جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
این گیاهان بادوام در نور کم هم به خوبی رشد می‌کنند

این گیاهان بادوام و مقاوم در نور کم هم به خوبی رشد می‌کنند

گیاهان برای فوتوسنتز به نور خورشید نیاز دارند و اگر نور کافی دریافت نکنند پژمرده خواهند شد. اما برخی از گیاهان بادوام برای زنده ماندن و شاداب به نور زیادی نیاز ندارند و در محیط کم‌نور هم به حیات خود ادامه می‌دهند. این روزها با زندگی آپارتمانی  نور مستقیم خورشید در دسترس همگان قرار ندارد اما این محدودیت نمی‌تواند مانع از آن شود که شما از گیاهان سبز در محیط زندگی خود استفاده کنید. شما می‌توانید از گیاهان بادوام و مقاومی استفاده کنید که در محیط کم‌نور هم به خوبی رشد می‌کنند. اما کدام گیاهان این ویژگی را دارا هستند؟ در این مقاله اختصاصی از مجله قرمز گیاهان بادوام و مقاومی را که در نور کم هم به خوبی رشد می‌کنند به شما معرفی خواهیم کرد تا اگر در محیطی کم نور زندگی می‌کنید از سبزی و طراوات گیاهان بی‌بهره نمانید.

نخل خیزرانی

گیاه کامادورا یا نخل خیزرانی یکی از تیره‌های نخل است که خیلی سریع رشد می‌کند و برای رشد خود به نور قوی و مستقیم نیاز ندارد. این گیاه که تحت عنوان نخل ویکتوریایی هم شناخته می‌شود شاخه‌های بلند و برگ‌های متعددی و کشیده‌ای دارد که در محیط کم نور هم به خوبی رشد می‌کند و شما می‌توانید آن را در هر گوشه‌ای از منزل که دوست دارید قرار دهید و نگران آسیب دیدن آن نباشید. این گیاه به خوبی با محیط خو می‌گیرد و در مدت کوتاهی رشد کرده و فضای منزل شما را زیبا می‌سازد.

گیاهان بادوام در نور کم

سیکاس رولوتا یا نخل ژاپنی

سیکاس رولوتا یا نخل ژاپنی از گونه‌های سیکاس است که ظاهری کاملا شبیه به نخل دارد و برای کسانی که به نخل علاقه دارند و می‌خواهند یک درختچه نخل در منزل خود داشته باشند بهترین انتخاب است. این گیاهان بادوام و مقاوم به نور مستقیم خورشید نیازی ندارد و شما می‌توانید آن را در هر محلی که دوست دارید قرار دهید. البته دقت داشته باشید که برگ‌های این گیاه سمی است و خوردن آن باعث مشکلات حاد گوارشی و حتی مرگ می‌شود. پس اگر در منزل حیوان خانگی دارید بهتر است این گیاه را نگهداری نکنید و یا در محلی قرار دهید که کودکان و حیوانات به آن دسترسی نداشته باشند.

گیاهان بادوام در نور کم

آگلونما

آگلونما یا نخشید گیاهی از تیره گل شیپوری‌ها است که بومی جنوب شرق آسیا است. این گیاه همیشه سبز است و برگ‌های زیبایی دارد که رنگ‌های متنوعی مثل صورتی و سبز دارند. آگلونما یک گیاه مقاوم و بادوام است که نیاز به نگهداری و مراقبت خاصی ندارد و در محیط کم نور و تاریک هم به خوبی رشد می‌کند. شما باید از قرار دادن آگلونما در محیط‌های روشن و نورگیر خودداری کنید و دما و رطوبت محیط را در حد معتدل نگه دارید تا رشد و شادابی مناسبی داشته باشد.

گیاهان بادوام در نور کم

انجیر برگ ریز

گیاه بنیامین یا انجیر برگ ریز گونه‌ای از تیره انجیر است که بومی مناطق استوایی و به خصوص هندوستان است. اما این گیاه با محیط‌های سرپوشیده و تاریک هم تطبیق پیدا کرده است و به عنوان یک گیاه آپارتمانی پرورش داده می‌شود. برگ‌های این گیاه سبز دورنگ است و خاصیت ارتجاعی دارد، رشد این گیاه سریع است و شما می‌توانید آن را در محیط‌های کم نور هم قرار دهید. انجیر برگ ریز به هرس کردن منظم نیاز دارد و شما باید هر روز به آن آب بدهید تا شاداب و سرسبز باقی بماند.

