مانند همه موجودات زنده و غیرزنده روی زمین مدل‌های لباس و ترندها نیز عمر محدودی دارند. مدتی پس از معرفی به اوج محبوبیت می‌رسند و پس از مدتی به یک مدل لباس قدیمی تبدیل می‌شوند. همان طور که شناخت مدل‌های جدید لباس و ترندهای مطرح در هر دوره برای خانم‌های شیک‌پوش ضروری و مهم است تشخیص این که این مدل چه زمانی از مد افتاده و قدیمی خواهد شد نیز اهمیت زیادی دارد. در این مقاله چند مدل لباس قدیمی را که خانم‌های شیک‌پوش و خوش لباس امسال نخواهند پوشید معرفی خواهیم نمود.

کفش و دمپایی خزدار

در چند سال گذشته خز یکی از اجزای اصلی لباس‌های زنانه در سبک خانمانه بود. پالتوی یقه خز، کیف خز، کفش و پوتین خز و حتی اکسسوری‌های مو از جنس خز و آویز کیف و موبایل از خزهای زیبایی رنگی را می‌شد در هر گوشه‌ای دید. این ترند همچنان محبوب است و به نظر نمی‌رسد تا چند سال آینده شاهد حذف آن باشیم اما در مورد کفش‌های تخت و دمپایی اوضاع متفاوت است. کسی که تجربه استفاده از این نوع کفش‌ها را داشته باشد می‌داند که تمیز نگه داشتن چنین کفش‌هایی تقریبا غیرممکن است به همین دلیل بهتر است استفاده از دمپایی‌های خزدار و کفش‌های تخت و پشت باز خزدار را فراموش کنید اما برای بقیه مدل‌های کفش مثل پوتین و کفش پاشنه بلند می‌توانید از مدل‌های خزدار استفاده کنید.

دمپایی خزدار مدل لباس قدیمی

شلوار جین فاق کوتاه

اگر نگاهی به تغییرات شلوارهای جین در سه دهه اخیر بیندازیم متوجه می‌شویم عمده‌ترین چیزی که در مورد آن‌ها تغییر کرده است طول فاق شلوار است. در دهه هشتاد میلادی و اوایل دهه نود شلوارهای جین فاق‌هایی ببند داشتن که تا خط کمر فرد می‌رسید. اما در دهه نود میلادی که نوع خاصی از پوشش در دنیای مد باب شد و همه لباس‌ها در حال آب رفتن و کوتاه و تنگ شدن بودند شلوارهای جین فاق کوتاه هم معرفی شدند که طول فاق این شلوارها به زحمت به بیست سانتی‌متر می‌رسید و البته نگهداشتن آن‌ها کار سختی بود و با هر فرم اندامی سازگار نبودند. حال مدت زیادی از آن زمان گذشته و شلوارهای فاق بلند دوباره محبوب شده‌اند و لازم نیست دردسر پوشیدن این مدل لباس قدیمی را به خود بدهید.

لباس‌های فصلی

کارشناسان مد همیشه توصیه می‌کنند لباس‌هایی را انتخاب کنید که در هر موقعیت و هر فصل و زمانی قابل استفاده باشند. لباس‌هایی که بر اساس مد معرفی می‌شوند بالطبع عمر کوتاهی هم دارند و پس از مدتی نخواهید توانست آن‌ها را بپوشید. علاوه بر آن لباس‌هایی که مد روز هستند در اوایل فصل قیمت بالایی دارند و بخش اعظم این قیمت هزینه مد روز بودن آن لباس است و به خاطر کیفیت و دوام آن نیست. اما اگر از لباس‌های کلاسیک که وابسته به مد نیستند استفاده کنید دیگر نگران مد روز بودن یا نبودن لباس‌های خود نیستید و قیمتی که برای لباس می‌پردازید به خاطر دوام و کیفیت آن است.

شلوارهای جین کشی

گفته می‌شود بهترین و بادوام‌ترین شلوار جین شلواری است که در الیاف آن علاوه بر پنبه و الیاف مصنوعی از دو تا پنج درصد اسپندکس هم استفاده شده باشد. اسپندکس نوعی الیاف کشی است که خاصیت ارتجاعی به پارچه می‌دهد و دوام ان را در مقابل فشار و سایش افزایش می‌دهد و کمک می‌کند که پارچه جین به خوبی روی تن شما بنشیند. اما اگر این درصد کش بودن از حدی فراتر برود حالت نامناسبی پیدا کرده و هویت جین بودن خود را از دست خواهد داد. به همین دلیل است که امسال این شلوارهای جین که بیش از حد کشی هستند از مد افتاده‌اند.

سوئیشرت اورسایز

هرچند لباس‌های گشاد و اورسایز در چند سال اخیر مد روز بوده‌اند و به نظر می‌رسد این ترند عمری طولانی داشته باشد اما سوئیشرت‌ها در این میان یک استثنا هستند. پوشیدن یک سوئیشرت خیلی گشاد که سرشانه‌های آن در جای خود قرار نگرفته ظاهری نامرتب و بی مبالات به شما خواهد داد که برازنده یک خانم خوش‌لباس و علاقمند به مد نیست. بهتر است سوئیشرتی بپوشید که اندازه شما بوده و ظاهر شما را جمع و جور و مرتب نشان دهد.

ترند ریش ریشی یک مدل لباس قدیمی

آویزهای ریش ریشی بلند و کوتاه در لباس‌ها و اکسسور‌ی‌های زنانه از ترندهای محبوب چند فصل اخیر بود که به نظر می‌رسد عمر آن در حال به پایان رسیدن است. این ترند که از لباس‌های سرخپوستان و گاوچرانان در قرن نوزدهم الهام گرفته شده بود در انواع مختلف لباس به خصوص لباس‌های جیر و چرم و در کفش‌ها و کیف‌های زنانه مورد استفاده قرار گرفت و محبوب شد. البته این ترند دردسرهای زیادی هم در تمیز و مرتب نگه داشتن اکسسوری‌ها و لباس‌ها دارد و عمر و دوام لباس را کاهش می‌دهد و توصیه می‌کنیم این مدل لباس قدیمی را فعلا فراموش کنید و از مدل‌های ساده‌تر استفاده کنید.

کیف ریش ریشی مدل لباس قدیمی

گردنبندهای چوکر

یکی از ترندهای محبوب در دهه نود میلادی گردنبند‌های چوکر بودند، گردنبندهای کوتاهی که از محیط گردن فراتر نمی‌رفتند و از جنس پارچه و یا فلز بودند. این گردنبندها حدود بیست سال بعد دوباره به دنیای مد بازگشتند و محبوب شدند اما اکنون مجددا در حال فراموش شدن هستند. در هر حال هر ترندی عمر محدودی دارد و برای تولد مجدد آن باید حدود بیست تا سی سال دیگر صبر کنید.

اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت می‌توانید مقالات مشابه را در بخش دنیای مد در مجله قرمز شاخه جدیدترین مدل‌های لباس مطالعه کنید. انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: WhoWhatWear (ترجمه اختصاصی از مجله قرمز)