استایل مینیمال یکی از انواع سبک‌های مد و فشن است که در آن سادگی بیش از هر چیزی دیگری اهمیت دارد. این سبک به عنوان یک متد برای تولید آثار هنری در دهه ۱۹۶۰ میلادی معرفی شد و در مجسمه سازی و نقاشی بیش از عرصه‌های دیگر مجال بروز یافت اما به تدریج این استایل راه خود را به دنیای مد و فشن هم باز کرد و اکنون استایل مینیمال یکی از پرکاربردترین و محبوب‌ترین سبک‌های طراحی لباس و استایل تبدیل شده است. این سبک مزایای زیادی دارد و اگر اصول آن را رعایت کنید با وجود سادگی تیپ شما خسته کننده و تکراری نخواهد شد. در این مقاله به معرفی استایل مینیمال می‌پردازیم و به شما می‌گوییم که چطور به این سبک لباس بپوشید.

کامیل استایلز Camille Styles یکی از وبلاگ نویسان معروف مد و فشن است که توصیه‌های جالب و جذابی را می‌توانید درباره ترکیب لباس و دکوراسیون منزل در وبلاگ شخصی او پیدا کنید اما استایل شخصی خود او هم به اندازه مطالب وبلاگش جذابیت و زیبایی دارد و می‌تواند الگویی مناسب برای خانم‌های شیکپوش باشد. استایل غالب کامیل استایلز سبک مینیمال است. او لباس‌های ساده و معمولی را طوری می‌پوشد که گویی برای او طراحی شده‌اند و ترکیب این لباس‌های ساده با هم چنان جذاب و جدید است که تا حدی سهل و ممتنع به نظر می‌رسد. اگر به وبلاگ او نگاهی بیندازید خواهید دید که کامیل استایلز مرتب‌ترین و خلوت‌ترین کمد لباس را دارد و تنها با انتخاب درست و رعایت اصول شیکپوشی توانسته است در استایل مینیمال به چنین مهارتی دست پیدا کند. در ادامه این مقاله رازهای کامیل استایلز را برای رسیدن به یک تیپ مینیمال و جذاب می‌خوانید.

به دنبال یک سیلوئت جذاب برای ترکیب لباس خود باشید

سیلوئت Silhouette در زبان انگلیسی به معنای سایه است و در مد و فشن به فرم کلی لباس و استال شما اطلاق می‌شود یعنی خطوط دوری که در اندام شما پس از پوشیدن لباس مشاهده می‌شود فارغ از ترکیب بندی و رنگ بندی و جزئیات دیگر. در استایل مینیمال یکی از فاکتورهای تعیین کننده زیبایی لباس‌های شما همین سیلوئت است و شما می‌توانید با انتخاب سیلوئت مناسب و جذاب تیپ جذاب‌تر و ساده‌تری برای خودتان داشته باشید. به طور مثال یک تونیک ساده و معمولی سفید با آستین کوتاه شاید شرایط قرار گرفتن در استایل مینیمال را داشته باشد اما اگر مدل آستین‌های این تونیک دولمن باشد تغییری چشمگیر در سیلوئت لباس به وجود می‌آورد و آن را از حالت کسل کننده و تکراری خارج می‌کند و در نزدیک شدن به فرم‌های هندسی که از اصول سبک مینیمال است نیز تاثیر دارد. همین کار را می‌توانید با یک مانتوی فون یا یک شلوار گشاد راسته هم انجام دهید و ترکیبی چشمگیر اما تطبیق پذیر و ساده برای خودتان بسازید.

استایل مینیمال

در استایل مینیمال لازم است همه لباس‌ها اندازه باشند

اندازه بودن لباس‌ها اولین اصل در شیکپوشی است و فارغ از این که استایل شما خانمانه است یا مینیمال یا هر سبک دیگری لازم است که این اندازه بودن را همیشه مد نظر داشته باشید. از آنجایی که لباس‌های سبک مینیمال ساده هستند اندازه بودن در مورد آن‌ها اهمیت بسیار بیشتری پیدا می‌کند و لازم است که حتما لبه‌های شلوارتان را اگر بلند یا کوتاه است اندازه کنید یا اگر کمر شلوار شما گشاد است و با فاصله روی کمر می‌ایستد آن را به خیاط بدهید تا اندازه کند. لباس‌های سبک مینیمال باید شیک و گران به نظر برسند و این زمانی محقق خواهد شد که لباس تنگ یا گشاد یا بلند و کوتاه نباشد.گاهی این سوء تفاهم پیش می‌آید که در سبک مینیمال باید از لباس‌های گشاد و بلند استفاده شود. هرچند لباس‌های اورسایز با سبک مینیمال هم طرفداران زیادی دارند اما اورسایز بودن به معنای اندازه نبودن لباس‌ها نیست. بنابراین لازم است هر لباسی را که می‌خواهید بپوشید کاملا بررسی کرده و اندازه تن خود کنید. این کار هزینه زیادی ندارد و کمک می‌کند که فرم اندام شما بهتر و زیباتر دیده شود.

