جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
انتخاب یک ساز موسیقی- انواع مختلف ساز های موسیقایی

کدام ساز موسیقی را برای نواختن انتخاب کنیم؟

یکی از ساده ترین راه ها برای انتخاب یک ساز موسیقی، رفتن به یک فروشگاه و امتحان کردن انواع ساز ها و فهمیدن ساز دلخواه است. البته، برای انتخاب یک ساز موسیقی، عوامل زیادی وجود دارند که باید به آن ها توجه کرد؛ مثلا ترجیحات موسیقایی هر فرد، میزان بودجه ی در دسترس، فضایی که هر ساز اشغال می‌کند، خصوصیات شخصیتی هر فرد، قابلیت حمل و نقل آسان ساز و پتانسیل های شغلی هر ساز.

در ادامه، بر طبق انواع مدل های ساز، توضیحاتی داده می شود تا در انتخاب یک ساز موسیقی به شما خواننده ی گرامی مجله ی قرمز کمک کند.

معرفی انواع سازها برای کمک در انتخاب یک ساز موسیقی

ساز های زهی (String instruments) : بسیاری از ساز های زهی، همچون ویولون، ویولا، ویولونسل و کنترباس به تمرینات و صبوری زیادی در آغاز کار احتیاج دارند؛ به دلیل این که پیشرفت در این نوع سازها اغلب روند طولانی تری دارد. این ساز ها همچنین به چابکی و قابلیت هماهنگی زیادی نیاز دارند. اگر نوازنده سن کمی دارد، باید از بلوغ کافی برای فهمیدن کند بودن روند پیشرفت و یادگیری اولیه در این نوع ساز ها برخوردار باشد. این ساز ها را برای ابتدای کار می‌توان با قیمت نسبتا ارزانی تهیه کرد؛ اما در حین پیشرفت نوازندگی، ممکن است نیاز به خرید ساز هایی با طراحی حرفه ای تر به وجود بیاید که مسلما قیمت بالاتری دارند.

اکنون به معرفی سازهای معروف در این دسته می‌پردازیم تا برای انتخاب یک ساز موسیقی آماده تر شوید. ویولون، یک ساز با پیشینه ی زیاد است که بیشتر برای نوازندگی در سبک های همه پسند و همچنین سبک کلاسیک کاربرد دارد و مورد علاقه ی افراد است. ویولا، صدای گرم تری نسبت به ویولون دارد اما یادگیری آن نسبت به ویولون سخت تر است. ویولونسل، صدای پر حجمی دارد و حمل و نقل آن به دلیل بزرگی این ساز، دشوار است و اغلب در برخی سبک های موسیقی همه پسند، سبک کلاسیک و جاز استفاده می‌شود. کنترباس، بزرگ تر از ویولونسل است، سازی است که با خیلی از ساز های دیگر همخوانی دارد و در بسیاری از سبک های موسیقی از سبک کلاسیک گرفته تا راک، به کار می‌رود. البته برای یادگیری کودکان، نوع کوچکتر آن هم وجود دارد. این نوع ساز ها را می‌توان به عنوان سازهای اجتماعی توصیف کرد؛ بدین معنا که برای کسانی که مشتاق شرکت در فعالیت های دسته جمعی و گروهی هستند، مناسب تر است.

