گیاهان زیبای زمستانی که در فصل سرما هم گل می‌دهند کدامند؟ عاشقان گل و گیاه همیشه دوست دارند باغچه‌ای زیبا و سرسبز داشته باشند اما با شروع زمستان بیشتر گیاهان ظاهر زیبا و سرسبز خود را از دست می‌دهند و برای مشاهده زیبایی مجدد آن‌ها باید تا بهار صبر کنیم. اما همه گیاهان اینطور نیستند، برخی از گیاهان زیبای زمستانی در فصل سرما هم گل می‌دهند و گل‌های رنگارنگ و جذاب آن‌ها می‌تواند فضای باغچه و گلخانه شما را در زمستان هم شاداب و زیبا نگه دارد. اما این گیاهان زیبای زمستانی کدامند؟ در این مقاله اختصاصی از مجله قرمز ما ۱۲ مورد از گیاهان زیبای زمستانی را که در فصل سرما هم گل می‌دهند به شما معرفی می‌کنیم تا با کاشتن این گیاهان دیگر مجبور نباشید برای زیبا شدن مجدد باغچه و گلخانه خود منتظر بهار بمانید.

گل پامچال انگلیسی

پامچال انگلیسی با نام علمی Primula Vulgaris یکی از گونه‌های پامچال است که از تیره گیاهان علفی است که بین ۲۰ تا ۶۰ سانتی‌متر ارتفاع دارند. بیشتر گونه‌های پامچال در بهار گل می‌دهند و در دمای متوسط یعنی دمای اتاق بهترین رشد را دارند اما پامچال انگلیسی طبیعت متفاوتی دارد و در هوای سرد و زمستانی گل می‌دهد. رنگ‌های گل پامچال انگلیسی بسیار متنوع است و زمانی که هوای بیرون کاملا سرد و تیره و ابری است گل‌های خوشرنگ این گیاه جانی تازه به حیاط شما خواهند داد.

گیاهان زیبای زمستانی

بنفشه دورگه

بنفشه دورگه با نام علمی Viola Pansy نام یک گونه از رده بنفشه است که ما معمولا به عنوان بنفشه کلاسیک آن را می‌شناسیم. این نوع بنفشه در محیط‌های خنک و آفتابی به خوبی رشد می‌کند و در مقابل خشکی کاملا مقاوم است، به همین دلیل است که این گونه در کشور ما فراوان یافت می‌شود و در مناطق مختلف کشت و تولید می‌شود. دوره گل دهی این گیاه بسیار طولانی است و تقریبا تمام طول زمستان را شامل می‌شود. گل بنفشه رنگ‌های متنوعی هم دارد که می‌تواند تکرنگ یا دو رنگ باشد از بنفش بسیار تیره گرفته تا زرد و رنگ‌های شاد دیگری که می‌توانند باغچه شما را در زمستان هم زیبا کنند.

گیاهان زیبای زمستانی

یاسمن زمستانی

یاسمن زمستانی یکی از گونه‌های گل یاسمن است که با نام علمی Jasminum Nudiflorum هم شناخته می‌شود. این گیاه همان طور که از نامش پیداست در زمستان هم گل می‌دهد و هوای سرد زمستانی و برف را نیز به خوبی تحمل می‌کند. گل‌های یاسمن زمستانی به اندازه یاسمن معمولی زیبا هستند و به رنگ سفید یا زرد شکوفه می‌دهند و می‌توانند زینت بخش باغچه و حیاط شما در فصول سرد سال باشند. البته رایحه این گیاه با بوی گل یاسمن معمولی متفاوت است و به اندازه آن بوی قوی  و تندی ندارد.

گیاهان زیبای زمستانی

خربق از گیاهان زیبای زمستانی

خربق یا هلبروس نام حود بیست گونه از گیاهان گلدار است که در دسته گیاهان علفی قرار می‌گیرند و یک ساله هستند. خربق که با نام گل کریسمس (رز کریسمس) هم شناخته می‌شود همان طور که از نامش پیداست در سردترین ماه‌های سال گل می‌دهد. این گیاه ریشه‌های بلندی دارد که تا عمق زیاد خاک نفوذ می‌کنند و آن را از سرمای شدید و بادهای قوی حفظ می‌کند. اگر منطقه زندگیشما گرمسیر باشد این گیاه در ماه‌های اول زمستان گل می‌دهد اما در مناطق سردسیر گل دادن آن در ماه‌های آخر زمستان رخ می‌دهد.

گیاهان زیبای زمستانی

فندق افسونگر یا نارون کوهی

نارون کوهی یا فندق افسونگر که به Witch Hazel معروف است و با نام علمی هاماملیس هم شناخته می‌شود یک گیاه درختچه‌ای از سرده انجیلیان است که گل‌هایی خاص و زیبا شبیه به عنکبوت تولید می‌کند از این گیاه برای درمان بیماری‌های پوستی از جمله آکنه استفاده می‌شود و عصاره آن در محصولات بهداشتی و آرایشی به کار می‌رود. گل‌های این گیاه در زمستان باز می‌شوند و در رنگ‌های مختلف مثل زرد، نارنجی و قرمز و حتی بنفش رشد می‌کنند. این گل‌ها با رنگ‌های شاد خود به باغچه زمستانی شما گرما و طراوت خاصی خواهند بخشید.

گیاهان زیبای زمستانی

خاس از گیاهان زیبای زمستانی

خاس، خاش یا راج نام گونه‌ای از گیاهان گلدار است که حدود ۶۰۰ نوع را شامل می‌شوند. خاس به شکل درختچه یا درخت است که گل‌های منظم و میوه‌های کوچک و رنگی شبیه به ذغال اخته تولید می‌کنند. این میوه‌ها در فصل زمستان به وجود می‌آیند که معمولا به رنگ قرمز بوده و برای زینت کردن باغچه‌های زمستانی بسیار مناسب هستند. البته زیبایی گیاه خاس محدود به زمستان نیست بلکه در فصل بهار هم شکوفه‌های سفید و کوچکی روی شاخه‌های آن رشد می‌کنند که زیبایی خاصی به باغچه و حیاط منزل شما خواهند داد.