لباس‌هایی با رنگ‌های یکدست و بدون طرح بپوشید

اصل اساسی در سبک مینیمال یکدست بودن رنگ‌ها و عدم وجود طرح و بافت خاص روی آن‌ها است که این اصل باید در مد و استایل به این سبک هم رعایت شود. البته برخی افراد تصور می‌کنند سبک مینیمال یعنی فقط استفاده از رنگ‌های خنثی مثل سیاه و سفید و خاکستری و رنگ‌های مرده دیگر. این قانون شاید در بخش هنری سبک مینیمال صحیح باشد اما در استایل مینیمال پوشاک لزومی به آن وجود ندارد، هرچند رنگ‌های خنثی مثل بژ و خاکستری و صورتی چرک همیشه شیک و سطح بالا هستند اما شما می‌توانید از رنگ‌های شاد و روشن هم در ترکیب لباس‌های خود استفاده کنید مثل رنگ قرمز، سبز، زرد و هر رنگی که مورد علاقه شماست به شرطی که لباس رنگ یکدستی داشته باشد و طرح و بافت خاصی در آن مثل خز وجود نداشته باشد. البته در کاربرد رنگ زیاده روی نکنید و حداکثر یک رنگ تند در ترکیب لباس‌های خود داشته باشید و بقیه لباس‌ها را از همان رنگ‌های خنثی مثل سیاه و سفید و بژ انتخاب کنید.

استایل مینیمال

البته اگر لباس طرح‌دار می‌خواهید راه راه بهترین گزینه است

اگرچه لباس‌های طرح‌دار در استایل مینیمال مجاز نیستند اما طرح راه راه یک استثنا است. این طرح بسیار ساده است و همه شرایط سبک مینیمال را دارد و شاید به همین دلیل است که خانم‌های فرانسوی طرح راه راه را خیلی دوست دارند، در نتیجه اگر به استفاده از لباس‌های طرح‌دار اصرار دارید می‌توانید لباس راه راه را برای خودتان انتخاب کنید. راه راه افقی یا عمودی محدودیتی ندارد اما رنگ بندی آن باید ساده و محدود (سیاه و سفید و یا سفید با رنگ‌های ملایم دیگر) و یکدست و منظم باشد و عرض راه‌های آن خیلی باریک و ریز نباشد تا اصول سبک مینیمال را زیر پا نگذارد. مزیت دیگر لباس راه راه این است که با هر نوع لباس طرح‌دار یا ساده دیگری قابل ترکیب است و لازم نیست که نگران هماهنگ نبودن آن باشید.

استایل مینیمال

در استایل مینیمال بافت را با اکسسوری‌ها بسازید

استایل تکرنگ یکی از انواع استایل مینیمال است اما برخلاف آن چه که تصور می‌شود این استایل بی‌دردسر نیست و نیاز به دقت و ظرافت زیادی دارد. رمز موفقیت در چنین استایلی که ممکن است تکراری و کسل کننده باشد استفاده از بافت‌ها و تزئینات مختلف برای ایجاد تنوع است. بافت در استایل تکرنگ نقش مهمی ایفا می‌کند چون به این استایل که مستعد تک بعدی شدن است عمق می‌دهند و باعث شیک‌تر شدن آن می‌شوند اما همان طور که قبلا گفته شد در سبک مینیمال برای استفاده از بافت محدودیت وجود دارد حال اگر تصمیم دارید استایل تکرنگ و مینیمال داشته باشید بهترین گزینه برای شما استفاده از اکسسوری‌های بافت‌دار و جذاب است مثلا همان طور که در تصویر می‌بینید در این استایل کامیل استایلز یک کیف پوشیده از یراق آلات فلزی زیبایی به ترکیب شلوار مشکی و کت چرم و کفش چرم مشکی زیبایی و تنوع بخشیده است.

استایل مینیمال

اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت می‌توانید مقالات مشابه را در بخش دنیای مد در مجله قرمز شاخه اصول شیک پوشی مطالعه کنید. انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: PureWow (ترجمه‌ و تألیف اختصاصی توسط مجله قرمز)