انتخاب یک ساز موسیقی - سازهای زهی

گزینه های دیگری در بین ساز های زهی نیز وجود دارند که برای انتخاب یک ساز موسیقی از این دسته سازها می‌توان به آن ها نیز اندیشید. این نوع سازهای زهی، بعد کلاسیکی آن ها کمتر است؛ سازهای زهی مانند گیتار، بانجو و یوکلله (ukulele)، که مورد آخری، اخیرا بسیار محبوبیت پیدا کرده است. همچنین انواع مختلفی از گیتار، که مناسب اهداف و سبک های گوناگون هستند، وجود دارد. به عنوان مثال، گیتار کلاسیک برای اجرای تکی موسیقی (تک نواز) مناسب تر از سایر گیتارها می‌باشد و البته یادگیری آن نیز دشوارتر است. اگر شما قصد نواختن در یک گروه را داشته باشید، گیتار آکوستیک های بسیاری وجود دارد که برای انواع مختلفی از سبک های موسیقی مناسبند. همچنین گستره ای از گیتارهای الکتریک وجود دارد که جنبه ی سرگرمی بیشتری داشته و ساده تر نیز می‌باشند. برای انتخاب یک ساز موسیقی از بین انواع این گیتارها، این نکته نیز جالب است بدانید که بسته به گیتاری که انتخاب می‌کنید، گیتارها می‌توانند هم برای افراد درون گرا و مستقل، و هم برای افراد با شخصیت های باز و برون گرا و اجتماعی تر مناسب باشند.

انتخاب یک ساز موسیقی- انواع گیتار

ساز های بادی (Woodwind instruments) : ساز های بادی، به دو دسته ی کوچک و بزرگ تقسیم بندی شده اند. ساز های بادی کوچک مثل فلوت و کلارینت، که جمع و جور هستند و به راحتی حمل می‌شوند. و نوع بزرگ آن ها مانند باسون و ابوا، که در حمل و نقلشان باید توجه و مراقبت زیادی لحاظ نمود؛ چرا که این آلات موسیقی بسیار ظریف و شکننده هستند. برای انتخاب یک ساز موسیقی از رسته ی ساز های بادی، بهتر است بدانیم که برای مثال در طی یادگیری فلوت و کلارینت، سرعت پیشرفت اولیه خوب است و پتانسیل برای تغییر ساز به ساکسیفون – سازی که فضا در آن برای بداهه نوازی زیاد است- وجود دارد. این ساز ها نیاز به بودجه ی زیادی برای خرید ندارند و نوع حرفه ای و شکیل آن ها نیز زیاد گران نیست. اما در مورد باسون و ابوا، این ساز ها نیز مستلزم نگهداری و مراقبت زیادی هستند و البته قیمت آن ها نیز تقریبا زیاد است. علاوه بر استفاده ی این نوع سازها در سبک موسیقی کلاسیک، در سبک های مختلف دیگری از جمله سبک موسیقی جاز، فولک (محلی) و پاپ نیز به کار می‌روند.

انتخاب یک ساز موسیقی- سازهای بادی

ساز های برنجی (Brass instruments) : ساز های برنجی، هم به آسانی در دسترس هستند و هم قیمت معقولی دارند. این ساز ها صدای قوی و پر حجمی ایجاد می‌کنند و یادگیری مقدماتی آن ها نیز زیاد سخت نیست. ساز های برنجی نسبتا بزرگ هستند اما اندازه های کوچک آن ها هم برای کودکان وجود دارد. شیپور فرانسوی (French Horn) یکی از سخت ترین ساز های برنجی برای یادگیری به حساب می‌آید؛ چرا که شمار زیادی نت موسیقی، تنها از طریق تغییر دادن شکل لب ها به وجود می‌آید. برای انتخاب یک ساز موسیقی از این نوع، این نکته را هم لازم است اشاره کنیم که این ساز برای افراد سخت کوش و مصرّی که دوست دارند خود را به چالش بکشند، مناسب است؛ ولی ارزشش را دارد به این خاطر که همواره نیاز به نوازنده ی شیپور در گروه ها و ارکستر های موسیقی وجود دارد.

ترومپت (Trumpet) نیز سازی است که حمل و نقل راحتی دارد و برای افراد مستقل و دارای روحیه ی اجتماعی مناسب است. ترومپت های زیادی در اجرا های موسیقایی وجود دارد؛ اما نکته ای که در مورد انتخاب یک ساز موسیقی باید در مورد ترومپت بدانیم، این است که تغییر دادن ساز از ترومپت به سمت دیگر ساز های برنجی، مهارت نسبتا بالایی می‌خواهد. این موضوع نیز به دلیل شکل دهان یا دهانه ی این ساز است.

