آیا می‌دانید لوازم آرایشی ارگانیک چیست، چه ویژگی‌هایی دارد و چه ترکیباتی در خود دارد؟ طبیعی است که همه ما هنگام انتخاب و خرید چیزهایی که می‌خوریم یا روی پوست خود استفاده می‌کنیم نهایت دقت و وسواس را داریم چون این مواد مستقیما با بدن ما در تماس هستند و به آن فایده (یا ضرر) می‌رسانند. در مورد مواد غذایی تقریبا شرایط روشن و واضح است و همه می‌دانند که چه موادی برای بدن مفید و چه موادی مضر است از این رو مواد غذایی ارگانیک طرافداران زیادی دارد. اما در مورد لوازم آرایشی کمی ابهام و پیچیدگی وجود دارد. هرچند برخی از مواد مضر در ترکیبات این مواد شناخته شده هستند اما هنوز هم حقایق گفته نشده‌ای در این زمینه وجود دارد که دانستن آن در انتخاب لوازم آرایشی ارگانیک می‌تواند تعیین کننده باشد.

کارشناسان آرایشی و متخصصان پوست توصیه می‌کنند از لوازم آرایشی و م حصولات مراقبت پوست و مو که حاوی پارابن یا فتالات باشند استفاده نکنید. چون تاثیر منفی این مواد روی بدن انسان ثابت شده است. اما ده‌ها نوع دیگر ماده شیمیایی در محصولات آرایشی به کار می‌رود که کسی در مورد اثر مثبت یا منفی آن‌ها سختی به میان نمی‌آورد. یکی از این مواد که پرکاربردترین ماده در محصولات آرایشی هم هست پودر تالک است. گفته می‌شود که در لوازم آرایشی گران قیمت و با پایه طبیعی از پودر تالک استفاده نمی‌شود و بهترین نوع لوازم آرایشی مناسب لوازمی هستند که در ترکیب خود پودر تالک نداشته باشند چون ارتباطاتی بین این ماده با برخی بیماری‌ها از جمله سرطان کشف شده است. اما این گفته تا چه حد صحت دارد؟ در این مقاله با ویکتور کاسال شیمیدان برند لوازم آرایشی Cover FX مصاحبه شده است و او حقایقی جالب درباره تاثیر این ماده روی بدن و کاربرد آن در لوازم آرایشی بیان کرده که می‌تواند جالب توجه باشد.

حقیقت لوازم آرایشی ارگانیک و طبیعی

کاسال قبل از هرچیز بیان می‌کند که در مورد لوازم آرایشی که در بازار تحت عنوان ارگانیک و طبیعی شناخته می‌شوند برداشت‌های نادرستی وجود دارد که باید روشن شوند. یکی از مهم‌ترین و رایج‌ترین برداشت‌های غلط درباره لوازم آرایشی ارگانیک این است که میزان طبیعی بودن لوازم آرایشی یک اندازه نیست و از طرف دیگر لوازم آرایشی ارگانیک بی‌خطر نیستند و برخی مواد طبیعی هم ممکن است به پوست صدمه برسانند در حالی که در مقایسه با آن‌ها مواد مصنوعی موثرتر و بی‌خطرتر عمل می‌کنند. مثلا بیشتر داروهایی که برای سلامتی مصرف می‌کنیم از مواد مصنوعی تهیه شده‌اند و مردم اهمیتی به آن نمی‌دهند در حالی که روی طبیعی بودن لوازم آرایشی خود بیش از اندازه حساس هستند. بنابراین کاسال بیان می‌کند که لوازم آرایشی ارگانیک برتری خاصی به انواع دیگر لوازم آرایشی ندارند و تنها چیزی که باید به آن توجه کنید ترکیبات لوازم آرایشی است و نه میزان طبیعی بودن آن. موادی که در ساخت لاوزم آرایشی مناسب به کار رفته‌اند از نظر ایمنی، سمی بودن، بو، تاثیر، پایداری و عدم آسیب به محیط زیست بررسی شده‌اند. هدف از ساخت این لوازم آرایشی رضایت و سلامت کاربران و ایجاد تعادل میان دانش و تکنولوژی و طبیعت است.