گیاهان بادوام در نور کم

پوتوس یا پیچک شیطان

پوتوس یا پیچک شیطان که به لوکژ نیز معروف است گیاهی از خانواده گل شیپوری‌ها است و بومی جزایر سلیمان به شمار می‌رود. این گیاه در گلخانه‌های گرم پرورش پیدا می‌کند و با رنگ‌های ترکیبی و زیبایی که دارد جزو گیاهان محبوب آپارتمانی به شمار می‌رود. پوتوس در بدترین شرایط هم می‌تواند رشد کند و بهتر است در محیط باز و کنار سایر گیاهان نباشد چون باعث خفگی آن‌ها می‌شود (نام آن نیز از همین رفتار گیاه گرفته شده است). بهترین محل برای رشد پوتوس محیطی کم نور و مجزا از سایر گیاهان است.

گیاهان بادوام در نور کم

دیفن باخیا از گیاهان بادوام و زیبا

دیفن باخیا هم یک گیاه از تیره گل شیپوری‌ها است که بومی آمریکای مرکزی است. این گیاه جزو محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی است که در بیشتر خانه‌ها یافت می‌شود. این گیاه برگ‌های بزرگ دورنگ و زیبایی دارد که نباید نور مستقیم خورشید را دریافت کنند به خصوص در تابستان که در حال تولید برگ‌های ظریف و جدید است. البته دیفن باخیا یک گیاه کاملا سمی است و اگر برگ‌های آن خورده شوند باعث مسمویت و حتی مرگ خواهد شد پس اگر در محیط زندگی خود ار حیوانات خانگی نگهداری می‌کنید بهتر است گیاه دیگری را انتخاب کنید.

گیاهان بادوام در نور کم

درخت اژدها یا دراکائنا دراکو

درخت اژدها یکی از گیاهان آپارتمانی پرطرفدار و محبوب است که برگ‌های تیز و بلندی دارد که به سمت بالا رشد می‌کنندو حاشیه‌های قرمز رنگی دارند که نام آن را برازنده این گیاه کرده‌اند. نور مستقیم به این گیاه آسیب وارد می‌کند و باید در آن را در محلی قرار دهید که نور غیرمستقیم اما کافی دریافت کند. محیطی که ترکیبی از نور و سایه داشته باشد بهترین محل برای نگهداری از درخت اژدها است و کمک می‌کند که این گیاه به بهترین شکل ممکن رشد کند و محیط شما را زیبا کند.

گیاهان بادوام در نور کم

گیاه عنکبوتی از گیاهان بادوام

گیاه عنکبوتی از گیاهان بادوام همیشه سبز است که بومی آفریقا و مناطق استوایی است اما امروزه در تمام نقاط جهان پرورش پیدا می‌کند. نگهداری از این گیاه بسیار آسان است و به توجه خاصی نیاز ندارد. این گیاه تاریکی را دوست دارد و آبیاری هر چند وقت یک بار به همراه نور غیر مستقیم برای چند ساعت در روز رشد و شادابی آن را تضمین می‌کند. این گیاه از گیاهان پرطرفدار آپارتمانی است که تکثیر آن هم بسیار ساده است و با برگ‌های حالت دار و بلند دو رنگ خود محیط زندگی شما را بسیار زیبا و شاداب خواهد کرد.

گیاهان بادوام در نور کم

فیلودندرون برگ قلبی

فیلودندرون به گونه وسیعی از گیاهان گلدار اطلاق می‌شود که نزدیک به ۵۰۰ نوع گیاه را شامل می‌شوند که همگی در دسته گیاهان گل شیپوری قرار می‌گیرند. فیلودندرون برگ قلبی یکی از این گیاهان است که به دلیل فرم زیبای برگ‌های آن بسیار محبوب و پرطرفدار است. این گیاه زیبا به تاریکی علاقه دارد و با برگ‌های براق و زیبایی که دارد می‌تواند زینت بخش خانه‌های شما باشد. البته این گیاه به هرس شدن نیاز دارد تا در یک خط مستقیم رشد نکند و رشدی متعادل و هماهنگ داشته باشد.

گیاهان بادوام در نور کم

بروملیادها یا تیره آناناسیان

بروملیادها یا گیاهان تیره آناناسی گونه‌ای از چمن سانان هستند که به صورت علف‌های چندساله و گاهی درختچه‌ای رشد می‌کند و برگ‌های رنگی و گل‌های متنوعی ببه وجود می‌آورند. این گیاهان، گیاهانی گرمسیری هستند که بومی مناطق استوایی به شمار می‌روند اما به نور زیادی نیاز ندارند و در محیط‌های تاریک و مرطوب به خوبی رشد می‌کنند. بروملیادها را می‌توان در محیط‌ های مرطوب مثل محیط حمام و دستشویی که نور زیادی هم ندارند نگهداری کرد و از زیبایی آن‌ها لذت برد.

