوز های بیشتر  و یا کمتر از مقادیر  توصیه شده، مصرف نکنید.
در حین استفاده از این دارو، شما ممکن است نیاز به انجام آزمایش‌های مکرری داشته باشید.
این دارو می‌تواند باعث نتایج غیر معمول در آزمایش‌های پزشکی خاصی شود. در این مورد به پزشک معالج خود درباره استفاده از این دارو بگویید.
اگر شما نیاز به عمل جراحی دارید، ممکن است که نیاز به توقف مصرف این دارو برای زمان کوتاهی داشته باشید. هر پزشک یا جراحی که قرار است شما را عمل کند باید از مصرف تاموکسیفن توسط شما مطلع باشد.
اگر شما تحت درمان برای فشار خون بالا هستید، استفاده از این دارو را حتی اگر شما احساس بهبودی کردید، ادامه دهید. فشار خون بالا اغلب بدون علامت است. شما ممکن است نیاز به استفاده از داروهای ضد فشار خون برای بقیه عمر خود، داشته باشید.
این دارو را در دمای اتاق به دور از گرما ، نور خورشید و یا رطوبت نگهداری  کنید.
نکات کلیدی در مورد مصرف اسپیرونولاکتون

چه اتفاقی می افتد اگر شما مصرف یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریباً هنگام مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید . برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنم، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت‌های پزشکی اورژانس و یا کمک‌های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید.

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنم؟

مصرف الکل می‌تواند عوارض جانبی خاصی از داروی  اسپیرونولاکتون را افزایش دهد.
از جایگزین‌های نمک یا  فرآورده های شیری کم سدیم  که حاوی پتاسیم هستند، استفاده نکنید. این محصولات می‌تواند سطح پتاسیم خون شما را در هنگام مصرف داروی اسپیرونولاکتون، خیلی بالا ببرد.
این دارو ممکن است تفکر یا پاسخ دهی شما را مختل کند. اگر شما در حال رانندگی و یا در حین انجام هر کاری هستید که نیاز دارد که به گوش باشید، هوشیار باشید.
اجتناب از رژیم غذایی پر نمک. نمک زیاد بدن شما باعث حفظ آب می‌شود، که ممکن است اثر این دارو را کاهش دهد.
جلوگیری از بیش از حد گرم شدن بدن یا کاهش آب بدن در حین ورزش و در آب و هوای گرم. دستورالعمل دکتر خود را در مورد نوع و مقدار مایعاتی که  شما باید بنوشید، دنبال کنید. در برخی موارد، نوشیدن بیش از حد مایعات می‌تواند به مانند مصرف ناکافی مایعات، خطرناک باشد.

عوارض جانبی این دارو

اگر شما نشانه‌هایی از یک واکنش آلرژیک به این دارو مانند : راش پوستی یا کهیر ( با یا بدون تب یا درد مفاصل ) ؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب‌ها، زبان یا گلو ، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

اگر موارد زیر را داشتید، مصرف این دارو را متوقف کرده و به پزشک خود اطلاع دهید :

• نشانه‌هایی از خونریزی معده مانند: مدفوع خونی یا قیری رنگ، سرفه خونی یا استفراغی که به نظر می‌رسد به رنگ قهوه باشد؛ • عوارض سطوح پتاسیم بالا مانند: ضربان آهسته قلب، نبض ضعیف، ضعف عضلانی و یا احساس لنگی، احساس خارش؛ • عوارض سطوح سدیم بالا مانند: سردرگمی، لکنت زبان، توهم، ضعف شدید، از دست دادن هماهنگی، احساس ناپایدار، تشنج، غش، تنفس کم عمق (تنفس ممکن است متوقف شود)؛ • علائم عدم تعادل الکترولیت مانند: خشکی دهان، افزایش تشنگی، خواب آلودگی، کمبود انرژی، احساس بی قراری، گیجی، تهوع، استفراغ، افزایش ادرار، گرفتگی عضلانی و یا ضعف، ضربان قلب سریع، ادرار کردن کم و یا عدم توانایی در دفع ادرار، یا احساس اینکه شما ممکن است بیهوش شوید.

عوارض جانبی شایع این دارو عبارت اند از:

• تهوع خفیف یا استفراغ، اسهال؛ • تورم پستان یا حساسیت پستان؛ • سرگیجه ، سردرد، خواب آلودگی خفیف، • گرفتگی عضلات پا؛ • ناتوانی جنسی، اشکال در نعوظ آلت تناسلی.

