شاید خیلی‌ها تصور کنند پوشیدن لباس تکراری برای یک موقعیت خاص و رسمی اشتباهی نابخشودنی در دنیای مد است و کسی که یک لباس را برای دو مراسم یا بیشتر بپوشد نه تنها شیک پوش نیست بلکه احتمالا پول کافی برای خرید لباس جدید را ندارد. اما نگاهی به استایل ستاره‌های مد در دنیای امروز، طراحان لباس و حتی اعضای خاندان‌های سلطنتی که بیشترین ثروت و بهترین استایل را دارند نشان می‌دهد که پوشیدن لباس تکراری اشتباه مد نیست و می‌تواند نشانه استایل شخصی و شیک شما نیز باشد. حتی برای کسانی که به محیط زیست و منابع طبیعی سرزمین خود اهمیت می‌دهند پوشیدن لباس تکراری و پوشیدن چندین باره لباس‌ها یک کار پسندیده نیز به شمار می‌رود. در این مقاله اختصاصی از مجله قرمز درباره اهمیت و ضرورت پوشیدن لباس تکراری مطالبی را بیان خواهیم کرد و به شما خواهیم گفت که کدام سلبریتی‌ها و چهره‌های معروف دنیای مد و سینما و … لباس تکراری می‌پوشند.

اهمیت و ضرورت پوشیدن لباس تکراری

قبلا هم گفته‌ایم که افراد شیک پوش لزوما به تعداد بی‌شماری لباس دسترسی ندارند بلکه از لباس‌های محدود با بالاترین کیفیت و به بهترین شکل برای ساختن استایل خود استفاده می‌کنند. بنابراین داشتن لباس‌های زیاد نه تنها به معنای شیک پوشی نیست بلکه سردرگمی شما را نیز در انتخاب لباس افزایش داده و شما به مرور زمان خواهید دید که تنها از چند لباس خاص استفاده می‌کنید و بیشتر لباس‌های شما بدون استفاده باقی مانده‌اند. وقتی تعداد لباس‌های شما محدود اما از کیفیت عالی و تطبیق پذیر انتخاب شده باشند این به معنای پوشیدن یک لباس برای چندین بار متوالی است پس پوشیدن لباس تکراری در شیک پوشی یک ضرورت اجتناب ناپذیر است که اتفاقا مزایایی هم برای شما و محیط زیست شما دارد.

در دنیای مد مفهومی به نام “ارزش هر بار پوشیدن” معرفی شده است که احتمالا در مقالات مربوط به مد و شیک پوشی با آن آشنا شده‌اید. این عبارت به هزینه هر بار پوشیدن یک لباس اشاره دارد مثلا اگر شما شلوار جین ارزانی به قیمت ۴۰ هزار تومان خریده‌اید که فقط ۲۰ بار می‌توانید بپوشید ارزش هربار پوشیدن آن ۲ هزار تومان است. اما اگر یک شلوار جین باکیفیت به قیمت ۱۰۰ هزار تومان خریداری کنید که بتوان ۱۰۰ بار پوشید ارزش هر بار پوشیدن آن هزار تومان است و در واقع شما در حالت دوم به طور متوسط هزینه کمتری پرداخت می‌کنید. لباسی که بیشتر بتوان آن را پوشید ارزش هزینه کردن را دارد و لباس‌های ارزان قیمت نه تنها هزینه بیشتر را در درازمدت به شما تحمیل می‌کنند بلکه شیک پوشی شما را نیز تحت تاثیر قرار داده و باعث تولید زباله بیشتر، هدر رفت منابع بیشتر و آسیب شدیدتر به محیط زیست می‌شوند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که مردم بریتانیا در سال گذشته حدود ۲۳۵ میلیون عدد لباس را به عنوان زباله دور ریخته‌اند، صرف نظر از این که مردم فقط به خاطر تکراری بودن این لباس‌ها را دور ریخته‌اند و یا این که قابل پوشیدن نبوده‌اند، تصور این که همین مقدار زباله چقدر محیط زیست را آلوده می‌کند و یا تولید همین مقدار لباس به چه میزان منابع و انرژی نیاز دارد دشوار است. برای تولید هر کیلوگرم پنبه ۱۰ هزار تا ۲۰ هزار لیتر آب نیاز است و با در نظر گرفتن محدودیت منابع آبی می‌توان گفت که لباس‌ها واقعا باارزش هستند و باید بارها پوشیده شوند تا ارزش واقعی خود را نشان دهند. پس لازم نیست از پوشیدن لباس‌های تکراری خجالت بکشید. فقط سعی کنید از خرید لباس‌های ارزان و یکبار مصرف خودداری کنید و به جای آن‌ها، لباس‌هایی باکیفیت و بادوام و تطبیق پذیر که با استایل شخصی شما هماهنگی دارید تهیه کنید تا بتوانید بارها آن‌ها را بپوشید و نه تنها هزینه‌های خود را کاهش دهید بلکه برای حفظ محیط زیست نیز قدم مهمی بردارید. در ادامه با چند نفر از چهره‌های معروفی که ثابت کرده‌اند پوشیدن اشتباه نیست آشنا خواهید شد.

کیت میدلتون معروف‌ترین کسی که لباس تکراری می‌پوشد!

کیت میدلتون را شاید بتوان ملکه لباس‌های تکراری نامگذاری کرد. او جزو معروف‌ترین افرادی است که در عین شیک پوشی و جذابیت، به تکراری بودن لباس‌هایش اهمیت نمی‌دهد و برخی از لباس‌های خود را دو یا سه بار نیز برای مراسم مختلف پوشیده است. مسلما کیت میدلتون ددوشس کمبریج محدودیتی در خرید لباس و بودجه ندارد و هر تعداد لباسی که بخواهد می‌تواند تهیه کند اما ترجیح می‌دهد لباس‌هایی بپوشد که از زیبا بودن آن‌ها و هماهنگی با استایل خود اطمینان کامل دارد.

