پتاسیم کلراید حاوی عنصر پتاسیم است. پتاسیم یک ماده معدنی است که در بسیاری از غذاها یافت می‌شود و برای دارای چند کارکرد برای بدن شما، به‌ویژه ضربان قلب شما ضروری است. پتاسیم کلراید برای جلوگیری یا درمان سطوح پایین پتاسیم (هیپوکالمی) استفاده می‌شود. سطح پتاسیم می‌تواند به علت بیماری یا مصرف برخی داروها یا پس از یک بیماری طولانی با اسهال یا استفراغ کاهش یابد. در این مقاله به معرفی و بررسی ویژگی و نکات مهم حین مصرف این دارو خواهیم پرداخت.

 

اطلاعات مهم در مورد پتاسیم کلراید

اگر مقدار بالایی از پتاسیم در خون شما وجود دارد (هیپرکالمی) و یا اگر شما همچنین دیورتیک هایی که عنصر “پتاسیم” را کاهش می‌دهند را مصرف می‌کنید، شما نباید از پتاسیم کلراید استفاده کنید.

برای اطمینان از اینکه این دارو به بهبود مشکل شما کمک می‌کند، ممکن است خون شما اغلب مورد آزمایش قرار گیرد. ضربان قلب شما همچنین می‌تواند با استفاده از الکتروکاردیوگرام یا ECG (گاهی اوقات با نام EKG خوانده می‌شود) برای اندازه‌گیری فعالیت الکتریکی قلب مورد بررسی قرار گیرد. این آزمایش به پزشک شما کمک خواهد کرد که برای تعیین اینکه چه مدت با پتاسیم درمان شوید، کمک می‌کند. قرار ملاقات برنامه‌ریزی‌شده با پزشک خود را فراموش نکنید.

عوارض جانبی جدی پتاسیم کلراید عبارت‌اند از: ضربان قلب نامنظم، ضعف عضلانی یا احساس خمودگی، درد شدید معده و بی‌حسی یا سوزش در دست‌ها، پاها یا دهان شما.

قبل از مشورت کردن با پزشک خود، مصرف این دارو را متوقف نکنید. اگر مصرف این دارو را به طور ناگهانی متوقف کنید، وضعیت شما ممکن است بدتر شود.

قرص یا کپسول طولانی‌رهش این دارو را خرد نکنید، نجوید، نشکنید یا نمکید و آن را کاملاً ببلعید. شکستن یا خرد این ممکن است به‌یک‌باره مقادیر بیش‌ازحدی از این دارو را در بدن شما آزاد کند. مکیدن قرص می‌تواند دهان یا گلوی مصرف‌کننده را تحریک کند. پتاسیم کلراید را  همراه با غذا یا زمانی کوتاه بعد از غذا مصرف کنید.

نکاتی که باید قبل از استفاده از این دارو  بدانید

اگر به پتاسیم کلراید آلرژی دارید و یا اگر موارد زیر را دارید، نباید از این دارو استفاده کنید.

• سطوح بالایی از پتاسیم در خون شما (هیپرکالمی)؛

• اگر مدرهای نگه‌دارنده پتاسیم را مصرف می‌کنید (قرص‌های آب) مانند آمیلوراید، اسپیرونولاکتون یا تریامترن.

اگر  موارد زیر را تاکنون تجربه کرده اید، از پزشک خود بپرسید که آیا مصرف این دارو برای شما بی‌خطر است:

• بیماری کلیوی؛

• یک اختلال غدد آدرنال؛

• یک آسیب بافتی بزرگ مانند سوختگی شدید؛

• کمبود آب شدید؛

دیابت؛

• بیماری قلبی یا فشارخون بالا؛

خونریزی معده یا خونریزی روده؛

• انسداد در معده یا روده شما؛

• اسهال مزمن (در بیماری‌هایی مانند التهاب زخمی شونده روده بزرگ، بیماری کرون)

معلوم نیست که آیا این دارو به یک جنین یا نه متولد نشده آسیب خواهد رساند. نیاز شما به دوز مصرف این دارو ممکن است در دوران بارداری متفاوت باشد. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود در این زمینه اطلاع دهید.

معلوم نیست که این دارو می‌تواند از طریق تغذیه با شیر مادر به نوزاد انتقال یابد و ممکن است به یک کودک شیرخوار آسیب برساند. اگر کودک خود را با شیر مادر تغذیه می‌کنید، به پزشک خود دراین‌باره اطلاع دهید. نیاز شما به دوز مصرف این دارو ممکن است در دوران بارداری متفاوت باشد.

نحوه مصرف پتاسیم کلراید

پتاسیم کلراید را دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنیدراهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. برای حصول بهترین نتایج گاهی پزشک شما ممکن است دوز مصرف این دارو را در شما تغییر دهد. این دارو  را در مقادیر بزرگتر و یا کوچکتر از مقادیر  توصیه شده مصرف نکنید.

تاثیر پتاسیم کلراید

این دارو را همراه با یک لیوان پر از آب میل نمایید. پتاسیم کلراید را همراه با غذا یا زمانی کوتاه بعد از غذا مصرف کنید.

