جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
نقش زنان در موسیقی

نقش زنان در موسیقی

در این مقاله ی کوتاه، به بررسی نقش زنان در موسیقی از گذشته تا به امروز پرداخته می‌شود. باید اشاره کرد که در بسیاری از رخدادهای مرتبط با موسیقی، نقش زنان در موسیقی بسیار تاثیرگذار بوده است اما حضور زنان در فعالیت های موسیقایی همچنان در اقلیت است.

زنان نقش مهمی را در طول تاریخ موسیقی به عنوان خالق آهنگ، ترانه سرا، نوازنده، خواننده، رهبر، موسیقی دان، هنرجو، منتقد و سایر حرفه های مرتبط با موسیقی ایفا کرده اند. به علاوه، حوادث و رخداد های موسیقایی و سبک های مختلف آن، وابسته به زنان و موضوعات مرتبط با آنان و دیدگاه زن سالاری (فمنیسم) بوده است. در سال ۲۰۱۰، نقش زنان در موسیقی پر رنگ تر شد. به طوری که تعداد قابل توجهی از خواننده های سبک کلاسیک و سبک های محبوب و همچنین تعداد زیادی از ترانه سرایان را زنان تشکیل می‌دادند. بسیاری از زنان نیز هم خواننده و هم ترانه سرای آهنگ اجرایی بوده اند. تعداد اندکی از خانم ها نیز به عنوان نوازندگان سازهای مربوط به سبک راک، منتقدان این سبک و تهیه کننده، به میدان آمدند. از قرون وسطا تا به امروز، تعداد بسیار زیادی از آهنگسازان زن، به خصوص در سبک موسیقی کلاسیک فعالیت می‌کردند؛ اما آهنگسازان زن، در گروه های موسیقی که معمولا در آن دوران تشکیل می‌شد، کمتر فعالیت می‌کردند و نام و نشان آن ها در دایره المعارف ها و متون مربوط به تاریخ موسیقی کمتر به چشم می‌خورد. در واقع، نقش زنان در موسیقی زیاد چشمگیر نبود. برای مثال، در تاریخچه ی مختصر آکسفورد درباره ی موسیقی، کلارا شومان، تنها آهنگساز زنی است که نام برده شده است.

نقش زنان در موسیقی از گذشته تا به حال

امروزه تعداد زیادی از زنان به عنوان سولیست یا تک نواز در سبک کلاسیک مشغول به فعالیت هستند و درصد حضور زنان در ارکسترها در حال افزایش است. در مقاله ای در سال ۲۰۱۵ بیان شد که ۸۴ درصد از نوازندگان ارکستر اصلی کانادا را مردان تشکیل می‌دادند. در سال ۲۰۱۲، نقش زنان در موسیقی چندان چشمگیر نبود و زنان تنها ۶ درصد از برترین های ارکستر فیلارمونیک وین را شامل می‌شدند. زنان به عنوان نوازنده ی ساز در سبک های مختلف موسیقی از جمله پاپ، راک و هوی متال کمتر جا افتاده اند اما تعداد قابل توجهی از آن ها در گروه های موسیقی که اعضای ان را تماما خانم ها تشکیل می‌دهند، نوازندگی می‌کنند.

در عرصه ی موسیقی پاپ و حوالی سال ۱۹۶۰ میلادی، ترانه سرایی، یک زمینه ی موسیقی با محوریت فعالیت مردان بود. تعداد زیادی از خوانندگان زن در رادیو فعالیت می‌کردند اما در کل، زنان بیشتر به عنوان مصرف کننده یا استفاده کننده از موسیقی نهایی شناخته می‌شدند. خوانندگی، یک سرگرمی قابل قبول و پذیرفته شده برای یک دختر به حساب می‌آمد؛ اما نواختن یک ساز، ترانه سرایی یا تهیه کنندگی، توسط زنان انجام نمی‌شد. در واقع از دیدگاه اجتماعی، زنان خود را در موقعیت یک خالق یک موسیقی یا اثر موسیقایی نمی‌دیدند و نقش زنان در موسیقی در این حوزه بسیار کمرنگ بود و جسارت خاصی را می‌طلبید.

زنان همچنان در عرصه هایی مثل رهبری ارکستر، نویسنده و منتقد موسیقی، تهیه کننده ی آهنگ و مهندسی صدا حضور آنچنان فعالی ندارند. در قرن ۱۹ ام، زنان از آهنگسازی دلسرد شدند و زنان موسیقی دان اندکی هم در این قرن فعالیت داشتند؛ بنابراین خانم ها به آموزش دادن در این زمینه مشغول شدند. به طوری که تعداد زیادی از آن ها در نیمه ی دوم قرن ۱۹ ام و همچنین قرن بیستم، در این عرصه به فعالیت پرداختند.