ترومبون (Trombone) ساز برنجی دیگری است که از قیمت مناسبی برخوردار است اما حمل و نقل آن دشوار است؛ اگرچه باید اشاره کرد که کودکان به آسانی و در همان ابتدای کار مجذوب این ساز می‌شوند و صدای خوبی هم می توانند از این ساز بیرون آورند. ترومبون برای افراد هنردوست و نسبتا اجتماعی که تمایل به ابراز وجود و نشان دادن خود دارند، مناسب است.

توبا (Tuba) نیز یک ساز برنجی خیلی بزرگ و گران است. به دلیل کم بودن تعداد نوازندگان توبا، یادگیری این ساز می‌تواند فرصتی برای زودتر وارد شدن به ارکستر باشد. این ساز برای افرادی که از عضویت داشتن در یک گروه لذت می‌برند، عالی است.

انتخاب یک ساز موسیقی- ساز های برنجی

در هنگام انتخاب یک ساز موسیقی از بین بادی ها و یا برنجی ها، باید به وضعیت سلامت خودتان نیز توجه داشته باشید. ریه های قوی، یک ضرورت در انتخاب این نوع ساز ها می‌باشد؛ بنابراین کسانی که مشکلات تنفسی دارند، بهتر است سازشان را از سایر گروه های سازی انتخاب کنند.

ساز های کلیدی یا شستی دار (Keyboard instruments) : اصلی ترین ساز کلیدی، پیانو است که همه جا نشانی از حضور خود دارد. پیانو، یک پایه ی تئوریکی عالی برای یادگیری هر نوع ساز دیگری ایجاد می‌کند؛ بنابراین یک ساز ایده آل برای شروع است. این ساز بدنه ی بزرگی داشته و به آسانی قابل حمل نیست؛ اما می‌شود گفت دکور زیبایی به هر مکانی می‌دهد. حتی اگر شما مدتی باشد که نواختن پیانو را متوقف کرده باشید. در انتخاب یک ساز موسیقی شستی دار، و به خصوص پیانو، باید اشاره کرد که قطعات موسیقی مختص پیانو بسیار متنوع است و شما می‌توانید به آسانی یکی را تهیه کنید و حدی برای آن متصور نیست. واضح است که هرچه قیمت این ساز بالاتر رود، کیفیت آن نیز بیشتر می‌شود؛ اما نکته ی جالبی در مورد پیانو وجود دارد، این که اگر شما در یک مدرسه ی موسیقی و یا آکادمی شرکت کنید، معمولا انواع مختلفی از پیانو و با کیفیت های متفاوت برای استفاده ی شما وجود دارد. پیانو برای افراد مستقل و کسانی که شخصیت آرامی دارند، مناسب است. به این دلیل که پیانو معمولا یک ساز سولو (Solo) محسوب می‌شود. (یعنی نواختن آن به تنهایی و بدون همراهی ساز های دیگر نیز صدای خوبی دارد.) البته این بدان معنا نیست که پیانو نمی‌تواند با یک یا چند ساز دیگر نواخته شود و یا این که در ارکستر ها کاربرد ندارد. پیانو سازی است که بسیار منعطف و تطبیق پذیر با انواع سبک هایی است که از کلاسیک شروع می‌شوند و رفته رفته به سمت سبک موسیقی پاپ می‌روند. نوازندگان پیانو می‌توانند در جریان پیشرفت خود به سمت ساز های دیگری نیز، همچون ارگ (Organ)، هارپسیکورد (Harpsichord) یا آکاردئون(Accordion) بروند.

انتخاب یک ساز موسیقی- ساز های کلیدی یا شستی دار

ساز های ضربه ای (Percussion instruments) : ساز های ضربه ای حجیم هستند و سر و صدای زیادی هم دارند. بنابراین در هنگام نواختن این ساز ها، باید اتاقتان را از نظر صوتی عایق کنید تا این سرو صداها به بیرون نرود. نواختن این ساز ها بسیار سرگرم کننده است و یادگیری آن ها هم نسبتا ساده می‌باشد. همچنین مسیر شغلی خوبی در ارکستر برای این ساز وجود دارد.