کپسول یا قرص این دارو را خرد نکنید، نشکنید، نجوید یا از راه مکیدن مصرف نکنید. مصرف این دارو از راه مکیدن ممکن است باعث تحریک دهان یا گلوی شما شود.

شربت خوراکی این دارو را با یک قاشق مخصوص یا فنجان مخصوص دارو اندازه‌گیری کنید. اگر دستگاه اندازه‌گیری دوز نداشته باشید، از یک دکتر داروساز آن را درخواست کنید (از داروخانه تهیه کنید).

اگر دچار مشکل بلع کپسول کلرید پتاسیم یا قرص هستید، با پزشک خود مشورت کنید. شما ممکن است بتوانید قرص را در آب حل کنید، یا دارو را از طریق مخلوط کردن یک کپسول با غذای نرم، مصرف کنید. با دقت دستورالعمل‌های پزشک خود را در این زمینه دنبال کنید.

فرم پودری این دارو را قبل از مصرف با حداقل ۴ اونس (نیم فنجان) آب سرد یا آب‌میوه مخلوط ‌کنید. مخلوط را به‌آرامی  در طی ۵ تا ۱۰ دقیقه بنوشید. برای اطمینان از اینکه کل دوز دریافت می‌کنید، یک لیوان آب را به همان شیشه اضافه کنید، آن را به‌آرامی چرخانید و بلافاصله بنوشید.

درمان شما ممکن است در بر گیرنده یک رژیم خاص باشد. رژیم غذایی را که توسط پزشک یا مشاور تغذیه برای شما توصیه‌شده است را دنبال کنید. با فهرستی از غذاهایی که برای کمک به کنترل بیماری خود باید آن‌ها را مصرف کنید یا از آن‌ها اجتناب کنید آشنا شوید.

مواد غذایی غنی از پتاسیم عبارت‌اند از: اسکواش، سیب‌زمینی پخته‌شده (همراه با پوست)، اسفناج، عدس، کلم بروکلی، جوانه لوبیا، کشمش، هندوانه، آب‌پرتقال، موز، طالبی، شیر و ماست کم‌چرب. فقط مقدار روزانه توصیه‌شده توسط پزشک یا مشاور تغذیه را مصرف کنید.

پتاسیم کلراید

این دارو را  می‌توان دمای اتاق نگهداری کرده و باید آن را دور از گرما و رطوبت نگهداری کنید. همچنین این دارو را باید در یک قوطی در بسته نگهداری کنید.

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریبا موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید . برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنید، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت های پزشکی اورژانس و یا کمک های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید.

علائم مصرف بیش از این دارو (اور دوز) ممکن است شامل ضربان نامنظم قلب، درد سینه یا ضعف عضلانی باشد.

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

از مصرف مکمل‌ها یا استفاده از محصولات دیگر که حاوی پتاسیم هستند، بدون اینکه با پزشک خود در این زمینه مشورت کرده باشید، اجتناب کنید. جایگزین نمک یا محصولات رژیمی کم‌نمک اغلب شامل پتاسیم است. اگر شما بعضی از محصولات را با هم مصرف کنید، ممکن است تصادفاً پتاسیم زیادی را مصرف کنید. برای دانستن اینکه آیا آن دارو حاوی پتاسیم است یا نه، برچسب هر دارویی را که استفاده می‌کنید مطالعه کنید.

عوارض جانبی مصرف پتاسیم کلراید

اگر شما هر یک از این نشانه های از یک واکنش آلرژیک به داروی پتاسیم کلراید شامل : کهیر، اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو را داشتید، مصرف این دارو را متوقف کرده  و از  اورژانس پزشکی کمک بگیرید.

اگر موارد زیر را داشتید مصرف این دارو را متوقف کرده و فورا با پزشک خود تماس بگیرید:

• تحریک شدید گلو؛

• علائم بالا بودن سطوح پتاسیم در بدن مانند حالت تهوع، ضربان قلب آهسته یا غیرعادی، ضعف، از دست دادن هماهنگی در حرکات بدن؛

• علائم خونریزی معده مانند مدفوع خونی یا تار، سرفه خونی یا استفراغی که به نظر می‌رسد مانند تفاله قهوه است.

عوارض جانبی شایع داروی پتاسیم کلراید عبارت اند از:

• تهوع، استفراغ، اسهال؛

• نفخ، درد معده؛

• ظاهر شدن یک قرص پتاسیم کلراید در مدفوع شما.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

چه داروهایی پتاسیم کلراید را تحت تاثیر قرار می دهند؟

با پزشک خود در مورد تمام داروهای مصرفی فعلی خود و یا داروهایی که شروع و یا متوقف کرده اید، به ویژه موارد زیر مشورت کنید:

• یک دیورتیک یا “قرص آب”؛

• داروهای مصرفی برای درمان بیماری‌های قلبی یا فشارخون.

این لیست کامل نیست. مصرف هم‌زمان بسیاری از داروها می‌تواند با مصرف این دارو تداخل ایجاد کند. این داروها شامل داروهای تجویزی یا بدون نسخه، ویتامین‌ها و محصولات و داروهای گیاهی است.

منبع مقاله Drugs.com

ترجمه و تالیف اختصاصی توسط مجله قرمز