چه داروهایی مصرف این دارو را تحت تأثیر قرار می‌دهند؟

مصرف این دارو با داروهای دیگر که ممکن است شما را  دستخوش سرگیجه  کند یا فشار خون شما را  کاهش می‌دهد، می‌تواند این اثرات را بدتر کند. قبل از مصرف اسپیرونولاکتون با یک داروی مخدر درد،  یک داروی شل کننده‌ی عضلانی، یا داروهای مورد استفاده  برای درمان  اضطراب یا تشنج، با دکتر خود مشورت کنید.

دیگر داروها که ممکن است مصرف بیش از حد آنها با مصرف اسپیرونولاکتون تداخل داشته باشند،  داروهای بدون نسخه، ویتامین‌ها و داروهای گیاهی هستند. به دکتر یا هر مراقب سلامت شما، در مورد تمام داروهای مصرفی فعلی خود و یا داروهایی که شروع و یا متوقف کرده‌اید ، اطلاع دهید.

منبع: drugs.com این مقاله توسط مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه شده است. در صورتی که این مطلب، برای شما مفید بود، لطفاً نظرات، انتقادات و موضوعات مورد علاقه پیشنهادی خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

دیدگاه ها 33
2000
18 Comment threads
15 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
20 Comment authors
  Subscribe  
جدیدترین قدیمی
اعلام کردن به
نازنین

با سلام ، اگر خشکی چشم داشته باشیم قرص اسپیرونولاکتون خشکی چشم رو بدتر میکنه؟

بهاره

سلام عذر میخام من دکترم برای ریزش مو و موهای زائد برام اسپیرونولاکتون تجویز کردند من مشکل تخمدان پلی کیستیک دارم میخاستم بپرسم آیا پس از قطع مصرف اسپیرونولاکتون دوباره مشکل ریزش مو و موهای زائد برمیگردد؟

سپید

بله بعد از قطع دارو ریزش و موهای زاید برمیگرده

لیانا

سلام من یک سوال داشتم؛
امروز دکتر پوست برای درمان جوش برای من اسپیرونولاکتون و داروهای دیگه ای رو تجویز کردن و دستور دادن در دوران پریود این قرص رو مصرف نکنم. سوالم این هست که با قطع ناگهانی دارو در دوره ی قاعدگی مشکلی پیش نمیاد؟ و اینکه با توجه به کارایی و عوارض دارو، بدن دچار کم آبی نخواهد شد؟

Zeinal

سلام خسته نباشید، من حدود یک ماه است که دوز ۲۵ این دارو را روزی دو عدد استفاده میکنم ، دو روز است که داخل لب و لثه ها قرمز شده است و حساس شده است طوری که انگار در حال زخم شدن است. کمی هم خشکی دهان دارم .آیا به دلیل کمی آبی ناشی از مصرف قرص است یا عوارض مستقیم آن است؟

شیما

با سلام من ۴ ماه پیش برای جوش صورت و گردن پیش دکتر پوست رفتم و این دارو رو روزی دو عدد ۲۵ میلیگرم تجویز کردن هنوز ۳ بسته مونده و الان به طور ناگهانی در پام و صورتم کیست چربی درآوردم امکانش هست از عوارض این دارو باشه ؟و اینکه در ماه رمضان نمیتونم دو نوبت قرص بخورم فواصل استفاده افطار تا سحر کمه اگه به جای دوتا یک قرص بخورم اشکالی نداره ؟؟؟

هورا

سلام.
من به خاطر درمان موهای زائدم همزمان با لیزر این دارو را شروع کردم. طبق دستور پزشکم قرار شد سه ماه از دو عدد قرص ۲۵ میل هر شب استفاده کنم و بعد از اون هر شب یه عدد ۱۰۰ میل. الان که دوماه هست این دارو را مصرف میکنم دوبار پریود بین دوره داشتم. کمتر از دوهفته از اتمام دوره ی قبل دوباره پریود شدم. دکترم میگن که طبیعیه و رفع میشه ولی من کمی نگرانم از این بابت. میخواستم نظر شما را هم بدونم. ممنون

ملیحه

سلام
منم دکتر این دارو رو داده برای موهای زائد صورتم به نظرتان استفاده کنم با این همه عوارض جانبی که داره چون خیلی ترسیدم از عوارضش؟؟؟

بهار

سلام من مشکل تخمدان پلی کیستیک دارم ودکتر برام قرص اسپیرونولاکتون تجویز کرده مشکلی که دارم اینه که وقتی این قرص رو میخورم مرتب میرم دستشویی واقعا از دستشویی رفتن زیاد خسته شدم میخواستم ببینم برای جلوگیری از ریزش مو و جوش صورت قرص دیگه هست که به جای اسپیرونولاکتون مصرف کنم تا به دکترم بهگم تا تجویزکنه ?????ک