نوازندگان طبل (Drum)  قابلیت جذب زیادی برای نوازندگی در ارکستر ها را دارند. نواختن طبل برای افراد پر انرژی بسیار مناسب است. این موضوع با مشاهده ی کسانی که در سبک جاز و یا راک طبل می‌نوازند، کاملا واضح است. در انتخاب یک ساز موسیقی از دسته ی ضربه ای ها، می توان همچنین به این نکته اشاره کرد که ساز های ضربه ای و به خصوص طبل، برای آن دسته از کودکانی که نیاز به آموزش های خاص دارند، مثلا کودکانی که از اتیسم رنج می‌برند، بسیار رضایت بخش است و احساس امنیت روانی را به هنگام نواختن در آن ها ایجاد می‌کند.

چگونگی انتخاب یک ساز موسیقی- انواع سازهای بادی

ساز های موسیقی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفتند، بیشتر کلاسیک گونه هستند و همچنین تنها ساز های این عرصه نیستند. ساز های گوناگون بیشتری نیز وجود دارند که به دلیل این که به راحتی در یک گروه جای داده نمی‌شدند، در اینجا ذکر نشده اند. مهم نیست که شما تصمیم می‌گیرید که چه سازی را برای نواختن انتخاب کنید؛ بلکه مهم ترین جنبه این است که عاشق نوازندگی و شنیدن صدای آن ساز باشید.

ترجمه ی اختصاصی  مجله قرمز

” منبع : firsttutors.com “

دیدگاه ها 52

52
دیدگاه بگذارید

24 Comment threads
28 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
23 Comment authors
  Subscribe  
جدیدترین قدیمی
اعلام کردن به
اوا

سلام دختر من ۶ سالشه و به فلوت کلید دار علاقمند هست میخواستم بدونم چه سبک اهنگایی میشه باهاش زد. شاد و ایرانی میشه. و نکته دوم که ایا تو این سین اکاردئون میتونه بنوازه و لطفا یه توضیحی در خصوص اکاردئون بدین. ممنون از لطفتون

ainaz

با اجازه خانم حیدری ؛ ببینید فلوت کلید دار برای سن دخترتون مناسب نیست؛ میدونید چرا ؟ چون دختر شما ۶ سالشونه . و فک نکنم تو این کار موفق باشن ایشون؛ فلوت معمولی رو برن بهتره . با فلوت ساده هم همه چی میشه زد ؛ برای مثال : تولدت مبارک ، غوغای ستارگان ، جان مریم ، ترانه محلی رشیدخان ، قایقران رود ولکا ، سرود ملی فرانسه و ….همه سبک اهنگ میتونن بزنن ایشون . اکاردئون هم بنظرم باید برید به یکی از آموزشگاه موسیقی شهرتون . چون اول باید ایشون صدای این ساز رو بشنون بعد… ادامه مطلب

ainaz

عزیزم فک میکنم منظور شما دایره یا دایره زنگیه که زیاد بدرد نمیخورن و فقط مخصوص جاهای خاص هستن . ( یعنی اهنگ های خاص) عزیزم گفتین بنویسم دخترم چه سازی رو رفت ( گیتار ) رو رفت و خیلی هم خوشش اومد. ممنون از راهنمایی های شما ، دوست عزیزم . 🙂

ainaz

خیلی ممنون از تعریفتون . یه جلسه دف رفت خیلی هم خوشش اومد ولی استادش گفت نیاد بهتره چون انگشت بچه ها کوچولو عه و نمیتونن بزنن. گفت که فقط وقت و پولتون رو هدر میدید . منم نزاشتم بره چون واقعا نمیتونست سنگین بود براش خب . ویلون هم گفتن نمیتونه رو شونه ش نگه داره . اونم نزاشتم بره . البته خب نمیتونست سنگین بود. حالا هم هفته بعد فلوتش رو تمام میکنه ( ۵ ترم فلوت رفت و الان تیتراژ اهنگ ها رو میتونه بزنه ) دیگه نمیدونم چیکار کنم . البته گیتارم دوست داره ولی میترسم… ادامه مطلب