پوشیدن لباس تکراری جرم نیست

پرنسس آن دختر ملکه الیزابت در لباس‌های تکراری

پرنسس آن دختر ملکه الیزابت در مراسم عروسی هری و مگان مارکل یک لباس کرم و سرمه‌ای به تن کرده بود که قبلا هم با آن دیده شده بود. او نه تنها این لباس را در مراسم غسل تعمید پرنسس شارلوت در سال ۲۰۱۵ به تن داشت بلکه در سال ۲۰۱۶ نیز در مراسمی دیگر این لباس ساده اما موقر و زیبا را پوشیده بود. جالب است بدانید که این لباس پرنسس آن مربوط به سال‌های اخیر نیست و اولین باری که او با این لباس دیده شد به سال ۱۹۸۰ و حضور او در یکی از مراسم سلطنتی آن زمان باز می‌گردد. تصور این که پرنسس آن دختر ملکه الیزابت لباسی را به مدت ۳۸ سال نگهداری کرده و بپوشد برای بسیاری از افراد عادی جامعه ما ممکن نیست و ما همیشه سعی می‌کنیم لباس‌هایی که برای عروسی و تولد می‌پوشیم متفاوت و جدید باشند. اما جالب است بدانید که پرنسس آن تنها عضو خاندان‌های سلطنتی اروپایی نیست که این کار را انجام می‌دهد و ملکه ماکسیمای هلند نیز بارها با لباس‌های تکراری مشاهده شده است.

پوشیدن لباس تکراری جرم نیست

استیو جابز و لباس تکراری او

موسس شرکت اپل اگرچه به خاطر ایده‌های انقلابی خود و تبدیل شرکت اپل به یکی از بزرگ‌ترین کمپانی‌های جهان شهرت داشت اما استایل خاص و تکراری او نیز در نوع خود جالب توجه بود و به شکل گرفتن شخصیت استثنایی او در ذهن مردم کمک شایانی کرد. لباس تکراری او از یک بلوز مشکی یقه اسکی، یک شلوار جین و یک جفت کتانی سفید تشکیل شده بود. گفته می‌شود او سعی داشت برای کارکنان اپل لباس فرم انتخاب کند اما با مخالفت اکثریت آن‌ها مواجه شد.

پوشیدن لباس تکراری جرم نیست

آنجلینا جولی و لباس‌های تکراری اما شیک

آنجلینا جولی یکی از نمادهای زیبایی و شیک پوشی در عصر حاضر است اما برخلاف آن چه که تصور می‌شود او اصرار زیادی برای پوشیدن لباس‌های جدید و رنگارنگ ندارد و بارها با لباس‌های تکراری و مشابه دیده شده است. او معمولا با لباس‌های راحت و ساده در رنگ‌های خنثی مثل مشکی و خاکستری که رنگ‌های محبوب او هستند دیده می‌شود و معمولا علاقه‌ای به پوشیدن لباس‌های مجلسی و خاص که نگاه‌ها را به خود خیره می‌کنند ندارد.

پوشیدن لباس تکراری جرم نیست

مارک زاکربرگ و لباس‌های تکراری‌اش

مارک زاکربرگ موسس فیسبوک نیز مثل استیو جابز فقید استایل شخصی و تکراری خود را دارد که از یک تیشرت آستین کوتاه خاکستری و یک شلوار جین آبی تشکیل شده است و گاهی یک سوئیشرت مشکی نیز به آن اضافه می‌کند. مسلما او تعداد زیادی از این لباس‌ها را در کمد خود دارد که همگی دقیقا مشابه هم هستند و هدف او از پوشیدن آن‌ها این است که نشان دهد تاکید او روی کار و حرفه وی است و علاقه‌ای به خریدن و پوشیدن لباس‌های مختلف ندارد.

پوشیدن لباس تکراری جرم نیست

کریستوفر نولان

کریستوفر نولان کارگردان نابغه سینما و خالق تعدادی از شاهکارهای به یادماندنی سال‌های اخیر برخلاف اکثر کارگردانان دیگر که با یک کلاه کاسکت و استایل راحتی همه جا حاضر می‌شوند علاقه خاصی به استایل رسمی دارد و همیشه با لباس‌هایی مشخص و تکراری در میان مردم ظاهر می‌شود. تیپ او از یک کت و شلوار مشکی رسمی و یا پالتو تشکیل شده که با یک جلیقه دکمه دار مردانه و یک شالگردن به عنوان اکسسوری همراه می‌شود.

پوشیدن لباس تکراری جرم نیست

کارل لگرفلد طراح معروف با لباس‌های تکراری

کارل لاگرفلد طراح لباس با تجربه و نام آشنایی است که در برندهای متعددی از جمله شانل، فندی و برند شخصی خود کارل لاگرفلد فعالیت می‌کند. فعالیت در این برندها به معنای ان نیست که او هر روز بخواهد تیپ خود را عوض کند و هر بار لباس‌های متفاوتی بپوشد بلکه کارل لاگرفلد استایل شخصی خود را در این مدت پیدا کرده و به جز لباس‌های مشکی و سفید و عینک آفتابی تیره‌اش چیز دیگری به تن نمی‌کند.

پوشیدن لباس تکراری جرم نیست

اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت می‌توانید مقالات مشابه را در بخش دنیای مد در مجله قرمز شاخه پوشاک بانوان و پوشاک آقایان مطالعه کنید. انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: WhoWhatWear (ترجمه‌ و تألیف اختصاصی توسط مجله قرمز)