پردنیزولون یک کورتیکواستروئید است. این دارو مانع از انتشار موادی در بدن می شود  که باعث التهاب می شود. این دارو همچنین  باعث سرکوب سیستم ایمنی بدن می شود. پردنیزون به عنوان یک ضد التهاب و یا یک داروی سرکوب کننده ایمنی استفاده می شود.

اطلاعات مهم

پردنیزون بسیاری از وضعیت های  مختلف از جمله اختلالات آلرژیک، بیماری های پوستی، کولیت اولسراتیو (التهاب زخمی شونده روده بزرگ ) ، آرتریت، لوپوس، پسوریازیس، و یا اختلالات تنفسی  را درمان می کند.

اگر شما یک عفونت قارچی را  در هر نقطه از بدن خود دارید، نباید پردنیزون را مصرف کنید.

درمان استروئیدی می تواند سیستم ایمنی بدن شما را ضعیف کند و باعث سهولت ابتلای شما  به دریافت یک عفونت شود. اجتناب  از بودن در نزدیکی  افرادی که بیمار هستند و یا عفونت دارند . هرگز  یک واکسن “زنده” حالی که از  پردنیزون، استفاده می کنید، دریافت نکنید.

اگر شما  دچار تنگی نفس، درد شدید در قسمت فوقانی معده،  مدفوع خونی یا مدفوع قیری رنگ، افسردگی شدید، تغییرات در شخصیت و یا رفتار، مشکلات بینایی، یا درد چشم  شدید، سریعا به پزشک خود اطلاع دهید.

شما نباید استفاده از پردنیزون را  به طور ناگهانی متوقف کنید. دستورالعمل دکتر خود را، در مورد کاهش تدریجی دوز دنبال کنید.

قبل از مصرف این دارو نیاز است بدانید که:

اگر شما به پردنیزولون حساسیت دارید، و یا اگر شما یک عفونت قارچی در هر نقطه از بدن خود دارید، نباید از این دارو استفاده کنید.

درمان استروئیدی می تواند سیستم ایمنی بدن شما را ضعیف کند و باعث سهولت ابتلای شما  به دریافت یک عفونت شود و یا باعث بدتر شدن عفونتی که در حال حاضردارید، شود. با دکتر خود در مورد هر بیماری  یا عفونت شما در عرض چند هفته گذشته تا به حال، اطلاع دهید.

برای اطمینان از اینکه مصرف این دارو برای شما خطری ندارد، در موارد زیر با پزشک خود مشورت کنید:

هر بیماری ای  که باعث اسهال می شود؛

بیماری های  کبد (مانند سیروز کبدی).

بیماری های کلیوی؛

بیماری های قلبی، فشار خون بالا، سطوح پایین پتاسیم در خون شما؛

بیماری های تیروئید؛

دیابت؛

سابقه بیماری مالاریا.

بیماری سل؛

پوکی استخوان؛

گلوکوم، آب مروارید، یا عفونت تبخال چشم؛

زخم معده، کولیت اولسراتیو، یا سابقه خونریزی معده؛

یک اختلال عضلانی مانند میاستنی گراویس؛

افسردگی یا دیگر بیماری های روانی.

استفاده طولانی مدت از استروئیدها ممکن است به از دست دادن استخوان (پوکی استخوان) منجر شود، به خصوص اگر : شما سیگار می کشید، اگر شما ورزش نمی کنند، اگر شما به اندازه کافی ویتامین D یا کلسیم را از  رژیم غذایی خود دریافت نمی کنید، و یا اگر شما یک سابقه خانوادگی از پوکی استخوان دارید. با دکتر خود در مورد خطر ابتلا به پوکی صحبت کنید.

اگر شما از این  دارو را در طول سه ماهه اول  بارداری خود استفاده کنید، می تواند  باعث وزن  کم هنگام تولد یا نقص مادرزادی شود. اگر شما باردار هستید یا  در حین مصرف این دارو قصد باردار شدن دارید، به دکتر خود اطلاع دهید. همچنین از یک روش پیشگیری از بارداری مطمئن استفاده کنید.