ainaz

سلام من برای دخترم که ۱۲ سالشه یه ساز خوب میخوام . اون فلوت میزنه ولی هیچکس اهمیت نمیده بهش. همه ی ساز ها رو دوست داره . ولی مثلا گفتن که دف و ویلون نمیتونه بزنه …خانم حیدری نظرتون چیه ؟ چیکار کنم دخترم چه سازی رو بره؟

مسعود

سلام ممنون بابت مقاله خوبتون. نظرتون درباره ساز دهنی چیه؟

نیما

سلام میخواستم بدونم چه سازی واسه زدن و رقصیدن دور همی مناسبه؟

Fatemeh

سلام خانم حیدری خسته نباشید و ممنونم از سایت و مطالبت خوبتون . ببخشید من یه مشکلی دارم و مدتیه ک باهاش درگیرم من علاقه بسیاری به پیانو و صداش دارم هرچند ادم ارومی نیستم ولی تنها چیزیه ک واقعا ارامشو بهم میده یه مشکلی ک هست اینه ک هم ساز گرونیه هم کلاساش تو شهرستان سخت میشه یه استاد پیدا کرد و هزینه ی اون کلاسا هم هست و نمیدونم چه سازی رو انتخاب کنم برای یادگیری یه سری پیشنهادها هستن مثل گیتار کلاسیک و سه تار و ویالون لطفا راهنماییم کنید گیج شدم و نمیدونم چیار کنم

شایان

سلام. من نمیدونم به چه سازی علاقه دارم و توش ممکنه موفق بشم. از کجا میتونم متوجه بشم که من چه سازی رو دوست دارم؟ آخه هرچی فکر میکنم نتیجه ای نمیگیرم.

Romina

سلام من به گیتار علاقه زیادی دارم و توی سنتی ها به سه تار و تار کلا عک میکنم این دوتا مثه همن حالا ولی خانودم اصرار دارن که من حتما یه ساز سنتی مثه دف و یا سنتور و یاد بگیرم من از اینا بدم نمیاد ولی حس میکنم گیتار بیشتر به روحیم میاد ولی در عوض صدام برای موسیقی های سنتی خیلی بهتره کلا سنتیارو خیلی خوب میخونم تا مدرنارو و همچنین دنبال یه سازی میگردم که بتونم باهاش بخونم نا اینوه ققط بزنم به نظر شما من بابد دقیقا کدومو انتخاب کنم؟؟
ممننونم

رها

سلام من به پیانوعلاقه دارم وهنوز ثبت نام نکردم .میخواستم بپرسم علاوه بر علاقه ایاپیانو اینده شغلی هم داره اگه پیشرفت کنم میتونم کسب درامد هم داشته باشم؟

احسان لطفی

سلام خسته نباشید من یک پسر ۱۷ ساله هستم که به نواختن ساز علاقه ی زیادی دارم بخاطر همین به سمت ساز سه تار رفتم و یک سال نیم هست که نوازنده سه تار هستم و پیشرفت زیادی کردم اما به دلیل سبک قدیمی بودن ساز و قدیمی بودن اهنگ هاش در جا های زیاد افراد علاقمند سبک قدیمی نیستند واسه همین من میخواستم یه ساز مدرن انتخاب کنم و به غیر از سه تار اون رو هم یاد بگیرم من چهار انتخاب دارم که یکیش بازم قدیمیه اما از صداش خوشم میاد اون نی هست دومین ویولن سومین گیتار… ادامه مطلب

