مراقبت از پوست حساس کار آسانی نیست و اغلب افرادی که پوستی حساس دارند از قرمزی، خارش و بثورات جلدی ناشی از مواد ناسازگار با پوست خود اغلب شکوه دارند و بیشتر اوقات برای انتخاب محصولات مراقبت از پوست مناسب که موجب بروز حساسیت و مشکلات پوستی برای آنها نشود دچار مشکل می‌شوند و این بسیاری اوقات موجب سردرگمی آنها میان محصولات مختلف می‌شود. تازه مشکل به همینجا ختم نمی‌شود، نوع پوشاکی که می‌پوشند و حتی مواد شوینده نیز گاهی باعث بروز مشکلاتی برای آنها می‌شود به همین دلیل افرادی با پوستی حساس باید یکسری قوانین را رعایت کنند تا کمتر دچار مشکلات پوستی ناشی از این موارد شوند. ما در اینجا ۱۱ قانون را برای افرادی با پوستی حساس ارائه کرده‌ایم که باید در زندگی روزمره خود رعایت کنند، با هم این قوانین را مرور می‌کنیم.

از تجربیات خود درس بگیریدمراقبت از پوست حساس

بخاطر می‌آورید که وقتی شب قبل از خواب از یک محصول حاوی بنزوئیل پروکساید برای جوشهای خود استفاده کردید و صبح هنگام با چشمان متورم از خواب برخواسته‌اید؟ یا موقعی که از یک ماسک رس برای پوست تان که ساعت‌ها در معرض آفتاب سوختگی بوده است، استفاده کرده باشید؟ ممکن است بخواهید خیلی سریع همه این چیزها را فراموش کنید اما نه نباید آنها را فراموش کنید. دکتر جاناتان کانتور متخصص پوست در مرکز پزشکی فلوریدا گفت: به ندای پوست خود گوش دهید و به چیزهایی که در گذشته باعث تحریک پوست شما شده است، توجه کنید. هر گونه واکنش پوستی که قبلا داشته‌اید را بیهوده و سرسری رد نکنید، مهم نیست که در آن زمان چقدر مهم یا ناچیز بوده است، لازم است که عوامل تحریک کننده را که در گذشته استفاده کرده‌اید، بخاطر بسپارید این عوامل ممکن است از محصولات زیبایی تا مواد شیمیایی پاک کننده‌های خانگی باشد، بنابراین شما با در نظر گرفتن همه آنها، می‌توانید از ادامه این مشکلات جلوگیری کنید. پیشنهاد می‌کنم که یک دفترچه ثبت وقایع پوستی برای خود تهیه کنید و همه محصولاتی را که باعث بروز حساسیت پوستی در شما شده است، ثبت کنید و نتیجه استفاده از آنها را نیز یادداشت کنید.

دستکش ظرفشویی را با دقت انتخاب کنیدمراقبت از پوست حساس

اگر قصد خرید یک جفت دستکش محافظ برای ظرفشویی یا رنگ کردن مو یا کارهای دیگر نیازمند دستکش دارید، آن را هوشمندانه انتخاب کنید. طبق نظر دکتر کانتور، استفاده از دستکش‌های ساخته شده از لاتکس یا نیتریل برای مدت زمان طولانی می‌تواند محیطی برای عرق کردن پوست به وجود می‌آورد که هر گونه مشکل پوستی را برای پوست حساس شما از خفیف تا شدید ایجاد کند. وی به طور خاص به بثورات جلدی، برآمدگی‌ها یا تاول در اطراف انگشتان شود. این مشکلات مربوط به عرق کردن دست شماست که ممکن است نوعی درماتیت دست را نشان دهد. بهترین کار این است که از توصیه یک متخصص پوست بهره مند شوید.

به دنبال مقایسه پوست خود با دیگران نباشیدمراقبت از پوست حساس

حساسیت پوستی یک مساله یکسان نیست، بنابراین مراقب باشید که واکنشهای پوست حساس خود را با حساسیتهای پوستی دوستان یا نزدیکان خود مقایسه نکنید، حتی اگر آن اشخاص دارای پوستی حساس باشند. به عنوان مثال دکتر کانتور توضیح می‌دهد که ممکن است پوست شما از محصولات شیمیایی بسیار ملایم دچار ناراحتی شود در حالی که شخص دیگری ممکن است تنها با محلول سفید کننده واکنش دهد. اینکه یک محصول برای دوست شما خوب و قابل تحمل است دلیل بر این نیست که حتما همان محصول برای پوست حساس شما مناسب باشد. شما باید بدانید که پوستهای حساس هم با هم متفاوتند و حتی نوع حساسیتهای پوستی متفاوت است.

محرک‌ها را در برابر آلرژی زاها بشناسیدمراقبت از پوست حساس

بعضی از مواد شیمیایی پاک کننده همچون سفیده کننده کلر، هر کسی را دچار ناراحتی می‌کند و تقریبا همیشه باعث تحریک پوست می‌شود. موادی هم وجود دارند که فقط بعضی از افراد را دچار مشکل و نارحتی می‌کنند و آنها موادی هستند که به عنوان مواد حساسیت زا شناخته می‌شود. بعضی از مواد حساسیت‌زای پوستی مانند نیکل در جواهرات ارزان قیمت، عطرهای روزانه، یک نوع آنتی بیوتیک به نام نئومایسین و ماده‌ نگهدارنده‌ای که به میزان زیادی استفاده می‌شود مانند متیل کلروایزوتیازولینون و تیمرزول هستند. طبق نظر انجمن پوست آمریکا، متیل کلروایزوتیازولینون یک ماده شیمیایی شبه فرمالدئید است که اغلب به عنوان یک نگهدارنده مواد آرایشی استفاده می‌شود و تیمرزول هم در واکسن‌های خاص مثل واکسن آنفولانزا و محلول‌های لنز تماسی وجود دارد.