گیاهان زیبای زمستانی

آندرومدا از گیاهان زیبای زمستانی

خلنگ ژاپنی یا آندرومدا نام گونه خاصی از گیاه از تیره خلنگیان است که با نام علمی Pieris Japonica شناخته می‌شود. این گیاه در هوای سرد به خوبی رشد می‌کند و در ماه‌های سرد سال شکوفه‌های کوچک و متعددی می‌دهد که البته تا پایان زمستان باز نمی‌شوند اما ظاهری زیبا و شگفت انگیز به این گیاه می‌دهند. این شکوفه‌ها در ماه بهمن یا اسفند باز می‌شوند و گل‌هایی کوچک به شکل کوزه و در رنگ صورتی مایل به مسی به وجود می‌آورند که می‌تواند زینت بخش باغچه و حیاط منازل شما در فصول سرد سال باشند.

گیاهان زیبای زمستانی

گیاه عسلی یا HoneyWort

هانی ورت یک گیاه از سرده گاوزبانیان است که با نام علمی Cerinthe Major شناخته می‌شود. این گیاه بومی مناطق مدیترانه است که در مناطق معتدل و گرمسیری به خوبی رشد می‌کند اما این گیاه می‌تواند با هوای سرد هم تطبیق پیدا کند و نشانه این تطبیق آن است که برگ‌های آن به رنگ آبی درمی‌آید. این گیاه یک گیاه مقاوم با گل‌هایی زیبا است که سالی یک بار گل می‌دهد و گل‌های آن به صورت زنگوله‌ای به سمت پایین رشد می‌کنند. رنگ این گل‌ها متنوع بوده و از زرد و نارنجی تا آبی و بنفش متغیر است.

گیاهان زیبای زمستانی

گل خورشیدی

گل خورشید یا زنبق کفیر یک گیاه از سرده کلیویا است که در خانواده گل‌های نرگس قرار می‌گیرد. این گیاه گل‌هایی در رنگ‌های قرمز، زرد یا نارنجی دارد که در اواخر زمستان و اوایل بهار باز می‌شوند. بوته این گیاه و شاخه و برگ آن بلند است و زیبایی خاصی به فضای باغچه شما خواهد داد. البته گل خورشیدی نسبت به هوای سرد حساس است و در این شرایط دوام نمی‌آورد به همین دلیل لازم است که این گیاه را در محیطی با دمای مناسب نگهداری کنید تا گل‌های بزرگ و زیبا و برگ‌های بلند آن در بهترین شرایط رشد کنند.

گیاهان زیبای زمستانی

گل عسل از گیاهان زیبای زمستانی

گل عسل یا Sweet Alyssum که با نام علمی لوبولاریا ماریتیما هم شناخته می‌شود یک گیاه از تیره شب بوها است. این گیاه گل‌های کوچک و زیبایی دارد که به رنگ سفید یا صورتی روشن هستند. جالب است بدانید که در گذشته از این گیاه برای درمان بیماری هاری استفاده می‌شد. این گیاه بوته‌های کوتاهی دارد که بسیار مقاوم و جان سخت هستند و به همین دلیل در فصول پاییز، زمستان و اوایل بهار هم به خوبی دوام می‌آورند. پس اگر می‌خواهید گل‌های کوچک و زیبای عسل در تمام طول سال زینت بخش باغچه شما باشد این گیاه را بکارید.

گیاهان زیبای زمستانی

پیچ امین الدوله زمستانی

پیچ امین الدوله نوعی گیاه گلدار چندساله از تیره آقطیان است که با نام علمی لونیسرا کاپریفولیوم شناخته می‌شود. این گیاه یک یک گیاه قوی است که در زمستان‌ها هم دوام می‌آورد و در یک محیط مناسب تا هشت متر هم می‌تواند رشد کند. نوع معمولی پیچ امین الدوله در اواسط تابستان گل می‌دهد که گل‌های آن کرم رنگ و صورتی و بسیار معطر هستند. اما نوع زمستانی این گیاه گل‌های سفیدی می‌دهد که بویی شبیه به بوی لیمو دارند و بسته به محل زندگی شما و دمای محیط گل‌های آن بین آبان تا فروردین باز می‌شوند.

گیاهان زیبای زمستانی

گل کاملیا از گیاهان زیبای زمستانی

گل کاملیا یکی از زیباترین گیاهان زمستانی است که گونه‌های مختلفی دارد و اگر درختچه آن در محلی گرم و مرطوب کاشته شود تا شش متر هم رشد می‌کند اما در مناطق سردسیری به صورت یک گیاه گلدانی عمل می‌کند. گیاه کاملیا گل‌هایی زیبا با گلبرگ‌های متعدد و در رنگ‌های متنوع دارد که می‌تواند قرمز تیره و روشن، سفید، صورتی و یا دو رنگ و ابلق باشند. این گل‌ها در فصل زمستان باز می‌شوند. گیاه کاملیا زمانی بهترین رشد را خواهد داشت که دمای محیط ثابت و متعادل باشد و روزانه حداقل شش ساعت نور مستقیم از خورشید دریافت کند.

گیاهان زیبای زمستانی

اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت می‌توانید مقالات مشابه را در بخش سایر مقالات در مجله قرمز شاخه گیاهان و حیوانات خانگی مطالعه کنید. انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: House Beautiful (ترجمه‌ و تألیف اختصاصی توسط مجله قرمز)