جالب و خواندنی


ایران به عنوان کشوری چهار فصل تابستان‌های بسیار گرمی دارد و برای پشت سر گذاشتن این دوران افراد از کولر گازی و البته آبی استفاده می‌کنند. این دو مدل تفاوت‌های پایه‌ای دارند و نحوه کار آن‌ها نیز کاملا متفاوت است و به همین جهت در ادامه مطلب قصد داریم به مقایسه کولر آبی و گازی بپردازیم.

کولر آبی چگونه کار می‌کند؟

به احتمال بسیار زیاد با نحوه کار کولر آبی به طور کامل آشنایی دارید. به طور خلاصه کولر آبی یک دستگاه تهویه هوایی است که از آب به عنوان عامل خنک کننده استفاده می‌کند. در این دستگاه، آب به کمک یک پمپ به بالای پوشال‌های دستگاه هدایت می‌شود تا آن‌ها را مرطوب نگه دارد. در این مرحله هوای خنک از طریق فن و البته کانال کولر به فضای داخل خانه منتقل می‌شود.

کولر آبی بهتر است یا کولر گازی؟

کولر گازی چگونه کار می‌کند؟

کولر گازی یک دستگاه تهویه هوایی است و برای خنک کردن هوا از فرآیند فشرده‌سازی گاز استفاده می‌کند. در ابتدا گاز خنک‌کننده فشرده می‌شود تا دما و فشار آن افزایش پیدا کند. در ادامه گاز فشرده شده به اسمزی که مسئول کنترل جریان گاز و کاهش فشار آن است انتقال پیدا می‌کند تا سرد شود.

در ادامه گاز خنک شده به مبادل حرارتی می‌رود جایی که از لوله‌هایی، گاز خنک شده حرارت خود را به هوا منتقل می‌کند و هوا را خنک می‌سازد. سپس هوای خنک شده توسط یک فن به محیط اطراف منتقل می‌شود و در نتیجه دمای محیط کاهش می‌یابد. این فرآیند به قدری تکرار می‌شود تا دمای اتاق به حد دلخواه برسد.

مقایسه مصرف برق کولر آبی و گازی

جدا از این‌ که قیمت کولر گازی بسیار بیشتر از کولر آبی است، اما مصرف برق بالاتر کولرهای گازی باعث شده تا بسیاری از افراد به سراغ این محصولات نروند. شما حتی بهترین کولر گازی را هم که تهیه کنید مصرف برق آن حدود ۵ تا ۷ برابر بیشتر از کولر آبی است و این یعنی باید هزینه بسیار بیشتری برای قبض برق خانه پرداخت کنید.

کولر آبی بهتر است یا کولر گازی؟

البته که به طور کلی میزان مصرف برق کولر آبی یا گازی به موارد زیادی از جمله توان کولر، بهینه بودن آن و بسیاری از عوامل دیگر بستگی دارد ولی در حالت کلی بدون شک مصرف برق کولر گازی بسیار بیشتر است. البته که این گفته نباید باعث شود تصویر کنید که خرید کولر آبی الزاما به صرفه‌تر است و در ادامه توضیح می‌دهیم که کولرهای آبی برای برخی از مناطق اصلا مناسب نیستند.

کولر آبی برای چه مناطقی مناسب است؟

از آنجایی که کولر آبی از طریق آب و رطوبت تلاش می‌کند تا دما را کاهش دهد و فضا را خنک‌تر کند، این کولرها برای محیط‌های خشک بسیار مناسب است ولی اصلا برای مکان‌هایی با رطوبت زیاد مانند شمال یا جنوب کشور توصیه نمی‌شود. در شهرهایی مانند اصفهان، یزد، کرمان و حتی تهران کولر آبی می‌تواند انتخاب مناسبی به حساب بیاید.

کولر گازی برای چه مناطقی مناسب است؟

کولر گازی تقریبا برای تمام مناطق مناسب ارزیابی می‌شود و به‌خصوص اگر در مناطقی با رطوبت بالا زندگی می‌کنید حتما باید به سراغ کولرهای گازی بروید؛ چرا که کولر آبی در این مناطق عملا کاربردی نخواهد داشت.

فرقی نمی‌کند که به دنبال بهترین کولر آبی یا گازی باشید و یا قیمت کولر آبی یا گازی برای شما اولویت باشد، در هر صورت می‌توانید محصول مورد نظر خود را از تکنولایف با بهترین قیمت و البته ضمانت اصالت و سلامت کالا خریداری کنید. کولرها پس از خرید بلافاصله برای شما ارسال می‌شوند و در کوتاه‌ترین زمان ممکن درب منزل تحویل داده خواهند شد.