جسیکا داشن – نویسنده ی موسیقی – در مورد نقش زنان در موسیقی می‌گوید: “نوازندگان خانم به ویژه در سبک موسیقی کلاسیک، به خاطر ظاهرشان بیشتر از استعداد موسیقایی شان مورد قضاوت قرار می‌گیرند. به همین دلیل، نوازندگان خانم، نوعی فشار اجتماعی را برای خوب دیده شدن در عکس ها و دیدگاه بقیه احساس می‌کنند. نوازندگان خانمی وجود دارند که با ظاهر طبیعی خودشان برای نوازندگی حضور پیدا نمی‌کنند. کسانی که بیشتر تمایل دارند از نظر فیزیکی موفق باشند تا از نظر حرفه ای و موسیقایی. ” ولستن کرافت- فعال در زمینه ی موسیقی- نیز درباره ی نقش زنان در موسیقی می‌گوید: ” صنعت موسیقی همواره پذیرای حضور زنان در عرصه ی سرگرمی و یا عملکردی بوده است اما خود خانم ها تمایل کمتری به ایفای نقش هایی مثل رهبری ارکستر از خود نشان داده اند. “

” منبع: Wikipedia “

دیدگاه ها 0
Subscribe
اعلام کردن به
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

مقالات زیبایی

درمان لک صورت
درمان لک صورت؛ راهنمای علمی درمان لک به همراه معرفی بهترین محصولات
112
اوره برای پوست
فواید اوره برای پوست؛ آیا می‌دانستید اوره هم لایه‌بردار است و هم مرطوب‌کننده؟
725
راقبت پس از فیلر لب
بهترین روشهای مراقبت پس از فیلر لب
335
آزلائیک اسید
آزلائیک اسید (Azelaic Acid) چیست و چگونه آکنه را درمان می‌کند؟
338
پودر ویتامین سی
آیا می‌توانیم پودر ویتامین سی را روی پوست صورتمان استفاده کنیم؟
882
شوینده صورت
برای انتخاب بهترین شوینده صورت به چه نکاتی توجه کنم؟
336

مقالات سلامت

حساسیت به هیستامین
حساسیت به هیستامین (histamine intolerance) چیست و چه دلایلی دارد؟
183
آزمایش CRP چیست؟
آزمایش CRP یا همان پروتئین واکنشی C چیست و چه کاربرد تشخیصی دارد؟
290
نگاهی به داروی سیمتیکون
داروی سیمتیکون و نگاهی جامع به کارکردهای این دارو
154
اختلال پیکا
اختلال پیکا موردی برای بیماران با عادات غذایی عجیب
129
گرفتگی عضله
گرفتگی عضله دردناک اما قابل رفع به روشهایی آسان
257
واكسن سينوفارم
واکسن سینوفارم ؛ میزان اثربخشی طبق داده‌های علمی و پاسخ به پرسش‌ها در مورد آن
378

مقالات آشپزی

نان هندی خانگی
نان هندی خانگی ساده و آسان بدون نیاز به فر
475
ترافل شکلاتی
ترافل شکلاتی خوشمزه تقدیم به آنهایی که دوستشان داریم
159
گرام ماسالا
طرز تهیه ادویه گرام ماسالا در خانه با عطری عالی برای انواع غذاها
232
سس مایونز گیاهی
سس مایونز گیاهی و رژیمی برای آنها که به سلامتی خود اهمیت می‌دهند
536
اشترودل سیب اصل اتریشی
اشترودل سیب اصل اتریشی را به بهترین روش در خانه درست کنیم
564
کیک شکلاتی گیاهی
کیک شکلاتی گیاهی و بدون گلوتن با دستورالعملی آسان
1,008

مقالات تغذیه

چای رازیانه
خواص عالی چای رازیانه برای سلامتی از رفع بی خوابی تا دردهای پریودی
212
تنظیم هورمونی
چطور از گلوکومتر برای تنظیم هورمونی و لاغری استفاده کنیم؟    
135
مکمل لاغری
مکمل لاغری چیست و آیا واقعا در کاهش وزن تاثیر دارد؟
113
گوشت ارگانیک
گوشت ارگانیک و گوشت غیرارگانیک چه تفاوت‌هایی دارند؟
118
میان وعده نیمه شب
۱۱ میان وعده نیمه شب که واقعا سالم و قابل توصیه هستند
402
معرفی شاه توت
شاه توت و حقایقی جالب در مورد این میوه محبوب و مفید
188