این دارو می تواند از طریق شیر مادر به نوزاد شیرخوار انتقال یابد. اگر در حال شیردادن یک نوزاد هستید، به پزشک خود اطلاع دهید.

استروئیدها می توانند بر رشد کودکان تاثیر بگذارند. اگر شما فکر می کنم که فرزند شما در حین  استفاده از این دارو، به میزان طبیعی رشد نمی کند به پزشک خود اطلاع دهید.

چگونه باید این دارو را مصرف کنید؟

این دارو را دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید. راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. این دارو را در مقادیر بزرگتر و یا کوچکتر از مقادیر توصیه شده مصرف نکنید. پزشک شما ممکن است برای حصول بهترین نتایج دور مصرفی این دارو را برای شما تغییر دهد.

این دارو را همراه با غذا، مصرف کنید.

اگر شما هر گونه استرس غیر معمول، مانند یک بیماری جدی، تب یا عفونت و یا  عمل جراحی یا یک اورژانس پزشکی دارید، ممکن است دوز مصرف دارو تغییر کند. هرگز دوز دارو یا برنامه خود را بدون مشاوره با دکتر خود تغییر ندهید.

داروی مایع را  با سرنگ دوز ، و یا با یک قاشق  های  خاص اندازه گیری دوز و یا فنجان پزشکی ، اندازه گیری کنید . اگر شما یک دستگاه دوز های اندازه گیری را نداشته باشند،  از یک داروساز آن را درخواست کنید.

هرگز این دارو را نشکنید، نجوید و این دارو را به صورت کامل مصرف کنید.

اگر شما این دارو را مصرف می کنید ممکن است که به آزمایش های مکرر پزشکی نیاز داشته باشید. فشار خون شما نیز ممکن است نیاز به چک کردن داشته باشد.

امصرف داروی پردنیزون می تواند  باعث نتایج غیر معمول در آزمایشهای پزشکی خاصی شود. با هر دکتری که در حال درمان شما با استفاده از پردنیزون است، در این باره صحبت کنید.

زدن برچسب هشدار پزشکی و یا حمل یک کارت شناسایی  که بیان کند که شما در حال مصرف  پردنیزون هستید. هر ارائه دهنده مراقبت های پزشکی که به شما خدمات مراقبتی ارائه می دهد، باید در مورد استفاده شما از استروئید، اطلاع داشته باشد.

این دارو باید در دمای اتاق به دور از گرما و رطوبت نگهداری شود.

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریبا موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید . برای  جبران  دوز از دست رفته قبلی  در دوز بعدی از داروی اضافه  استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنم، چه اتفاقی می افتد؟

با  مراقبت های پزشکی اورژانس، تماس بگیرید.

انتظار نمی رود که مصرف بیش از حد از پردنیزون، باعث تولید علائم تهدید کننده برای  زندگی شود. با این حال، استفاده طولانی مدت از دوز استروئید بالا می تواند به علائمی از جمله نازک شدن پوست، کبودی ، تغییر در شکل و یا مکان  چربی های  بدن (به خصوص در صورت، گردن، پشت و کمر)، افزایش آکنه ، افزایش موهای صورت ، مشکلات قاعدگی، ناتوانی جنسی، و یا از دست دادن علاقه به رابطه جنسی، منجر شود.

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنم؟

اجتناب از نوشیدن الکل یا نوشیدنی های الکلی در هنگام مصرف این دارو.

اجتناب  از بودن در نزدیکی  افرادی که بیمار هستند و یا عفونت دارند. با دکتر خود تماس بگیرید.

اگر شما با موارد مبتلای به بیماری آبله مرغان یا سرخک، مواجهه پیدا کرده اید برای درمان پیش گیرانه (پروفیلاکسی ) به پزشک خود مراجعه کنید.  ابتلای به این بیماری ها  می تواند جدی و یا حتی منجر به مرگ در افرادی که در حال استفاده از یک استروئید هستند، شود.

