آریتمی ضربان قلب نامنظم ناشی از تکانه‌های الکتریکی غیر طبیعی در قلب است.  این حالت که بسیار ترسناک به نظر می‌رسد مانند ضربان قلب  به صورت خیلی آرام،  به اسرعت بیش از حد، و یا پرش‌های ضربان، غیر معمول نیست و اغلب بی ضرر است. برخی آریتمی ها، با این حال، می‌تواند خطر سکته مغزی، لخته شدن خون و ایست قلبی را  در انسان افزایش دهد، و برای افراد با نارسایی قلبی یا بیماری‌های قلبی را نیز عوارض و خطرات مربوط به بیماری‌های آنها را جدی‌تر کند. علائم این عارضه  می‌تواند شامل سرگیجه، عدم تعادل، یا تنگی نفس باشد.

علت ایجاد آریتمی

در بدن تمام قلب به یکباره عمل نمی‌کند. در عوض هر بخش منتظر دستور از بخش‌های مرکزی می‌باشد، یک جریان الکتریکی که از بالای دهلیز راست شروع می‌شود و از طریق بطن به سمت پایین حرکت می‌کند. تا زمانی که چیزی جریان را مختل نکند، اغلب  قلب در یک روند سالم ضربان دارد.

آسیب به قلب خواه از  یک عفونت، یک بیماری ارثی و یا در اثر یک حمله قلبی باشد، می‌تواند جریان الکتریکی  را مختل کند و قلب را از ریتم طبیعی خود بیا ندازد. به این حالت  آریتمی می گویند. اغلب هر قسمت از قلب همواره، قادر به شروع ضربان الکتریکی می‌باشد، و همچنین ممکن است ماهیچه‌های قلب سریعاً یک منبع جریان الکتریکی شوند. این جریان جدید ممکن است ضربان قلب را حفظ کند اما روند طبیعی یا ریتم قلب را مختل می‌کند.

در اکوکاردیوگرافی که دیواره بطن چپ ضخیم‌تر از آنچه که باید باشد، این ماهیچه‌ها نشان می‌دهند که به زودی یک حمله قلبی خاموش در راه است. مشکلات قلب ضعیف ادامه روند طبیعی جریان الکتریکی را مختل می‌کند. همچنین محرک‌ها از جمله کافئین، نیکوتین و مواد مخدر می‌توانند باعث آریتمی کوتاه مدت شوند. آنها معمولاً بی خطر هستند، اما گزارش‌هایی از مرگ افراد به علت فیبریلاسیون بعد از مصرف زیاد داروها وجود دارد.

موارد زیر  اغلب شایع‌ترین نوع آریتمی می‌باشند:

قلب ما دارای چهار حفره می‌باشد: دو دهلیز در بالا که خون را در حالت آرامش جمع می‌کنند و دو بطن در پایین که خون را به بیرون پمپ می‌کنند. آریتمی که در دهلیز شروع می‌شود معمولاً کشنده نیست، اگر چه آنها هنوز علت مشکل را نمی‌دانند.

یک سوم از تمام بستری‌ها برای آریتمی ناشی از فیبریلاسیون دهلیزی می‌باشد، این وضعیت  یک بیماری است که باعث لرزش دهلیز به جای پمپ کردن خون می‌شود. این می‌تواند باعث تجمع و لخته شدن خون شود و خطر ابتلا به سکته مغزی را کمی افزایش دهد.

در برادی کاردی ضربان قلب کندتر از حد معمول و کمتر از ۶۰ ضربه در دقیقه می‌باشد(ضربه در دقیقه)  و همچنین در دهلیز شروع می‌شود. اغلب در این موارد ضربان ساز طبیعی قلب که یک مجموعه از سلول‌ها در حفره سمت راست قلب می‌باشد که فعالیت الکتریکی قلب را تنظیم می‌کند، به سادگی و به طور صحیح پمپ نمی‌کند. همچنین افراد سالم ضربان قلب آهسته‌تری دارند، چون آنها به خصوص قلب قوی و کارآمدتری دارند، و در بقیه افراد کند بودن ضربان قلب باعث سرگیجه و غش می‌شود.

آریتمی هایی که در بطن شروع می‌شوند خطرناک‌تر هستند. در فیبریلاسیون بطنی، اگر به علت یک حمله قلبی یا نارسایی قلبی اکسیژن به اندازه کافی به قلب نرسد، حفره‌های پایینی قلب به جای ضربان منظم شروع به تکانه‌های قلبی می‌کنند. خونی که نیاز است از قلب خارج شود بسیار کم است و این مورد می‌تواند باعث ایست قلبی در شما شود.

تاکی کاردی زمانی رخ می‌دهد که بطن بی درنگ شروع به پمپ کردن می‌کند تا این میزان ضربان می‌تواند تا ۲۰۰ ضربه در دقیقه باشد که این حالت یک اختلال است که می‌تواند باعث سرگیجه و تنگی نفس شود. ضربان قلب در حالت استراحت برای افراد بزرگ سال بین ۶۰  تا ۱۰۰ ضربان در دقیقه می‌باشد. در  بسیاری از موارد، فرد مبتلا به تاکی کاردی بطنی به طور مختصر هوشیاری خود را از دست می‌دهد.

انواع مختلف آریتمی

منبع : HEALTH
این مقاله توسط Chris Woolston به رشته تحریر درآمده است و  توسط مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه شده است. در صورتی که این مطلب، برای شما مفید بود، لطفا نظرات، انتقادات و موضوعات مورد علاقه پیشنهادی خود را با ما به اشتراک بگذارید.