به لیست محصولات تشکیل دهنده توجه ویژه کنیدمراقبت از پوست حساس

افرادی که پوست حساس دارند باید به لیست مواد تشکیل دهنده محصولات مراقبت پوستی به دقت توجه کنند. دکتر سونیا باردشیا متخصص پوست در بخش مراقبت ویژه دانویل کالیفرنیا گفت: اجتناب کردن از محصولاتی که حاوی عطرها، صابون و الکل هستند به افرادی با پوست حساس کمک خواهد کرد که سلامت پوست خود را حفظ کنند. مواد تشکیل دهنده ملایم همچون پلی فنلهای چای سبز، بابونه و آلوئه ورا برای پوست حساس مفید هستند و همانطور که قبلا نیز در بخش توصیه‌های متخصصان پوست گفته شد، یک قانون کلی این است که مواد تشکیل دهنده کمتر در یک محصول بهتر است.

در برابر پاک کردن، شستشوی پوست و تکرار آن مقاومت کنیدمراقبت از پوست حساس

اگر دوست دارید که صورت خود را بیش از یکبار در روز بشویید، دکتر باردشیا توصیه‌ای برای شما دارد: این کار را انجام ندهید! یک بار پاک کردن پوست در روز برای تمیز نگه داشتن پوست کافی است و اگر بیشتر شود، پوست حساس شما را دچار ناراحتی می‌کند. و حتی به لایه بردار فکر هم نکنید. این مورد هم می‌تواند مشکلات پوست حساس را بیشتر کند.

مواظب محرک‌های پوست حساس باشیدمراقبت از پوست حساس

هر چیزی که در طول روز با آن در تماس هستید، احتمالا پتانسیل آن را دارد که پوست حساس شما را تحریک کند. دکتر کانتور می‌گوید: اگر متوجه شدید که پلک‌های بالای شما مرتبا تحریک می‌شوند، احتمالا شما به لاک ناخن یا پاک کننده لاک، حساسیت دارید، در این مورد، شما ممکن است چشم خود را بمالید در حالی که آگاه نیستید که پاک کننده لاک یک ماده بالقوه مسئول این وضعیت است. همین امر در مورد هر گونه ارتباطات میان حساسیت‌های دهانی (از جمله آفت دهان) و خمیر دندان یا دهان شویه نیز مورد توجه قرار می‌گیرد. توجه داشته باشید که مشاهدات خود را با متخصص پوست در میان بگذارید.

شستن لباس نو قبل از استفادهمراقبت از پوست حساس

لباسها در قفسه فروشگاه‌های لباس جذاب‌تر به نظر می‌رسند، خب به نظر می‌رسد که تولیدکنندگان گاهی اوقات با پوشاندن آنها با مواد شستشو دهنده شیمیایی در انتهای کار باعث می‌شوند زیباتر به نظر برسند، اما این کار می‌تواند مشکلات پوستی را به وجود آورد. اگر پوست حساس دارید، انجمن ملی اگزما همیشه می‌گوید لباس‌های جدید را قبل از پوشیدن حتما شستشو دهید. همچنین دستمال سفره و ملحفه را قبل از اولین استفاده، حتما بشویید.

بررسی مواد شوینده برای شستشوی معمولمراقبت از پوست حساس

طبق گفته انجمن ملی اگزما، پیدا کردن مواد شوینده که برای پوست حساس شما مناسب باشد، ممکن است مستلزم انجام برخی خطاها و آزمایش‌ها باشد. اما این همیشه شرطی برای خریدن مواد شوینده لباسشویی کم حساسیت است که برای پوست حساس ساخته شده و بدون عطر و رنگ هستند. شما همچنین بهتر است که شوینده‌های مایع را نسبت به نمونه‌‌های پودری بیشتر انتخاب کنید، چون نمونه‌های مایع مشخص شده که مواد باقی مانده کمتری داشته و احتمالا کمتر باعث تحریک پوست خواهند شد.

لباس را بر اساس نوع پوست خود انتخاب کنیدمراقبت از پوست حساس

از پوشاکی که باعث تحریک پوست شما می‌شود، اجتناب کنید. این یعنی اینکه از لباس پشمی یا هر چیزی که بیش از حد تنگ است، خودداری کنید و از بخشهای کشی هم اجتناب کنید (مثل انواع لباس زیر و برخی از کمربندها که بخشی از آنها دارای کش است). اصطکاک آنها بر روی پوست شما به خصوص اگر همراه با عرق کردن باشد، می‌تواند منجر به خارش، بثورات جلدی و بعضی از مشکلات پوستی ناشی از تحریک شود.

به یک متخصص پوست مراجعه کنیدمراقبت از پوست حساس

اگر فکر می‌کنید که به چیزی حساسیت دارید، خودتان کار حدس زدن را انجام ندهید و آن را به یک متخصص پوست یا متخصص آلرژی بسپارید. هر چقدر شما خودتان را بیشتر در معرض موادی که ممکن است به پوست شما آسیب برساند، قرار دهید، باعث بدتر شدن مشکلات پوستی شما خواهد شد. یک دکتر با تجویز یک تست پچ پوستی به ارزیابی عوامل تحریک کننده پوست شما، کمک خواهد کرد. سپس آنها توصیه‌هایی ویژه برای حفظ و مراقبت از پوست به شما ارائه خواهند داد که از توصیه‌‌هایی برای نوع محصولات مراقبت از پوست برای استفاده گرفته تا تجویز داروهایی که ممکن است به شما کمک کنند.

ترجمه و تالیف اختصاصی توسط مجله قرمز

منبع: ریدرز دایجست