soosan

سلام.میشه یک ساز غمگین معرفی کنید؟که از صداش غم بپاشه؟

Sina

سلام امید وارم حالتان خوب باسد ..شرمنده من به ساز ویلون و صداش خیلی علاقه دارم ولی مطلب هارو دیدم نا امید شدم دسدم خیلی سخته برای همین امدم به این سایت تا راهنماییم کنید کدام ساز رو انتخاب کنم … چون خیلی به موسیقی علاقه دارم ولی از طبل بدم م آید لطفا راهنماییم کنید

nazly

سلام عزیزم من علاقه ی زیادی به سه تار و گیتار دارم خیییلی موسیقی رو دوست دارم ولی همه بهم میگن گیتار چیه همه دیگه بلدن گیتار بزنن و ساز خیلی سختی نیست نظر شما چیه؟

Yasaman

ببخشید من خیلی صدای پیانو رو دوست دارم و میخوام برای اوقات فراغتم پیانو بزنم ونمخوام تخصصی باشه حدود چند سال برای یاد گرفتن وقت میبره؟ واینکه شما کانال تلگرام دارین؟؟

Soheili

سللام‌
وقت شما بخیر
خانم حیدری
من‌خیلی به نوازندگی علاقه دارم و چون ایران نبودم خارج از ایراندهم فرصت نکردم و حال که
درسم تمام شده دوست دارم یا اکاردئون و یاگیتار یا ویولن
بله متفاوت هستن ولی کدام یک خیلی راحت می توان یاد گرفت آیا من یک سال ایران هستم می‌توانم در کلاسی یاد بگیروم
و تاثیر دارد
کدام یک سختی ‌‌مهارت و تمرین زیاد لازم دارد
ممنون از شما

محمد

من به سنتور علاقه دارم

امیر صدرا

سلام ببخشید من علاقه زیادی به پیانو دارم واقعا خیلی دوسش دارم و البته پنج سال هستش میرم کلاسشو ولی نمیدونم چرا چند ماهیه کلا حوصله برای تمرین ندارم و تنبلی میکنم میشه کمکم کنید یه راه حلی بدین لطفا ممنون میشم

ویدا

سلام خسته نباشید
من علاقه شدیدی به یادگیری ویولون دارم اما همه میگن سخته و زمان بره و اینکه میگن به عنوان ساز اولی که میخوای یاد بگیری مناسب نیست نظر شما چیه؟! یعنی اول با گیتار شروع کنم مثل پیشنهاد های اطرافیانم یا اینکه برم سراغ ویولن طبق علاقه شخصیم؟

armita

من گیتار را به صورت حرفهای می زنم و به نظرم باید جزو سه ساز سخت جهان باشه

مهشید

چرا در مورد سنتور چیزی ننوشتین؟؟؟من خیلی علاقه دارم

جمشید

سلام خسته نباشین

من میخوام دنبال یه ساز موسیقی برم بین انتخاب گیتار و سه تار شک دارم البته به جفتشون علاقه دارم ولی بیشتر علاقم سمت موسیقی های اصیله از یک طرف هم می خوام سازی رو انتخاب کنم که غمگین نباشه شاد باشه.

میخوام سازیو انتخاب کنم که پشیمون نشم و وقت وپولم بیخودی به هدر نره.
لطفاً تا جایکه می تونیت راهنمایم کنید.

جمشید

لطف جوا رو به جیمیلم بفرستین.ممنون میشم.

شهیره کیاشمشکی

سلام خواهش میکنم منو راهنمایی کنید . من توی آپارتمان قدیمی زندگی میکنم و صاحب خانه طبقه پایین ماست . بی نهایت علاقه دارم سازی بنوازم اماااا متاسفانه اصلا نمیدونم چه سازی مناسب این شرایط است . چه سازهایی مناسب آپارتمان است ؟