هرگز یک واکسن “زنده” را  در حین استفاده از این دارو دریافت نکنید. پردنیزولون، می تواند خطر اثرات مضر یک واکسن زنده را افزایش دهد. واکسن های زنده شامل سرخک، اوریون، سرخجه (MMR)، روتا ویروس ، حصبه، تب زرد، آبله مرغان، زوستر (زونا)، و واکسن آنفولانزا است.

عوارض جانبی داروی پردنیزون

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به این دارو مانند : راش پوستی یا کهیر ( با یا بدون تب یا درد مفاصل ) ؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو ، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

اگر موارد زیر را داشتید، به پزشک خود اطلاع دهید :

تاری دید، درد چشم، و یا دیدن هاله در اطراف چراغ؛

تورم، افزایش وزن سریع، احساس تنگی نفس؛

افسردگی شدید، احساس شادی یا غم شدید، تغییرات در شخصیت و یا رفتار، تشنج؛

مدفوع خونی یا قیری رنگ، سرفه خونی؛

پانکراتیت (درد شدید در قسمت فوقانی معده و گسترش به پشت، تهوع و استفراغ، ضربان قلب سریع).

سطوح  کم پتاسیم در خون (گیجی، ضربان قلب ناهموار، تشنگی شدید، افزایش ادرار، ناراحتی پا، ضعف عضلانی و یا احساس لنگی)؛

فشار بالا و خطرناک خون (سردرد شدید، تاری دید، وزوز در گوش خود، اضطراب، سردرگمی، درد قفسه سینه، تنگی نفس، ضربان قلب ناهموار، تشنج).

عوارض جانبی شایع این دارو  عبارت اند از:

مشکلات خواب (بی خوابی)، تغییرات در  خلق و خوی فرد؛

افزایش اشتها، افزایش وزن تدریجی؛

آکنه، افزایش تعریق، پوست خشک، نازک شدن پوست، کبودی و یا تغییر رنگ پوست.

کاهش سرعت بهبود زخم.

سردرد، سرگیجه، احساس سرگیجه؛

تهوع، درد معده، نفخ؛

تغییر در شکل و یا مکان چربی بدن (به خصوص در دست ها، پاها، صورت، گردن، سینه، دور کمر).

عوارض شایع پردنیزون چاقی

چه داروهایی  مصرف  پرودنیزون را تحت تاثیر قرار می دهند؟

با دکتر خود در مورد تمام داروهای  که استفاده می کنید، و داروهایی  که شما در طول درمان خود با این دارو شروع و یا متوقف کرده اید، به خصوص داروهای زیر، صحبت کنید:

آمفوتریسین B؛

سیکلوسپورین؛

دیگوکسین، دیژیتال؛

مخمر سنت جان؛

یک آنتی بیوتیک مانند: کلاریترومایسین یا تلیترومایسین.

داروهای ضد قارچ مانند: ایتراکونازول، کتوکونازول، posaconazole وریکونازول؛

قرص های ضدبارداری و هورمون های دیگر؛

داروهای رقیق کننده خون مانند : وارفارین، کومادین و جان توون؛

یک دیورتیک یا “قرص آب”؛

داروهای مصرفی برای درمان هپاتیت C مانند: boceprevir یا telaprevir.

داروهای مصرفی برای کنترل  HIV یا ایدز مانند: atazanavir، delavirdine، افاویرنز، fosamprenavir، indinavir، nelfinavir، nevirapine و ریتوناویر، ساکوییناویر؛

انسولین یا داروهای مصرفی خوراکی  دیابت ؛

داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی (NSAID) مانند: آسپرین، ایبوپروفن (ادویل، موترین)، ناپروکسن، سلکوکسیب، دیکلوفناک، ایندومتاسین، ملوکسیکام ، و غیره.

داروهای  ضد تشنج مانند: کاربامازپین، فوس فنی تویین، اکسکاربازپین، فنوباربیتال، فنی توئین، پریمیدون؛

داروهای سل  مانند: ایزونیازید، rifabutin، rifapentine، یا ریفامپین.

منبع: drugs.com

این مقاله توسط مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه شده است. در صورتی که این مطلب، برای شما مفید بود، لطفا نظرات، انتقادات و موضوعات مورد علاقه پیشنهادی خود را با ما به اشتراک بگذارید.