آیا فرزند شما علاقه مند به نوشتن هست یا نه ؟

اگر بله، بسیار عالی ست و شما شانس آوریده اید، چون امروزه بسیاری از کودکان در سنین دبستان هستند که به شدت از نوشتن بیزار هستند. برخی کودکان حتی از کاغذ استفاده نمی کنند با این تصور که کاغذ پر از میکروب است و همین امر باعث میشود علاقه ی آنها نوشتن با قلم و کاغذ کم شود.

بسیاری از والدین برای اینکه نوشتن را به فرزند خود یاد دهند به دنبال اپلیکشین‌های موبایل می‌گردند. اما از خاطر نبرید که فرزند شما به هر حال باید بتواند قلم را دستش بگیرد، آن را کنترل کند و بنویسد. او در آینده به این مهارت احتیاج پیدا خواهد کرد، هر چند که امروزه بسیاری از نوشتن ها از طرق غیر از قلم صورت می‌گیرد. اما مهارت نوشتن چیزی ست که باید در فرزند خود تقویت کنید.

در اینجا چند ترفند ساده را به صورت تیتر وار، برای شما آورده ایم تا به فرزند شما کمک کند نوشتن با قلم را راحتت تر انجام دهد.

مهارت نوشتن در فرزند

  • فرزند خود را به روشهای زیر تشویق کنید به نوشتن

۱ – سعی کنید یک دوست مکاتبه ای برای فرزند خود پیدا کنید. از او بخواهید برای دوستش نامه بنویسید و پست کند. می‌توانید از طریق پیدا کردن یکی از والدینی که همین مشکل را با فرزند خود دارند و فرزندان شم تقریبا در یک رده سنی هستند، حل نمایید.

۲- از فررند خود بخواهید لیست یکسری چیزها را بنویسد. هر چه که به آن علاقه‌مند است. از لیست خرید خانه گرفته تا لیست برنامه های تلویزیونی که به آن علاقه‌مند است. یا لیستی از دوستان یا اقوام و آشنایان.

۳ – از فرزند خود بخواهید با انگشت روی خمیر کیک، چیزی بنویسید. یا روی شن و ماسه کنار دریا. یا روی برنج. یا نمک. یا شکر.

۴ – یک تخته سیاه یا وایت برد برای فرزند خود خریداری نمایید و از او بخواهید برخی چیزهای مهم را روی آن یادداشت کند.

۵ – موقع خواب یا بازی با فرزندتان، با هم روی هوا بنویسید. می‌توانید بازی حدس بزن چی می‌نویسم را انجام دهید و برای آن جایزه تعیین کنید.

۶- از نوشتن رنگین کمانی استفاده نمایید. برای آگاهی بیشتر می‌توانید این لینک را مطالعه نمایید.

۷ – در یک بازی دسته جمعی، از فرزندتان بخواهید یک جمله یا کلمه ای را بنویسد و به شما بدهد تا آنرا با پانتومیم به دیگران نشان دهید.

۸- از فرزند خود بخواهید برای افراد فامیل که از آنها دور هستید، نامه بنویسد. مثلا برای پدر بزرگ یا مادربزرگ و یا سایر افراد فامیل و دوستان.

۹- بازی “هر کی تند تر بنویسه برنده میشه ” را برای فرزندتان و دوستانش ترتیب دهید و یک جایزه برای آنها درنظر بگیرید.

۱۰- اگر با فرزندتان به استخر یا دریا می روید، از او بخواهید روی آب بنویسد.

۱۱- از ماژیکهای وایت برد، استفاده کنید و از فرزندتان بخواهید روی شیشه یا آینه،  هر چه که دوست دارد بنویسد.

۱۲ – موقعی که فرزندتان در وان حمام است، به جای اسباب بازی به او مداد شمعی یا ماژیک و تخته های مخصوص نوشتن بدهید.

۱۳ – اگر قصد دارید به چیزی چسب مایع بزنید، می‌توانید از فرزندتان بخواهید یک کلمه با چسب بنویسد.

۱۴- از قلم هایی که جوهرهای نامرعی دارند استفاده کنید و از فرزندتان بخواهید پیامهای محرمانه بنویسد.

۱۵- اگر پیاده رو خانه شما آسفالت است، میتوانید از فرزندتان بخواهید با گچ بنویسد. البته شستشوی آنجا را فراموش نکنید.

۱۶- روی پنجره، “هآ ” کنید ( بازدم) و از فرزندتان بخواهید سریع یک چیزی بنویسد.

۱۷- اگر امکان داشته باشد، یک مرکز نوشتن در خانه ی خود درست کنید. مثلا اتاقی که در آن کسی با کسی حرف نمی‌زند بلکه همه، خرفهایشان را می نویسند.  روزانه مدتی را در آن اتاق با فرزندتان بگذرانید.

۱۸- می‌توانید به همراه کودکتان، روی فرش یا موکت کف خانه بخوابید و از او بخواهید با انگشت روی فرش بنویسد تا شما حدس بزنیدچه نوشته.

۱۹- می‌توانید از کودک خود بخواهید با استفاده از نخ کامو، یا حتی رشته های بلند ماکارونی، بنویسد.

۲۰- اگر فرزند بزرگتری دارید، می‌توانید برای آموزش نوشتن به طرق خلاقانه، بخواهید به خواهر یا برادر کوچکترش کمک کند.

۲۱- می‌توانید برخی روزها را به این اختصاص دهید که به صورت مکاتبه ای با فرزند خود صحبت کنید. والدین و کودک به جای حرف زدن، باید حرفهایشان را بنویسند.

۲۲- از فرزند خود بخواهید بر روی کارتهای تولد یا برچسب های هدیه ها، هر جمله ای دوست دارد بنویسد.

۲۳- از فرزند خود بخواهید هر جوک و لطیفه ی خنده داری را که می‌شنود یا می‌خواند را در یک دفترچه کوچک بنویسد و آنها را جمع آوری کند.

۲۴- یک نقشه از محله ای که در آن زندگی می‌کنید تهیه کنید و روی دیوار بزنید و از فرزند خود بخواهید ،تمام مکانهایی که در نقشه می‌شناسد را روی برچسب بنویسد و به آن نقطه ها بچسباند.

۲۵- از فرزندتان بخواهید یک روزنامه‌ی خانگی تهیه کند و اخبار و چیزهای مهم را در آن بنویسد. شما با خواندن آنها،  او را تشویق می‌کنید که بیشتر بنویسد.

راههای خلاقانه برای تقویت مهارت نوشتن در کودکان، محدود به همین ۲۵ مورد نمیشوند چون خلاقیت حد و مرزی ندارد. اگر شما هم راه خلاقانه ای به ذهنتان رسیده، می‌توانید به اسم خودتان، با ما  و دیگران در میان بگذارید.

ترجمه اختصاصی مجله قرمز از creeksidelearning