مریم

سلام، من حدود دو ماه است که برای درمان ریزش مو اسپیرنولاکتون مصرف میکنم، ریزش موهایم به صفر رسیده اما دو بار در این ماه قاعدگی داشتم میتونم مصرف قرص رو قطع کنم? اگر ممکن است پاسخ برایم با ایمیل آر سال کنید، ممنون

مهسا

سلام بعضی گفتن با خوردن اسپیرنولاکتون ضعف عضلانی گرفتیم این یعنی چه اتفاقی افتاده؟
من حدود هفت هشت ماهه ک درد و سوزش گردن و ستون فقرات وزانو دارم و دکتر که رفتم گفتن وزن عضلاته بدنت خیلی کمه و عضلاتت ضعیفه.
نمیتونم دیگه مثله قبل بدون درد باشم و بدون سوزش زانو راه برم.
آیا این همون نشونه ی ضعف عضلانیه؟من باید قطع کنم قرصمو البته من ۵۰میخورمصورتم جوش میرنه

شهره

باسلام
این قرص را دکتر برای رفع جوشهای صورتم تجویز کرده برای ۴ ماه اما الان ۲ ماه از شروع مصرف گذشته و جاهایی از گردنم قرمز رنگ شده میخام قرصو قطع کنم دکترم ایران نیست ازش مشورت بگیرم میشه راهنمایی کنید لطفا

zohre

سلام من مشکل بالا بودن پرولاکتین رو داشتم که روزی یه قرص اسپیرولاکتین ۱۰۰ و سیپروترون کامپاند برام تجویز کردن که ۱ ماهه دارم مصرف میکنم. اوایل دچار سردردهای خیییلی شدید شدم که برطرف شد اما منگی و ضعف عضلات و بالا آوردن و تهوع همیشگی رو دارم.. چون دکتر گفته که ۲ سال باید مصرف کنم این علائم همچنان ماندگاره یا باید داروم عوض شه؟

Melika

سلام میخواستم بدونم که ایا این عوارض دائمی و برگشت ناپذیر هستن؟؟مثلا در مورد بزرگ شدن سینه ها خیلی از جاها نوشته که موقتیه و بعد از توقف دارو دوباره مثل قبل میشه؟

بهناز

سلام این دارو رو دکتر پوستم برای کنترل موهای زاید چونه و گردنم تجویز کرده راستش وقتی در موردش مطلب خوندم کمی گیج شدم هیچ ربطی به مطلب من نداره!؟

احتمال داره داروخانه اشتباه داده باشه؟؟!!

زهرا

سلام من یکسال برای ریزش مو اسپیرونولاکتون مصرف کردم و بعد طبق دستور پزشک ناگهان قطع کردم و فیناسترایدو جایگزین کردم الان حدود شش ماه هست که دچار کهیر مزمن شدم و ضربان قلبم هم نامنظم شده
سوالم اینه آیا این مشکلات بخاطر قطع ناگهانی اسپیرونولاکتون هست؟ و آیا این عوارض برگشت پذیر هستن؟
چون من قبل از این هیچ بیماری و مشکلی نداشتم
فیناستراید رو هم خیلی کوتاه خوردم و به خاطر کهیر مصرفشو متوقف کردم خودم فکر میکنم همه ی اینها از عوارض اسپیرونولاکتون هست

مریم

با سلام مجدد من ازقرص اسپیرونولاکتون۱۰۰روزی یک قرص برای کنترل هورمون آلدسترون بالا که باعث فشارخون حمله ای برایم شده استفاده می کنم درکنار این قرص آملودیپین ۵ نیز مصرف می کنم وعلت فشارخون بالایم صرفا به دلیل افزایش همورمون آلدسترون بدون وجود علت توده ای درغددفوق کلیه می باشد مدت ۴ماهه مصرف میکنم مشکل کلیه وقلبی وریوی نیز ندارم بااین حال مصرف این داروها چندان موثرنشده است رژیم غذایی نیز دراین ۴ماه رعایت می کنم حال باین وضع آیا حاملگی ضرردارد درصورت قطع مصرف دارو به خاطر حاملگی چه کارکنم از کدام دارو استفاده کنم درصورت قطع اسپیرونولاکتون آیا… ادامه مطلب