salma

از کجا میتونم یوکلله تهیه کنم؟ قیمتش چ قدره؟

مقالات زیبایی

اگر پوست چرب و جوشدار دارید از محصولات حاوی این مواد و ترکیبات استفاده نکنید
اگر پوست چرب و جوشدار دارید از محصولات حاوی این مواد و ترکیبات استفاده نکنید
6
مهم‌ترین لوازم آرایش ضروری که باید در کیف آرایشی شما وجود داشته باشد
مهم‌ترین لوازم آرایش ضروری که باید در کیف آرایشی شما وجود داشته باشد
57
زیباترین و جدیدترین مدل‌های موی پاییزی که امسال می‌توانید امتحان کنید
زیباترین و جدیدترین مدل‌های موی پاییزی که امسال می‌توانید امتحان کنید
94
عطرهای پاییزی چه ویژگی‌هایی دارند؟ بهترین عطرهای پاییزی کدامند؟
عطرهای پاییزی چه ویژگی‌هایی دارند؟ بهترین عطرهای پاییزی کدامند؟
68
صابون عطری خانگی بسازید، روش کامل ساخت صابون قالبی با عطر گل سرخ
صابون عطری خانگی بسازید، روش کامل ساخت صابون قالبی با عطر گل سرخ
189
موهای زائد بدن را به این روش اصلاح کنید تا نتیجه بهتری بگیرید
موهای زائد بدن را به این روش اصلاح کنید تا نتیجه بهتری بگیرید
161

مقالات سلامت

قطره چشم خانگی
قطره چشم خانگی را با موادی ساده و ارزان در خانه درست کنید
0
فولیک اسید برای درمان کم خونی
معرفی کامل داروی فولیک اسید (Folic Acid) برای درمان کم خونی
40
درمان زخم معده
درمان زخم معده با درمانهای سنتی و خانگی طبق تحقیقات و انواع درمانهای دارویی
93
هموروئید خارجی
هموروئید خارجی به چه علت بوجود می‌آید، انواع درمانهای پزشکی و خانگی آن چیست؟
88
معرفی داروی کوئتیاپین
داروی کوئتیاپین ( کوتیاپین) و معرفی ویژگی ها و نکات کلیدی در مصرف آن
76
فوروزماید چیست و چه کاربردی دارد؟
معرفی کامل داروی مُدِر فوروزماید (Furosemide) – درمان حبس آب و فشار خون
61

مقالات آشپزی

سالسا
طرز تهیه سالسا به سبک رستوران به همراه چندین دستورالعمل متنوع اضافی
20
شیره خرما
طرز تهیه شیره خرما بهترین و سالمترین جایگزین عسل برای گیاهخواران
307
نان موزی ساده
ساده ترین روش برای تهیه نان موزی عالی و با چندین و چند گزینه تغییر در دستورالعمل
186
کوفته کلم
طرز تهیه کوفته کلم با سس مخصوص جایگزین دلمه کلم برای افرادی که وقت ندارند
306
نان پیتا با خمیر ترش
نان پیتا با خمیر ترش یک نان عالی برای ساندویچ و انواع غذاهای خانگی
332
سالاد پاستا رنگی
سالاد پاستا رنگی با سبزیجات تابستانی و سس ایتالیایی
544

مقالات تغذیه

فواید آب زغال اخته
آب زغال اخته چه فوایدی برای سلامتی بدن دارد و چگونه از بیماریها پیشگیری می‌کند؟
89
تقویت استخوان و سلامت اسکلت بدن با 25 ماده غذایی متنوع
تقویت استخوان و سلامت اسکلت بدن با ۲۵ ماده غذایی متنوع و روش استفاده
353
کاهش نفخ
کاهش نفخ به ۱۸ روش متنوع با راه حلهای کوتاه مدت و بلند مدت
408
غذاهای ضد التهاب
غذاهای ضد التهاب با ۱۵ نوع مختلف که دردهای شما را کاهش می‌دهند
291
غذاهای کاهش دهنده قند خون
غذاهای کاهش دهنده قند خون با ۱۳ نوع متنوع که قند خون را بالا نمی برند
571
بهترین ویتامینها و مکملهای کاهش وزن
بهترین ویتامینها و مکملهای کاهش وزن با ۱۳ نمونه متنوع و کارآمد
600