پودر تالک و لوازم آرایشی ارگانیک

و اما پودر تالک

تالک یک ماده معدنی طبیعی است. نرم‌ترین ماده معدنی شناخته شده که ریزترین پودرها از آن ساخته می‌شوند و تقریبا در همه چیز از رنگ تا پارچه  و دارو و البته لوازم آرایشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما پودر تالکی که در مواد آرایشی استفاده می‌شود باید در خالص‌ترین نوع خود باشد تا کیفیت محصول را بالا ببرد. تالک از معادن مختلفی در جهان استخراج می‌شود و در فرآیند استخراج مواد دیگری با آن ترکیب می‌شود که کیفیت محصول را پایین می‌آورد. اما نقش پودر تالک در لوازم آرایشی  چیست؟ مواد آرایشی حاوی رنگدانه‌های غنی هستند که استفاده مستقیم از آن تقریبا غیرممکن است پس ما به نوعی پودر رقیق کننده نیاز داریم و این پودر تالک رقیق کننده رنگدانه‌ها است و حتی برترین برندها در گران‌ترین محصولات خود نیز آن را به کار می‌برند اما چیزی که ایجاد تفاوت می‌کند میزان خلوص پودر تالک به کار رفته است و این تفاوت در رنگبندی و بافت محصول است و نه سلامتی و مضر بودن آن. پس پودر تالک یک ماده بی‌ضرر در لوازم آرایشی است.

پودر تالک و لوازم آرایشی ارگانیک

چرا برند Cover FX پودر تالک را کنار گذاشت؟

مشکلی که در مورد پودر تالک وجود دارد این است که اگر کمی پودر تالک روی دست خود بریزید و بمالید ناپدید نخواهد شد و یک لکه سفید روی دست شما باقی خواهد گذاشت، در گذشته زیبایی از نوع مات و روشن طرفداران زیادی داشت اما اکنون زیبایی طبیعی حرف اول را می‌زند و خانم‌ها می‌خواهند زیبایی خود را با آرایش به نمایش بگذارند نه این که زیبایی آرایش را روی چهره خود نشان دهند. به همین دلیل کاسال حدود ۵ سال پیش تصمیم گرفت که پودر تالک را از محصولات آرایشی برند خود حذف کند. او ماده جدیدی به نام میکا با دانه‌های بسیار ریز را به جای پودر تالک به کار برد، این ماده بافتی شبیه به تالک دارد اما با مالیده شدن بافت آن کاملا شکسته می‌شود و اثر گچی تالک را ندارد. این ماده قبلا نیز در ساخت مواد آرایشی اکلیلی و براق مثل سایه و رژ لب به کار می‌رفت و اکنون با استفاده از آن در کرم‌پودرها و محصولات دیگر، پودر کاملا روی صورت محو می‌شوند و فقط رنگ آن باقی می‌ماند در نتیجه بافتی سبک‌تر دارند. البته در این تغییر بحث ایمنی و سلامت مطرح نبوده است و صرفا کیفیت محصول مد نظر کاسال بوده است.

پودر تالک و لوازم آرایشی ارگانیک

مواد سمی در لوازم آرایشی

با تحقیقات متعددی که در چندین دهه صورت گرفته است شواهدی بر مضر بودن و سرطان زا بودن تالک کشف نشده است و گفته می‌شود مواردی که از سرطان در ارتباط با تالک گزارش شده است مرتبط با تالک آزبستی بوده است پس تالک معدنی هیچ زیانی ندارد و شما می‌توانید مواد آرایشی حاوی تالک را با خیال آسوده استفاده کنید. اگر نگران ترکیبات دیگری هستید که در مواد آرایشی ما وجود دارد می‌توانید از پایگاه داده سایت EWG کمک بگیرید. این سایت میزان سمی بودن هر ماده و محصول را بر اساس نظر کارشناسن پوست و سم شناسان طبقه بندی کرده و در اختیار مردم قرار داده است.

اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت می‌توانید مقالات مشابه را در بخش زیبایی در مجله قرمز شاخه ترفندهای آرایشی مطالعه کنید. انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: Byrdie (ترجمه‌ و تألیف اختصاصی توسط مجله قرمز)