گیاهان بادوام در نور کم

گیاه همیشه سبز چینی

گیاه همیشه سبز چینی یا آگلونما کوموتاتوم نوعی دیگر از آگلونما است و همان طور که از نامش پیداست جزو گیاهن بادوام و مقاوم به شمار می‌رود.  این گیاه برگ‌های بزرگ و دورنگی دارد که زیبایی خاصی دارند. گیاه همیشه سبز چینی در محیط‌های تاریک و کم‌نور به خوبی رشد می‌کند و در کنار آبیاری منظم یک یا دو بار در سال به کود دادن هم نیاز دارد تا رشدی خوب و عالی داشته باشد و به محیط زندگی شما طراوت و شادابی ببخشد.

گیاهان بادوام در نور کم

زبان مادر شوهر یا گیاه ماری

گیاه ماری یا زبان مادرشوهر یکی از انواع گیاهان آبدار است که نام جالبی دارد و مثل همه گیاهان آبدار دیگر به مراقبت چندانی نیاز ندارد. این گیاه به نور غیرمستقیم علاقه دارد و آب دادن به آن تنها زمانی ضروری خواهد بود که خاک گیاه کاملا خشک شده باشد. البته هرچه نور محیط این گیاه بیشتر باشد رشد بیشتری هم خواهد داشت اما گیاه ماری می‌تواند محیط‌های تاریک را هم به خوبی تحمل کند بدون آن که طراوت و زیبایی آن مختل شود.

گیاهان بادوام در نور کم

اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت می‌توانید مقالات مشابه را در بخش سایر مقالات در مجله قرمز شاخه گیاهان و حیوانات خانگی مطالعه کنید. انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: house beautiful (ترجمه‌ و تألیف اختصاصی توسط مجله قرمز)

۰ ۰ vote
Article Rating
دیدگاه ها 0
Subscribe
اعلام کردن به
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

مقالات زیبایی

آزلائیک اسید
آزلائیک اسید (Azelaic Acid) چیست و چگونه آکنه را درمان می‌کند؟
79
پودر ویتامین سی
آیا می‌توانیم پودر ویتامین سی را روی پوست صورتمان استفاده کنیم؟
88
شوینده صورت
برای انتخاب بهترین شوینده صورت به چه نکاتی توجه کنم؟
129
ضد لک شیرین بیان
بهترین محصولات ضد لک حاوی شیرین بیان را بشناسید
146
از بین بردن جوش
سریع‌ترین روش موثر برای از بین بردن جوش های صورت
251
درمان جوش صورت؛ راهنمای کامل درمان جوش با اصلاح رژیم غذایی
190

مقالات سلامت

غدد فوق کلیوی
اختلال در عملکرد غدد فوق کلیوی (Adrenal Glands) با چه علائمی همراه است؟
35
هورمون کورتیزول
هورمون کورتیزول چیست و چگونه به‌صورت طبیعی آن را متعادل کنیم؟
51
سرطان مری
سرطان مری از علائم و علتها تا درجه بندی و شیوه‌های درمان
57
آرتروسکوپی شانه
آرتروسکوپی شانه چگونه انجام می‌گیرد و چه مزایایی نسبت به جراحی باز دارد؟
75
ولویت
ولویت یا التهاب ناحیه تناسلی زنانه چه عللی دارد، روشهای خلاصی از آن چیست؟
178
واکسن mRNA
واکسن mRNA (فایزر و مدرنا) چگونه عمل می‌کند، عوارض جانبی آن چیست؟
241

مقالات آشپزی

سس مایونز گیاهی
سس مایونز گیاهی و رژیمی برای آنها که به سلامتی خود اهمیت می‌دهند
108
اشترودل سیب اصل اتریشی
اشترودل سیب اصل اتریشی را به بهترین روش در خانه درست کنیم
204
کیک شکلاتی گیاهی
کیک شکلاتی گیاهی و بدون گلوتن با دستورالعملی آسان
561
خشک کردن ریحان
خشک کردن ریحان به چندین روش مختلف برای افراد مبتدی
2,176
کدو سبز شکم پر
کدو سبز شکم پر با رویه پنیری برای میانه تابستان
787
خوراک برنج و مرغ در فر
خوراک برنج و مرغ در فر با ادویه ایتالیایی و طعم عالی
1,008

مقالات تغذیه

مکمل لاغری
مکمل لاغری چیست و آیا واقعا در کاهش وزن تاثیر دارد؟
62
گوشت ارگانیک
گوشت ارگانیک و گوشت غیرارگانیک چه تفاوت‌هایی دارند؟
50
میان وعده نیمه شب
۱۱ میان وعده نیمه شب که واقعا سالم و قابل توصیه هستند
82
معرفی شاه توت
شاه توت و حقایقی جالب در مورد این میوه محبوب و مفید
93
رژیم غذایی کم کربوهیدرات
رژیم غذایی کم کربوهیدرات؛ چطور با تنظیم مقدار کربوهیدرات لاغر شویم؟
218
منابع امگا 3
منابع امگا ۳؛ منابع گیاهی و حیوانی، فواید و مضرات آن‌ها
61