هالث

با اجازه از همکار گرامی سلام خانم محترم پزشک شما داروی اسپیرونولاکتون را برای جلوگیری از عوارض آلدوسترون تجویز کردند و تا زمانی که مشکل غدد فوق کلیوی شما رفع نشه این دارو باید استفاده بشه. پزشک در ابتدا دارویی که احساس می کنند برای شما مناسب هست تجویز می کنند و با داروها کار می کنند تا داروی مناسب شما پیدا بشه. با پزشکتون صحبت کنید تا به جای آملودیپین داروی دیگه ای رو برای شما تجویز کنه. بهر حال داروی اسپیرونولاکتون به هیچ وجه نباید قطع بشه. در ضمن تقریبا اکثر داروهای فشار خون جزو داروهای با هشدار… ادامه مطلب

مریم

باسلام حدود ۴ ماه می شود به علت فشارخون بالا وافزایش هورمون آلدسترون دکتراین دارو را تجویز و روزی یک قرص ۱۰۰ مصرف میکنم ولی فشارخون حمله ای همچنان مثل سابق وجود دارد درکنار این دارو آملودیپین ۵ نیز مصرف میکنم فشاربالا تا۱۸ میرود وضربان قلبم نیز بالا میرود علت چیست چرا دارد اثرنمی کند

Sevin

شایع نیست از وقتی اسپیرونولاکتون مصرف میکنم پستانم ب شدت درد داره احساس میکنم توش یه چیزی جدا شده ک میره این ور اون ور شبا اصلا ننیتونم از درد بخوابم

مقالات زیبایی

ضرورت و اهمیت استفاده از کرم مرطوب کننده برای تمام انواع پوست
نقش کلیدی مرطوب کننده ها در روتین مراقبت پوستی
887
روغن نارگیل
آیا روغن نارگیل برای پوست و بیماری‌های پوستی مفید است؟
1,248
روغن میوه نسترن
روغن میوه نسترن (رزهیپ) چه فوایدی دارد، روشهای استفاده از آن چیست؟
4,154
سبک جدید کانتور
با سبک جدید کانتور کردن در سال ۲۰۱۹ آشنا شوید
3,168
ترفندهای آرایش چشم
ترفندهای آرایش چشم برای خانم‌هایی که چشمان گود دارند
4,425
براش های آرایشی خود را به این روش تمیز کنید و بشویید
براش های آرایشی خود را به این روش تمیز کنید و بشویید
1,603

مقالات سلامت

خواص آویشن
خواص آویشن گیاهی ضد ویروس با فواید فراوان طبی و حتی درمان سرطان
68
تست فریتین
تست فریتین آزمایش خون؛ مقدار نرمال و درمان وضعیت غیر نرمال
232
خواص گیاه گزنه
گیاه گزنه ؛ خواص، روشهای استفاده و شیوه های مقابله با گزش گیاه
485
معرفی بیماری آنفولانزا
بیماری آنفولانزا و نگاهی به ویژگی ها و راههای غلبه بر این بیماری
386
درماتیت سبوره
درماتیت سبوره (شوره سنگین)، علائم و انواع روشهای درمان طبی و خانگی
409
رینوفیما
رینوفیما چیست و چگونه درمان می‌شود؟
1,144

مقالات آشپزی

نان تورتیلا خانگی
نان تورتیلا خانگی با آرد گندم، بدون نیاز به فر و مخمر
714
شیرینی کانولی
شیرینی کانولی ؛ شیرینی ایتالیایی صدفی با مغزی پنیر و شکلات
295
موس شکلات
بهترین موس شکلات با طعمی عالی و بافتی لطیف
354
رولت کدو حلوایی
رولت کدو حلوایی با طعم و رنگی عالی برای مهمانی‌های گرم زمستانه
503
کاری مرغ
طرز تهیه خورش کاری مرغ به دو روش و شرح کامل ادویه مخصوص
901
مافین کدو
مافین کدو حلوایی با رنگ زیبا برای صبح‌های سرد زمستان
768

مقالات تغذیه

تغذیه در سفر
آنچه باید درباره تغذیه در سفر بدانیم
161
خرما
۵ خاصیت اثبات شده مصرف خرما که بدون شک باید با آن‌ها آشنا شد
146
بهترین و بدترین رژیم غذایی برای قلب
بهترین و بدترین رژیم غذایی برای قلب و عروق کدام هستند؟
251
خواص لبو
خواص لبو (ریشه چغندر) و عوارض آن بر پایه تحقیقات علمی و روشهای استفاده
264
معرفی خواص مولیبدنوم
خواص مولیبدنوم و معرفی چند مورد شگفت انگیز از این خواص
850
میوه پوملو
میوه پوملو (گریپ فروت چینی) و معرفی فواید شگفت انگیز مصرف آن
783